EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R1157

A Bizottság 1157/2010/EU rendelete ( 2010. december 9. ) a jövedelmekre és életkörülményekre vonatkozó közösségi statisztikáról (EU-SILC) szóló 1177/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a lakásviszonyokra vonatkozó másodlagos célváltozók 2012. évi listája tekintetében történő végrehajtásáról EGT-vonatkozású szöveg

HL L 326., 2010.12.10, p. 3–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1157/oj

10.12.2010   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 326/3


A BIZOTTSÁG 1157/2010/EU RENDELETE

(2010. december 9.)

a jövedelmekre és életkörülményekre vonatkozó közösségi statisztikáról (EU-SILC) szóló 1177/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a lakásviszonyokra vonatkozó másodlagos célváltozók 2012. évi listája tekintetében történő végrehajtásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a jövedelmekre és életkörülményekre vonatkozó közösségi statisztikáról (EU-SILC) szóló, 2003. június 16-i 1177/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 15. cikke (2) bekezdésének f) pontjára,

mivel:.

(1)

Az 1177/2003/EK rendelet egységes keretet hozott létre a jövedelmekre és életkörülményekre vonatkozó európai statisztikák – ezen belül a jövedelmeket, valamint a szegénység és a társadalmi kirekesztés szintjét és összetételét érintő, nemzetközi és európai szintű, összehasonlítható és aktuális keresztmetszeti és longitudinális adatok – módszeres előállítására.

(2)

Az 1177/2003/EK rendelet 15. cikke (2) bekezdésének f) pontja értelmében végrehajtási intézkedéseket kell hozni az EU-SILC keresztmetszeti komponensébe minden évben beillesztendő másodlagos célterületek és változók listáját érintően. A 2012. évre meg kell határozni a „lakásviszonyok” modulba felveendő másodlagos célváltozók listáját. Ennek tartalmaznia kell a változók kódjait és meghatározását is.

(3)

Az ebben a rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Európai Statisztikai Rendszer bizottságának véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A jövedelmekre és életkörülményekre vonatkozó európai statisztikák (EU–SILC) keresztmetszeti komponensébe beillesztendő, a lakásviszonyokra vonatkozó 2012. évi modul másodlagos célváltozóinak listáját, a változók kódjait és meghatározásait a melléklet tartalmazza.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2010. december 9-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 165., 2003.7.3., 1. o.


MELLÉKLET

E rendelet alkalmazásában az alábbi egységet, adatgyűjtési módot, referencia-időszakot és meghatározásokat kell alkalmazni:

1.   Egység

A célváltozók két egységtípusra vonatkoznak:

Háztartás: valamennyi változó, kivéve a „lakáscserét” érintő változókat.

Személyek: a „lakáscserét” érintő változók.

2.   Az adatgyűjtés módja

A háztartások szintjén gyűjtött változók esetében (az alábbi lista 1. szakasza) az adatgyűjtés módja a háztartást képviselő válaszadóval folytatott személyes interjú.

A személyek szintjén gyűjtött változók esetében (az alábbi lista 2. szakasza) az adatgyűjtés módja a háztartás valamennyi jelenlegi, legalább 16 éves tagjával vagy adott esetben a háztartásból kiválasztott válaszadóval folytatott személyes interjú.

Az összegyűjtendő információ jellege miatt kizárólag a személyes válaszadás (az átmenetileg távollévő vagy válaszadásra képtelen személyek esetében kivételesen a proxyinterjú, azaz meghatalmazás útján történő interjúkészítés) megengedett.

3.   Referencia-időszak

A célváltozók négy referenciaidőszak-típusra vonatkoznak:

 

Szokás szerinti: szokásos tél/nyár azon a területen, ahol a lakás található („a lakás télen kellemesen meleg” és „a lakás nyáron kellemesen hűvös” változók esetében).

 

Az utolsó öt év (valamennyi változó esetében, kivéve a „lakáscserére” vonatkozó változókat). Az interjú időpontját megelőző öt évre vonatkozik.

 

A következő hat hónap (az „elképzelhető lakáscserére” vonatkozó változók esetében). Az interjú időpontját követő hat hónapra utal.

 

Jelenlegi (az összes többi változó esetében).

4.   Fogalommeghatározások

(1)   Lakásfelszereltség és berendezések

(a)   Elektromos berendezések: vezetékek, kapcsolók, foglalatok és egyéb állandó elektromos berendezések a lakásban.

(b)   Vízvezetékhálózat/vízellátást biztosító berendezések: csövek, csapok, vízelvezetés és lefolyók.

(c)   Központi fűtés vagy hasonló: egy lakóegység akkor tekinthető központi fűtésűnek, ha a fűtést vagy egy közösségi fűtőközpont, vagy az épületbe, illetve lakóegységbe beépített, fűtési célra létrehozott berendezés szolgáltatja, függetlenül az energiaforrástól. Ide tartoznak a rögzített elektromos radiátorok, rögzített gázmelegítők és hasonlók. A legtöbb helyiség fűtött kell, hogy legyen.

(d)   Egyéb rögzített fűtés: egy lakóegység akkor tekinthető „egyéb rögzített fűtés” által fűtöttnek, ha a fűtés nem „központi fűtés vagy hasonló”. Ide tartoznak a kályhák, hősugárzók, kandallók és hasonlók (köztük a fűtésre használt, „rögzített” légkondícionáló eszközök).

(e)   Egyéb, nem rögzített fűtés: nem rögzített fűtőrendszer vagy fűtőberendezés. A lakás ugyanakkor rendelkezhet hordozható fűtőberendezéssel, például fűtésre használt, hordozható légkondícionáló eszközzel.

(f)   Megfelelő: elégséges az általános háztartási követelmények/szükségletek kielégítéséhez. Az a berendezés, amely tartósan működésképtelen, nem tekintendő meglévő berendezésnek. Nem megfelelő berendezések lehetnek: rossz állapotban lévő berendezések, veszélyes berendezések, rendszeresen működésképtelen berendezések, ahol nincs elég elektromos áram/nyomás a felhasználandó vízhez, a víz nem iható vagy korlátozottan áll rendelkezésre. Kisebb átmeneti problémák – mint a lefolyók eldugulása – nem jelentik egyúttal azt, hogy nem megfelelő a berendezés.

(2)   Az alapszolgáltatások hozzáférhetősége

(a)

Hozzáférhetőség: a háztartás által igénybe vett szolgáltatásokra vonatkozik, és azok pénzügyi, fizikai, technikai és egészségügyi feltételeit érinti.

(b)

A szolgáltatások hozzáférhetőségét a fizikai és technikai hozzáférés, valamint a nyitvatartási órák tekintetében kell értékelni, nem a minőségre, árra és hasonló szempontokra vonatkozóan. Következésképpen a hozzáférésnek az objektív, fizikai valóságra kell utalnia. Nem alapulhat szubjektív benyomáson.

(c)

A hozzáférést a háztartás által ténylegesen használt szolgáltatások függvényében kell meghatározni. Ha a háztartás nem vesz igénybe egy bizonyos szolgáltatást, a -2 („Tárgytalan”) jelölést kell alkalmazni.

(d)

A fizikai hozzáférést a távolság, de – például testi fogyatékkal élő válaszadók esetében – az infrastruktúra és a felszereltség tekintetében is fel kell mérni.

(e)

Az értékelésnek ki kell terjednie a telefonos és számítógépes banki szolgáltatások hozzáférhetőségének vizsgálatára is, amennyiben a háztartás ezeket ténylegesen igénybe veszi.

(f)

Az otthon nyújtott szolgáltatásokat szintén számításba kell venni, amennyiben azokat a háztartás ténylegesen igénybe veszi. A hozzáférhetőséget ennek megfelelően attól függetlenül értékelni kell, hogy a háztartás milyen úton fér hozzá a szolgáltatáshoz.

(g)

A hozzáférhetőséget a háztartás szintjén kell vizsgálni, a hozzáférés nehézségeit a háztartás egészére nézve kell felmérni. Ha a válaszadó valamely szolgáltatást nem használ, a háztartás más tagja(i) viszont igen, akkor a válaszadónak a háztartás ezen más tagja(i) véleménye alapján kell értékelést adnia.

(h)

Ha a háztartás egyik tagja fogyatékkal élő, egy másik tagja viszont könnyen hozzáfér a szolgáltatáshoz a fogyatékkal élő személy számára, és a hozzáférés nem okoz problémát – azaz semmilyen terhet nem jelent – a háztartásra nézve, akkor úgy kell tekinteni, hogy a háztartás könnyen hozzáfér a szolgáltatáshoz.

(i)

Másfelől, ha a háztartás egyik tagja fogyatékkal élő, és nehezen fér hozzá egy adott szolgáltatáshoz (amelyre saját magának volna szüksége), és a háztartásnak nincs forrása e személy támogatására (pl. ha a háztartás többi tagja sem fér hozzá könnyen a szolgáltatáshoz a fogyatékkal élő számára), vagy ha igen, az valós teherként nehezedik a háztartásra, ebben az esetben úgy kell tekinteni, hogy a háztartás nehezen fér hozzá a szolgáltatáshoz.

(j)

Élelmiszerellátás: a napi szükséglet nagy részének fedezését biztosító szolgáltatások.

(k)

Banki szolgáltatások: készpénzfelvétel, pénzátutalás és számlák befizetése.

(l)

Postai szolgáltatások: levél- és csomagküldés és -átvétel.

(m)

Tömegközlekedés: busz, metró, villamos és hasonlók.

(n)

Egészségügyi alapszolgáltatások: általános orvosi ellátás, egészségügyi alapellátást biztosító központ vagy hasonló.

(o)

Kötelező oktatás: ha egy háztartásban egynél több iskolaköteles gyermek van, akkor a válaszadónak arra a tagra vonatkozóan kell tájékoztatást adnia, amelyik nehezebben fér hozzá ehhez a szolgáltatáshoz.

5.   Adatküldés

A másodlagos célváltozókat az Eurostat számára – az elsődleges célváltozók után – a háztartási adatállományban („H-file”) és a személyi adatállományban („P-file”) kell továbbítani.

A CÉLVÁLTOZÓK TERÜLETEI ÉS LISTÁJA

 

2012-es modul

Lakásviszonyok

A változó neve

Kód

Célváltozó

1.   

HÁZTARTÁSOK SZINTJÉN GYŰJTÖTT ADATOK

A lakás tágassága

HC010

 

Helyhiány a lakásban

1

Igen

2

Nem

HC010_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

HC020

 

A lakás nagysága négyzetméterben

0–999 m2

HC020_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

Lakásfelszereltség és berendezések

HC030

 

Megfelelő elektromos berendezések

1

Igen

2

Nem

HC030_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (nincsenek elektromos berendezések)

HC040

 

Megfelelő vízvezetékhálózat/vízellátást biztosító berendezések

1

Igen

2

Nem

HC040_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (nincsen vízvezetékhálózat/vízellátást biztosító berendezés)

HC050

 

A lakás fűtőberendezései

1

Központi fűtés vagy hasonló

2

Egyéb rögzített fűtés

3

Egyéb, nem rögzített fűtés

4

Nincsen semmilyen fűtőberendezés

HC050_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

HC060

 

A lakás télen kellemesen meleg

1

Igen

2

Nem

HC060_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

HC070

 

A lakás nyáron kellemesen hűvös

1

Igen

2

Nem

HC070_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

A lakással való általános elégedettség

HC080

 

A lakással való általános elégedettség

1

Nagyon elégedetlen

2

Elégedetlen

3

Elégedett

4

Nagyon elégedett

HC080_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

Az alapszolgáltatások hozzáférhetősége

HC090

 

Az élelmiszerellátáshoz való hozzáférés

1

Nagyon nehéz

2

Kissé nehéz

3

Könnyű

4

Nagyon könnyű

HC090_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (a háztartás nem veszi igénybe ezeket a szolgáltatásokat)

HC100

 

A banki szolgáltatásokhoz való hozzáférés

1

Nagyon nehéz

2

Kissé nehéz

3

Könnyű

4

Nagyon könnyű

HC100_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (a háztartás nem veszi igénybe ezeket a szolgáltatásokat)

HC110

 

A postai szolgáltatásokhoz való hozzáférés

1

Nagyon nehéz

2

Kissé nehéz

3

Könnyű

4

Nagyon könnyű

HC110_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (a háztartás nem veszi igénybe ezeket a szolgáltatásokat)

HC120

 

A tömegközlekedéshez való hozzáférés

1

Nagyon nehéz

2

Kissé nehéz

3

Könnyű

4

Nagyon könnyű

HC120_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (a háztartás nem veszi igénybe ezeket a szolgáltatásokat)

HC130

 

Az egészségügyi alapszolgáltatásokhoz való hozzáférés

1

Nagyon nehéz

2

Kissé nehéz

3

Könnyű

4

Nagyon könnyű

HC130_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (a háztartás nem veszi igénybe ezeket a szolgáltatásokat)

HC140

 

A kötelező oktatáshoz való hozzáférés

1

Nagyon nehéz

2

Kissé nehéz

3

Könnyű

4

Nagyon könnyű

HC140_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (a háztartás nem veszi igénybe ezeket a szolgáltatásokat)

Elképzelhető lakáscsere

HC150

 

A közeljövőben elképzelhető lakáscsere

1

Igen – a háztartás kénytelen lesz elhagyni a lakást.

2

Igen – a háztartás tervez lakáscserét

3

Nem – a háztartás nem tervez lakáscserét

HC150_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

HC160

 

Annak fő okai, hogy a háztartásnak várhatóan miért kell elhagynia a lakást

1

A háztartás azért lesz kénytelen elköltözni, mert a tulajdonos értesíti/értesíteni fogja a szerződés felbontásáról

2

A háztartás azért lesz kénytelen elköltözni, mert – bérleti szerződés hiányában – a tulajdonos értesíti/értesíteni fogja, hogy hagyja el a lakást

3

A háztartás kilakoltatás miatt lesz kénytelen elköltözni

4

A háztartás pénzügyi nehézségek miatt lesz kénytelen elköltözni

5

A háztartás más okok miatt lesz kénytelen elköltözni

HC160_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (HC150 = 2 vagy 3)

2.   

SZEMÉLYEK SZINTJÉN GYŰJTÖTT INFORMÁCIÓK

Lakáscsere

PC170

 

Lakáscsere

1

Igen

2

Nem

PC170_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-3

Nem a kiválasztott válaszadó válaszolt

PC180

 

A lakáscsere fő oka

1

Családi okok

2

Foglalkoztatási okok

3

Tanulmányokkal kapcsolatos okok

4

Kilakoltatás

5

A tulajdonos nem hosszabbította meg a bérleti szerződést

6

A lakáshasználati jogcím megváltoztatása iránti igény

7

A lakással kapcsolatos okok

8

Szomszédokkal kapcsolatos okok

9

Anyagi okok

10

Egyéb okok

PC180_F

1

Kitöltve

-1

Hiányzó adat

-2

Tárgytalan (PC170 = 2)

-3

Nem a kiválasztott válaszadó válaszolt


Top