EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016Q1210(01)

A szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó tanácsadó bizottság eljárási szabályzata (2016. október 21.)

HL C 461., 2016.12.10, p. 8–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

10.12.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 461/8


A szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó tanácsadó bizottság

ELJÁRÁSI SZABÁLYZATA

(2016. október 21.)

(2016/C 461/05)

A SZOCIÁLIS BIZTONSÁGI RENDSZEREK KOORDINÁLÁSÁRÓL SZÓLÓ, 2004. ÁPRILIS 29-I 883/2004/EK EURÓPAI PARLAMENTI ÉS TANÁCSI RENDELET 75. CIKKÉNEK (1) BEKEZDÉSÉVEL LÉTREHOZOTT SZOCIÁLIS BIZTONSÁGI RENDSZEREK KOORDINÁCIÓJÁVAL FOGLALKOZÓ TANÁCSADÓ BIZOTTSÁG,

tekintettel a 883/2004/EK rendelet 75. cikkére,

tekintettel a bizottsági szakértői csoportok létrehozásáról és működéséről szóló horizontális szabályok megállapításáról szóló, 2016. május 30-i C(2016)3301 bizottsági határozat 3. mellékletében meghatározott, szakértői csoportokra vonatkozó egységes eljárási szabályzatra,

annak érdekében, hogy a tanácsadó bizottság a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló, 2004. április 29-i 883/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 75. cikkének (2) bekezdése és a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet (1) végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról szóló, 2009. szeptember 16-i 987/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 89. cikkének (2) bekezdése által ráruházott feladatait teljesíteni tudja,

a 883/2004/EK rendelet 75. cikkének (1) bekezdése harmadik albekezdésében előírt feltételeknek megfelelően eljárva,

TAGJAINAK ABSZOLÚT TÖBBSÉGÉVEL ELFOGADTA A KÖVETKEZŐ ELJÁRÁSI SZABÁLYZATOT:

1. cikk

Az ülések gyakorisága, összehívása és napirendtervezete

(1)   A tanácsadó bizottság évente legalább egy alkalommal ülésezik.

(2)   Az elnök minden tagot és póttagot értesít az ülés időpontjáról legalább négy héttel annak időpontja előtt. Az elnök ezzel egy időben megküldi a tagoknak és póttagoknak a megvitatandó kérdéseket tartalmazó tervezett napirendet. Az elnök lehetőség szerint ezzel egy időben valamennyi előkészítő dokumentumot a tagok rendelkezésére bocsát.

(3)   Sürgős esetekben az elnök lerövidítheti a (2) bekezdésben hivatkozott négyhetes időtartamot, de az értesítés egyetlen esetben sem történhet két hétnél rövidebb időn belül.

(4)   Amennyiben a tanácsadó bizottság tagjainak legalább egyharmada a napirendet érintő konkrét javaslatokat tartalmazó írásbeli kérelmet nyújt be a tanácsadó bizottság összehívására, az elnök három héten belül a (2) bekezdésnek megfelelően teljesíti a kérést.

(5)   A napirendtervezet olyan, a tanácsadó bizottság hatáskörébe tartozó témákat tartalmaz,

a)

amelyeket az elnök javasol, vagy

b)

amelyekre vonatkozóan egy vagy több tagnak a napirendtervezetbe, illetve a kapcsolódó dokumentációba történő felvétel iránti írásbeli kérelme legalább tíz nappal az ülés időpontja előtt eljutott az elnökhöz. Ebben az esetben az elnök az ilyen kérést azonnal a tanácsadó bizottság többi tagja és póttagja tudomására hozza.

2. cikk

Az ülések helye

Általános szabály, hogy a tanácsadó bizottság és a 9. cikkel létrehozott munkacsoportok üléseiket az Európai Bizottság székhelyén tartják.

3. cikk

Napirend

(1)   A tanácsadó bizottság minden ülés elején elfogadja a napirendet, amely az 1. cikk (5) bekezdésében említett napirendtervezetben foglalt pontokat tartalmazza, valamint magában foglalhat bármely egyéb, a tanácsadó bizottság hatáskörébe tartozó, az elnök által javasolt napirendi pontot.

(2)   Az ülés során bármely tag javasolhat a következő ülésre vonatkozó napirendi pontokat. A következő ülés elején a tanácsadó bizottság dönt arról, hogy a javasolt pontokat felvegyék-e a napirendi pontok közé.

4. cikk

Az üléseken való részvétel

A tanácsadó bizottság ülésein az elnökön és a 883/2004/EK rendelet 75. cikke (1) bekezdésének első albekezdésével összhangban kijelölt tagokon kívül az alábbi személyek vehetnek részt:

a)

a 883/2004/EK rendelet 75. cikke (1) bekezdésének második albekezdésével összhangban kijelölt póttagok; a póttagok csak akkor vehetnek részt a 3., 5., 6., 7. és 12. cikkben említett eljárásokban, ha érvényesen helyettesítik a tanácsadó bizottság egy-egy tagját;

b)

az elnök által kijelölt, az Európai Bizottság személyzeti állományába tartozó tagok;

c)

a szociális biztonsági rendszerek koordinálásában részt vevő, az elnök felkérésére a tanácsadó testületnek tanáccsal szolgáló egyéb szakemberek, többek között az európai szociális partnerek szervezeteinek koordinátorai.

5. cikk

Eljárások

(1)   A határozatképesség feltétele a tagok vagy az őket érvényesen képviselő póttagok többségének jelenléte, a 7. cikk figyelembevételével.

(2)   A tanácsadó bizottság ülései nem nyilvánosak. A tanácsadó bizottság tagjainak abszolút többségével és A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatóságának egyetértésével határozhat az ülések nyilvánosságáról.

6. cikk

Szükséges többségi támogatás, a vélemények és javaslatok elfogadása és az írásbeli eljárás

(1)   Az 5. cikk (2) bekezdése, a 12. cikk és e cikk (3) bekezdésének harmadik albekezdése ellenére a tanácsadó bizottság a tagok vagy az őket érvényesen képviselő póttagok által érvényesen leadott szavazatok abszolút többsége alapján dönt. A kitöltetlen szavazatokat és a tartózkodásokat érvényesen leadott szavazatnak kell tekinteni. Az elnök nem szavaz.

(2)   Általános szabály, hogy a 883/2004/EK rendelet 75. cikke (2) bekezdésének b) pontjában említett véleményeket és javaslatokat a tanácsadó bizottság ülésén kell előterjeszteni.

A vélemények és javaslatokat indokolni kell.

A bizottság által kiadott véleményekben vagy javaslatokban minden esetben meg kell adni a szavazás számszerű eredményét is. A véleményt vagy a javaslatot a kisebbségi véleményt tartalmazó írásbeli nyilatkozatnak kell kísérnie, amennyiben a kisebbség ezt kéri.

A véleményeket és javaslatokat továbbítani kell az Európai Bizottsághoz, a szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó igazgatási bizottsághoz, valamint a tanácsadó bizottság tagjaihoz és póttagjaihoz.

(3)   A tanácsadó bizottság írásbeli eljárás keretében is fogadhat el véleményt vagy javaslatot és egyéb döntéseket, amennyiben ilyen írásbeli eljárásról a tanácsadó bizottság előző ülésén megállapodás történt.

E célból az elnök tájékoztatja a tanácsadó bizottság tagjait az elfogadandó szövegről. A tagoknak legalább tíz munkanapos határidőt biztosítanak, amelyen belül jelezhetik, hogy elutasítják a javasolt szöveget, vagy tartózkodnak a szavazástól. Ha a tag a megadott határidőn belül nem küld választ, az támogató szavazatnak minősül.

Az elnök a kitűzött határidő lejártát követően értesíti a tagokat a szavazás eredményéről. A tanácsadó bizottság tagjainak abszolút többsége által támogatott vélemény, javaslat vagy egyéb döntés a visszajelzésre megszabott határidő utolsó napján elfogadottnak tekinthető.

7. cikk

Tag helyettesítése póttagtól eltérő személlyel

(1)   Ha valamely tag nem tud részt venni az ülésen és nem tudja megszervezni, hogy póttagja helyettesítse őt, felhatalmazhat egy másik, azonos kategóriába tartozó tagot vagy póttagot a nevében történő szavazásra. Az így eljáró tagnak az ülés előtt erről írásban értesítenie kell az elnököt.

(2)   Sem a tagok, sem a póttagok nem kaphatnak egynél több szavazási meghatalmazást.

(3)   A meghatalmazás útján történő szavazás kizárólag azon az ülésen érvényes, amelyre a meghatalmazást adták.

8. cikk

Az ülések jegyzőkönyvei

(1)   Az egyes napirendi pontok megvitatásáról és a tanácsadó bizottság által adott véleményekről, javaslatokról és ajánlásokról érdemi és hiánytalan jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvet a titkárság készíti az elnök felelőssége mellett.

(2)   A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a jelenlévők listáját, szükséges esetben feltüntetve azt a tagállami hatóságot, szervezetet vagy más közigazgatási intézményt, amelyhez az érintett résztvevő tartozik.

(3)   A tanácsadó bizottságnak jóvá kell hagynia a jegyzőkönyveket.

(4)   A jegyzőkönyvet csak abban az esetben terjesztik jóváhagyásra a tanácsadó bizottság elé, ha annak tervezetét legalább 15 nappal az ülés tervezett napja előtt a tagok és a póttagok részére megküldték. Amennyiben ezt a dokumentumot nem küldték meg időben, annak jóváhagyását a következő bizottsági ülésig függőben kell hagyni.

(5)   A jegyzőkönyv tervezetéhez szolgáló módosítási indítványokat írásban, legkésőbb a jóváhagyásukról döntő ülés kezdetén kell előterjeszteni.

9. cikk

Munkacsoportok

(1)   Meghatározott feladatok végrehajtására a bizottság munkacsoportokat hozhat létre. A bizottság – ha úgy tartja helyesnek – fel is oszlathatja ezeket a munkacsoportokat.

(2)   A munkacsoport tagjait a tanácsadó bizottság nevezi ki.

A szakszervezetek és a munkáltatói szervezetek képviselőinek kiválasztása során a Bizottság törekszik annak biztosítására, hogy a munkacsoportokban a különböző érintett gazdasági ágazatok igazságosan legyenek képviselve.

(3)   A munkacsoportok ülésein a tanácsadó bizottság elnöke vagy az általa kijelölt személy elnököl.

(4)   A munkacsoport elnöke – saját kezdeményezésére vagy a munkacsoport egy vagy több tagja kezdeményezésére – szakértőket hívhat meg az ülésekre.

(5)   A munkacsoport eljárásaihoz szükséges dokumentumokat a tanácsadó bizottság valamennyi tagja és póttagja rendelkezésére kell bocsátani.

10. cikk

Titkárság

(1)   A titkárságot A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága biztosítja a tanácsadó bizottság részére. A titkárság az elnök felügyelete alatt megszervezi a tanácsadó bizottság és a munkacsoportok munkáját, és segítséget nyújt a vélemény- és javaslattervezetek előkészítésében.

(2)   A tanácsadó bizottságnak, a munkacsoportoknak és a titkárságnak szóló leveleket A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatóságán belül e célra létrehozott e-mail-címre (empl-ss-advisory-committee@ec.europa.eu) kell küldeni.

11. cikk

Átláthatóság

(1)   A tanácsadó bizottságnak és munkacsoportjainak szerepelniük kell a bizottsági szakértői csoportok nyilvántartásában.

(2)   A szakszervezeteknek és a munkáltatói szervezeteknek szerepelniük kell az átláthatósági nyilvántartásban.

(3)   A titkárság hozzáférhetővé tesz minden releváns dokumentumot, köztük a napirendeket, a jegyzőkönyveket és a résztvevők beadványait vagy a szakértői csoportok nyilvántartásában, vagy pedig egy ott feltüntetett internetes hivatkozás segítségével, amely arra a témával foglalkozó weboldalra mutat, ahol ezek az információk megtalálhatók. A tematikus weboldalakhoz való hozzáférés nem köthető felhasználói regisztrációhoz vagy más korlátozáshoz. A titkárság az ülés előtt megfelelő időben közzéteszi különösen a napirendet és a többi releváns dokumentumot, az ülés után pedig a jóváhagyott jegyzőkönyvet. A közzétételtől csak akkor lehet eltekinteni, ha egy dokumentum közzététele az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 2001. május 30-i 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 4. cikkében meghatározottak szerint kedvezőtlenül befolyásolná valamely közérdek vagy magánérdek védelmét.

(4)   A valamely csoport birtokában lévő dokumentumokba való betekintés iránti kérelmeket az 1049/2001/EK rendeletnek megfelelően kell elbírálni.

12. cikk

Hatálybalépés, felülvizsgálat és hatályon kívül helyezés

(1)   Ez az eljárási szabályzat a tanácsadó bizottság tagjainak abszolút többségével történő elfogadásának napján lép életbe.

Ezt az eljárási szabályzatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzé kell tenni.

(2)   A tanácsadó bizottság eljárási szabályzatának felülvizsgálatáról tagjai abszolút többségével dönt.

(3)   A tanácsadó bizottság 2010. október 22-i eljárási szabályzata az (1) bekezdésben említett időponttól hatályát veszti.

Kelt Brüsszelben, 2016. október 21-én.

A tanácsadó bizottság elnöke

Jordi CURELL GOTOR


(1)  HL L 166., 2004.4.30., 1. o., a legutóbb a 2014. december 17-i 1368/2014/EU bizottsági rendelettel (HL L 366., 2014.12.20., 15. o.) módosított rendelet.

(2)  HL L 284., 2009.10.30., 1. o.

(3)  HL L 145., 2001.5.31., 43. o.


Top