Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1159

    A Bizottság (EU) 2017/1159 végrehajtási rendelete (2017. június 29.) az 1105/2010/EU tanácsi végrehajtási rendeletnek és az (EU) 2017/325 bizottsági végrehajtási rendeletnek a Kínai Népköztársaságból származó nagy szakítószilárdságú poliészter fonal behozatalára jelenleg alkalmazandó dömpingellenes intézkedések termékkörének meghatározása tekintetében történő módosításáról, valamint a vámok visszafizetése vagy elengedése lehetőségének egyes eseteiről

    C/2017/4403

    HL L 167., 2017.6.30, p. 31–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 12/05/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/1159/oj

    30.6.2017   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 167/31


    A BIZOTTSÁG (EU) 2017/1159 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2017. június 29.)

    az 1105/2010/EU tanácsi végrehajtási rendeletnek és az (EU) 2017/325 bizottsági végrehajtási rendeletnek a Kínai Népköztársaságból származó nagy szakítószilárdságú poliészter fonal behozatalára jelenleg alkalmazandó dömpingellenes intézkedések termékkörének meghatározása tekintetében történő módosításáról, valamint a vámok visszafizetése vagy elengedése lehetőségének egyes eseteiről

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az Európai Unióban tagsággal nem rendelkező országokból érkező dömpingelt behozatallal szembeni védelemről szóló, 2016. június 8-i (EU) 2016/1036 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) (a továbbiakban: alaprendelet) és különösen annak 11. cikke (3) bekezdésére és 14. cikkére,

    mivel:

    A.   ELJÁRÁS

    1.   Hatályban lévő intézkedések

    (1)

    Az 1105/2010/EU végrehajtási rendelettel (2) (a továbbiakban: eredeti rendelet) a Tanács végleges dömpingellenes vámot vetett ki a Kínai Népköztársaságból (a továbbiakban: Kína) származó nagy szakítószilárdságú poliészter fonal (a rendeletben: „poliészterszál”) behozatalára.

    (2)

    Az (EU) 2017/325 bizottsági végrehajtási rendelet (3) (a továbbiakban: a hatályvesztési felülvizsgálat nyomán elfogadott rendelet) – az alaprendelet 11. cikkének (2) bekezdése alapján elvégzett hatályvesztési felülvizsgálatot (a továbbiakban: hatályvesztési felülvizsgálat) követően – az eredeti intézkedések alkalmazásának időtartamát öt évvel meghosszabbította.

    (3)

    Az értékvám formájában bevezetett intézkedések 9,8 %-os maradékvámot, a dömpingellenes vámokkal sújtott vállalatok esetében pedig 5,1 %-tól 9,8 %-ig terjedő egyedi vámtételeket határoztak meg. Az eredeti vizsgálat keretében két vállalatról megállapítást nyert, hogy nem folytattak dömpinget.

    2.   Az időközi felülvizsgálat megindítása

    (4)

    Egy szlovéniai importőr, az A&E Europe (a továbbiakban: kérelmező) az alaprendelet 11. cikkének (3) bekezdésével összhangban 2016. október 4-én részleges időközi felülvizsgálat iránti kérelmet nyújtott be. A kérelmező bizonyos típusú varrócérnák, nevezetesen a nyers varrócérnák kivételét kérte a hatályban levő intézkedésekben meghatározott termékkörből, arra hivatkozva, hogy ezeknek a varrócérnáknak eltérőek a fizikai és a műszaki jellemzői.

    (5)

    Miután a tagállamok tájékoztatását követően megállapította, hogy elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a részleges időközi felülvizsgálat megindításához, az Európai Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) egy, az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett értesítéssel (4) (a továbbiakban: a felülvizsgálat megindításáról szóló értesítés) bejelentette a Kínából származó nagy szakítószilárdságú poliészter fonal behozatalára alkalmazandó dömpingellenes intézkedések részleges időközi felülvizsgálatának megindítását.

    (6)

    A felülvizsgálat a termékkör meghatározásának vizsgálatára korlátozódott annak tisztázása érdekében, hogy a varrócérnák egyes típusai, köztük különösen a nyers varrócérna az alkalmazás időtartamában meghosszabbított eredeti intézkedések hatálya alá tartoznak-e.

    (7)

    A kérelmező állítását egy uniós gyártó, a hatályvesztési felülvizsgálat keretében elvégzett vizsgálatok szerint a nagy szakítószilárdságú poliészter fonal uniós termelésének 49 %-át képviselő DuraFiber kifejezetten támogatta.

    (8)

    A Bizottság felkérte a kérelmező képviselőit, hogy ismertessék álláspontjukat a Bizottság előtt. A találkozóra 2016. szeptember 29-én került sor.

    3.   A felülvizsgálatban érintett felek

    (9)

    A Bizottság a felülvizsgálat megindításáról tájékoztatta a nagy szakítószilárdságú poliészter fonalak négy ismert uniós gyártóját és szervezetüket, valamint az exportáló ország képviselőjét.

    (10)

    A Bizottság tájékoztatást kért az összes említett, valamint a felülvizsgálat megindításáról szóló értesítésben megadott határidőn belül jelentkező többi féltől. A Bizottság lehetőséget biztosított az érdekelt feleknek arra, hogy írásban észrevételeket tegyenek, illetve meghallgatást kérjenek.

    (11)

    Az eljárásban sem a kínai exportáló gyártók, sem azok szervezetei nem jelentkeztek.

    (12)

    A vizsgálat során egyetlen fél sem kért meghallgatást.

    (13)

    A vizsgálat keretében egyedül a nyers varrócérnák egyetlen importőre és a nagy szakítószilárdságú poliészter fonalak egyetlen felhasználója, az Amann-csoport jelentkezett érdekelt félként. A vállalat saját maga jelentkezett, és támogatta a kérelmező azon kérését, hogy a nyers varrócérnák kerüljenek ki a meglévő intézkedésekben meghatározott termékkörből. A fél emellett vitatta a nagy szakítószilárdságú poliészter fonalak uniós gyártóit tömörítő szervezet által előadott, a (15)–(20) preambulumbekezdésben ismertetett érveket.

    (14)

    A felülvizsgálat során az érintett termék egyetlen uniós gyártója sem jelentkezett.

    (15)

    Az Európai Műszálipari Szövetség (CIRFS) által benyújtott észrevételek ellenzik a termékkör jelenlegi meghatározásának megváltoztatását. Először: a CIRFS szerint a kérelem tárgya az alaprendelet végrehajtását végző nemzeti vámhatóságok hatáskörébe tartozik, ezért nem indokolja a termékkör felülvizsgálatát.

    (16)

    Megjegyzendő azonban, hogy a dömpingellenes intézkedések konkrétan meghatározott termékekre kerülnek bevezetésre, ezért a termékkör megfelelő meghatározása sarokköve a helyes alkalmazásnak. Az alaprendelet 11. cikkének (3) bekezdése értelmében felülvizsgálható az intézkedések további fenntartásának szükségessége és különösen – annak tisztázása érdekében, hogy egyes terméktípusok beletartoznak-e a dömpingellenes intézkedés hatálya alá tartozó termékkörbe – újraértékelhető a termékkör meghatározása. A Bizottság ezért ezt az érvet elutasította.

    (17)

    Másodszor: a CIRFS előadta, hogy a (7) preambulumbekezdésben említett támogató levél a DuraFibertől érkezett, amely csupán egyike annak a négy panaszos gyártónak, amely a hatályvesztési felülvizsgálatot kérte. Állítása szerint a három további gyártó ellenzi a felülvizsgálati kérelmet. Mivel azonban a többi gyártó sem bizonyítékkal nem szolgált, sem pedig ilyen tárgyú levelet nem küldött, az érvelést a Bizottság elutasította.

    (18)

    Harmadszor: a CIRFS állítása szerint más felhasználók és/vagy importőrök is követhetik a részleges időközi felülvizsgálat iránti kérelem példáját, és kérhetik a nagy szakítószilárdságú poliészter fonalak más, sajátos és különleges jellemzőkkel rendelkező típusainak a termékkörből való kizárását. A CIRFS álláspontja szerint végtelen sok ilyen lehetőség van, és a fragmentálódás elkerülése érdekében a KN-kód elé nem kellene „ex” előtagot írni. Ebben a tekintetben fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a jelenlegi felülvizsgálat pusztán annak tisztázására szorítkozik, hogy a varrócérnák egyes típusai (nevezetesen a nyers varrócérna) beletartoznak-e a termékkörbe. Minden érdekelt félnek joga van kérni annak tisztázását, hogy egyes termékek beletartoznak-e vagy sem egy-egy dömpingellenes intézkedés termékkörébe. A Bizottság minden ilyen kérést érdeme alapján megvizsgál, és eldönti, hogy indokolt-e eljárást kezdeményeznie. A Bizottság ezért ezt a felvetést elutasította.

    (19)

    Negyedszer: a CRFS egy másik állítása szerint a különböző tagállamok vámszerveinek a szálakkal és más textilipari alapanyagokkal kapcsolatos szakértelme nagy változatosságot mutat, ezért kétséges, hogy a dömpingellenes intézkedéseket helyesen hajtják-e végre, illetőleg hogy észlelik-e kijátszásuk eseteit. Ebben a tekintetben meg kell jegyezni, hogy minden tagállam minden vámtisztviselője ugyanahhoz az uniós vámjogi kerethez igazodva végzi munkáját. Ha egy félnek olyan aggálya merül fel, hogy valakik kijátsszák az intézkedéseket, kérheti a Bizottságot az alaprendelet 13. cikkének (3) bekezdése szerinti, az intézkedések kijátszásának vizsgálatára irányuló eljárás megindítására. Tekintettel arra, hogy a CIRFS ilyen kérést nem terjesztett elő, és állítását sem támasztotta alá bizonyítékokkal, a Bizottság az érvelést elutasította.

    (20)

    Ötödször és végezetül: a CIRFS azt is előadta, hogy a kérelem nagyon későn érkezett, és a támogató levél a hatályvesztési felülvizsgálat megindítása után néhány nappal kelt. Ebben a tekintetben meg kell jegyezni, hogy az alaprendelet nem szab határidőt a termékkör tisztázása érdekében lefolytatandó felülvizsgálat kérelmezésére. Ezért a kérelmet a Bizottság elutasította.

    B.   AZ ÉRINTETT TERMÉK ÉS A FELÜLVIZSGÁLAT TÁRGYÁT KÉPEZŐ TERMÉK

    1.   Az érintett termék

    (21)

    A hatályvesztési felülvizsgálat nyomán elfogadott rendelet 1. cikkének (1) bekezdésével összhangban az érintett termék a Kínából származó, jelenleg az 5402 20 00 KN-kód alá tartozó, nem a kiskereskedelem számára szokásosan kiszerelt, (a varrócérnától különböző) nagy szakítószilárdságú poliészter fonal, beleértve a 67 decitexnél kisebb finomsági számú monofileket is (a továbbiakban: érintett termék vagy nagy szakítószilárdságú poliészter fonal).

    (22)

    A Kombinált Nómenklatúra XI. áruosztályához tartozó megjegyzések 5. pontja a következőképpen határozza meg a „varrócérna” fogalmát:

    „…a »varrócérna« kifejezés olyan többágú (sodrott) vagy cérnázott fonalat jelent, amelyet:

    a)

    betéten szereltek ki (pl. hengeren, orsón), és a tömege (betéttel együtt) legfeljebb 1 000 g;

    b)

    varrócérnaként történő használatra íreztek; és

    c)

    végül jobb sodratirányú, más néven »Z« sodrattal készítették.”

    2.   A felülvizsgálat tárgyát képező termék

    (23)

    Felülvizsgálati kérelmében a kérelmező előadta, hogy a „nyers varrócérnának” (a továbbiakban esetenként: a felülvizsgálat tárgyát képező termék), azaz az utolsó sodrási művelet utáni állapotban lévő festetlen és/vagy nem kikészített varrócérnának nem indokolt beletartoznia az intézkedésekben meghatározott termékkörbe.

    (24)

    A kérelmező elmagyarázta, hogy a szlovén vámhatóságok nem tudták elfogadni a felülvizsgálat tárgyát képező termék varrócérnaként történő bejelentését, mert a behozott termék tömege (betéttel együtt) nagyobb az 1 000 g-os határnál, azaz nem teljesíti a Kombinált Nómenklatúra XI. áruosztályához tartozó megjegyzések 5. a) pontjában foglalt fent idézett feltételt. Behozatalkor a vizsgált termék tényleges tömege (betéttel együtt) a 2 000 g-ot nem haladja meg.

    C.   A FELÜLVIZSGÁLAT TÉNYMEGÁLLAPÍTÁSAI

    (25)

    Annak megállapítása érdekében, hogy a nyers varrócérna az eredeti intézkedések hatálya alá tartozik-e, a Bizottság megvizsgálta, hogy a nyers varrócérna alapvető fizikai, kémiai és műszaki jellemzői, valamint végfelhasználása megegyezik-e a nagy szakítószilárdságú poliészter fonaléval. Emellett a Bizottság a nyers varrócérna és a nagy szakítószilárdságú poliészter fonal felcserélhetőségét és a köztük folyó versenyt is megvizsgálta. Továbbá a Bizottság minden, a meglévő dömpingellenes intézkedésekben meghatározott termékkörre vonatkozó információt összegyűjtött és ellenőrzött.

    (26)

    A nagy szakítószilárdságú poliészter fonal a varrócérna alapanyaga, ez utóbbi tehát az intézkedések hatálya alá tartozó termékhez viszonyítva továbbfeldolgozott terméknek tekinthető. Ebből következően a felülvizsgálat tárgyát képező termék (a nyers varrócérna) gyártásához másféle gépek kellenek, mint az érintett termékéhez (a nagy szakítószilárdságú poliészter fonaléhoz). Erről a Bizottság az egyik európai gyártónál, az Amann-csoportnál tett ellenőrző látogatása, valamint a hatályban levő intézkedésekkel kapcsolatban nemrégiben elvégzett hatályvesztési felülvizsgálattal összefüggésben az érintett termék uniós gyártóinál tett ellenőrző látogatásai alkalmával is meggyőződött.

    (27)

    Emellett a vizsgálat során az is bebizonyosodott, hogy a nyers varrócérna – mivel az azt alkotó nagy szakítószilárdságú poliészter fonalakból meghatározott módon, „Z” sodrattal varrócérnát készítettek – többé nem használható fel azokra a célokra, amelyekre a nagy szakítószilárdságú poliészter fonal jellemzően szolgál.

    (28)

    A felülvizsgálat tárgyát képező termék teljesíti azokat a követelményeket, amelyek alapján varrócérnának, azaz az eredeti intézkedések termékköréből kizárt terméknek tekinthető, annak ellenére is, hogy nem teljesíti a Kombinált Nómenklatúra érintett áruosztályához tartozó megjegyzésekben a „varrócérna” fogalmára adott meghatározás két kritériumát: 1. behozatalkor a tömege (betéttel, azaz egy olyan műanyag perforált csévével együtt, amelyre a terméket a későbbi festés és írezés céljából lazán felcsévélik) nagyobb 1 000 grammnál; és 2. varrócérnaként történő használatra nem írezték.

    (29)

    E két kritériummal ellentétben a „Z” sodrat megléte meghatározó a termék felhasználása szempontjából. A nyers varrócérna gyártása során két vagy több nagy szakítószilárdságú poliészter fonal olyan „Z” sodrási műveletsoron megy át, amely visszafordíthatatlan módon megváltoztatja a nagy szakítószilárdságú poliészter fonal fizikai tulajdonságait, oly mértékben, hogy a sodrási művelet nyomán előálló termék már alkalmatlan a nagy szakítószilárdságú poliészter fonalként való felhasználásra. Lényegében tehát a „Z” sodrás önmagában alkalmas arra, hogy a nagy szakítószilárdságú poliészter fonalat a későbbi festésre és/vagy kenésre kész nyers varrócérnává (félkész termékké) alakítsa. A nyers varrócérna elkészítése után a folyamat visszafordíthatatlan. A nagy szakítószilárdságú poliészter fonal (az érintett termék) és a nyers varrócérna (a felülvizsgálat tárgyát képező termék) tehát nem cserélhető fel egymással.

    (30)

    A fenti ténymegállapítások arra engednek következtetni, hogy a nyers varrócérna és a nagy szakítószilárdságú poliészter fonal két különböző termék.

    (31)

    A Bizottság emlékeztet továbbá arra, hogy a jelen felülvizsgálat a termékkör tisztázására szorítkozik, és keretében a Bizottság azt állapította meg, hogy a nyers varrócérnát nem kellett beleérteni az eredeti intézkedések termékkörének meghatározásába.

    D.   A TERMÉKKÖRRE VONATKOZÓ KÖVETKEZTETÉSEK

    (32)

    A felülvizsgálat keretében elvégzett vizsgálat során bebizonyosodott, hogy az eredeti vizsgálat érintett terméke (a nagy szakítószilárdságú poliészter fonal) és a felülvizsgálat tárgyát képező termék (a nyers varrócérna) két különböző termék.

    (33)

    Emellett a nyers varrócérnára nem terjedt ki szándékoltan a nagy szakítószilárdságú poliészter fonalra vonatkozó dömpingellenes vizsgálat hatálya, sem pedig az az elemzés, amelyre a Bizottság a dömpinggel és a kárral kapcsolatos ténymegállapításait eredetileg alapozta.

    (34)

    Ugyanakkor nem fogadható el az, ahogyan a kérelmező a termékkörnek az eredeti rendelet szerinti meghatározását módosítani javasolja, nevezetesen hogy a varrócérnát nevesítő általános kivétel helyett a nyers varrócérna szerepeljen kivételként, kiegészítve azzal a feltétellel, hogy a cséve tömege legfeljebb 2 kg lehet. Ez a módosítás mesterségesen kiszélesítené az eredeti intézkedések tárgyi hatályát, hiszen hatására minden, a nyers varrócérnától különböző varrócérna a dömpingellenes vám hatálya alá kerülne. Egy másik, a felülvizsgálat során jelentkező importőr pedig magasabb, 2,5 kg-os felső határértéket javasolt a cséve tömegére, mert ő ilyen tömegű csévéket importál.

    (35)

    Ezért indokolt a hatályban lévő dömpingellenes intézkedésekben lévő termékmeghatározás szövegének módosításával egyértelművé tenni, hogy az nem terjed ki sem a varrócérnára, sem pedig a varrócérna gyártási folyamatának közbenső termékét képező nyers varrócérnára. Emellett annak megelőzésére, hogy a nyers varrócérna tömegére vonatkozó korlátozás a jövőben újabb észrevételek tárgyát képezze, a tömegkorlátozást indokolt kivenni az érintett termék meghatározásából.

    (36)

    A fentiek alapján az érintett terméket a következőképpen kell meghatározni:

    Az érintett termék a Kínai Népköztársaságból származó, jelenleg az ex 5402 20 00 KN-kód (TARIC-kód: 5402200010) alá tartozó, nem a kiskereskedelem számára szokásos módon kiszerelt nagy szakítószilárdságú poliészter fonal (kivéve a varrócérnát, valamint a varrócérna gyártásában felhasznált, festésre és kikészítésre kész, jobb sodratirányú, más néven „Z” sodrattal készített, műanyag perforált csőre lazán felcsévélt többágú [sodrott] vagy cérnázott fonalat), beleértve a 67 decitexnél kisebb finomsági számú monofileket is.

    (37)

    A végleges nyilvánosságra hozatalt követően a kérelmező észrevételeket és javaslatokat tett a javasolt módosított termékmeghatározással kapcsolatban. Ismét hangot adott annak az aggályának, hogy az intézkedések gyakorlati végrehajtása nehézségeket okozhat a nemzeti vámhatóságoknak, valamint hogy a választott megkülönböztető elem valóban a legmegfelelőbb-e a nyers varrócérna kizárására a termékmeghatározásból.

    (38)

    A vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy a „festésre és kikészítésre kész” kifejezés megfelelően leírja a „jobb sodratirányú, más néven »Z« sodrattal készített […] többágú (sodrott) vagy cérnázott fonal” fizikai tulajdonságait, és egyértelművé teszi, hogy a többágú (sodrott) vagy cérnázott fonalon csak „Z”-sodrást végeztek, festést és végkikészítést nem. A „lazán felcsévélt” kifejezés a kiszerelés típusának egyik jellemzőjét írja le. A kiszerelés típusának másik jellemzőjét a „műanyag perforált csőre” szövegrész határozza meg.

    (39)

    A kérelmező azon aggályával kapcsolatban, hogy a vámhatóságok számára problémát okozhat a módosított termékmeghatározás gyakorlati alkalmazása, először is azt kell figyelembe venni, hogy a termékmeghatározást egy uniós jogi aktus, egy bizottsági végrehajtási rendelet egyértelműen tartalmazza. A „lazán felcsévélt” kifejezés azért szerepel a termékmeghatározás szövegében, hogy megkönnyítse a laza csévék és a nagy szakítószilárdságú poliészter fonal tömör csévéi (amely utóbbiak az intézkedések hatálya alá tartoznak) közötti különbségtételt. Másodszor: bár a csévék laza és tömör voltának különböző fokozatai lehetnek, a nyers varrócérna laza csévéinek és a nagy szakítószilárdságú poliészter fonal tömör csévéinek laza, illetve tömör volta közötti különbség annyira nyilvánvaló a gyakorlatban, hogy nem áll fenn a kockázata a vámhatóságok tévedésének.

    (40)

    Végezetül: bár a kérelmező felvetette, hogy egy tömegkorlátozás beillesztése a termékmeghatározásba megkönnyítheti a termékmeghatározás alkalmazását a vámhatóságok számára, nem támasztotta alá adatokkal, hogy a 2,5 kg-os határérték miért lenne megfelelő, és miért nem vetné fel a nagyobb tömegű hasonló terméket importáló gyártókkal szembeni hátrányos megkülönböztetés kockázatát. A Bizottság a fentiekben ismertetett megfontolások alapján a kérelmező kiegészítő javaslatait elutasította, és a (36) preambulumbekezdésben található termékmeghatározást megfelelőnek ítélte.

    E.   VISSZAMENŐLEGES ALKALMAZÁS

    (41)

    Figyelemmel arra, hogy a jelen felülvizsgálat a termékkör meghatározásának tisztázására szorítkozott, és a nyers varrócérnára az eredeti intézkedések hatályának nem kellett volna kiterjednie, továbbá annak érdekében, hogy a felülvizsgálat tárgyát képező termék importőrei ne szenvedjenek sérelmet, helyénvaló, hogy e felülvizsgálat ténymegállapítása visszamenőlegesen, az eredeti rendelet hatálybalépésének napjától fogva kerüljön alkalmazásra, továbbá kiterjedjen azokra a behozatalokra is, amelyekre a 2010. június 1. és 2010. december 2. közötti időszakban az ideiglenes vám vonatkozott.

    (42)

    A felülvizsgálat megindításáról szóló értesítésben a Bizottság az érdekelt feleket kifejezetten felkérte arra, hogy ismertessék véleményüket a következtetések esetleges visszamenőleges hatásáról. A kérelmező és egy nyers varrócérna behozatalával foglalkozó importőr támogatta a felülvizsgálat eredményeinek visszamenőleges alkalmazását, és egyetlen érdekelt fél sem fejezett ki ezzel ellentétes véleményt.

    (43)

    Mindezekből következően a nemzeti vámhatóságok az alkalmazandó vámjogszabályoknak megfelelően visszafizethetik vagy elengedhetik azokat a véglegesen beszedett ideiglenes vámokat és befizetett végleges dömpingellenes vámokat, amelyek beszedésére, illetve befizetésére a nyers varrócérna Unióba való behozatalával összefüggésben a Kínai Népköztársaságból származó nagy szakítószilárdságú poliészter fonalak behozatalára irányadó 478/2010/EU bizottsági rendelet (5) és – a hatályvesztési felülvizsgálat nyomán elfogadott rendelettel meghosszabbított – az eredeti rendelet alapján sor került. Azokban az esetekben, amikor a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) 121. cikke (1) bekezdésének a) pontjában előírt hároméves határidő e rendelet kihirdetésének napja előtt járt le vagy e rendelet kihirdetésének napján vagy azt követően hat hónapon belül jár le, a szóban forgó határidő a 952/2013/EU rendelet 121. cikke (1) bekezdésének második albekezdése értelmében az e rendelet kihirdetésének napjától számított hat hónapra meghosszabbodik.

    (44)

    Ez a felülvizsgálat nem érinti azt az időpontot, amikor a hatályvesztési felülvizsgálat nyomán elfogadott rendelet hatálya az alaprendelet 11. cikkének (2) bekezdése alapján megszűnik.

    F.   AZ ÉRDEKELT FELEK TÁJÉKOZTATÁSA

    (45)

    Valamennyi érdekelt fél tájékoztatást kapott azokról a lényeges tényekről és szempontokról, amelyek a fenti következtetésekhez vezettek, és felkérést kapott észrevételeinek megtételére. A felek számára meghatározott idő állt rendelkezésre arra, hogy a tájékoztatást követően benyújtsák észrevételeiket.

    (46)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az (EU) 2016/1036 rendelet 15. cikkének (1) bekezdésével létrehozott bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az 1105/2010/EU végrehajtási rendelet 1. cikkének (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „(1)   A Tanács végleges dömpingellenes vámot vet ki a Kínai Népköztársaságból származó, jelenleg az ex 5402 20 00 KN-kód (TARIC-kód: 5402200010) alá tartozó, következőképpen meghatározott termék behozatalára: nem a kiskereskedelem számára szokásos módon kiszerelt nagy szakítószilárdságú poliészter fonal (kivéve a varrócérnát, valamint a varrócérna gyártásában felhasznált, festésre és kikészítésre kész, jobb sodratirányú, más néven »Z« sodrattal készített, műanyag perforált csőre lazán felcsévélt többágú [sodrott] vagy cérnázott fonalat), beleértve a 67 decitexnél kisebb finomsági számú monofileket is.”

    2. cikk

    Az (EU) 2017/325 végrehajtási rendelet 1. cikkének (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „(1)   A Bizottság végleges dömpingellenes vámot vet ki a Kínai Népköztársaságból származó, jelenleg az ex 5402 20 00 KN-kód (TARIC-kód: 5402200010) alá tartozó, következőképpen meghatározott termék behozatalára: nem a kiskereskedelem számára szokásos módon kiszerelt nagy szakítószilárdságú poliészter fonal (kivéve a varrócérnát, valamint a varrócérna gyártásában felhasznált, festésre és kikészítésre kész, jobb sodratirányú, más néven »Z« sodrattal készített, műanyag perforált csőre lazán felcsévélt többágú [sodrott] vagy cérnázott fonalat), beleértve a 67 decitexnél kisebb finomsági számú monofileket is.”

    3. cikk

    A nemzeti vámhatóságok a 478/2010/EU rendelet, valamint az (EU) 2017/325 végrehajtási rendelettel meghosszabbított és e rendelettel módosított 1105/2010/EU végrehajtási rendelet 1. cikke (1) bekezdésének hatálya alá nem tartozó áruk esetében a 478/2010/EU rendeletben foglalt, valamint az (EU) 2017/325 végrehajtási rendelettel meghosszabbított 1105/2010/EU végrehajtási rendelet 1. cikkének (1) bekezdésében az e rendelet szerinti módosítás előtt foglalt rendelkezés alapján befizetett vagy könyvelésbe vett végleges dömpingellenes vámokat az alkalmazandó vámjogszabályoknak megfelelően visszafizetik vagy elengedik.

    Azokban az esetekben, amikor a 952/2013/EU rendelet 121. cikke (1) bekezdésének a) pontjában előírt hároméves határidő e rendelet kihirdetésének napja előtt járt le vagy e rendelet kihirdetésének napján vagy azt követően hat hónapon belül jár le, a szóban forgó határidő a 952/2013/EU rendelet 121. cikke (1) bekezdésének második albekezdése értelmében az e rendelet kihirdetésének napjától számított hat hónapra meghosszabbodik.

    4. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Rendelkezéseit visszamenőleges hatállyal, 2010. december 2-től kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2017. június 29-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 176., 2016.6.30., 21. o.

    (2)  A Tanács 1105/2010/EU végrehajtási rendelete (2010. november 29.) a Kínai Népköztársaságból származó nagy szakítószilárdságú poliészterszál behozatalára vonatkozó végleges dömpingellenes vám kivetéséről és a kivetett ideiglenes vám végleges beszedéséről, valamint a Koreai Köztársaságból és Tajvanról származó nagy szakítószilárdságú poliészterszál behozatalára vonatkozó eljárás megszűntetéséről (HL L 315., 2010.12.1., 1. o.).

    (3)  A Bizottság (EU) 2017/325 végrehajtási rendelete (2017. február 24.) a Kínai Népköztársaságból származó nagy szakítószilárdságú poliészterfonalak behozatalára vonatkozó végleges dömpingellenes vámnak az (EU) 2016/1036 európai parlamenti és tanácsi rendelet 11. cikkének (2) bekezdése szerinti hatályvesztési felülvizsgálatot követő kivetéséről (HL L 49., 2017.2.25., 6. o.).

    (4)  HL C 384., 2016.10.18., 15. o.

    (5)  A Bizottság 478/2010/EU rendelete (2010. június 1.) a Kínai Népköztársaságból származó, nagy szakítószilárdságú poliészterszál behozatalára vonatkozó ideiglenes dömpingellenes vám kivetéséről (HL L 135., 2010.6.2., 3. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).


    Top