Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007H0657

    A Bizottság ajánlása ( 2007. október 11.) a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben említett, a szabályozott információk központi tárolására hivatalosan kijelölt rendszerek elektronikus hálózatáról (az értesítés a C(2007) 4607. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg)

    HL L 267., 2007.10.12, p. 16–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2007/657/oj

    12.10.2007   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 267/16


    A BIZOTTSÁG AJÁNLÁSA

    (2007. október 11.)

    a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben említett, a szabályozott információk központi tárolására hivatalosan kijelölt rendszerek elektronikus hálózatáról

    (az értesítés a C(2007) 4607. számú dokumentummal történt)

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    (2007/657/EK)

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 211. cikke második francia bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A szabályozott piacra bevezetett értékpapírok kibocsátóival kapcsolatos információkra vonatkozó átláthatósági követelmények harmonizációjáról és a 2001/34/EK irányelv módosításáról szóló, 2004. december 15-i 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (1) előírja, hogy az európai tőkepiacok integrációjának aktív elősegítése érdekében a befektetőknek a kibocsátókkal kapcsolatos információkhoz való hozzáférését közösségi szinten szervezettebben kell megvalósítani.

    (2)

    A 2004/109/EK irányelv kötelezi a tagállamok illetékes hatóságait arra, hogy megfelelő iránymutatásokat dolgozzanak ki a bennfentes kereskedelemről és a piaci manipulációról (piaci visszaélés) szóló, 2003. január 28-i 2003/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2), az értékpapírok nyilvános kibocsátásakor vagy piaci bevezetésekor közzéteendő tájékoztatóról és a 2001/34/EK irányelv módosításáról szóló, 2003. november 4-i 2003/71/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) és a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv alapján nyilvánosságra hozandó információk hozzáférésének további elősegítése céljából, valamint arra, hogy hozzanak létre egy egységes elektronikus hálózatot (a továbbiakban: az elektronikus hálózat) vagy elektronikus hálózatok platformját a tagállamok között, amely összekapcsolja az említett információk tárolására nemzeti szinten kijelölt különböző rendszereket (a továbbiakban: a tárolórendszerek).

    (3)

    A tagállamok illetékes hatóságai a 2001/527/EK bizottsági határozattal (4) létrehozott Európai Értékpapír-piaci Szabályozók Bizottsága (CESR) keretében 2006. június 30-án elfogadtak egy Bizottsághoz címzett véleményt, amelyben kifejezték, hogy a tárolórendszerek összekötése céljából egy egyszerű elektronikus hálózatot részesítenének előnyben. Ezt a hálózatot egy közös interfészen keresztül lehetne elérni, amely felsorolná a Közösségben jegyzett összes társaságot és átirányítaná a felhasználót a vonatkozó tárolórendszer oldalára. A vonatkozó adatokat így továbbra is nemzeti szinten tárolnák, és nem lenne szükség egy közös infrastruktúra létrehozására, amely megismételné a nemzeti szinten tárolt összes lényeges információt és túlzott mértékű további költségeket jelentene.

    (4)

    Ebben a szakaszban célszerű lenne olyan önkéntes előírásokról rendelkezni, amelyek elég rugalmassá teszik a tárolórendszereket ahhoz, hogy alkalmazkodjanak az elektronikus hálózat működéséhez.

    (5)

    Kívánatos, hogy a tárolórendszerek képesek legyenek elektronikusan összekapcsolódni egymással, hogy a befektetők és az érdekelt felek könnyen hozzáférhessenek a Közösségben jegyzett társaságokról szóló pénzügyi információhoz. Egy ilyen elektronikus hálózat gyors létrehozása érdekében a hálózatnak olyan egyszerű feltételeken kell alapulnia, mint amelyeket a tagállamok illetékes hatóságai javasoltak. Egy egyszerű hálózatnak hozzáadott értéket képviselő szolgáltatások nyújtását is lehetővé kell tennie a befektetők részére.

    (6)

    A befektetők számára a jegyzett társaságokra vonatkozó pénzügyi információkhoz való hozzáférés megkönnyítése céljából a tárolórendszereknek lehetőség szerint integrálniuk kell a kibocsátók által az egyéb közösségi vagy nemzeti aktusokkal összhangban közzétett kapcsolódó pénzügyi információkat.

    (7)

    Az elektronikus hálózat hatékony elindítása érdekében fel kell kérni a tagállamok illetékes hatóságait, hogy a CESR keretében és a tárolórendszerekkel szorosan együttműködve készítsenek elő egy hálózatirányítási megállapodást, amely tartalmazza az elektronikus hálózat létrehozására, működésére és finanszírozására vonatkozó legalapvetőbb feltételeket és rendelkezik a hálózat napi irányításával megbízandó szerv kijelöléséről.

    (8)

    Fontos, hogy a tárolórendszerek szabadon dönthessenek árszabási politikájukról, biztosítva saját pénzügyi életképességüket. Ugyanakkor árszabási politikájukban nem tehetnek különbséget az elektronikus hálózat felhasználói és azon felhasználók között, akiknek nemzeti szinten hozzáférésük van a tárolórendszerhez.

    (9)

    Az elektronikus hálózat megfelelő működése és annak biztosítása érdekében, hogy a Közösségen belül a hálózat felhasználóinak egyenértékű szolgáltatásokat kínáljanak, a szabályozott információk tárolására vonatkozó minimális minőségi előírásokra van szükség nemzeti szinten. Fontos, hogy a tárolórendszerek elegendő mértékű biztonságot garantáljanak az adatközlés, a tárolás és az adatokhoz való hozzáférés tekintetében. Ugyanolyan fontos, hogy a tárolórendszerekben tárolt információ forrása és tartalma tekintetében bizonyossággal szolgáló rendszereket hozzanak létre. A bejelentett információk automatikus elektronikus iktatásának, időbélyegzésének és további feldolgozásának megkönnyítése érdekében a tárolórendszereknek kötelezővé kellene tenniük megfelelő formátumok és sablonok alkalmazását. Ezenkívül a végfelhasználók által tárolt információkhoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében gondoskodni kell megfelelő keresőeszközökről és támogató szolgáltatásokról. A rendszer összhangja érdekében az előírásoknak a lehetséges mértékig azonosnak kell lenniük a hálózatban részt vevő tárolórendszerek és a hálózat platformját napi szinten irányító szerv számára.

    (10)

    Szükségesnek tűnik a fokozatos megközelítés annak biztosítása érdekében, hogy a tárolórendszerek elektronikus hálózata hosszú távon meg tudjon felelni a kibocsátók és a befektetők elvárásainak, azaz lehetséges legyen a jegyzett társaságok által közzétett pénzügyi információhoz való hozzáférés egyetlen virtuális helyen. Ezért indokolt rendelkezni a hálózat jövőbeli fejlesztésére irányuló lehetséges megoldások vizsgálatáról. A hálózat felállításának kezdeti szakaszában a koherencia biztosítása érdekében az ilyen jellegű vizsgálódásokat a CESR keretein belül a tagállamok illetékes hatóságainak kell elvégezniük. E munka során mindenképpen meg kell vizsgálni annak a lehetőségét, hogy az elektronikus hálózat összekapcsolható-e azzal az elektronikus hálózattal, amelyet az egész Közösségre kiterjedő egységes biztosítékok kialakítása érdekében a tagállamok által a társasági tagok és harmadik személyek érdekei védelmében a Szerződés 58. cikkének (2) bekezdése szerinti társaságoknak előírt biztosítékok összehangolásáról szóló, 1968. március 9-i 68/151/EGK első tanácsi irányelv (5) hatálya alá tartozó nemzeti cégnyilvántartások fejlesztenek ki.

    (11)

    Annak érdekében, hogy a Bizottság szorosan figyelemmel kísérhesse a helyzetet és értékelhesse további intézkedések szükségességét, beleértve a 2004/109/EK irányelv 22. cikkének (2) bekezdésével összhangban végrehajtási intézkedések elfogadásának lehetőségét, a tagállamokat fel kell szólítani, hogy közöljék a Bizottsággal a vonatkozó információkat,

    AJÁNLJA:

    I.   FEJEZET

    TÁRGY

    1.

    Ezen ajánlás célja, hogy ösztönözze a tagállamokat a szükséges lépések megtételének biztosítására annak érdekében, hogy a 2004/109/EK irányelv 21. cikkének (2) bekezdésében említett, a szabályozott információk központi tárolására hivatalosan kijelölt rendszerek (a továbbiakban: a tárolórendszerek) hatékonyan összekapcsolódjanak egy egységes elektronikus hálózatban a Közösségen belül, a szóban forgó irányelv 22. cikke (1) bekezdése második albekezdésének b) pontjában említettek szerint (a továbbiakban: az elektronikus hálózat).

    II.   FEJEZET

    AZ ELEKTRONIKUS HÁLÓZAT

    2.   Az elektronikus hálózat irányításáról szóló megállapodás

    2.1.

    A tagállamok azzal könnyítik meg az elektronikus hálózat létrehozását és fejlesztését a kezdeti szakaszban, hogy megbízzák a 2004/109/EK irányelv 24. cikkében említett illetékes hatóságokat, hogy a 2001/527/EK határozattal létrehozott Európai Értékpapír-piaci Szabályozók Bizottsága (CESR) keretében készítsenek elő egy megállapodást az elektronikus hálózat irányításáról (a továbbiakban: a hálózatirányítási megállapodás). A tárolórendszerek szorosan bekapcsolódnak a megállapodás elkészítésébe.

    A tagállamok kijelölnek egy felhatalmazott jogalanyt a megállapodás megkötésére. Ennek során figyelembe kell venniük a tárolórendszerek, az illetékes hatóságok és egyéb érintett jogalanyok hatásköreit.

    2.2.

    A hálózatirányítási megállapodásnak legalább a következőkre kell kiterjednie:

    a)

    a hálózat platformjának kialakítása;

    b)

    az elektronikus hálózathoz való csatlakozás feltételei;

    c)

    a részvételi feltételek nem teljesítésének következményei és az előírások betartatásának módjai;

    d)

    a hálózat platformját napi szinten irányító szerv kijelölése és az irányításra alkalmazandó főbb rendelkezések;

    e)

    az elektronikus hálózat fejlesztésére irányuló döntéshozatali mechanizmus, amely során adott esetben figyelembe kell venni minden érintett fél – többek között a végfelhasználók – véleményét is;

    f)

    a finanszírozás részletei;

    g)

    a vitarendezés rendszere;

    h)

    a megállapodás módosításának mechanizmusa.

    2.3.

    A tagállamok meghozzák a szükséges intézkedéseket, amelyekkel biztosítják, hogy a tárolórendszerek betartsák a hálózatirányítási megállapodást.

    3.   Az elektronikus hálózat technikai átjárhatóságára vonatkozó rendelkezések

    Az irányítási megállapodás alapján létrehozott elektronikus hálózatnak legalább a következő funkciókkal kell rendelkeznie:

    a)

    az összes kibocsátó jegyzékét tartalmazó központi adatbázis és központi alkalmazásszerver közös interfésszel, minden egyes kibocsátó számára lehetővé téve, hogy a végfelhasználót összekapcsolja azzal a tárolórendszerrel, amely az érintett kibocsátóra vonatkozó szabályozott információt tartalmazza;

    b)

    a végfelhasználók számára egyetlen hozzáférési pont, amely vagy központilag, vagy egyenként az egyes tárolórendszereknél valósítható meg;

    c)

    az egyetlen hozzáférési ponton a végfelhasználó számára rendelkezésre álló, a kezelőfelület nyelveit felsoroló könyvtár, amely az elektronikus hálózatban részt vevő tárolórendszerek által nemzeti szinten elfogadott kommunikációs nyelveket tartalmazza;

    d)

    az elektronikus hálózatban részt vevő tárolórendszerekben nemzeti szinten elérhető dokumentumokhoz való hozzáférés, beleértve lehetőség szerint a kibocsátók által a 2003/6/EK és 2003/71/EK irányelv, valamint egyéb közösségi jogi aktusok és nemzeti jogszabályok alapján közzétett információkat;

    e)

    adott esetben az elektronikus hálózaton keresztül elérhető adatok további felhasználásának a lehetősége.

    4.   Az elektronikus hálózatban tárolt információhoz való hozzáférés árszabása

    4.1.

    A tárolórendszerek szabadon alakíthatják ki saját árszabási politikájukat. Mindazonáltal nem tehetnek különbséget árszabási politikájukban azon végfelhasználók, akik nemzeti hozzáférési ponton keresztül közvetlenül hozzáférnek az információkhoz és azok között, akik az elektronikus hálózat által biztosított egyetlen hozzáférési ponton keresztül, közvetetten férnek hozzá az információkhoz.

    4.2.

    A tárolórendszerek biztosíthatnának a befektetők vagy érdekelt felek számára ingyenes hozzáférést a szabályozott információhoz, legalább a kibocsátó általi bejegyzést követően egy bizonyos ideig.

    4.3.

    A 4.1. és a 4.2. nem érinti a tárolórendszerek, vagy az elektronikus hálózaton elérhető információkat felhasználó harmadik felek által nyújtott hozzáadott értéket képviselő szolgáltatásokat.

    III.   FEJEZET

    A MINIMÁLIS MINŐSÉGI ELŐÍRÁSOK

    1.   szakasz

    Általános

    5.

    A tagállamok gondoskodnak róla, hogy az elektronikus hálózatban részt vevő tárolórendszerek megfeleljenek az ebben a fejezetben megállapított mintaelőírásokkal egyenértékű előírásoknak.

    A tagállamok arról is gondoskodnak, hogy a hálózatirányítási megállapodás alapján kijelölt, a 2.2. pont d) alpontjában említett szerv megfeleljen a 2. és 3. szakaszban meghatározott előírásoknak.

    6.

    A tagállamok biztosítják, hogy a 2004/109/EK irányelv 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjában meghatározott kibocsátóra alkalmazandó előírások vonatkozzanak a szabályozott piacra történő bevezetést a kibocsátó hozzájárulása nélkül kérelmező személyre is, az irányelv 21. cikkének (1) bekezdésében említettek szerint.

    2.   szakasz

    Biztonság

    7.   A kommunikáció biztonsága

    7.1.

    A tárolórendszereknek megbízható biztonsági mechanizmusokkal kell rendelkezniük, amelyek gondoskodnak a kibocsátót a rendszerrel összekapcsoló kommunikációs módok biztonságáról, valamint bizonyossággal szolgálnak a bejegyzett információ forrását illetően.

    7.2.

    Biztonsági okokból a tárolórendszer jogosult a használandó kommunikációs módok korlátozására, de képesnek kell lennie legalább az elektronikus bejegyzések fogadására a kibocsátó által elérhető rendszeren keresztül.

    A használandó kommunikációs eszközök típusai mindenkor könnyen hozzáférhetőek, használatuk általánosan elterjedt és alacsony költségen széles körben elérhetők.

    8.   A tárolt szabályozott információ integritása

    8.1.

    A tárolórendszer biztonságos elektronikus formátumban tárolja az információt és megfelelő biztonsági mechanizmusokkal rendelkezik, amelyek célja az adatsérülés vagy a jogosulatlan hozzáférés kockázatának minimalizálása.

    8.2.

    A tárolórendszer biztosítja, hogy a kibocsátótól kapott, tárolt szabályozott információ teljes, és hogy a szabályozott információ tartalma a tárolás alatt nem módosítható.

    Abban az esetben, ha a tárolórendszer elfogadja valamely információ nem elektronikus kommunikációs mód használatával történő bejelentését, a tárolórendszer biztosítja, hogy a dokumentumok elektronikus dokumentummá való konvertálásakor az információ tartalma teljes és módosítatlan marad, ahogyan azt az információ kibocsátója eredetileg beküldte.

    8.3.

    A tárolórendszerbe elküldött és ott megjelenített információ nem vehető ki a tárolórendszerből. Amennyiben kiegészítésre vagy helyesbítésre van szükség, a helyesbítő vagy kiegészítő információnak azonosítania kell a módosítandó információt, és helyesbítésként vagy kiegészítésként kell megjelennie.

    9.   Validálás

    9.1.

    A tárolórendszernek képesnek kell lennie a tárolt információ validálására, azaz a rendszernek lehetővé kell tennie a tárolt dokumentumok automatikus ellenőrzését a technikai előírások betartása, a teljesség és a formátumuk helyessége tekintetében.

    9.2.

    A tárolórendszer rendelkezik olyan rendszerekkel, amelyek észlelik az elektronikus átvitel megszakítását, és kérik bármely adat újraküldését, amely nem érkezik meg a küldőtől.

    10.   Megbízható hozzáférés a szolgáltatásokhoz

    10.1.

    A tárolórendszer olyan biztonsági rendszereket működtet, amelyekkel garantálja, hogy a kibocsátók és a végfelhasználók megszakítás nélkül, napi 24 órában és a hét minden napján hozzáférnek a szolgáltatásaihoz.

    Minden egyes tárolórendszer meghatározza saját követelményeit, rendszereinek jellemzői és sajátos működési körülményei alapján.

    A rendszerek kapacitása, azaz a szerverek kapacitása és a rendelkezésre álló sávszélesség elegendő kell legyen a kibocsátók – információbejelentés tekintetében – és a végfelhasználók – a tárolt információhoz való hozzáférés tekintetében – várható igényeinek kielégítésére.

    10.2.

    A tárolórendszerek jogosultak a rendszereikhez való hozzáférést rövid időre megszakítani, ha az alapvető karbantartási munkák elvégzése vagy a szolgáltatások frissítése érdekében szükséges. A megszakításokat lehetőség szerint előre jelezni kell.

    11.   Eltérés elfogadása és helyreállítás

    A tárolórendszernek rendelkeznie kell egy értékelési eljárással, amely a tárolórendszer műszaki problémáiból vagy nem előírás szerinti benyújtásokból eredő késedelmes adattovábbítás miatti felmentés felülvizsgálatára, elfogadására vagy elutasítására szolgál. A rendszernek helyreállító eszközöket is biztosítania kell, amelyekkel a kibocsátó az előírt helyett más mechanizmusokat használhat az adattovábbításhoz, ha az működésképtelen. Mindazonáltal kötelezni kell a kibocsátót arra, hogy a fő rendszer visszaállításakor újratárolja az információkat.

    12.   Adatmentési rendszerek

    12.1.

    A tárolórendszernek technológiailag függetlennek kell lennie és megfelelő adatmentési rendszerrel kell rendelkeznie, hogy szolgáltatásait fenn tudja tartani és ésszerű időn belül helyre tudja állítani.

    12.2.

    Az adatmentési rendszerek jellegét minden egyes tárolórendszer esetében értékelni kell, figyelembe véve a helyi rendszer sajátosságait.

    3.   szakasz

    Bizonyosság az információforrást illetően

    13.   Bizonyosság az információforrást és annak hitelességét illetően

    13.1.

    A tárolórendszernek az eltárolt információ forrását illetően bizonyossággal szolgáló, megbízható rendszereket kell működtetnie. A tárolórendszernek bizonyosnak kell lennie, hogy a beérkező információ hiteles forrásból származik. A tárolórendszer ellenőrzi, hogy bármely beérkező szabályozott pénzügyi információ közvetlenül a bejelentési kötelezettséggel rendelkező személytől vagy jogalanytól származik, vagy az általuk felhatalmazott személytől vagy jogalanytól.

    13.2.

    A tárolórendszer képes elektronikusan visszaigazolni a dokumentumok beérkezését. A tárolórendszer vagy megerősíti a beküldés validálását, vagy visszautasítja a bejelentést az elutasítás magyarázatával, és rendelkezik egy „letagadhatatlansági” funkcióval.

    14.   A felhasználó hitelesítése

    A tárolórendszer biztonsági intézkedéseinek lehetővé kell tenniük a forrás érvényességének megállapítását, vagy egy egyén meghatározott információk küldésére vonatkozó felhatalmazásának ellenőrzését. A tárolórendszer előírhatja digitális aláírás, hozzáférési kódok vagy egyéb, elegendő bizonyossággal szolgáló megfelelő intézkedés használatát.

    15.   A szabályozott információ tartalmát illetően az integritás biztosításának szükségessége

    A tárolórendszernek biztosítania kell azt, hogy nem áll fenn az eredeti információ véletlen vagy szándékos sérülésének vagy megváltoztatásának jelentős kockázata, és hogy megállapít minden eltérést.

    4.   szakasz

    Időpont rögzítése

    16.   Elektronikus iktatás és időbélyegzés

    16.1.

    A tárolórendszernek képesnek kell lennie az elektronikus bejegyzések automatikus iktatására és időbélyegzésére.

    16.2.

    A tárolórendszer kötelezővé teheti az információk előre meghatározott formátumok és sablonok szerinti beküldését, amellyel lehetséges azonnali feldolgozási technológiák alkalmazása.

    Különleges formátumok megkövetelése esetén azonban a tárolórendszernek nyitott architektúrájú rendszereket kell az információ tárolásához használnia, és el kell fogadnia legalább a következőket:

    a)

    olyan nem védett fájlformátumok és adatátviteli protokollok, amelyekkel elkerülhetők a szoftvermonopóliumok;

    b)

    széles körben használt és általánosan elfogadott védett formátumok.

    Ha előírt a sablon, a tárolórendszernek gondoskodnia kell arról, hogy az könnyen hozzáférhető legyen és adott esetben igazodjon azokhoz a sablonokhoz, amelyeket ugyanannak a szabályozott információnak az illetékes hatósághoz történő bejelentéséhez használnak.

    16.3.

    Az információt rögtön a tárolórendszerbe való bekerülésekor kell időbélyeggel ellátni, függetlenül attól, hogy az illetékes hatóság az információt a tárolórendszerbe való bekerülése előtt (előzetes ellenőrzés) vagy után (utólagos ellenőrzés) vizsgálja-e meg.

    5.   szakasz

    Könnyű hozzáférés a végfelhasználók számára

    17.   Az információk megjelenítése

    Szolgáltatásainak a végfelhasználó számára történő bemutatása során a tárolórendszernek különbséget kell tennie a jogi kötelezettség alapján tárolt szabályozott információ és bármely további, a tárolórendszer által kínált hozzáadott értéket képviselő szolgáltatás között.

    18.   Nyelvhasználat

    18.1.

    A tárolórendszer a kibocsátó által benyújtott információ összes rendelkezésre álló nyelvi változatát tárolja és könnyen hozzáférhetővé teszi. Mindazonáltal az összes nyelvi verzióhoz való hozzáférés nem azt jelenti, hogy a tárolórendszer a kibocsátó által benyújtottaktól eltérő nyelvre lefordítja az információt.

    18.2.

    A tárolórendszer keresőeszközeinek a székhely szerinti tagállam illetékes hatóságai által elfogadott nyelven, és legalább egy, a nemzetközi pénzvilágban szokásos nyelven kell rendelkezésre állniuk.

    19.   Technikai hozzáférhetőség

    19.1.

    A tárolórendszerek a tárolt információhoz való hozzáféréshez nyílt architektúrájú rendszereket használnak. A rendszerek tervezésekor a tárolórendszer gondoskodik arról, hogy a rendszerei ugyanazon tagállam vagy egy másik tagállam egyéb tárórendszereivel technikailag interoperábilisak legyenek vagy képesek legyenek azt lehetővé tenni.

    19.2.

    A tárolórendszerben az információnak azonnal hozzáférhetőnek kell lennie a végfelhasználó számára, amint az a bejelentés után technikailag lehetséges, figyelembe véve a tárolórendszer szerkezetét és működési folyamatait. A tárolórendszer nem késleltetheti szándékosan a folyamatot.

    19.3.

    A tárolórendszer a 10. pontban leírt feltételekkel összhangban folyamatos hozzáférést biztosít a végfelhasználók számára az összes tárolt szabályozott információhoz.

    19.4.

    A tárolórendszer támogató szolgáltatást nyújt használói számára. Az egyes tárolórendszerek által nyújtani kívánt támogatás szintjét nemzeti szinten kell meghatározni.

    20.   A végfelhasználók által elérhető információ formátuma

    20.1.

    A tárolórendszerben tárolt szabályozott információnak olyan formátumban kell lennie, amely lehetővé teszi a használók számára, bárhol is helyezkednek el, hogy minden további nélkül megtekinthessék, letölthessék és kinyomtathassák a szabályozott információ teljes tartalmát. A szabályozott információhoz való hozzáférés azonban nem jelenti azt, hogy a tárolórendszer bocsátaná rendelkezésre az információ nyomtatott másolatait.

    20.2.

    A tárolórendszer a tárolt szabályozott információ keresésének, megrendelésének és lehívásának lehetőségét biztosítja a végfelhasználó számára.

    20.3.

    A tárolórendszer elegendő referenciaadatot rögzít a beérkező szabályozott információval kapcsolatosan. Ezek a referenciaadatok legalább a következőket foglalják magukban:

    a)

    az információ szabályozott információként való azonosítása;

    b)

    a kibocsátó neve, akitől a szabályozott információ származik;

    c)

    a dokumentum címe;

    d)

    a szabályozott információ közzétételének időpontja és dátuma;

    e)

    a dokumentum nyelve;

    f)

    a szabályozott információ típusa.

    A tárolórendszer legalább az első albekezdésben felsorolt elemekkel összhangban rendszerezi és kategorizálja a szabályozott információt.

    A tárolórendszerek számára lehetővé kell tenni, hogy megköveteljék a kibocsátóktól a szükséges referenciaadatok benyújtását a szabályozott információ tárolásakor.

    A tárolórendszer ezeket a kategóriákat összehangolja a többi tárolórendszerrel, különösen a szabályozott információ típusával kapcsolatban, az ajánlás II. fejezetében említett megállapodás szerint.

    20.4.

    A tárolórendszer előírhatja a kibocsátók számára előre meghatározott fájlformátumok és sablonok használatát. A tárolórendszer minden esetben elfogad legalább:

    a)

    olyan nem védett fájlformátumokat és adatátviteli protokollokat, amelyeknél elkerülhetők a szoftvermonopóliumok;

    b)

    széles körben használt és általánosan elfogadott védett formátumokat.

    Ha előírt a sablon, a tárolórendszernek gondoskodnia kell arról, hogy az könnyen hozzáférhető legyen és igazodjon azokhoz a sablonokhoz, amelyeket ugyanannak a szabályozott információnak az illetékes hatósághoz történő bejelentéséhez használnak.

    IV.   FEJEZET

    AZ ELEKTRONIKUS HÁLÓZAT JÖVŐBELI FEJLESZTÉSÉRE VONATKOZÓ IRÁNYMUTATÁSOK

    21.

    A tagállamok ösztönzik illetékes hatóságaikat, hogy 2010. szeptember 30. előtt a CESR keretében vázoljanak fel megfelelő iránymutatásokat az elektronikus hálózat jövőbeli fejlesztésére vonatkozóan.

    22.

    Az iránymutatásoknak különösen a következők előírásának lehetőségét (beleértve egy költség-haszon elemzést is) kell megvizsgálniuk:

    a)

    az elektronikus hálózat minden hozzáférési pontján harmonizált keresőeszközök használata, amelyek közös keresési kulcsokon és referenciaadat-elemeken alapulnak, így összehangolva a tárolandó információ osztályozásának és azonosításának módszereit;

    b)

    egységes beviteli formátumok és előírások alkalmazása a szabályozott információ tárolórendszerbe való bejelentésére vonatkozóan;

    c)

    a tárolórendszer a szabályozott információ típusainak egységes jegyzékét használja;

    d)

    a 68/151/EGK irányelv hatálya alá tartozó nemzeti cégnyilvántartások által kifejlesztett elektronikus hálózattal való technikai összekapcsolás;

    e)

    a 2004/109/EK irányelv 24. cikkében említett illetékes hatóságok képviselőiből álló egységes szerv megbízása az elektronikus hálózat közös elemeit működtető bármely jogi személyek által nyújtott szolgáltatások felügyeletével.

    Az első albekezdés a) pontjában említett harmonizált keresőeszközöknek legalább a következők lehetőségét biztosítaniuk kell:

    a)

    keresések végzése közös kategóriacímkék használatával, amelyeket a tárolórendszerbe való bejelentés során csatolnak a szabályozott információhoz, úgymint: kibocsátó neve; a bejelentés napja; a kibocsátó országa; a dokumentum címe; ágazat/üzletág és a szabályozott információ típusa;

    b)

    dinamikus vagy lánckeresés;

    c)

    több országra kiterjedő keresés egyetlen kéréssel.

    Az ágazat/üzletág és a szabályozott információ típusa tekintetében alkategória-címkék létrehozásának céljával az iránymutatásokban ki kell dolgozni közös listákat is.

    V.   FEJEZET

    NYOMON KÖVETÉS ÉS CÍMZETTEK

    23.

    A Bizottság felkéri a tagállamokat, hogy 2008. december 31. előtt adjanak tájékoztatást az ezen ajánlás alapján tett lépéseikről.

    24.

    Ennek az ajánlásnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2007. október 11-én.

    a Bizottság részéről

    Charlie McCREEVY

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 390., 2004.12.31., 38. o.

    (2)  HL L 96., 2003.4.12., 16. o.

    (3)  HL L 345., 2003.12.31., 64. o.

    (4)  HL L 191., 2001.7.13., 43. o.

    (5)  HL L 65., 1968.3.14., 8. o. A legutóbb a 2006/99/EK irányelvvel (HL L 363., 2006.12.20., 137. o.) módosított irányelv.


    Top