Scegli le funzioni sperimentali da provare

Questo documento è un estratto del sito web EUR-Lex.

Documento 32016R2119

    A Bizottság (EU) 2016/2119 rendelete (2016. december 2.) a 471/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek, valamint a 113/2010/EU bizottsági rendeletnek a vámeljárások jegyzékének kiigazítása és az adatok meghatározása tekintetében történő módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg )

    C/2016/7658

    HL L 329., 2016.12.3, pagg. 66–69 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Stato giuridico del documento Non più in vigore, Data di fine della validità: 31/12/2021; közvetve hatályon kívül helyezte: 32020R1197

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/2119/oj

    3.12.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 329/66


    A BIZOTTSÁG (EU) 2016/2119 RENDELETE

    (2016. december 2.)

    a 471/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek, valamint a 113/2010/EU bizottsági rendeletnek a vámeljárások jegyzékének kiigazítása és az adatok meghatározása tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a Közösség harmadik országokkal folytatott külkereskedelmére vonatkozó statisztikáról, valamint az 1172/95/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2009. május 6-i 471/2009/EK európai parlamenti és a tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 3. cikke (2) bekezdésére, 5. cikke (2) bekezdésére és 6. cikke (2) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A 471/2009/EK rendelet megállapítja a harmadik országokkal folytatott árukereskedelemre vonatkozó európai statisztika rendszeres előállításának közös keretét. Az említett statisztika legfontosabb adatforrása a vám-árunyilatkozatokból szerzett adatok. A szóban forgó rendeletet a 450/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) keretében végrehajtott konkrét és új vámeljárások egyszerűsítéseinek figyelembevételével hozták (a továbbiakban: Modernizált Vámkódex). Ez különösen az „önértékelést” érintette, amely a vámárunyilatkozat benyújtására vonatkozó mentességet és a központi vámkezelési rendszer szabályozását jelentette, amennyiben a behozatali és kiviteli vámalakiságokat több mint egy tagállamban lehetett elvégezni.

    (2)

    A 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) (a továbbiakban: Uniós Vámkódex) hatályon kívül helyezte a Modernizált Vámkódexet és 2016. május 1-től a 2913/92/EGK tanácsi rendelettel (4) előírt vámügyi rendelkezések helyébe lépett.

    (3)

    A külkereskedelmi statisztika hatályát össze kell hangolni az Uniós Vámkódex vámeljárásaival.

    (4)

    A 471/2009/EK rendeletet a 113/2010/EU bizottsági rendelet (5) hajtotta végre és tükrözte a Modernizált Vámkódexben meghatározott vámügyi rendelkezéseket. Az Uniós Vámkódex 2016. május 1-től történő teljes mértékű alkalmazását követően a vámügyi eljárásokban bekövetkezett változásokat fel kell tüntetni a 471/2009/EK rendeletben és a 113/2010/EU rendeletben a statisztikai adatgyűjtés és a külkereskedelmi statisztika összeállítása tekintetében.

    (5)

    Az (EU) 2016/578 bizottsági végrehajtási határozat (6) meghatározza a 952/2013/EU rendelet 280. cikkében említett munkaprogramot és az Uniós Vámkódex keretében kidolgozandó elektronikus vámrendszerekre vonatkozik.

    (6)

    Az említett elektronikus rendszerek rendelkezésre bocsátásáig az (EU) 2016/341 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (7) (a továbbiakban: felhatalmazáson alapuló átmeneti jogi aktus) átmeneti intézkedéseket ír elő a vámhatóságok egymás közötti, valamint a vámhatóságok és a gazdasági szereplők közötti információcsere és -tárolás tekintetében.

    (7)

    Tekintve az Uniós Vámkódex 179. cikkében előírt központi vámkezelés vámjogi egyszerűsítését, az e rendszer hatálya alá tartozó behozatalokat és kiviteleket módszertani okokból nem feltétlenül szükséges a rendeltetési tagállamnak vagy a tényleges kivitel szerinti tagállamhoz rendelni, mivel az említett tagállamok és azon tagállam közötti, bármely kapcsolódó Közösségen belüli árumozgás, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók, eredményesebben és következetesebben lefedhetők EU-n belüli kereskedelmi statisztikával.

    (8)

    A vonatkozó tagállamokkal összefüggő statisztikai definíciókat azonban módosítani szükséges, hogy a releváns gazdasági műveleteket – behozatal esetén a vámkezelést követően, illetve export esetén azt megelőzően – azonosítani lehessen.

    (9)

    A szóban forgó tagállamokkal összefüggő statisztikai meghatározásokat is következetesen össze kell hangolni a központi vámkezelés keretében fennálló vámügyi rendelkezésekkel, amennyiben várhatóan csak a vámeljárásban részt vevő tagállamként azonosított tagállam kap vámkezeléssel kapcsolatos tájékoztatást a vámkezelést felügyelő tagállamtól.

    (10)

    A külkereskedelmi statisztika harmonizált összeállítása céljából egyes más adatelemek meghatározását ki kell igazítani az Uniós Vámkódexszel bevezetett változások feltüntetése érdekében.

    (11)

    A 471/2009/EK és a 113/2010/EU rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

    (12)

    Az ebben a rendeletben meghatározott intézkedések összhangban állnak a harmadik országokkal folytatott árukereskedelemre vonatkozó statisztikával foglalkozó bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A 471/2009/EK rendelet 3. cikke (1) bekezdése a következőképpen módosul:

    „(1)   A külkereskedelem-statisztika az áru behozatalára és kivitelére vonatkozó adatokat rögzíti.

    A tagállamok kivitelként rögzítenek egy ügyletet, amennyiben az áru elhagyja a Közösség statisztikai területét:

    a)

    a következő, a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározott vámeljárások egyikének megfelelően (*1) (a továbbiakban: Uniós Vámkódex):

    kivitel;

    passzív feldolgozás;

    b)

    az Uniós Vámkódex 258. cikkének alkalmazásában;

    c)

    az Uniós Vámkódex 269. cikke (3) bekezdésének alkalmazásában;

    d)

    az Uniós Vámkódex 270. cikkének alkalmazásában aktív feldolgozási eljárás lezárása céljából.

    A tagállamok behozatalként rögzítenek egy ügyletet, amennyiben a következő, az Uniós Vámkódexben meghatározott vámeljárások egyikének megfelelően az áru belép a Közösség statisztikai területére:

    a)

    szabad forgalomba bocsátás, beleértve a meghatározott célra történő felhasználást is;

    b)

    aktív feldolgozás.

    2. cikk

    A 113/2010/EU rendelet a következőképpen módosul:

    1.

    A 4. cikk a következőképpen módosul:

    a)

    az (1) bekezdés első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „A statisztikai érték alapja az áru értéke abban az időpontban és azon a helyen, amikor az áru belépésekor (import) átlépi azon tagállam határát, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók, vagy kilépésekor elhagyja azt (export).”

    b)

    a (4) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

    „(4)   A (2) és (3) bekezdésben említett értéket szükség esetén ki kell igazítani úgy, hogy a statisztikai érték kizárólag, és teljes egészében az áru elszállításához igénybe vett szállítás és biztosítás költségeit tartalmazza az indulási helytől azon tagállam határáig, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók (import esetében a rendeltetési tagállam határáig (import esetében CIF-típusú érték, export esetében FOB-típusú érték).”

    2.

    A 6. cikk (3) és (4) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „(3)   Az alábbiak alkalmazandók import esetében:

     

    Ha az áruk szabad forgalomba bocsátásra kerülnek, vagy azokat meghatározott célra történő felhasználási eljárás alá vonják, úgy a rendeltetési tagállam lesz az a tagállam, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók. Azonban ha a vám-árunyilatkozat kiállításának időpontjában ismert, hogy az átengedést követően az árukat egy másik tagállamba adják fel, ez utóbbi tagállam lesz a rendeltetési tagállam.

     

    Ha az árut aktív feldolgozási vámeljárás alá vonják, a rendeltetési tagállam lesz az, amelyben az első feldolgozási tevékenységre sor kerül.

     

    E bekezdés (1) és (2) albekezdésének sérelme nélkül a 471/2009/EK rendelet 7. cikkének (2) bekezdésében említett adattovábbítás alkalmazásában az adatcsere tekintetében a rendeltetési hely szerinti tagállam az a tagállam lesz, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók.

    (4)   Az alábbiak alkalmazandók export esetében:

     

    A tényleges exportáló tagállam az a tagállam lesz, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók.

     

    Azonban ha ismert, hogy az árut egy másik tagállamból hozták abba a tagállamba, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók, úgy az a másik tagállam lesz a tényleges exportáló tagállam azzal a feltétellel, hogy:

    i.

    az árut azon másik tagállamból csak exportra történő elvámolás céljából hozták; valamint

    ii.

    az exportőr nem telepedett le abban a tagállamban, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók; továbbá

    iii.

    a belépés azon tagállamba, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók, nem minősült Unión belüli árubeszerzésnek vagy akként kezelt ügyletnek a 2006/112/EK tanácsi irányelvben foglaltak szerint (*2).

     

    Ha az árut az aktív feldolgozási vámeljárást követően exportálják, az a tagállam, amelyben az utolsó feldolgozási tevékenységre sor került, lesz a tényleges exportáló tagállam.

     

    E bekezdés (1), (2) és (3) albekezdésének sérelme nélkül a 471/2009/EK rendelet 7. cikkének (2) bekezdésében említett adattovábbítás alkalmazásában az adatcsere tekintetében a tényleges exportáló tagállam az a tagállam lesz, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók.

    (*2)  A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelv (HL L 347., 2006.12.11., 1. o.).”"

    3.

    A 7. cikk (2) bekezdésének második albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „Import esetében a feladási országra vonatkozó adat azt a tagállamot vagy harmadik országot adja meg, amelyben az árut eredetileg feladták abba a tagállamba, amelyben a vámeljárásra bocsátás időpontjában az áruk találhatók, amennyiben egy közbeeső tagállamban vagy harmadik országban kereskedelmi ügyletre (pl. értékesítés vagy feldolgozás) és áruszállítással nem összefüggő leállásra sem került sor. Amennyiben ilyen leállásra vagy kereskedelmi ügyletre sor került, az adatok az utolsó közbeeső tagállamot vagy harmadik országot jelölik meg.”

    4.

    A 13. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „13. cikk

    A kereskedő azonosítása

    A kereskedőre vonatkozó adat egy olyan megfelelő azonosító szám, amely hozzá van rendelve behozatal esetében az importőrhöz, kivitel esetében pedig az exportőrhöz.”

    5.

    A 15. cikk (4) bekezdésének második mondata helyébe a következő szöveg lép:

    „A gazdasági szereplők nyilvántartási és azonosító számának (Economic Operator Registration Identification number, EORI-szám) kiadásáért felelős hatóságok a nemzeti statisztikai hatóságok kérésére hozzáférést biztosítanak az (EU) 2015/2447 bizottsági végrehajtási rendelet (*3) 7. cikkében foglaltak szerint az EORI-számmal kapcsolatos elektronikus rendszerben lévő adatokhoz.

    (*3)  A 2015. november 24-i (EU) 2015/2447 bizottsági végrehajtási rendelet az Uniós Vámkódex létrehozásáról szóló 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet egyes rendelkezéseinek végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 343., 2015.12.29., 558. o.).”"

    3. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2016. december 2-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 152., 2009.6.16., 23. o.

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2008. április 23-i 450/2008/EK rendelete a Közösségi Vámkódex létrehozásáról (Modernizált Vámkódex) (HL L 145., 2008.6.4., 1. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. október 9-i 952/2013/EU rendelete az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).

    (4)  A Tanács 1992. október 12-i 2913/92/EGK rendelete a Közösségi Vámkódex létrehozásáról (HL L 302., 1992.10.19., 1. o.).

    (5)  A Bizottság 2010. február 9-i 113/2010/EU rendelete a Közösség harmadik országokkal folytatott külkereskedelmére vonatkozó statisztikáról szóló 471/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kereskedelmi lefedettség, az adatok meghatározása, vállalkozásmutatók és számlázási pénznem szerinti statisztika összeállítása, valamint a különleges áruk vagy árumozgások tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 37., 2010.2.10., 1. o.).

    (6)  A Bizottság 2016. április 11-i (EU) 2016/578 végrehajtási határozata az Uniós Vámkódexben előírt elektronikus rendszerek kifejlesztésére és telepítésére vonatkozó munkaprogram létrehozásáról (HL L 99., 2016.4.15., 6. o.).

    (7)  A Bizottság 2015. december 17-i (EU) 2016/341 felhatalmazáson alapuló rendelete a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Uniós Vámkódex egyes rendelkezéseire vonatkozó, a szükséges elektronikus rendszerek működésbe lépéséig alkalmazandó átmeneti szabályok tekintetében történő kiegészítéséről, valamint az (EU) 2015/2446 bizottsági felhatalmazáson alapuló rendelet módosításáról (HL L 69., 2016.3.15., 1. o.).


    In alto