Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0262

    A Bizottság 262/2013/EU végrehajtási rendelete ( 2013. március 18. ) az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába bejegyzett egyik elnevezés termékleírását érintő kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyásáról (Melon du Quercy [OFJ])

    HL L 82., 2013.3.22, p. 21–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/262/oj

    22.3.2013   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 82/21


    A BIZOTTSÁG 262/2013/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2013. március 18.)

    az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába bejegyzett egyik elnevezés termékleírását érintő kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyásáról (Melon du Quercy [OFJ])

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésére,

    mivel:

    (1)

    2013. január 3-án hatályba lépett az 1151/2012/EU rendelet. A rendelet hatályon kívül helyezte és felváltotta a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló, 2006. március 20-i 510/2006/EK tanácsi rendeletet (2).

    (2)

    Az 510/2006/EK rendelet 9. cikke (1) bekezdésének első albekezdésével összhangban a Bizottság megvizsgálta Franciaország kérelmét, amely az 1040/2007/EK rendelettel (3) módosított 1165/2004/EK bizottsági rendelet (4) alapján bejegyzett „Melon du Quercy” oltalom alatt álló földrajzi jelzéshez kapcsolódó termékleírás módosításának jóváhagyására irányul.

    (3)

    A kérelem célja az, hogy a termékleírás a termék ismertetése, a származás igazolása, az előállítás módja, a címkézés, a nemzeti előírások és a felügyeleti szerv adatai tekintetében pontosításra kerüljön.

    (4)

    A Bizottság megvizsgálta és indokoltnak találta a szóban forgó módosítást. Mivel a módosítás kisebb jelentőségű, azt a Bizottság az 1151/2012/EU rendelet 50–52. cikke szerinti eljárás alkalmazása nélkül jóváhagyhatja,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A „Melon du Quercy” oltalom alatt álló földrajzi jelzéshez tartozó termékleírás e rendelet I. mellékletének megfelelően módosul.

    2. cikk

    A termékleírás fő elemeit tartalmazó egységes dokumentum e rendelet II. mellékletében található.

    3. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2013. március 18-án.

    a Bizottság részéről, az elnök nevében,

    Dacian CIOLOȘ

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.

    (2)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o.

    (3)  HL L 238., 2007.9.11., 29. o.

    (4)  HL L 224., 2004.6.25., 16. o.


    I. MELLÉKLET

    A Bizottság jóváhagyja a „Melon du Quercy” oltalom alatt álló földrajzi jelzéshez tartozó termékleírás következő módosításait:

    1.   A mezőgazdasági termék leírása

    Mivel a sárgadinnyére vonatkozó európai uniós forgalmazási előírást (1615/2001/EK rendelet) 2009. július 1-jén hatályon kívül helyezték, a termékleírásban az 1615/2001/EK rendelet szerinti I. osztályra való hivatkozás helyébe az előírás által eredetileg megjelölt objektív elemek (a fajtára jellemző tulajdonságok, a jó minőség és a csomagolási egységeken belüli egyneműség) lépnek.

    Az eredeti termékleírás különbséget tett a „Charentais típusú sárgadinnye” és az „egyéb, hosszan eltartható sárgadinnyetípusok” között. Tekintve, hogy valamennyi, a „Melon du Quercy” előállításához felhasznált dinnye a Charentais típushoz tartozik, célszerű tömörebben megfogalmazni a vonatkozó szövegrészt.

    A termékleírás felépítésének egyszerűsítése érdekében a csomagolási osztályok felsorolása helyébe a csomagolási egységeken belüli egyneműségre vonatkozó, egyértelműen meghatározott kötelezettség lép, mely szerint az adott csomagolási egységen belül a legnagyobb dinnye tömege legfeljebb 30 %-kal haladhatja meg a legkisebbét.

    Ami a cukortartalmat illeti, a szóban forgó termék tanúsítására vonatkozó feltételeket meghatározó nemzeti jogszabályokban megadott minimumérték 11 Brix-fok, mely érték megfelel a termelési gyakorlatnak. Ezért az OFJ-hez tartozó termékleírás módosítására vonatkozó javaslat értelmében a „11 Brix-foknál nagyobb” szövegrész helyébe a „legalább 11 Brix-fok” szövegrész lépne.

    2.   Azok az elemek, amelyek igazolják, hogy a mezőgazdasági termék a meghatározott földrajzi területről származik

    A „Melon du Quercy” származásának hatékonyabb ellenőrzése érdekében a termékleírás a gazdasági szereplők azonosítására vonatkozó rendelkezésekkel egészül ki. A bejelentéssel, a nyilvántartás vezetésével, illetve a termékek azonosításával kapcsolatos összes kötelezettség bekerül a vonatkozó fejezetbe.

    A kiskereskedelmi piacokon történő értékesítés sajátosságainak figyelembevétele érdekében, valamint tekintettel arra, hogy a „Melon du Quercy” OFJ-vel ellátott dinnyék mindegyikén egyedi azonosító szerepel, a csomagolási egységek azonosítása többé nem kötelező. A fogyasztók tájékoztatása tehát az értékesítés helyén történő reklámozáson, illetve az árcédulán keresztül történik.

    3.   Az előállítás módjának leírása

    Az előállítás folyamatábrája formai módosításokon ment át annak érdekében, hogy jól áttekinthetővé váljanak a „Melon du Quercy” termelése során végrehajtott, egymást követő műveletek: a termesztés, a válogatás és a csomagolás, majd a tárolás. A termékleírás többé nem különbözteti meg az egyes értékesítési csatornákat, ehelyett azokat a közös kötelezettségeket helyezi előtérbe, amelyek valamennyi gazdasági szereplőre vonatkoznak.

    A „Melon du Quercy” megfelelő minőségének biztosítása érdekében meghatározásra kerültek az engedélyezett fajták jegyzékeinek évente történő összeállítására vonatkozó szabályok.

    A nemzeti jogszabályokban szereplő rendelkezések átvételével összefüggésben, valamint a termelés egyes lépéseinek pontosabb meghatározása céljából a termékleírás az ültetésre és a vetésre, az öntözésre, a trágyázásra, a növényvédelemre, a dinnyék átvételekor végrehajtott minőségellenőrzésre és a válogatásra vonatkozó szabályokkal egészül ki.

    A dinnyefajták nemesítése terén elért eredményeknek és az elmúlt tizenöt évben – különösen a forró nyarak (például 2005 nyara) során – szerzett tapasztalatoknak köszönhetően garantálható, hogy a „Melon du Quercy” minősége akkor sem változik, ha a termés leszedésére 13 óra után, vagyis magasabb hőmérséklet mellett kerül sor. Ezért törlésre kerül az a kötelezettség, hogy a dinnyéket 13 óra előtt kell leszedni.

    Hasonlóképpen, a leszedett dinnyék egyetlen rétegben történő elhelyezésére vonatkozó előírás az ütődésre nagyon érzékeny fajták esetében volt indokolt. Mivel a 2009-ben végzett kísérletek azt mutatták, hogy a több rétegben való elhelyezés nem vezetett minőségromláshoz, a termékleírásba bekerül annak a lehetősége, hogy a leszedett dinnyét a több rétegben történő kiszereléshez használatos nagy ládákban helyezzék el.

    Ami a csomagolást illeti, törlésre kerül a tálcákra való hivatkozás annak érdekében, hogy lehetővé váljon jobb minőségű csomagolóeszközök, például dobozok használata.

    Tekintettel a kiskereskedelmi értékesítés sajátosságaira és arra, hogy a sárgadinnyéket gyakran rakodják át boltokban, az értékesítés e típusa tekintetében törlésre került a gyümölcssoroló tálcákon, illetve papírban való kiszerelésre vonatkozó kötelezettség.

    4.   Felügyeleti szerv

    A felügyeleti szerv adatai frissültek. A termékleírásba bekerült a szerv akkreditációjára való hivatkozás.

    5.   A címkézésre vonatkozó konkrét elemek

    A termékleírás kiegészült az OFJ-re vonatkozó konkrét kötelezettségekkel. Törlésre kerültek a nemzeti jogszabályokkal kapcsolatos kötelezettségek.

    6.   Az uniós vagy nemzeti rendelkezések értelmében betartandó követelmények

    A termékleírás a nemzeti követelményeknek megfelelően kiegészült a főbb ellenőrizendő pontokat tartalmazó táblázattal.


    II. MELLÉKLET

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    510/2006/EK rendelet (1)

    MELON DU QUERCY

    EK-szám: FR-PGI-0205-0086-2011.10.13.

    OFJ (X) OEM ( )

    1.   Elnevezés

    „Melon du Quercy”

    2.   Tagállam vagy harmadik ország

    Franciaország

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

    3.1.   A termék típusa

    1.6. osztály.

    Gyümölcs, zöldségfélék és gabonafélék, frissen vagy feldolgozva

    3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

    Charentais típusú sárgadinnye, amelynek héja sima, rajzolatos vagy hálós, a szürkészöldtől a sárgáig változó színű, húsa pedig narancssárgás. Minimális tömege 450 g.

    A sárgadinnye ép, egészséges, friss, tiszta, jó minőségű; a kocsányukkal együtt leszedett gyümölcsök esetében a kocsánynak 2 cm-esnél rövidebbnek kell lennie.

    A törésmutató refraktométerrel meghatározott értéke legalább 11 Brix-fok.

    A „Melon du Quercy” OFJ-vel ellátott sárgadinnyék egészben és csomagolva kerülnek forgalomba. Az egyes csomagolási egységeken belül a legnagyobb sárgadinnye tömege legfeljebb 30 %-kal haladhatja meg a legkisebb dinnye tömegét.

    Az egyes csomagolási egységek tartalmának egyneműnek kell lennie, és hozzávetőlegesen azonos fejlettségű és érettségű, valamint megközelítőleg azonos színeződésű dinnyékből kell állnia.

    3.3.   Nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termék esetében)

    3.4.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében)

    3.5.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell végrehajtani

    A „Melon du Quercy” OFJ-vel ellátott sárgadinnyék termesztése az OFJ földrajzi területén történik.

    3.6.   A szeletelésre, aprításra, csomagolásra stb. vonatkozó egyedi szabályok

    Az átvételkor történő minőségellenőrzésre, a válogatásra és a csomagolásra az OFJ földrajzi területén kerül sor.

    A termék megfelelő minőségének biztosítása érdekében e műveleteket nagyon gyorsan elvégzik, lehetővé téve ezáltal, hogy a gyümölcsök a leszedésüktől számított 6 napon belül forgalomba kerüljenek.

    Az átvételkori minőségellenőrzésnek és a válogatásnak a földrajzi területen kell megtörténnie, mivel e műveletek alapvető szerepet játszanak az OFJ-vel ellátható dinnyék megfelelő kiválasztásában. A szóban forgó műveleteket megfelelően képzett személyek végzik, akik a héj színe és a refraktometria útján mért cukortartalom alapján képesek megítélni, hogy a gyümölcs elérte-e az optimális érettséget.

    A csomagolás ugyancsak a meghatározott földrajzi területen történik, mivel a válogatással és az átvételkor végzett minőségellenőrzéssel egyidejűleg kerül rá sor, aminek köszönhetően csökkenthető azon beavatkozások száma, amelyek károsan befolyásolhatnák a „Melon du Quercy” OFJ-vel ellátott termék minőségét. A nyomonkövethetőség biztosítása érdekében a sárgadinnyékre egyedi azonosító jelölés kerül, a csomagolásra pedig a „Melon du Quercy” logó; ezenkívül az érintett gazdasági szereplőknek speciális készletnyilvántartást kell vezetniük.

    3.7.   A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok

    A termék elnevezése: „Melon du Quercy”,

    az OFJ-logó vagy az „Indication Géographique Protégée” (oltalom alatt álló földrajzi jelzés) felirat,

    a „Melon du Quercy” minden egyes gyümölcsön.

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

    A „Melon du Quercy” OFJ földrajzi területe a következőket foglalja magában:

    Lot megye: Castelnau-Montratier, Lalbenque és Montcuq kanton, valamint a következő települések: Cambayrac, Carnac-Rouffiac, Concots, Floressas, Labastide-Marnhac, Lacapelle-Cabanac, Mauroux, Le Montat, Sauzet, Sérignac és Villesèque,

    Lot-et-Garonne megye: Beauville, Penne-d’Agenais, Puymirol és Tournon-d’Agenais kanton,

    Tarn-et-Garonne megye: Bourg-de-Visa, Caussade, Lafrançaise, Lauzerte, Moissac, Molières, Monclar-de-Quercy, Montaigu-de-Quercy, Montauban, Montpezat-de-Quercy, Négrepelisse és Villebrumier kanton, valamint a következő települések: Castelsagrat, Gasques, Goudourville, Montjoi, Mouillac, Perville, Pommevic, Saint-Clair és Valence.

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

    5.1.   A földrajzi terület sajátosságai

    A terület éghajlatát az óceáni (hűvös és nedves) és a mediterrán (meleg és száraz) légáramlatok váltakozása határozza meg, ami jelentős hőmérséklet-ingadozásokat eredményez. Ez a mérsékelt éghajlat kedvez a sárgadinnye-termesztésnek.

    A termesztéshez használt talajok agyagos-meszes típusúak. E talajok jellegüknél fogva különösen alkalmasak sárgadinnye-termesztésre.

    5.2.   A termék sajátosságai

    A „Melon du Quercy” OFJ-vel ellátott sárgadinnye a Charentais típushoz tartozó fajtákból származik, amelyek héja sima, rajzolatos vagy hálós, és kisebb-nagyobb mértékben barázdált.

    A gyümölcshús narancssárgás, lédús, tömör, ugyanakkor omlós is.

    A termesztéstechnikai és az aromával (az ízzel, a zamattal stb.) kapcsolatos szempontok alapján kiválasztott fajták, az agyagos-meszes talajok, az éghajlat sajátosságai és a szüretre (és azon belül az optimális érettségi állapotra) vonatkozó kritériumok mind meghatározó szerepet játszanak abban, hogy a gyümölcsök valamennyi kiváló tulajdonsága maradéktalanul érvényre juthasson: az édes íz (a legalább 11 Brix-fokos cukortartalomnak köszönhetően), az erőteljes illat és zamat, valamint az intenzív és jellegzetes aromák.

    5.3.   A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői közötti vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti okozati kapcsolat

    A földrajzi terület éghajlati és talajviszonyai hozzájárulnak az aromagazdag gyümölcsök termesztéséhez.

    Egyfelől az agyagos-meszes, kiegyensúlyozott összetételű és jól szellőző talajok lehetővé teszik a növények egyenletes fejlődését és a gyümölcsökben található ásványi anyagok megfelelő egyensúlyának kialakulását.

    Másfelől Quercy sajátos éghajlata a gyümölcsök tövenkénti számának optimalizálása révén befolyásolja a termésfejlődést. Ennek köszönhetően az egyes gyümölcsök több tápanyaghoz jutnak. Ezzel párhuzamosan a nyár folyamán érkező, alapvetően mediterrán (meleg és száraz) légáramlatok elősegítik a gyümölcsök érését.

    A „Melon du Quercy” minőségét megalapozó tényezők közé tartozik a termék előállítására szakosodott ágazat szereplőinek nagy múltra visszanyúló szakértelme is, amely többek között a kifejezetten a termelési területhez alkalmazkodó fajták kiválasztásában, a gyümölcsök optimális érettségi állapotban történő leszedésében és – a leszedést követően – a sárgadinnyék értékesítésre való előkészítéséhez szükséges idő optimalizálásában mutatkozik meg.

    A „Melon du Quercy” hírnevének alapjait a termelésében érintett szereplők vetették meg azáltal, hogy terméküket 1994-től kezdve e néven azonosították. Ismertségének növeléséhez számos, az értékesítésével összefüggő rendezvény és esemény is hozzájárul, például a Belfort-du-Quercyben augusztus közepén megrendezésre kerülő ünnepség, illetve a sárgadinnyeszezonnak az 1994 júliusában Lot megye székhelyén megtartott szakmai bemutatók keretében történő megnyitása, amely a helyi sajtóban is nagy visszhangot kapott. 1996 júliusában a Dépêche du Midi című napilap „L’excellence du Melon du Quercy” címmel cikket közölt a „Melon du Quercy” OFJ-vel ellátott sárgadinnyéről.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére

    (az 510/2006/EK rendelet 5. cikkének (7) bekezdése)

    https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCIGPMelonDuQuercy.pdf


    (1)  Felváltotta a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet.


    Top