EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2422

Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2015/2422 rendelete (2015. december 16.) az Európai Unió Bíróságának alapokmányáról szóló 3. jegyzőkönyv módosításáról

HL L 341., 2015.12.24, p. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/2422/oj

24.12.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 341/14


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU, Euratom) 2015/2422 RENDELETE

(2015. december 16.)

az Európai Unió Bíróságának alapokmányáról szóló 3. jegyzőkönyv módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 254. cikke első bekezdésére, valamint 281. cikkének második bekezdésére,

tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 106a. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel a Bíróság kérelmére,

tekintettel az Európai Bizottság véleményeire (1),

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1)

A Törvényszék előtti ügyek száma a Törvényszék hatáskörének a létrehozása óta bekövetkezett fokozatos bővítése miatt jelenleg folyamatosan növekszik.

(2)

Az eljárások időtartama a peres felek szempontjából jelenleg nem tűnik elfogadhatónak, különösen az Európai Unió Alapjogi Chartájának 47. cikkében és az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezmény 6. cikkében meghatározott követelmények fényében.

(3)

A Törvényszék jelen helyzete többek között olyan okokra vezethető vissza, amelyek az Unió intézményei, szervei és hivatalai által kibocsátott jogi aktusok számának növekedésével és sokrétűbbé válásával, valamint a Törvényszék elé terjesztett, különösen a versenyjog, az állami támogatások és a szellemi tulajdon területét érintő ügyek számával és összetettségével kapcsolatosak.

(4)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 257. cikkében foglalt, különös hatáskörű törvényszékek létrehozására vonatkozó lehetőség nem valósult meg.

(5)

Következésképpen megfelelő szervezeti, strukturális és eljárási jellegű intézkedésekre van szükség e helyzet orvoslására, beleértve a bírák számának növelését is. A Szerződések által biztosított azon lehetőség kihasználásával, amelynek értelmében a Törvényszék bíráinak száma növelhető, lehetővé válna, hogy rövid időn belül csökkenjen a Törvényszék előtt folyamatban lévő ügyek száma, valamint a Törvényszék előtti eljárások kirívóan hosszú időtartama.

(6)

A Törvényszék munkaterhének alakulására tekintettel a bírák számát 56 főben kell megállapítani, amelyet három szakaszban kell elérni, minden egyes tagállam javaslatára két bíró kinevezésével, szem előtt tartva azt is, hogy a Törvényszéknek nem lehet egyidejűleg kettőnél több olyan bírája, akit ugyanazon tagállam javaslatára neveztek ki.

(7)

Az EUMSZ 255. cikke szerinti bizottság különösen a jelöltek függetlenségét, pártatlanságát, szakértelmét, valamint szakmai és személyes alkalmasságát veszi figyelembe.

(8)

Az ügyhátralék gyors csökkentése érdekében e rendelet hatálybalépésével egyidejűleg tizenkét további bírónak kell hivatalba lépnie.

(9)

Az európai uniós közszolgálati ügyekben történő elsőfokú döntéshozatal hatáskörének és az Európai Unió Közszolgálati Törvényszéke (a Közszolgálati Törvényszék) hét bírói státusának a Bíróság által már bejelentett jogalkotási kérelem alapján 2016 szeptemberében át kell kerülnie a Törvényszékhez. A kérelem meg fogja vizsgálni a Közszolgálati Törvényszékhez kötődő hét bírói státus áthelyezésének részletes módját a személyzetre és az erőforrásokra is kiterjedően.

(10)

A fennmaradó kilenc bírának 2019 szeptemberében kell hivatalba lépnie. A költséghatékonyság biztosítása érdekében ez nem járhat további jogi referensek vagy egyéb támogató személyzet felvételével. Intézményen belüli átszervezésekkel kell biztosítani a meglévő emberi erőforrások hatékony felhasználását, valamennyi bíró számára egyenlő mértékben, a Törvényszék által saját belső szervezeti felépítése tárgyában hozott határozatok sérelme nélkül.

(11)

Rendkívül fontos a nemek közötti egyensúly biztosítása a Törvényszéken belül. E cél elérése érdekében a bírói kar részleges megújításait oly módon kell szervezni a Törvényszéken, hogy a tagállamok kormányai fokozatosan elkezdenek két-két bírót jelölni ugyanannak a részleges megújításnak a keretében, arra törekedve, hogy egy nőt és egy férfit válasszanak, a Szerződésekben meghatározott feltételek és eljárások tiszteletben tartása mellett.

(12)

Az Európai Unió Bírósága alapokmányának a bírói és a főtanácsnoki kar háromévenkénti részleges megújítására vonatkozó rendelkezéseit ennek megfelelően szükséges kiigazítani.

(13)

Az Európai Unió Bírósága – bejelentésének megfelelően – a Törvényszék reformját követő intézkedésként évenként adatokkal fog szolgálni igazságszolgáltatási tevékenységéről, és szükség szerint javaslatot fog tenni a megfelelő intézkedésekre. A Törvényszék kibővítésének második és harmadik szakaszában értékelés készül a Törvényszék helyzetéről, amelynek alapján szükség szerint sor kerülhet bizonyos kiigazításokra, különösen a Bíróság igazgatási kiadásai tekintetében.

(14)

Az Európai Unió Bíróságának alapokmányáról szóló 3. jegyzőkönyvet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az Európai Unió Bíróságának alapokmányáról szóló 3. jegyzőkönyv a következőképpen módosul:

1.

A 9. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„9. cikk

A bírói kar részleges megújítása, amelyre háromévente kerül sor, a bírák felét érinti. Amennyiben a bírák száma páratlan, a bírói kar megújítása felváltva a bírák számának feléhez legközelebb eső nagyobb számú, illetve a bírák számának feléhez legközelebb eső kisebb számú bírót érinti.

Az első bekezdés alkalmazandó a főtanácsnoki kar részleges megújításakor is, amelyre háromévente kerül sor.”

2.

A 48. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„48. cikk

A Törvényszék bíráinak száma

a)

2015. december 25-től 40;

b)

2016. szeptember 1-jétől 47;

c)

2019. szeptember 1-jétől tagállamonként kettő.”

2. cikk

A Törvényszéknek az Európai Unió Bíróságának alapokmányáról szóló 3. jegyzőkönyv 48. cikke alapján kinevezendő további bíráinak hivatali ideje a következőképpen alakul:

a)

A 2015. december 25-től kinevezendő tizenkét további bíró közül hat bíró hivatali ideje 2016. augusztus 31-én jár le. E hat bíró kiválasztására oly módon kerül sor, hogy hat tagállam kormánya két-két bírót jelöl a Törvényszék 2016-ban esedékes részleges megújításához. A másik hat bíró hivatali ideje 2019. augusztus 31-én jár le;

b)

A 2016. szeptember 1-jétől kinevezendő hét további bíró közül három bíró hivatali ideje 2019. augusztus 31-én jár le. E három bíró kiválasztására oly módon kerül sor, hogy három tagállam kormánya két-két bírót jelöl a Törvényszék 2019-ben esedékes részleges megújításához. A másik négy bíró hivatali ideje 2022. augusztus 31-én jár le;

c)

A 2019. szeptember 1-jétől kinevezendő kilenc további bíró közül négy bíró hivatali ideje 2022. augusztus 31-én jár le. E négy bíró kiválasztására oly módon kerül sor, hogy négy tagállam kormánya két-két bírót jelöl a Törvényszék 2022-ben esedékes részleges megújításához. A másik öt bíró hivatali ideje 2025. augusztus 31-én jár le.

3. cikk

(1)   2020. december 26-ig a Bíróság – külső szakértő bevonásával – jelentést készít a Törvényszék működéséről az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság számára.

A jelentés különösen a Törvényszék hatékonyságára, a bírói létszám 56 főre történő emelésének szükségességére és eredményességére, az erőforrások felhasználására és eredményességére, valamint további különös hatáskörű tanácsok kialakítására és/vagy egyéb strukturális változásokra összpontosít.

Adott esetben a Bíróság jogalkotási kérelmeket készít alapokmánya ennek megfelelő módosításához.

(2)   2017. december 26-ig a Bíróság jelentést készít az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság számára az EUMSZ 267. cikke szerinti előzetes döntéshozatallal kapcsolatos hatáskörmegosztást érintő esetleges változtatásokról. A jelentéshez adott esetben jogalkotási kérelmeket kell csatolni.

4. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2015. december 16-án.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

N. SCHMIT


(1)  A 2011. szeptember 30-i vélemény (HL C 335., 2011.11.16., 20. o.) és a 2015. november 12-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2)  Az Európai Parlament 2014. április 15-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2015. június 23-i álláspontja első olvasatban (HL C 239., 2015.7.21., 14. o.) Az Európai Parlament 2015. október 28-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2015. december 3-i határozata.


Top