Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0236

2014/236/EU: A Bizottság végrehajtási határozata ( 2014. április 24. ) az afrikai sertéspestis elleni küzdelem céljából Észtországban, Lettországban, Litvániában és Lengyelországban végrehajtott megfigyelési és más biztonsági intézkedésekhez nyújtandó uniós pénzügyi hozzájárulásról (az értesítés a C(2014) 2551. számú dokumentummal történt)

HL L 125., 2014.4.26, p. 86–92 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/236/oj

26.4.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 125/86


A BIZOTTSÁG VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2014. április 24.)

az afrikai sertéspestis elleni küzdelem céljából Észtországban, Lettországban, Litvániában és Lengyelországban végrehajtott megfigyelési és más biztonsági intézkedésekhez nyújtandó uniós pénzügyi hozzájárulásról

(az értesítés a C(2014) 2551. számú dokumentummal történt)

(Csak az észt, a lengyel, a lett és a litván nyelvű szöveg hiteles)

(2014/236/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az állat-egészségügyi kiadásokról szóló, 2009. május 25-i 2009/470/EK tanácsi határozatra (1) és különösen annak 8. cikkére,

tekintettel az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendeletre (2) és különösen annak 84. cikkére,

mivel:

(1)

Az afrikai sertéspestis a házisertések és a vadon élő sertések fertőző, rendszerint halálos kimenetelű vírusos megbetegedése, amely az élő sertések és a sertésfélékből készült termékek Unión belüli kereskedelmében és harmadik országokba irányuló exportjában súlyos zavarokat okoz.

(2)

Azt követően, hogy a sertéspestis 2007-es grúziai megjelenése megerősítést nyert, a betegség átterjedt az Oroszországi Föderáció területére, ahol Oroszország európai területének egészéről számos esetben jelentették a betegség sertésekben és vaddisznókban való előfordulását. 2013 júniusában Fehéroroszország megerősítette, hogy Grodno régióban, a litván határtól mintegy 40 kilométerre és a lengyel országhatárhoz is közel megjelent az afrikai sertéspestis a háztáji sertések körében.

(3)

A 2013/498/EU bizottsági végrehajtási határozat (3) rendelkezett az afrikai sertéspestis elleni küzdelem céljából 2013-ban Észtországban, Lettországban, Litvániában és Lengyelországban végrehajtott megfigyelési és más biztonsági intézkedésekkel kapcsolatos uniós pénzügyi hozzájárulásról, figyelemmel arra, hogy ezeket a tagállamokat fenyegeti közvetlenül az afrikai sertéspestis bejutásának veszélye.

(4)

2014. januári beszámolók szerint a betegség jelen van az ukrajnai vaddisznó-populációban, és továbbra is terjed Fehéroroszország és az Oroszországi Föderáció területén. Ezen túlmenően 2014 januárjában két esetben észlelték a betegség jelenlétét a litvániai vaddisznó-populációban, néhány nappal később pedig a lengyelországi vaddisznók körében. A betegség mindkét országban a Fehéroroszországgal közvetlenül szomszédos területeken fordult elő. Ezért az Európai Unióval határos országokban az afrikai sertéspestissel kapcsolatban kialakult helyzet folyamatos veszélyt jelent az Unióban található sertéstartó gazdaságokra nézve, tekintettel arra, hogy a vírus – a fertőzött területekről az Unióba belépő vaddisznók, a korábban élő állatok szállítására igénybe vett járművek, valamint a sertésfélékből készült termékeknek az Unióba történő engedély nélküli behozatala révén – átterjedhet a fertőzött harmadik országokkal határos uniós tagállamokba.

(5)

Az afrikai sertéspestis Fehéroroszországnak, az Oroszországi Föderációnak és Ukrajnának Észtországgal, Lettországgal, Litvániával és Lengyelországgal határos területein való előfordulása és terjedése miatt a felsorolt tagállamok esetében fokozottabb a betegség bejutásának veszélye. Ezért ezek a tagállamok tájékoztatták a Bizottságot és a többi tagállamot azokról az intézkedésekről, amelyeket területük és a többi tagállam területének fokozottabb védelme érdekében alkalmazni kívánnak.

(6)

A 2013. év folyamán Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország megfigyeléseket folytatott annak érdekében, hogy a vaddisznók és a házisertések körében idejekorán észlelje az afrikai sertéspestis esetleges megjelenését. Az afrikai sertéspestis elleni hatékonyabb küzdelem érdekében az említett tagállamok területén további megfigyeléseket kell végezni.

(7)

Azon járművek megtisztítása és fertőtlenítése, amelyek kapcsolatba kerülhettek az afrikai sertéspestis vírusával, egyike az afrikai sertéspestis Unióba való bejutásával szembeni legfontosabb elővigyázatossági intézkedéseknek. Ezért a 2013/426/EU bizottsági végrehajtási határozat (4) rendelkezik bizonyos intézkedésekről az afrikai sertéspestis Fehéroroszországból és az Oroszországi Föderációból az Unióba történő bejutásának megakadályozása érdekében, és előírja, hogy az Unióba a fertőzött területekről belépő, korábban élő állatok szállítására igénybe vett járműveken megfelelő tisztítást és fertőtlenítést kell végezni.

(8)

A 206/2009/EK bizottsági rendelet (5) rendelkezései ellenére nem hanyagolható el annak a kockázata, hogy az afrikai sertéspestis magánszemélyek postai küldeményei útján vagy az Unió területére – különösen Fehéroroszországból, az Oroszországi Föderációból és Ukrajnából – belépő utasok poggyászában a sertésfélékből készült termékekkel bejut az Unióba, ezért a belépési helyeken fokozott ellenőrzésre van szükség.

(9)

Emellett a betegséggel kapcsolatos tájékozottság és készültség fokozása céljából és annak érdekében, hogy a 2002/60/EK tanácsi irányelv (6) alapján kidolgozott készenléti tervek keretében a betegség bejutására gyorsan lehessen reagálni, az érintettek széles rétegeit – egyebek mellett az állatorvosokat, a hivatásszerűen vagy kiegészítő tevékenységként mezőgazdasággal foglalkozó személyeket, a tehergépjármű-vezetőket, a vámhivatali dolgozókat, az utasokat és általában a nagyközönséget – megfelelően felépített figyelemfelhívó kampányokkal tájékoztatni kell az afrikai sertéspestis bejutásának veszélyeiről és következményeiről.

(10)

2014-ben az afrikai sertéspestis jelenlétét a litvániai és a lengyelországi vaddisznó-populációban is kimutatták, miközben ezt a két tagállamot a fehérorosz határ túloldaláról is közvetlenül fenyegeti a betegség. Az afrikai sertéspestis területén való továbbterjedésével kapcsolatos kockázatok minimalizálása érdekében Litvánia és Lengyelország elhatározta, hogy a fertőzött területen csökkenti a biológiai szempontból kevésbé biztonságos sertéstelepeken tartott veszélyeztetett állatok egyedszámát, és ennek érdekében a gazdaságokat az állomány levágására és az új állomány beszerzésének legalább egy évig való elhalasztására ösztönzi. 2013 decemberében Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország benyújtotta az afrikai sertéspestis Fehéroroszországból, az Oroszországi Föderációból és Ukrajnából történő bejutása szempontjából fokozottan veszélyeztetettnek tekinthető területeken 2014 folyamán megvalósítandó biztonsági intézkedések végrehajtására vonatkozó terveit és költségkalkulációit. A Bizottság az uniós pénzügyi hozzájárulás szempontjából megvizsgálta ezeket a terveket, és megállapította, hogy azok megfelelnek a 2002/60/EK irányelv követelményeinek.

(11)

Az Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország által a betegség figyelése, a járművek megtisztítása és fertőtlenítése, valamint a figyelemfelhívó kampányok megszervezése érdekében végrehajtott intézkedésekhez 50 %-os mértékű társfinanszírozást kell biztosítani.

(12)

A Litvánia és Lengyelország által a sertésállomány egyedszámának csökkentése érdekében a Fehéroroszországgal határos fertőzött területeken végrehajtott intézkedésekhez 30 %-os társfinanszírozást kell biztosítani.

(13)

Tekintettel arra, hogy az Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország által az afrikai sertéspestis Fehéroroszországból, az Oroszországi Föderációból és Ukrajnából történő bejutásának megakadályozása érdekében 2014-ben végrehajtani tervezett biztonsági intézkedések vonatkozásában benyújtott tervek az 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (7) 94. cikke értelmében megfelelően részletes keretet biztosítanak, a vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó munkaprogramban megjelölt kiadásokra vonatkozóan ez a határozat finanszírozási döntésnek minősül.

(14)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)   Az afrikai sertéspestis elleni védekezést szolgáló 2014. évi biztonsági intézkedései keretében Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország a (2) és a (3) bekezdésben meghatározott, a 2014. január 1-jétől2014. december 31-ig tartó időszakban végrehajtani tervezett tevékenységekkel összefüggésben felmerülő kiadásainak fedezésére egyedi uniós hozzájárulásra jogosult.

(2)   A következő tevékenységek céljából felmerült és kifizetett költségek esetében az uniós pénzügyi hozzájárulás összege a költségek 50 %-a:

a)

a házisertéseken végzett mintavétel;

b)

a vaddisznókon végzett mintavétel;

c)

ELISA tesztek;

d)

polimeráz-láncreakciós (PCR) és szekvenáló tesztek;

e)

felszerelés és fertőtlenítőszer beszerzése tisztításhoz és fertőtlenítéshez;

f)

kifejezetten az állati tetemek ártalmatlanítására szolgáló felszerelés beszerzése;

g)

laboratóriumi virológiai vizsgálatok végrehajtását szolgáló felszerelés beszerzése;

h)

figyelemfelhívó kampányok.

(3)   A fertőzött területeken az állatok korai leölése miatt a sertéstartó gazdákat érő károk ellentételezése céljából Litvánia és Lengyelország által viselt és kifizetett költségek esetében az uniós pénzügyi hozzájárulás összege a költségek 30 %-a.

2. cikk

(1)   Az 1. cikk (1) bekezdésében megjelölt tagállamok számára az 1. cikk (2) bekezdésének a), b), c) és d) pontja szerinti tevékenységek költségei tekintetében legfeljebb a következő átlagos költségekre nyújtható visszatérítés:

a)

mintavétel házisertésekből: állatonként 0,5 EUR;

b)

mintavétel vaddisznókból: állatonként 5 EUR;

c)

ELISA tesztek: tesztenként 2 EUR;

d)

polimeráz-láncreakciós (PCR) és szekvenáló tesztek: tesztenként 10 EUR.

(2)   Az 1. cikk (2) bekezdésének e) pontja szerinti tevékenység költségei tekintetében legfeljebb a következő átlagos költségekre nyújtható visszatérítés:

a)

Észtország esetében 6 000 EUR;

b)

Lettország esetében 58 000 EUR;

c)

Litvánia esetében 950 000 EUR;

d)

Lengyelország esetében 102 100 EUR.

(3)   Az 1. cikk (2) bekezdésének f) pontja szerinti tevékenység költségei tekintetében legfeljebb a következő költségekre nyújtható visszatérítés:

a)

Litvánia esetében 100 000 EUR;

b)

Lengyelország esetében 150 000 EUR.

(4)   Az 1. cikk (2) bekezdésének g) pontja szerinti tevékenység költségei tekintetében legfeljebb a következő költségekre nyújtható visszatérítés:

 

Litvánia esetében 75 000 EUR.

(5)   Az 1. cikk (2) bekezdésének h) pontja szerinti tevékenység költségei tekintetében legfeljebb a következő átlagos költségekre nyújtható visszatérítés:

a)

Észtország esetében 1 500 EUR;

b)

Lettország esetében 15 000 EUR;

c)

Litvánia esetében 75 000 EUR;

d)

Lengyelország esetében 11 250 EUR.

(6)   A tagállamok számára az 1. cikk (3) bekezdése alapján nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás összege legfeljebb a következő lehet:

a)

Litvánia esetében 225 000 EUR;

b)

Lengyelország esetében 337 500 EUR.

(7)   Az 1. cikk (1) bekezdésében felsorolt tagállamok számára nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás összege legfeljebb a következő lehet:

a)

Észtország esetében 27 000 EUR;

b)

Lettország esetében 190 000 EUR;

c)

Litvánia esetében 1 948 000 EUR;

d)

Lengyelország esetében 1 341 000 EUR.

(8)   Az (1) bekezdés c) és d) pontja szerinti intézkedések esetében az uniós pénzügyi hozzájárulás összegének meghatározása szempontjából kizárólag a tagállamok következő célú költségei vehetők figyelembe:

a)

tesztkészletek, reagensek és minden olyan fogyóeszköz beszerzése, amely kifejezetten a laboratóriumi vizsgálatok végrehajtására szolgáló eszközként azonosítható és erre a célra kerül felhasználásra;

b)

foglalkoztatásának módjától függetlenül minden olyan munkatárs, akit teljes mértékben vagy részben a laboratóriumi létesítményekben elvégzendő vizsgálatok végrehajtására alkalmaznak azzal, hogy a figyelembe vehető költségek a társadalombiztosítási járulékokkal és a javadalmazásban foglalt, jogszabályban előírt más költségekkel növelt tényleges munkabérek összegére korlátozódnak;

c)

az a) és a b) pont szerinti költségek összegének 7 %-ával megegyező általános költségek.

3. cikk

(1)   Az 1. cikkben meghatározott intézkedésekhez akkor nyújtható uniós pénzügyi hozzájárulás, ha az érintett tagállamok:

a)

végrehajtják a terveikben megjelölt tevékenységeket és intézkedéseket;

b)

az intézkedéseket az uniós jog vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően hajtják végre, ideértve a versenyjog és a közbeszerzések területén irányadó szabályokat is;

c)

a végrehajtott intézkedésekről legkésőbb 2015. április 30-ig megküldenek a Bizottságnak egy, az I. mellékletnek megfelelően elkészített technikai zárójelentést és egy, a II. mellékletnek megfelelően elkészített pénzügyi zárójelentést.

(2)   Ha valamelyik tagállam nem teljesíti az (1) bekezdésben foglalt követelményeket, a Bizottság a kötelezettségszegés jellege és súlyossága, valamint az Uniót érő pénzügyi veszteség arányában csökkentheti az uniós pénzügyi hozzájárulást.

4. cikk

Ennek a határozatnak az Észt Köztársaság, a Lett Köztársaság, a Litván Köztársaság és a Lengyel Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2014. április 24-én.

a Bizottság részéről

Tonio BORG

a Bizottság tagja


(1)  HL L 155., 2009.6.18., 30. o.

(2)  HL L 298., 2012.10.26., 1. o.

(3)  A Bizottság 2013. október 10-i 2013/498/EU végrehajtási határozata a szomszédos harmadik országokban jelentkező afrikai sertéspestis ellen Észtországban, Lettországban, Litvániában és Lengyelországban foganatosított megfigyelési és egyéb sürgősségi intézkedésekkel kapcsolatos uniós pénzügyi hozzájárulásról (HL L 272., 2013.10.12., 47. o.).

(4)  A Bizottság 2013. augusztus 5-i 2013/426/EU végrehajtási határozata az afrikai sertéspestisvírusnak az e betegség megerősített előfordulási helyei szerinti harmadik országokból, illetve harmadik országbeli területekről az Unióba való behozatala elleni megelőző intézkedésekről és a 2011/78/EU határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 211., 2013.8.7., 5. o.).

(5)  A Bizottság 2009. március 5-i 206/2009/EK rendelete az állati eredetű termékek személyes szállítmányainak a Közösségbe történő behozataláról és a 136/2004/EK rendelet módosításáról (HL L 77., 2009.3.24., 1. o.).

(6)  A Tanács 2002. június 27-i 2002/60/EK irányelve az afrikai sertéspestis elleni védekezésre vonatkozó külön rendelkezések megállapításáról, valamint a fertőző sertésbénulás (Teschen-betegség) és az afrikai sertéspestis tekintetében a 92/199/EGK irányelv módosításáról (HL L 192., 2002.7.20., 27. o.).

(7)  A Bizottság 2012. október 29-i 1268/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelete az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról szóló 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazási szabályairól (HL L 362., 2012.12.31., 1. o.).


I. MELLÉKLET

Technikai zárójelentés a vaddisznók és a házisertések körében előforduló afrikai sertéspestissel kapcsolatos megfigyelési intézkedésekről

Tagállam:

Dátum:

1.

Technikai helyzetértékelés:

1.1.

Járványügyi térképek:

1.2.

Információk a megfigyelésekről:

Tagállam/harmadik ország

Megvizsgált házisertések száma

Megvizsgált vaddisznók száma

Vizsgálat típusa  (1)

A vizsgálatok száma

A pozitív házisertések száma

A pozitív vaddisznók száma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014-ben összesen

 

 

 

 

 

 

2.

A célkitűzések teljesítése és technikai nehézségek:

3.

További járványügyi információk: járványügyi vizsgálatok, talált elhullott állatok, a pozitív állatok koreloszlása, talált léziók stb.:


(1)  Beírandó: ELISA, PCR, Ag-ELISA, vírusizolációs, egyéb (részletezze).


II. MELLÉKLET

Pénzügyi zárójelentés az afrikai sertéspestissel kapcsolatos sürgősségi intézkedésekről

Tagállam:

Dátum:

1.

Megfigyelési intézkedések a vaddisznók és a házisertések körében előforduló afrikai sertéspestissel kapcsolatban:

Mintavétel

Kategória

A mintavétel költsége

Megvizsgált állatok száma

Egy megvizsgált állat költsége

Összköltség

Házisertés

 

 

 

Vaddisznó

 

 

 

 

 

 

 

Laboratóriumi vizsgálatok

 

Az elvégzett vizsgálatok száma

A vizsgálatok költsége (1)

Laboratóriumi vizsgálat

(1)

Személyzet

(2)

Általános költségek

(3) = (1) + (2) × 0,07

Összköltség

(4) = (1) + (2) + (3)

Szerológiai vizsgálatok (ELISA)

 

 

 

 

 

PCR tesztek

 

 

 

 

 

Szekvenáló tesztek

 

 

 

 

 

2.

Tisztítás és fertőtlenítés:

2. a)

FELSZERELÉS

Megnevezés

Költség/érték (héa nélkül)

A beszerzés időpontja

 

 

 

Összesen

 

 

2. b)

FERTŐTLENÍTŐSZER

Megnevezés

Költség/érték (héa nélkül)

A beszerzés időpontja

 

 

 

Összesen

 

 

3.

AZ 1. CIKK (2) BEKEZDÉSÉNEK f) ÉS g) PONTJA SZERINTI FELSZERELÉS

Megnevezés

Költség/érték (héa nélkül)

A beszerzés időpontja

 

 

 

Összesen

 

 

4.

SERTÉSEKÉRT FIZETETT ELLENTÉTELEZÉS

Testtömeg leöléskor

Az állatok száma kategóriánként

Kifizetett összeg kategóriánként

Az állattartónak közvetlenül kifizetett további költségek

(héa nélkül)

Kifizetett ellentételezés összesen

(héa nélkül)

A kifizetés időpontja

tenyészkoca

tenyészkan

szopósmalac

hízósertés

tenyészkoca

tenyészkan

szopósmalac

hízósertés

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Figyelemfelhívó kampányok:

A tevékenység megnevezése

Költség/érték (héa nélkül)

A végrehajtás napja

 

 

 

Összesen

 

 

6.

Igazolom, hogy:

a fenti kiadások ténylegesen felmerültek, összegüket pontosan adjuk meg, és e határozat rendelkezéseinek megfelelően elszámolhatók,

a fenti kiadásokat alátámasztó igazoló okmányok hiánytalanul rendelkezésre állnak ellenőrzés céljára,

az intézkedésekhez nem igényeltünk más uniós hozzájárulást, és az intézkedések keretében végrehajtott műveletekből származó bevételeket maradéktalanul bejelentjük a Bizottságnak,

a programot a vonatkozó uniós szabályozásnak megfelelően hajtottuk végre,

a szabálytalanságok megelőzésére, feltárására és orvoslására kontrolleljárásokat alkalmazunk, amelyek kiterjednek egyebek mellett a bejelentett összegek helyességének ellenőrzésére is.

Kelt:

Az operatív igazgató neve és aláírása:


(1)  A költségeket héa nélkül kell megadni.


Top