EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0344

2005/344/EK: A Bizottság határozata (2005. március 23.) az általános tisztítószerekre és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerekre vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos ökológiai kritériumok meghatározásáról (az értesítés a C(2005) 1028. számú dokumentummal történt)EGT vonatkozású szöveg.

HL L 115., 2005.5.4, p. 42–68 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/06/2011; hatályon kívül helyezte: 32011D0383

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/344/oj

4.5.2005   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 115/42


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2005. március 23.)

az általános tisztítószerekre és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerekre vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos ökológiai kritériumok meghatározásáról

(az értesítés a C(2005) 1028. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2005/344/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a közösségi ökocímke módosított odaítélési rendszeréről szóló, 2000. július 17-i 1980/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdésére,

az Európai Unió ökocímke-bizottságával folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)

Az 1980/2000/EK rendelet előírja, hogy a közösségi ökocímkét olyan termék kaphatja meg, amely termék a tulajdonságai révén jelentősen hozzájárul a legfontosabb környezeti szempontok javításához.

(2)

Az 1980/2000/EK rendelet előírja, hogy az ökocímke kritériumait termékcsoportonként kell meghatározni, az Európai Unió ökocímke-bizottsága által kidolgozott kritériumok alapján.

(3)

Előírja továbbá azt is, hogy az ökocímke-kritériumok, valamint a kritériumokhoz kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelmények felülvizsgálatát az egyes termékcsoportokra meghatározott érvényességi időszak lejárta előtti megfelelő időpontban kell elvégezni.

(4)

A tudományos és piaci fejlődés figyelembevétele érdekében helyénvaló felülvizsgálni az általános tisztítószerekre és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerekre vonatkozó közösségi ökocímke odaítélésével kapcsolatos ökológiai kritériumok meghatározásáról szóló, 2001. június 27-i 2001/523/EK bizottsági határozatban megállapított ökológiai kritériumokat (2).

(5)

Továbbá annak rögzítése érdekében, hogy az ablakok rendszeres tisztítására használt tisztítószerek nem különlegesebb rendeltetésű terméknek, hanem általános tisztítószernek minősülnek, módosítani kell az e határozatban lefektetett termékcsoport-meghatározást.

(6)

Az egyértelműség kedvéért a 2001/523/EK határozatot fel kell váltani.

(7)

A felülvizsgált ökológiai kritériumok érvényességi ideje négy év.

(8)

Helyénvaló egy tizenkét hónapnál nem hosszabb átmeneti időszakot biztosítani azon kérelmezők számára, akik termékei e határozat bejelentésének napját megelőzően kapták meg az ökocímkét, illetve akik ezt a napot megelőzően kérelmezték az ökocímkét, hogy elegendő idejük legyen termékeik módosítására annak érdekében, hogy azok megfeleljenek a felülvizsgált kritériumoknak és követelményeknek.

(9)

Az ebben a határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Bizottságnak az 1980/2000/EK rendelet 17. cikke alapján kialakított véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az „általános tisztítószerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek” termékcsoportot az alábbi két alcsoport alkotja:

a)

Általános tisztítószerek, azaz a padló, a falak, a mennyezet és egyéb rögzített felületek rendszeres tisztítására használt tisztítószerek, amelyeket a felhasználást megelőzően vízben oldanak vagy vízzel hígítanak. Az általános tisztítószerek víztartalma ≤ 90 % (w/w).

b)

Ablaktisztító szerek, azaz kifejezetten ablakok rendszeres tisztítására használt általános tisztítószerek, amelyeket a felhasználást megelőzően vízzel hígítanak, vagy hígítás nélkül alkalmaznak. Az ablaktisztító szerek víztartalma ≤ 95 % (w/w).

c)

Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek, azaz szaniterhelyiségek — pl. mosókonyha, fürdőszoba, zuhanyozó, WC és konyha — szennyeződéseinek és lerakódásainak mindennapi eltávolítására, felületi tisztítására használt termékek. A szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek víztartalma ≤ 90 % (w/w).

Az első bekezdés c) pontjában meghatározott alcsoportba nem tartoznak bele az alábbiak:

a)

a WC öblítésekor automatikusan alkalmazott termékek, pl. az „önadagoló termékek”, mint a WC-illatosító rúd;

b)

a WC-tartályban használt termékek;

c)

a kalcium-karbonát (vízkő) eltávolításán kívül külön tisztító hatással nem rendelkező termékek;

d)

a fertőtlenítőszerek.

Nem tartoznak ebbe a termékcsoportba a különleges rendeltetésű termékek, úgymint a sütőtisztítók, padlósúrolók, fényezők, lefolyótisztítók és így tovább.

A termékcsoport a lakossági és az ipari felhasználású termékeket egyaránt tartalmazza.

2. cikk

A közösségi ökocímke odaítéléséhez az általános tisztítószernek, illetve a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószernek az 1980/2000/EK rendelet értelmében az „általános tisztítószer, illetve a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószer” termékcsoportba kell tartoznia, és meg kell felelnie az e határozat mellékletében meghatározott ökológiai kritériumoknak.

3. cikk

Az „általános tisztítószerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek” termékcsoportra vonatkozó ökológiai kritériumok és a kapcsolódó értékelési és ellenőrzési követelmények 2008. december 31-ig érvényesek.

4. cikk

Adminisztratív célra az „általános tisztítószerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek” termékcsoporthoz rendelt kódszám: 020.

5. cikk

A 2001/523/EK határozat hatályát veszti.

6. cikk

Az e határozat bejelentésének napját megelőzően az „általános tisztítószerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek” termékcsoportba tartozó termékekre megítélt ökocímkék 2006. március 31-ig tovább használhatók.

Az e határozat bejelentésének napját megelőzően az „általános tisztítószerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek” termékcsoportba tartozó termékekre beadott ökocímke iránti kérelmek esetében a termék a 2001/523/EK határozatban lefektetett feltételek szerint kaphatja meg az ökocímkét. Ebben az esetben az ökocímke 2006. március 31-ig használható.

7. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2005. március 23-án.

a Bizottság részéről

Stavros DIMAS

a Bizottság tagja


(1)  HL L 237., 2000.9.21., 1. o.

(2)  HL L 189., 2001.7.11., 25. o.


MELLÉKLET

KERETRENDSZER

Az ökocímkére való jogosultsághoz az általános tisztítószernek, illetve a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószernek (a továbbiakban: a termék) az 1. cikkben meghatározott termékcsoportba kell tartoznia, és meg kell felelnie az e mellékletben foglalt kritériumoknak.

A kritériumok célja

E kritériumok célja a következők előmozdítása:

a környezetre gyakorolt hatás csökkentése a káros összetevők mennyiségének korlátozása, a felhasznált tisztítószer mennyisége, valamint a csomagolási hulladék csökkentése révén,

a veszélyes anyagok használatával kapcsolatos környezeti és egészségi kockázatok csökkentése vagy megelőzése,

olyan tájékoztatás, amely alapján a fogyasztó a terméket hatékonyan tudja felhasználni, és minimálisra csökkentheti a környezetre gyakorolt hatást.

A kritériumokat úgy állapítják meg, hogy az elősegítse az alacsony környezeti hatással rendelkező általános tisztítószerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek címkézését.

Értékelési és ellenőrzési követelmények

A konkrét értékelési és ellenőrzési követelmények az egyes kritériumokon belül vannak megadva.

Adott esetben az egyes kritériumoknál megadott vizsgálati módszerektől eltérő vizsgálati módszerek is alkalmazhatók, ha a kérelmet elbíráló hatáskörrel rendelkező testület elfogadja azok egyenértékűségét.

Amennyiben lehetséges, a vizsgálatokat az EN ISO 17025 szabvány általános követelményeinek vagy azzal egyenértékű előírásoknak megfelelő laboratóriumoknak kell elvégezniük.

Amennyiben semmiféle vizsgálatot nem jelöltek meg, illetve úgy jelölik meg, hogy azokat ellenőrzési és megfigyelési célra használják, a hatáskörrel rendelkező testületek a kérelmező által benyújtott nyilatkozatokra és dokumentációra, illetve független ellenőrzésekre támaszkodnak.

Adott esetben a hatáskörrel rendelkező testületek igazoló dokumentumokat kérhetnek be, illetve független ellenőrzéseket végezhetnek.

Ha a kérelmezőnek nyilatkozatot, dokumentációt, elemzési vizsgálati eredményeket vagy más bizonyítékot kell benyújtania abból a célból, hogy igazolja a kritériumoknak való megfelelést, az úgy értendő, hogy ezek származhatnak a kérelmezőtől, a kérelmező beszállítóitól, azok beszállítóitól stb.

Az összetevőkre történő utalás az anyagokra és a készítményekre egyaránt vonatkozik.

Az I. függelék tartalmazza az új, felülvizsgált tisztítószer-összetevő adatbázis (DID-jegyzék) 2004. június 30-i változatát, mely tartalmazza a tisztítószer-összetételekben leggyakrabban használt összetevőket. A DID-jegyzék A. részében található adatok használandók a KHTtox kiszámítására és a felületaktív anyagok biológiai lebonthatóságának megítélésére.

Adott esetben a kérelmező használhatja a tisztítószer-összetevők adatbázisának későbbi felülvizsgált változatait, amint azok elérhetővé válnak.

A DID-jegyzék A. részében nem szereplő összetevők esetén a kérelmezőnek az I. függelék B. pontjában ismertetett eljárást kell saját felelősségére alkalmaznia.

A DID-jegyzékben nem szereplő összetevők esetén a kérelmező választhatja azt is, hogy a II. függelékben leírt, anaerob lebonthatóságra vonatkozó szükséges dokumentációt adja be.

A hatáskörrel rendelkező testületek számára ajánlott, hogy vegyék figyelembe az elismert környezetgazdálkodási rendszerek, pl. az EMAS vagy az ISO 14001 alkalmazását a kérelmek értékelésénél, illetve az e mellékletben szereplő kritériumoknak való megfelelőség folyamatos ellenőrzése során. (Megjegyzés: az ilyen környezetgazdálkodási rendszer alkalmazása nem követelmény.)

EGYSÉGNYI MENNYISÉG

Az általános tisztítószereknél (a következő kritériumok esetében használt) egységnyi mennyiség a terméknek a gyártó által 1 liter tisztítóoldathoz (vízhez) javasolt, grammban kifejezett adagja.

Az ablaktisztító szerek és a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek esetén az egységnyi mennyiség nincs meghatározva (a következő vonatkozó kritériumok esetén 100 gramm termékkel kell számolni).

ÖKOLÓGIAI KRITÉRIUMOK

1.   Vízi szervezetekre gyakorolt mérgező hatás

A toxicitásra vonatkozó kritikus hígítási térfogatot (KHTtox) az egyes összetevőkre (i) a következő egyenlet segítségével számítjuk ki:

Image

ahol a súly (i) az adott összetevő (grammban kifejezett) súlya egységnyi mennyiségenként (általános tisztítószerek esetén), illetve 100 g termékben (szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek esetén). Az LT(i) az adott összetevőre vonatkozó lebontási tényező, és a TT(hosszú távú) (i) az adott összetevő toxicitási tényezője (milligramm/literben kifejezve).

Az LT és a TT(hosszú távú) paraméter értéke a tisztítószer-összetevők adatbázisa jegyzékének A. részében (DID-jegyzék A. rész) megadott érték (I. függelék). Amennyiben az adott összetevő a DID-jegyzék A. részében nem szerepel, a kérelmezőnek a DID-jegyzék B. részében (1. függelék) leírt módszerrel kell megbecsülnie azok értékét. Az egyes összetevők KHTtox értékeit összeadva kapjuk meg a termék KHTtox értékét.

Az általános tisztítószerek esetén a termék egy egységnyi mennyiségre eső KHTtox értéke nem haladhatja meg a 20 000 l-t.

A szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek esetén a termék KHTtox értéke nem haladhatja meg a 10 000 l/100 g termék értéket.

Az ablaktisztító szerek esetén a termék KHTtox értéke nem haladhatja meg az 5 000 l/100g termék értéket.

Értékelés és ellenőrzés: a termék pontos összetételét közölni kell a hatáskörrel rendelkező testülettel, az e kritériumnak való megfelelést igazoló részletes KHTtox számításokkal együtt.

2.   A felületaktív anyagok biológiai lebonthatósága

a)   Gyors biológiai lebonthatóság (aerob)

A termékben használt valamennyi felületaktív anyag biológiailag gyorsan lebontható.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testülettel közölni kell a termék pontos összetételét, valamint az egyes összetevők funkcióinak leírását. A DID-jegyzék A. része (I. függelék) megmutatja, hogy egy adott felületaktív anyag aerob módon biológiailag lebontható-e vagy sem (azok a felületaktív anyagok tekintendők biológiailag gyorsan lebonthatónak, amelyeknél az aerob biológiai lebonthatóságot jelző oszlopban „G” jelzés van feltüntetve). A DID-jegyzék A. részében nem szereplő felületaktív anyagok esetén az aerob biológiai lebonthatóságot bizonyító információt a szakirodalomból vagy egyéb forrásból, illetve megfelelő vizsgálati eredményekkel kell biztosítani. A gyors biológiai lebonthatóságra vonatkozó vizsgálatok a mosó- és tisztítószerekről szóló 2004. március 31-i 648/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben említett vizsgálatok (1). Az a felületaktív anyag minősül biológiailag gyorsan lebonthatónak, amelynél a biológiai lebonthatóság (ásványosodás) mértéke az alábbi öt vizsgálat egyike szerint mérve 28 nap alatt legalább 60 %: CO2-vizsgálat (OECD 310), szén-dioxid-fejlődés — módosított Sturm-féle vizsgálat (OECD 301B; 67/548/EGK tanácsi irányelv (2) V. melléklet C.4-C pontja), zárt palack módszer (OECD 301D; 67/548/EGK irányelv V. melléklet C.4-E pontja), manometrikus respirometriás módszer (OECD 301F; 67/548/EGK irányelv V. melléklet C.4-D pontja) vagy MITI (I) vizsgálat (OECD 301C; 67/548/EGK irányelv V. melléklet C.4-F pontja) vagy ezzel egyenértékű ISO-vizsgálatok. A felületaktív anyag fizikai tulajdonságainak függvényében a következő vizsgálatok valamelyike alkalmazható a gyors biológiai lebonthatóság megerősítésére, ha a biológiai lebonthatóság foka 28 nap alatt legalább 70 %: oldott szerves szén (DOC) csökkenés (OECD 301A; 67/548/EGK irányelv V. mellékletének C.4-A pontja) vagy módosított OECD vizsgálat — DOC csökkenés (OECD 301E; 67/548/EGT irányelv V. mellékletének C.4-B pontja) vagy ezzel egyenértékű ISO vizsgálatok. Az oldott szerves szén mérésén alapuló vizsgálatok alkalmazhatóságát megfelelően meg kell indokolni, mivel az e módszerekkel kapott eredményekben a biológiai lebonthatóság helyett a széntartalom egyéb módon történő csökkenése is tükröződhet. A gyors aerob biológiai lebonthatóságra vonatkozó vizsgálatoknál nem használható előkondicionálás. A „10 napos ablak” elvet nem kell alkalmazni.

b)   Anaerob biológiai lebonthatóság

A termékben használt valamennyi felületaktív anyag anaerob körülmények között biológiailag lebontható.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testülettel közölni kell a termék pontos összetételét, valamint minden egyes összetevő funkciójának leírását. A DID-jegyzék A. része (I. függelék) megmutatja, hogy egy adott felületaktív anyag anaerob módon biológiailag lebontható-e vagy sem (azok a felületaktív anyagok minősülnek anaerob módon biológiailag lebonthatónak, amelyeknél az anaerob biológiai lebonthatóságot jelző oszlopban „I” jelzés van feltüntetve). A DID-jegyzék A. részében nem szereplő felületaktív anyagok esetén az anaerob biológiai lebonthatóságot bizonyító információt a szakirodalomból vagy egyéb forrásból, illetve megfelelő vizsgálati eredményekkel kell biztosítani. Az anaerob biológiai lebonthatóságra vonatkozó referenciavizsgálat az OECD 311, az ISO 11734, az ECETOC 28 (1988. június), illetve ezzel egyenértékű vizsgálati módszer, anaerob körülmények között minimum 60 %-os végső lebonthatósági követelmény mellett. A megfelelő anaerob környezetet szimuláló vizsgálati módszerek is használhatók annak dokumentálására, hogy az anaerob feltételek mellett a végső lebonthatóság elérte a 60 %-ot (ld. a II. függeléket).

3.   Veszélyes, illetve mérgező anyagok és készítmények

a)   A termék nem tartalmazhatja a következő összetevőket sem közvetlen összetevőként, sem az összetételben szereplő bármely készítmény részeként:

Alkil-fenol-etoxilátok (APEO-k) és ezek származékai

EDTA (etilén-diamin-tetraacetát) és sói

NTA (nitril-triacetát),

Nitro-pézsma és policiklusos pézsma, beleértve pl.:

Pézsma-xilén: 5-tercbutil-2,4,6-trinitro-m-xilén

Pézsmaambrette: 4-tercbutil-3-metoxi-2,6-dinitro-toluol

Moskén: 1,1,3,3,5-pentametil-4,6-dinitro-indán

Pézsma-tibetin: tercbutil-3,4,5-trimetil-2,6-dinitro-benzol

Pézsmaketon: 4-tercbutil-2,6-dimetil-3,5-dinitro-acetofenon

HHCB (1,3,4,6,7,8-hexahidroxi-4,6,6,7,8,8-hexametil-ciklopenta(g)-2-benzo-pirán)

AHTN (6-acetil-1,1,2,4,4,7-hexametil-tetralin)

Értékelés és ellenőrzés: A kérelmező — adott esetben az összetevők gyártóinak nyilatkozatával alátámasztott — nyilatkozatot nyújt be, melyben kijelenti, hogy a termék nem tartalmazza a felsorolt anyagokat.

b)   Nem használhatók nem biológiailag gyorsan lebontható kvaterner ammóniumsók sem közvetlen összetevőként, sem az összetételben szereplő bármely készítmény részeként.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmező dokumentációval igazolja a felhasznált kvaterner ammóniumsó biológiai lebonthatóságát.

c)   A termékben nem használhatók fel olyan összetevők (anyagok és készítmények), melyek a 67/548/EGT irányelv és annak módosításai, illetve az 1999/45/EK irányelv  (3) és annak módosításai szerint a következő kockázatra utaló osztályokba vagy ezek bármely kombinációjába van sorolva:

 

R31 (savval érintkezve mérgező gázok képződnek),

 

R40 (rákkeltő hatása részben bizonyított),

 

R45 (rákot okozhat),

 

R46 (öröklődő genetikai károsodást okozhat),

 

R49 (belélegezve rákot okozhat),

 

R68 (visszafordíthatatlan károsodást okozhat),

 

R50-53 (vízi szervezetekre nagyon mérgező, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat),

 

R51-53 (vízi szervezetekre mérgező, a vízi környezetben hosszan tartó károsodást okozhat),

 

R59 (veszélyes az ózonrétegre),

 

R60 (a termékenységet csökkentheti),

 

R61 (a születendő gyermekre ártalmas lehet),

 

R62 (fennáll a termékenység rontásának lehetősége),

 

R63 (fennáll a magzat károsodásának lehetősége),

 

R64 (az anyatejjel táplált újszülöttet és csecsemőt károsíthatja).

Speciális követelmények vonatkoznak a közvetlen összetevőként vagy az összetételben szereplő készítmény részeként előforduló biocidokra (a biocidokra vonatkozó követelményeket lásd alább):

A fenti követelmények vonatkoznak valamennyi olyan összetevőre (anyagra és készítményre), mely meghaladja a késztermék tömegének 0,01 %-át. Ebbe beleértendő az összetételben felhasznált készítményeknek az adott készítmény tömegének 0,01 %-át meghaladó valamennyi összetevője is.

Értékelés és ellenőrzés: mellékelni kell az egyes összetevőkre (anyagokra és készítményekre) vonatkozó anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát. A kérelmezőnek mellékelnie kell az összetevők gyártója által kiállított, az e követelménynek való megfelelést igazoló nyilatkozatot.

4.   Biocidok

a)

A termék biocidokat kizárólag tartósítás céljából, és csak az e célnak megfelelő mennyiségben tartalmazhat. Ez nem vonatkozik a felületaktív anyagokra, melyeknek szintén lehetnek biocid tulajdonságaik.

Értékelés és ellenőrzés: be kell nyújtani a hozzáadott tartósítószerekre vonatkozó anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát, valamint a termékben alkalmazott koncentrációjukra vonatkozó pontos adatokat. A tartósítószer gyártójának vagy szállítójának meg kell adnia a termék tartósításához szükséges mennyiségre vonatkozó információkat.

b)

Tilos a csomagoláson vagy bármely egyéb módon azt állítani, illetve azt a látszatot kelteni, hogy a termék mikrobaölő hatású.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testülethez be kell nyújtani az egyes csomagolástípusokon szereplő szövegeket és a csomagolás tervét, illetve valamennyi különböző csomagolás egy-egy példányát.

Közvetlen összetevőként vagy az összetételben előforduló készítmény részeként engedélyezettek a termék tartósítására használt, a 67/548/EGK4 irányelv és annak módosításai, illetve az 1999/45/EK irányelv szerint R50-53 vagy R51-53 osztályokba tartozó biocidok, de kizárólag csak abban az esetben, ha azok nem rendelkeznek bioakkumulációs képességgel. Ebben az összefüggésben egy biocid akkor rendelkezik bioakkumulációs képességgel, ha a log Pow (az oktanol/víz megoszlási együttható logaritmusa) ≥3,0 (kivéve, ha a kísérleti úton meghatározott BCF ≤100).

A késztermékben a biocidok koncentrációja nem haladhatja meg a kozmetikai termékekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1976. július 27-i 76/768/EGK tanácsi irányelv (4), illetve annak későbbi módosításai által engedélyezett koncentrációt.

Értékelés és ellenőrzés: be kell nyújtani a biocidokra vonatkozó anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát, valamint a termékben alkalmazott biocidok koncentrációjára vonatkozó dokumentációt.

5.   Színezékek, színezőanyagok

A termékben kizárólag olyan színezékeket vagy színezőanyagokat szabad felhasználni, amelyeket a 76/768/EGK irányelv és annak későbbi módosításai vagy az élelmiszerekben felhasználandó színezékekről szóló, 1994. június 30-i 94/36/EGK európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) és annak későbbi módosításai engedélyeznek, vagy amelyek olyan környezeti tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek alapján a 67/548/EGK irányelv és módosításai szerint nem kapnak R50-53 vagy R51-53 minősítést.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testület felé nyilatkozni kell arról, hogy a termék megfelel-e ennek a kritériumnak, s a nyilatkozathoz mellékelni kell a felhasznált színezékek, színezőanyagok teljes felsorolását.

6.   Illatanyagok

a)

A termék nem tartalmazhat (a 3a kritériumban meghatározott) nitro-pézsmát vagy policiklusos pézsmát tartalmazó illatanyagokat.

b)

A termékhez illatanyagként hozzáadott valamennyi összetevőt a Nemzetközi Illatanyag-ipari Szövetség (IFRA) magatartási szabályzatával összhangban kell gyártani, illetve kezelni.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testület felé nyilatkozni kell arról, hogy a termék e kritériumnak valamennyi részletében megfelel.

7.   Túlérzékenységet kiváltó anyagok

Az 1999/45/EK5 irányelv és módosításai szerint a termék besorolása nem lehet R42 (belélegezve túlérzékenységet okozhat), illetve R43 (bőrre kerülve túlérzékenységet okozhat).

A 67/548/EGK4 irányelv és módosításai, illetve az 1999/45/EK irányelv és módosításai szerint R42 (belélegezve túlérzékenységet okozhat), illetve R43 (bőrre kerülve túlérzékenységet okozhat) besorolású anyagok és összetevők koncentrációja nem haladhatja meg a késztermék tömegének 0,1 %-át.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testületet tájékoztatni kell minden R42, illetve R43 besorolású összetevő pontos koncentrációjáról, mellékelve az anyagbiztonsági adatlapok egy-egy példányát.

8.   Illékony szerves vegyületek

A termék nem tartalmazhat a tömege 10 %-át meghaladó mennyiségű, 150 oC-nál alacsonyabb forráspontú illékony szerves vegyületet.

Értékelés és ellenőrzés: a kérelmezőnek be kell nyújtania minden szerves oldószerre vonatkozó anyagbiztonsági adatlap egy-egy példányát, valamint a 150 oC-nál alacsonyabb forráspontú illékony szerves vegyületek teljes mennyiségére vonatkozó számításokat.

9.   Foszfor

A termékben előforduló elemi foszfor teljes mennyiségét egy egységnyi mennyiségre (általános tisztítószerek esetén), illetve 100 g termékre (szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek esetén) kell kiszámítani, figyelembe véve valamennyi foszfortartalmú összetevőt (pl. a foszfátokat és foszfonátokat).

Általános tisztítószerek esetén az egy egységnyi mennyiségre eső foszfortartalom (P) nem haladhatja meg a 0,02 g-ot.

Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek esetén a 100 g termékre eső foszfortartalom (P) nem haladhatja meg az 1,0 g-ot.

Az ablaktisztító szerekben használt összetevők nem tartalmazhatnak foszfort.

Értékelés és ellenőrzés: a termék pontos összetételét közölni kell a hatáskörrel rendelkező testülettel, az e kritériumnak való megfelelést igazoló részletes számításokkal együtt.

10.   Csomagolási követelmények

a)

Hajtógázt tartalmazó aeroszolos termék nem használható.

b)

A fő tartóedényként használt műanyagokat a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló, 1994. december 20-i 94/62/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (6), illetve a DIN 7728 1. részével összefüggésben a DIN 6120 1. és 2. részének megfelelően kell megjelölni.

c)

Abban az esetben, ha az elsődleges csomagolás újrahasznosított anyagból készül, azt a csomagoláson a „Környezetvédelmi címkék és nyilatkozatok — Önálló nyilatkozatok (II. típusú környezetvédelmi címkézés)” c. ISO 14021 szabványnak megfelelően kell feltüntetni.

d)

Az elsődleges csomagolás alkotóelemei könnyen szétbonthatóak egyetlen anyagból álló alkotórészekre.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testülethez be kell nyújtani a termék csomagolására vonatkozó adatokat és/vagy mintát a csomagolásból, az arról szóló nyilatkozattal együtt, hogy a termék e kritérium valamennyi részének megfelel.

HASZNÁLATRA VALÓ ALKALMASSÁG

11.   Használatra való alkalmasság

A terméknek a fogyasztók igényeinek eleget téve használatra alkalmasnak kell lennie.

A tisztítóhatásnak egyenlőnek vagy jobbnak kell lennie, mint egy, a hatáskörrel rendelkező testület által jóváhagyott piacvezető vagy generikus referenciatermékének (ld. a III. függeléket), továbbá jobbnak kell lennie, mint a tiszta vízének.

Az általános tisztítószerek és a konyhai tisztítószerek esetében csak a zsíreltávolító hatást kell dokumentálni. A szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek és az ablaktisztító szerek esetében a vízkő- és zsíreltávolító hatást is dokumentálni kell.

Értékelés és ellenőrzés: a termék tisztítóhatását az alábbi eljárások valamelyikével kell vizsgálni:

megfelelő és igazolható laboratóriumi vizsgálat, vagy

megfelelő és igazolható fogyasztói vizsgálat.

Mindkét vizsgálatot, illetve azok eredményeit a III. függelékben ismertetett keretrendszerbe foglalt meghatározott paraméterek szerint kell elvégezni és jelenteni.

FOGYASZTÓI INFORMÁCIÓ

12.   Használati útmutató

a)   Adagolási útmutató

Az általános tisztítószerek esetében a csomagoláson pontos, megfelelő méretű és jó láthatóságot biztosító háttér előtt elhelyezett adagolási javaslatot kell feltüntetni. Ábra (például egy 5 l-es vödör és megfelelő számú, ml jelzéssel ellátott kupak) használata ajánlott, de önként választható.

Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószer-koncentrátum esetében a csomagoláson egyértelműen fel kell tüntetni, hogy a normál (azaz hígított) termékhez képest kisebb mennyiséget kell használni.

A csomagoláson fel kell tüntetni a következő (vagy ezzel megegyező tartalmú) szöveget:

„A megfelelő adagolással költséget takaríthat meg, és védi a természetet.”

b)   Biztonsági tanácsok

A csomagoláson fel kell tüntetni a következő (vagy ezzel megegyező tartalmú) biztonsági tanácsokat (szöveg és egy megfelelő ábra formájában is):

„Gyermekektől távol kell tartani”,

„Ne keverje a különböző tisztítószereket”,

„Kerülje a permetezett termék belélegzését” (kizárólag aeroszol termékeknél).

c)   Az összetevőkre vonatkozó információk és címkézés

Alkalmazni kell a mosó- és tisztítószerekről szóló 2004. március 31-i 648/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet (7).

d)   Az ökocímkére vonatkozó információ

A csomagoláson fel kell tüntetni a következő (vagy ezzel megegyező tartalmú) szöveget:

„További információ az EU ökocímke-honlapján található: http://europa.eu.int/ecolabel”.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testülethez be kell nyújtani a termék csomagolásának mintáját a címkével együtt, valamint az arról szóló nyilatkozatot, hogy a termék e kritérium valamennyi részének megfelel.

13.   Az ökocímkén feltüntetett információk

Az ökocímke második rovatában a következő szövegnek kell szerepelnie:

csökkentett káros hatás a vízi környezetre,

felhasznált veszélyes anyagok csökkentése,

egyértelmű felhasználási utasítások.

14.   Szakemberek képzése

Az üzleti felhasználók által használt tisztítószerek esetében a termék gyártójának, forgalmazójának, illetve harmadik félnek képzést vagy oktatóanyagot kell kínálnia a takarítószemélyzet részére. Ez a megfelelő hígításra, felhasználásra, a hulladék elhelyezésére, valamint a felszerelés használatára vonatkozó részletes utasításokat tartalmaz.

Értékelés és ellenőrzés: a hatáskörrel rendelkező testülethez mintapéldányt kell benyújtani a megfelelő hígításra, felhasználásra, a hulladék elhelyezésére, valamint a felszerelés használatára vonatkozó részletes utasításokat tartalmazó oktatóanyagból, illetve el kell juttatni hozzá a képzés leírását.


(1)  HL L 104., 2004.4.8., 13. o.

(2)  A veszélyes anyagok osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, 1967. június 27-i 67/548/EGT tanácsi irányelv (HL 196., 1967.8.16., 1. o.).

(3)  A tagállamoknak a veszélyes készítmények osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek közelítéséről szóló, 1999. május 31-i 1999/45/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (HL L 200., 1999.7.30., 1. o.).

(4)  HL L 262., 1976.9.27., 169. o.

(5)  HL L 237., 1994.9.10., 13. o.

(6)  HL L 365., 1994.12.31., 10. o.

(7)  HL L 104., 2004.4.8., 1—35. o.


I.függelék

DID-JEGYZÉK

A DID-jegyzék A. részében szereplő összetevők esetén az ökológiai kritériumoknak való megfelelést a jegyzékben szereplő toxicitási és lebonthatósági értékek alapján kell elbírálni.

A DID-jegyzék A. részében nem szereplő összetevők esetén a toxicitási és lebonthatósági értékeket a B. részben leírt eljárással kell megállapítani.

Tisztítószer-összetevők adatbázisa

2004. június 30-i változat

A. rész. Összetevők listája

 

 

Akut toxicitás

 

Hosszú távú toxicitás

 

Lebomlás

DID-szám

Összetevő megnevezése

LC50/EC50

BT(akut)

TT(akut)

NOEC (1)

BT(hosszú távú) (1)

TT(hosszú távú)

LT

Aerob

Anaerob

 

Anionos felületaktív anyagok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Lineáris alkil-benzol-szulfonátok (11,5 - 11,8 (LAS)

4,1

1 000

0,0041

0,69

10

0,069

0,05

G

N

2

LAS (C 10-13 alkil-trietanolamin só

4,2

1 000

0,0042

3,4

100

0,034

0,05

G

O

3

C 14/17 alkil-szulfonát

6,7

5 000

0,00134

0,44

10

0,044

0,05

G

N

4

C 8/10 alkil-szulfát

132

5 000

0,0264

 

 

0,0264

0,05

G

I

5

C 12/14 alkil-szulfát (AS)

2,8

1 000

0,0028

2

100

0,02

0,05

G

I

6

C 12/18 alkil-szulfát (AS) (3)

 

 

0,0149

 

 

0,027

0,05

G

I

7

C 16/18 zsíralkohol-szulfát (FAS)

27

1 000

0,027

1,7

50

0,034

0,05

G

I

8

C 12/15 A 1-3 EO szulfát

4,6

1 000

0,0046

0,1

10

0,01

0,05

G

I

9

C 16/18 A 3-4 EO szulfát

0,57

10 000

0,000057

 

 

0,000057

0,05

G

I

10

Dialkil-szulfo-szukcinát

15,7

1 000

0,0157

 

 

0,0157

0,5

L

N

11

C 12/14 Szulfo-zsírsav-metilészter

9

10 000

0,0009

0,23

50

0,0046

0,05

G

N

12

C 16/18 Szulfo-zsírsav-metilészter

0,51

5 000

0,000102

0,2

50

0,004

0,05

G

N

13

C 14/16 alfa-olefin-szulfonát

3,3

10 000

0,00033

 

 

0,00033

0,05

G

N

14

C 14/18 alfa-olefin-szulfonát

0,5

5 000

0,0001

 

 

0,0001

0,05

G

N

15

Szappanok C> 12 - 22

22

1 000

0,022

10

100

0,1

0,05

G

I

16

Lauril-szarkozinát

56

10 000

0,0056

 

 

0,0056

0,05

G

I

17

C 9/11 2-10 EO karboximetilált, nátrium só vagy sav

100

10 000

0,01

 

 

0,01

0,05

G

O

18

C 12/18 2-10 EO karboximetilált, nátrium só vagy sav

8,8

1 000

0,0088

5

100

0,05

0,05

G

O

19

C 12/18 alkil-foszfát-észterek

38

1 000

0,038

 

 

0,038

0,05

G

N

 

Nem ionos felületaktív anyagok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

C 8 A 1-5 EO

7,8

1 000

0,0078

 

 

0,0078

0,05

G

I

21

C 9/11 A, > 3-6 EO túlnyomórészt lineáris

5,6

1 000

0,0056

 

 

0,0056

0,05

G

I

22

C 9/11 A, > 6-10 EO túlnyomórészt lineáris

5

1 000

0,005

 

 

0,005

0,05

G

I

23

C 9/11 A, 5-11 EO többszörösen elágazó

1

1 000

0,001

 

 

0,001

0,05

G

O

24

C 10 A, 5-11 EO többszörösen elágazó (trimer-propén-oxo-alkohol)

1

1 000

0,001

 

 

0,001

0,05

G

I

25

C 12/15 A, > 2-6 EO túlnyomórészt lineáris

0,43

1 000

0,00043

0,18

50

0,0036

0,05

G

I

26

C 12/14 5-8 EO 1 t-BuO (lezárt végű)

0,23

1 000

0,00023

0,18

100

0,0018

0,05

G

O

27

C 12/15 A, 3-12 EO többszörösen elágazó

1

1 000

0,001

3,2

100

0,032

0,05

G

O

28

C 12/15 (átl. C < 14) A, > 6-9 EO

0,63

1 000

0,00063

0,24

10

0,024

0,05

G

I

29

C 12/15 (átl. C<14) A, >6-9 EO

0,4

1 000

0,0004

0,17

10

0,017

0,05

G

I

30

C 12/15 A, > 9-12 EO

1,1

1 000

0,0011

 

 

0,017

0,05

G

I

31

C 12/15 A, > 12-20 EO

0,7

1 000

0,0007

 

 

0,0007

0,05

G

O

32

C 12/15 A > 20-30 EO

13

1 000

0,013

10

100

0,1

0,05

G

O

33

C 12/15 A, > 30 EO

130

1 000

0,13

 

 

0,13

0,5

L

O

34

C 12/18 A, 0-3 EO

0,3

1 000

0,0003

 

 

0,0003

0,05

G

I

35

C 12/18 A, 5-10 EO

1

1 000

0,001

0,35

100

0,0035

0,05

G

O

36

C 12/18 A, > 10-20 EO

1

1 000

0,001

 

 

0,0035

0,05

G

O

37

C 16/18 A, 2-8 EO

3,2

1 000

0,0032

0,4

100

0,004

0,05

G

I

38

C 16/18 A, > 9-18 EO

0,72

1 000

0,00072

0,32

10

0,032

0,05

G

I

39

C 16/18 A, 20-30 EO

4,1

1 000

0,0041

 

 

0,0041

0,05

G

I

40

C 16/18 A, > 30 EO

30

1 000

0,03

 

 

0,03

0,5

L

I

41

C12-15 A 2-6 EO 2-6 PO

0,78

1 000

0,00078

0,36

100

0,0036

0,05

G

O

42

C10-16 A 0-3 PO 6-7 EO

3,2

5 000

0,00064

1

100

0,01

0,05

G

O

43

Glicerin(1-5 EO)-kokát

16

1 000

0,016

6,3

100

0,063

0,05

G

I

44

Glicerin(6-17 EO)-kokát

100

1 000

0,1

 

 

0,1

0,05

G

I

45

C 12/14 Glükózamid

13

1 000

0,013

4,3

50

0,086

0,05

G

I

46

C 16/18 Glükózamid

1

1 000

0,001

0,33

50

0,0066

0,05

G

I

47

C 8/10 Alkil-poliglükozid

28

1 000

0,028

5,7

100

0,057

0,05

G

I

48

C 8/12 Alkil-poliglükozid, elágazó

480

1 000

0,48

100

100

1

0,05

G

N

49

C 8/16 vagy C12-14 alkil-poliglükozid

5,3

1 000

0,0053

1

10

0,1

0,05

G

I

50

Kókusz zsírsav-monoetanol-amid

9,5

1 000

0,0095

1

100

0,01

0,05

G

I

51

Kókusz zsírsav-monoetanol-amid 4-5 EO

17

10 000

0,0017

 

 

0,0017

0,05

G

I

52

Kókusz zsírsav-dietanolamid

2

1 000

0,002

0,3

100

0,003

0,05

G

O

53

PEG-4 Repcemag-amid

7

5 000

0,0014

 

 

0,0014

0,05

G

I

 

Amfoter felületaktív anyagok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60

C 12/15 alkil-dimetil-betain

1,7

1 000

0,0017

0,1

100

0,001

0,05

G

O

61

C 12/18 alkil-amido-propil-betain

1,8

1 000

0,0018

0,09

100

0,0009

0,05

G

I

62

C 12/18 alkilamin-oxid

0,3

1 000

0,0003

 

 

0,0003

0,05

G

I

 

Kationos felületaktív anyagok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

70

Alkil-trimetil-ammónia sók

0,1

1 000

0,0001

0,046

100

0,00046

0,5

L

O

71

Alkil-észter-ammónia sók

2,9

1 000

0,0029

1

10

0,1

0,05

G

I

 

Tartósítószerek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

80

1,2-benzizotiazol-3-on

0,15

1 000

0,00015

 

 

0,00015

0,5

L

N

81

Benzil-alkohol

360

1 000

0,36

 

 

0,36

0,05

G

I

82

5-bróm-5-nitrogén-1,3-dioxán

0,4

5 000

0,00008

 

 

0,00008

1

N

O

83

2-bróm-2-nitropropán-1,3-diol

0,78

1 000

0,00078

0,2

100

0,002

0,5

L

O

84

Klór-acetamid

55,6

10 000

0,00556

 

 

0,00556

1

O

O

85

Diazolinidil-karbamid

35

5 000

0,007

 

 

0,007

1

N

O

86

Formaldehid

2

1 000

0,002

 

 

0,002

0,05

G

O

87

Glutáraldehid

0,31

1 000

0,00031

 

 

0,00031

0,05

G

O

88

Guanidin, hexametilén-, homopolimer

0,18

1 000

0,00018

0,024

100

0,00024

1

N

O

89

CMI + MIT 3:1 arányú keveréke (4)

0,0067

1 000

0,0000067

0,0057

50

0,000114

0,5

L

O

90

2-metil-2H-izotiazol-3-on (MIT)

0,06

1 000

0,00006

 

 

0,00006

0,5

L

O

91

Metil-dibróm-glutár-nitril

0,15

1 000

0,00015

 

 

0,00015

0,05

G

O

92

e-ftalo-imido-peroxi-hexánsav

0,59

5 000

0,000118

 

 

0,000118

1

N

O

93

Metil-, etil- és propilparabén

15,4

5 000

0,00308

 

 

0,00308

0,05

G

N

94

o-fenilfenol

0,92

1 000

0,00092

 

 

0,00092

0,05

G

O

95

Nátrium-benzoát

128

1 000

0,128

 

 

0,128

0,05

G

I

96

Nátrium-hidroxi-metil-glicinát

36,5

5 000

0,0073

 

 

0,0073

1

O

O

97

Nátrium-nitrit

87

10 000

0,0087

 

 

0,0087

1

NA

NA

98

Triklozán

0,0014

1 000

0,0000014

 

 

0,0000014

0,5

L

O

 

Egyéb összetevők

 

 

 

 

 

 

 

 

 

110

Szilikon

250

1 000

0,25

 

 

0,25

1

N

N

111

Paraffin

1 000

10 000

0,1

 

 

0,1

1

N

O

112

Glicerin

4 400

5 000

0,88

 

 

0,88

0,05

G

I

113

Foszfát, nátrium-tripolifoszfát (SSTP) formájában

1 000

1 000

1

 

 

1

0,15

NA

NA

114

Zeolit (nem oldható, szervetlen)

1 000

1 000

1

175

50

3,5

1

NA

NA

115

Citrát és citromsav

825

1 000

0,825

80

50

1,6

0,05

G

I

116

Polikarboxilátok

200

1 000

0,2

106

10

10,6

1

N

N

117

Nitril-triacetát (NTA)

494

1 000

0,494

64

50

1,28

0,5

L

O

118

EDTA

121

1 000

0,121

22

50

0,44

0,5

L

N

119

Foszfonátok

650

1 000

0,65

25

50

0,5

1

N

N

120

EDDS

320

1 000

0,32

32

50

0,64

0,05

G

N

121

Agyag (nem oldható, szervetlen)

1 000

1 000

1

 

 

1

1

NA

NA

122

Karbonátok

250

1 000

0,25

 

 

0,25

0,15

NA

NA

123

Zsísavak C ≥ 14

3,7

5 000

0,00074

 

 

0,00074

0,05

G

I

124

Szilikátok

250

1 000

0,25

 

 

0,25

1

NA

NA

125

Poliaszparaginsav, nátrium-só

410

1 000

0,41

 

 

0,41

0,05

G

N

126

Perborátok (bórként)

14

1 000

0,014

 

 

0,014

1

NA

NA

127

Perkarbonát (lásd karbonát)

250

1 000

0,25

 

 

0,25

0,15

NA

NA

128

Tetraacetil-etiléndiamin (TAED)

250

1 000

0,25

500

100

5

0,05

G

O

129

C 1 - C 4 alkoholok

1 000

1 000

1

 

 

1

0,05

G

I

130

Mono-, di- és trietanol-amin

90

1 000

0,09

0,78

100

0,0078

0,05

G

I

131

Polivinil-pirrolidon (PVP)

1 000

1 000

1

 

 

1

0,5

L

N

132

Carboxi-metil-cellulóz (CMC)

250

5 000

0,05

 

 

0,05

0,5

L

N

133

Nátrium- és magnézium-szulfát

1 000

1 000

1

100

100

1

1

NA

NA

134

Kalcium- és nátriumklorid

1 000

1 000

1

100

100

1

1

NA

NA

135

Karbamid

1 000

5 000

0,2

 

 

0,2

1

NA

NA

136

Szilikon-dioxid, kvarc (nem oldható, szervetlen)

1 000

1 000

1

 

 

1

1

NA

NA

137

Polietilén-glikol, molekulasúly>4000

1 000

10 000

0,1

 

 

0,1

1

N

N

138

Polietilén-glikol, molekulasúly<4000

1 000

10 000

0,1

 

 

0,1

1

N

O

139

Kumén, xilén- és toluol-szulfonátok

66

10 000

0,0066

 

 

0,0066

0,5

L

N

140

Na-/Mg-/KOH

30

1 000

0,03

 

 

0,03

0,05

NA

NA

141

Enimek/fehérjék

25

5 000

0,005

 

 

0,005

0,05

G

I

142

Illatanyagok, ha másutt nincsenek megadva (2)

2

1 000

0,002

 

 

0,002

0,5

L

N

143

Színezékek, ha másutt nincsenek megadva (2)

10

1 000

0,01

 

 

0,01

1

N

N

144

Keményítő

100

1 000

0,1

 

 

0,1

0,05

G

I

145

Anionos poliészter

655

1 000

0,655

 

 

0,655

1

N

N

146

PVNO/PVPI

530

1 000

0,53

 

 

0,53

1

N

N

147

Zn-ftalocianin-szulfonát

0,2

1 000

0,0002

0,16

100

0,0016

1

N

N

148

Imino-diszukcinát

81

1 000

0,081

17

100

0,17

0,05

G

N

149

FWA 1

11

1 000

0,011

10

100

0,1

1

N

N

150

FWA 5

10

1 000

0,01

1

10

0,1

1

N

N

151

1-dekanol

2,3

5 000

0,00046

 

 

0,00046

0,05

G

O

152

Metil-laurát

1 360

10 000

0,136

 

 

0,136

0,05

G

O

153

Hangyasav (Ca-só)

100

1 000

0,1

 

 

0,1

0,05

G

I

154

Adipinsav

31

1 000

0,031

 

 

0,031

0,05

G

O

155

Maleinsav

106

1 000

0,106

 

 

0,106

0,05

G

I

156

Almasav

106

1 000

0,106

 

 

0,106

0,05

G

O

157

Borkősav

200

10 000

0,02

 

 

0,02

0,05

G

O

158

Foszforsav

138

1 000

0,138

 

 

0,138

0,15

NA

NA

159

Oxálsav

128

5 000

0,0256

 

 

0,0256

0,05

G

O

160

Ecetsav

30

1 000

0,03

 

 

0,03

0,05

G

I

161

Tejsav

130

1 000

0,13

 

 

0,13

0,05

G

I

162

Amidokénsav

75

1 000

0,075

 

 

0,075

1

NA

NA

163

Szalicilsav

46

1 000

0,046

 

 

0,046

0,15

G

O

164

Glikolsav

141

5 000

0,0282

 

 

0,0282

0,05

G

O

165

Glutársav

208

5 000

0,0416

 

 

0,0416

0,05

G

O

166

Malonsav

95

5 000

0,019

 

 

0,019

0,05

G

O

167

Etilén-glikol

6500

1 000

6,5

 

 

6,5

0,05

G

I

168

Etilén-glikol-monobutil-éter

747

5 000

0,1494

 

 

0,1494

0,05

G

O

169

Dietilén-glikol

4 400

10 000

0,44

 

 

0,44

0,15

L

I

170

Dietilén-glikol-monometil-éter

500

1 000

0,5

 

 

0,5

0,5

L

O

171

Dietilén-glikol-monoetil-éter

3 940

5 000

0,788

 

 

0,788

0,05

G

O

172

Dietilén-glikol-monobutil-éter

1 254

1 000

1,254

 

 

1,254

0,05

G

O

173

Dietilén-glikol-dimetil-éter

2 000

10 000

0,2

 

 

0,2

0,5

L

O

174

Propilén-glikol

3 2000

1 000

32

 

 

32

0,15

G

I

175

Propilén-glikol-monometil-éter

1 2700

5 000

2,54

 

 

2,54

0,05

G

O

176

Propilén-glikol-monobutil-éter

748

5 000

0,1496

 

 

0,1496

0,05

G

O

177

Dipropilén-glikol

1 625

10 000

0,1625

 

 

0,1625

0,05

G

O

178

Dipropilén-glikol-monometil-éter

1 919

5 000

0,3838

 

 

0,3838

0,05

G

O

179

Dipropilén-glikol-monobutil-éter

841

5 000

0,1682

 

 

0,1682

0,05

G

O

180

Dipropilén-glikol-dimetil-éter

1 000

5 000

0,2

 

 

0,2

0,5

L

O

181

Trietilén-glikol

4 400

1 000

4,4

 

 

4,4

0,5

L

O

182

Tallolaj

1,8

1 000

0,0018

 

 

0,0018

0,5

L

O

183

Etilén-bisz-sztearamidok

140

5 000

0,028

 

 

0,028

0,5

L

O

184

Nátrium-glukonát

10 000

10 000

1

 

 

1

0,05

G

O

185

Glikol-disztearát

100

5 000

0,02

 

 

0,02

0,5

L

O

186

Hidroxil-etil-cellulóz

209

5 000

0,0418

 

 

0,0418

1

N

O

187

Hydroxi-propil-metil-cellulóz

188

5 000

0,0376

 

 

0,0376

1

N

O

188

1-metil-2-pirrolidon

500

1 000

0,5

 

 

0,5

0,05

G

O

189

Xantán gumi

490

1 000

0,49

 

 

0,49

0,05

G

O

190

Trimetil-pentándiol-mono-izobutirát

18

1 000

0,018

3,3

100

0,033

0,05

G

O

191

Benzotriazol

29

1 000

0,029

 

 

0,029

1

N

O

192

Piperidinol-propán-trikarboxilát só

100

1 000

0,1

120

100

1,2

0,5

L

O

193

Dietil-aminopropil-DAS

120

1 000

0,12

120

100

1,2

1

N

O

194

Metil-benzamid-DAS

120

1 000

0,12

120

100

1,2

0,5

L

O

195

Pentaeritritol-tetrakis-fenol-propionát

38

1 000

0,038

 

 

0,038

1

N

O

196

Blokk polimerek

100

5 000

0,02

 

 

0,02

1

N

N

197

Denatonium benzoát

13

5 000

0,0026

 

 

0,0026

1

O

O

198

Szukcinát

374

10 000

0,0374

 

 

0,0374

0,05

G

O

199

Poliaszpartamsav

528

1 000

0,528

 

 

0,528

0,05

G

N

Nem oldható, szervetlen Szervetlen összetevő, mely vízben csak nagyon kevéssé, vagy nem oldódik.

B. rész Kritikus hígítási térfogat

A kritikus hígítási térfogatot az alábbi képlet adja meg:

KHT= 1000 * Σadag(i)*LT(i)/TT(i)

Adag(i) = az i összetevő adagja, g/mosás, illetve egyes esetekben g/100 g termék egységben kifejezve.

LT(i) = Az i összetevőre vonatkozó lebontási tényező.

TT(i) = Az i összetevőre vonatkozó toxicitási tényező.

A DID-JEGYZÉKBEN NEM SZEREPLŐ ÖSSZETEVŐKRE VONATKOZÓ ÉRTÉKEK MEGHATÁROZÁSÁRA SZOLGÁLÓ ELJÁRÁS

Általános szabály, hogy a DID-jegyzékben szereplő összetevők esetében az ott megadott értékeket kell használni. Ez alól kivételt képeznek az illatanyagok és a színezékek, amelyeknél más vizsgálati eredmények is elfogadottak (l. a lábjegyzetet az A. részben).

A DID-jegyzékben nem szereplő összetevőkre az alábbi megközelítés vonatkozik.

Vízi szervezetekre gyakorolt mérgező hatás

Az európai ökocímkerendszerben a KHT kiszámítása a hosszú távú toxicitási és hosszú távú biztonsági tényezők alapján történik. Ha hosszú távú hatásokra vonatkozó vizsgálati eredmények nem állnak rendelkezésre, akkor az akut toxicitási és biztonsági tényezőket kell használni.

A hosszú távú toxicitási tényező (TThosszú távú)

Számítsa ki az egyes táplálkozási szintekre (halak, rákok vagy algák) vonatkozó középértéket az ellenőrzött hosszú távú toxicitási vizsgálati eredmények alapján. Ha egy táplálkozási szinten belül egy fajról több vizsgálati eredmény áll rendelkezésre, először a fajokra vonatkozó középértéket kell kiszámítani, majd e középérték alapján kell kiszámítani az adott táplálkozási szintre érvényes középértéket.

A hosszú távú toxicitási tényező (TThosszú távú) a táplálkozási szintekre kiszámított legalacsonyabb középértékek közül a legalacsonyabb.

A TThosszú távú értéket a kritikus hígítási térfogatra vonatkozó kritérium kiszámításánál kell használni.

Az akut toxicitási tényező (TTakut)

Számítsa ki az egyes táplálkozási szintekre (halak, rákok vagy algák) vonatkozó középértéket az ellenőrzött akut toxicitási vizsgálati eredmények alapján. Ha egy táplálkozási szinten belül egy fajról több vizsgálati eredmény áll rendelkezésre, először a fajokra vonatkozó középértéket kell kiszámítani, majd e középérték alapján kell kiszámítani az adott táplálkozási szintre érvényes középértéket.

Az akut toxicitási tényező (TTakut) a táplálkozási szintekre kiszámított középértékek közül a legalacsonyabbik.

A TTakut értéket a kritikus hígítási térfogatra vonatkozó kritérium kiszámításánál kell használni.

A biztonsági tényező

A biztonsági tényező (BT) értéke a vizsgált táplálkozási szintek számától függ, továbbá attól, hogy rendelkezésre állnak-e hosszú távú vizsgálati eredmények. A BT meghatározása az alábbiak szerint történik:

Adatok

Biztonsági tényező (BT)

Toxicitási tényező (TT)

1 rövid távú L(E)C50

10 000

Toxicitás/10000

2 rövid távú L(E)C50 érték két különböző táplálkozási szintet képviselő fajra (hal és/vagy rákok és/vagy algák)

5 000

Toxicitás/5000

Legalább 1 rövid távú L(E)C50 érték az 1. alapkészlet három különböző táplálkozási szintjét képviselő három fajra

1 000

Toxicitás/1000

Egy hosszú távú NOEC érték (halra vagy rákra)

100

Toxicitás/100

2 rövid távú NOEC érték két különböző táplálkozási szintet képviselő fajra (hal és/vagy rákok és/vagy algák)

50

Toxicitás/50

Hosszú távú NOEC legalább három fajra (rendesen halra, rákra és algákra), melyek három táplálkozási szintet képviselnek

10

Toxicitás/10

Az anyagok vízi szervezetekre gyakorolt mérgező hatásának vizsgálatakor az alapkészlet halon, vízibolhán és algán végzett akut vizsgálatból áll.

Lebontási tényezők

A lebontási tényező meghatározása az alábbiak szerint történik:

1. táblázat.

Lebontási tényező (LT):

 

LT

Biológiailag gyorsan lebontható (5)

0,05

Biológiailag gyorsan lebontható (6)

0,15

Biológiailag lebontható

0,5

Nem lebomló

1

Anaerob biológiai lebonthatóság

Az összetevőket az alábbi vegyületosztályok egyikébe kell besorolni:

Kategória

Jelölés

Anaerob körülmények között biológiailag nem lebontható, azaz vizsgálatnak lett alávetve, mely biológiailag nem lebonthatónak találta.

N

Anaerob körülmények között biológiailag lebontható, azaz vizsgálatnak lett alávetve, mely biológiailag lebonthatónak találta, vagy nem lett vizsgálva, de analógiák stb. segítségével ezt kimutatták.

I

Anaerob körülmények között biológiai lebonthatóságát nem vizsgálták

O

Aerob biológiai lebonthatóság

Az összetevőket az alábbi vegyületosztályok egyikébe kell besorolni:

Kategória

Jelölés

Biológiailag gyorsan lebontható

G

Biológiailag lebontható, de nem biológiailag gyorsan lebontható

L

Nem lebomló

N

Aerob körülmények között biológiai lebonthatóságát nem vizsgálták

O

Oldhatatlan szervetlen összetevők

A benyújtott dossziéban jelezni kell, ha a szervetlen összetevő vízben csak nagyon kevéssé oldódik, vagy nem oldódik.


(1)  Ha nem állt rendelkezésre a hosszú távú toxicitásra vonatkozó elfogadható adat, akkor ezek az oszlopok üresen maradtak. Ebben az esetben a TT(hosszú távú) definíció szerint egyenlő a TT(akut) értékkel.

(2)  Általános szabály, hogy az engedély iránti kérelmet benyújtóknak a jegyzékben szereplő adatokat kell használniuk. Az illatanyagok és a színezékek kivételt képeznek ez alól. Ha a kérelmező nyújt be toxicitási adatokat, akkor a benyújtott adatok alapján kell kiszámítani a TT értéket és meghatározni a lebonthatóságot. Ha a kérelmező nem nyújt be adatokat, akkor a jegyzékben szereplő értékeket kell használni.

(3)  

(#)

A toxicitásra vonatkozó adatok hiánya miatt a TT értékét a C 12/14 alkil-szulfátra (AS) és a C 16/18 alkil-szulfátra (AS) vonatkozó adatok átlagaként számították ki.

(4)  

(§)

5-klór-2-metil-4-izotiazolin-3-on és 2-metil-4-izotiazolin-3-on 3:1 arányú keveréke.

(5)  Ebbe a kategóriába sorolandó minden olyan felületaktív anyag és más olyan összetevő, mely homológ sorokból áll, és teljesíti a vizsgálat végső lebomlásra vonatkozó kritériumait, függetlenül attól, hogy teljesül-e a „10 napos ablak” követelmény.

(6)  A 10 napos ablakra vonatkozó kritérium nem teljesül.

Szervetlen összetevők esetén az LT értéke a megfigyelt lebontási sebességet tükrözi. Ha az összetevő 5 nap alatt lebomlik, akkor: LT = 0,05, ha 15 napon belül: LT = 0,15 és ha 50 napon belül: LT = 0,5.


II. függelék

AZ ANAEROB BIOLÓGIAI LEBONTHATÓSÁG BIZONYÍTÁSA

A DID-jegyzékben nem szereplő összetevők esetében az alábbi módszer használható az anaerob lebonthatóság szükséges dokumentációjának biztosítására.

Ésszerű extrapoláció alkalmazása: az egy nyersanyagnál kapott vizsgálati eredmények felhasználásával extrapolálható a szerkezetileg rokon felületaktív anyagok végső anaerob lebonthatósága. Ha a DID-jegyzék szerint (I. függelék) az anaerob biológiai lebonthatóság egy felületaktív anyagnál (vagy egy homológ csoportnál) megerősítést nyert, akkor feltételezhető, hogy valamely hasonló típusú felületaktív anyag anaerob módon biológiailag lebontható (például a C12-15 A 1-3 EO szulfát (8. DID-szám) anaerob módon biológiailag lebontható, és hasonló anaerob biológiai lebonthatóság feltételezhető a C12-15 A 6 EO szulfátról is). Ha egy felületaktív anyag anaerob biológiai lebonthatóságát megfelelő vizsgálati módszer alapján erősítették meg, akkor feltételezhető, hogy egy hasonló típusú felületaktív anyag szintén anaerob módon biológiailag lebontható (például az alkil-észter ammóniumsók csoportjába tartozó felületaktív anyagok anaerob biológiai lebonthatóságát megerősítő szakirodalmi adatok felhasználhatók az alkil lánc(ok)ban észter kötéseket tartalmazó más kvaterner ammóniumsók hasonló anaerob biológiai lebonthatóságának dokumentációjaként).

Szűrővizsgálatok végzése az anaerob biológiai lebonthatóság meghatározására: ha új vizsgálatra van szükség, az OECD 311, ISO 11734, ECETOC No. 28 (1988. június) vagy más, ezzel egyenértékű módszer szerinti szűrővizsgálatok végezhetők.

Kis dózisú lebonthatósági vizsgálat végzése: ha új vizsgálatra van szükség, és amennyiben a szűrővizsgálat során kísérleti problémák jelentkeztek (például gátló hatás a vizsgált anyag toxicitása miatt), akkor a vizsgálatot meg kell ismételni a felületaktív anyag kis dózisát használva, és a lebomlást C14-mérésekkel vagy vegyi elemzéssel kell megfigyelni. A kis dózisú vizsgálatok az OECD 308 (2002. április 24.) vagy más, ezzel egyenértékű módszer szerint végezhetők, feltéve hogy a szigorúan anaerob feltételek biztosítottak. A vizsgálatok lefolytatását és értékelését független szakértőnek kell végeznie.


III. függelék

A TISZTÍTÓHATÁS VIZSGÁLATÁNAK ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI

A tisztítóhatás vizsgálata lehet laboratóriumi vagy fogyasztói vizsgálat. Az alább következő szakaszok mindkét fajta vizsgálat feltételeit ismertetik.

1.   Laboratóriumi vizsgálatok

A laboratóriumi vizsgálat célja annak megerősítése, hogy a vizsgált termék tisztítóhatása legalább olyan jó, mint a megfelelő referenciaterméké, és jobb, mint a tiszta vízé, valamint annak megerősítése, hogy a vizsgált termék nem károsítja azokat a felületeket, melyek tisztítására szolgál.

Általános követelmények

A vizsgált terméknek és a referenciaterméknek ugyanabba a termékkategóriába kell tartoznia.

A referenciatermék lehet egy piacvezető termék vagy egy generikus összetétel.

Piacvezető referenciatermék alkalmazásakor a terméknek a legnagyobb mennyiségben értékesített 3-4 termék közé kell tartoznia annak a régiónak a piacán, ahol az ökocímkével ellátott terméket értékesíteni kívánják. A piacvezető referenciaterméket emellett jóvá kell hagynia a hatáskörrel rendelkező testületnek, és a kereskedelmi névnek nyilvánosan hozzáférhetőnek kell lennie.

Generikus referenciatermék használata esetén a készítmény összetételének a piacon lévő termékek összetételét kell tükröznie. A generikus referenciaterméket emellett jóvá kell hagynia a hatáskörrel rendelkező testületnek, és a pontos összetételnek nyilvánosan, térítésmentesen hozzáférhetőnek kell lennie.

Az adagolást a szokásos szennyezettség esetén vagy a szokásos használatra ajánlott adagolás szerint kell végezni. Ha a referenciatermékre nincs megadva ajánlott adagolás, akkor a vizsgált terméknél és a referenciaterméknél azonos adagolást kell alkalmazni.

Ha az adagolás tartományként van megadva, akkor a vizsgálathoz a legkisebb ajánlott adagot kell használni.

A szennyezőanyag-keveréknek illeszkednie kell a termék felhasználási céljához, homogénnek kell lennie, és — amennyiben mesterségesen készítik — részletesen jellemzett anyagokon kell alapulnia. A teljes vizsgálathoz szükséges szennyezőanyag keveréket egy tételben kell elkészíteni.

Az általános tisztítószerek és a konyhai tisztítószerek esetében csak a zsíreltávolító hatást kell dokumentálni. A szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek és az ablaktisztító szerek esetében a vízkő- és zsíreltávolító hatást is dokumentálni kell.

A mosási eljárásnak valósághű alkalmazási körülményeket kell tükröznie, mely lehet kézi vagy gépi.

Vizsgálati követelmények

A tisztaság elbírálása során vizsgálatokat és a vizsgált termék referenciatermékkel való összehasonlítását kell alkalmazni.

Minden termék vizsgálatánál legalább öt párhuzamos vizsgálatot kell alkalmazni (l. a dokumentációs követelményeket). Ezen felül egy vizsgálatot csak vízzel, azaz tisztítószer nélkül kell elvégezni.

A tányérokon vagy egyéb tisztítandó anyagokon alkalmazott szennyezőanyag mennyiségének — grammban kifejezve egy tizedes jegy pontossággal — azonosnak kell lennie minden tányér, illetve tisztítandó anyagrész esetében.

A két termék vizsgálati sorrendjének véletlenszerűnek kell lennie.

A vizsgálatnak alkalmasnak kell lennie olyan eredmények létrehozására, melyek alapján a tisztaság (zsír- és vízkő-eltávolító hatás) foka a vizsgált terméknek megfelelően megállapítható. A tisztaság mérése történhet vizuálisan, fotometriásan (pl. a reflexiós tényező mérésével), gravimetriával vagy más megfelelő módszerrel. A mérési módszert, ideértve az esetleges pontozási rendszert is, előre ki kell választani.

A zsír- és vízkő-eltávolító hatás vizsgálata történhet együtt vagy külön.

Dokumentációs követelmények

A hatáskörrel rendelkező testületnek részletes vizsgálati jelentést kell benyújtani, melynek ki kell terjednie az alábbiakra:

A vizsgált termék és a referenciatermék esetén használt adagolás.

A vizsgált termék és a referenciatermék közös felhasználási területe(i).

A referenciatermék kiválasztásának indoklása piaci helyzetére és funkciójára való tekintettel.

A vizsgálatban alkalmazott felületek típusa(i), azok megfelelősége, és hogy a termék kímélő hatású-e a választott felület(ek)en.

A vizsgálatban alkalmazott szennyezőanyag keverék ismertetése, a keverék megfelelőségének indoklása a használatra való alkalmasság vizsgálata szempontjából.

A szennyezőanyaggal történő beszennyezésre, a mosásra és a tisztítóhatás mérésére szolgáló eljárások ismertetése.

Számítási és statisztikai összehasonlítási eljárások.

A vizsgálat és a számítások során felhasznált minden nyers adat.

A vizsgált termék akkor teljesíti a tisztítóhatásra vonatkozó követelményeket, ha a tesztsorozatok 100 %-ában pozitív eredményt ad. Ha az eredmény nem 100 %-ban pozitív, öt újabb párhuzamos vizsgálatot kell elvégezni. Ebből a tíz párhuzamos vizsgálatból 80 %-nak pozitívnak kell lennie.

Alternatív eljárásként, ha tíznél több párhuzamos vizsgálatra kerül sor, a kérelmező statisztikai módszerekkel bizonyíthatja, hogy a vizsgált termék 95 %-os egyoldalú konfidencia-intervallum mellett a tesztsorozatok legalább 80 %-ában legalább olyan jó, mint a referenciatermék.

Annak bemutatása, hogy a vizsgált terméknek miért jobb a tisztítóhatása, mint a tiszta vízé.

A vizsgálatokkal kapcsolatos megjegyzések

A „Washing of tiled floor and grease removal on kitchen surface” (Padlócsempe tisztítása és zsíreltávolítás konyhai felületekről) elnevezésű CTTN-IREN vizsgálat megfelel az általános tisztítószerekkel kapcsolatos követelményeknek, amennyiben a vizsgálatok számát növelik, minden részvizsgálat esetében ugyanakkora mennyiségű szennyezőanyagot alkalmaznak, és a vizsgálat kiterjed a termék kímélő hatására a felületre. A Dán Fogyasztói Információs Szolgálat által leírt módszer megfelel az általános tisztítószerek követelményeinek, amennyiben az egyes termékkel végzett vizsgálatok számát növelik (Általános tisztítószerek vizsgálata, 2004; dán nyelvű cím: „Sådan er universalrengøringsmidlerne testet”;

(www.forbrug.dk/test/testbasen/rengoering/universalrengoerings/saadan-er-de-testet/).

Az IKW „Empfehlung zur Qualitätsbewertung für Badezimmerreiniger” (SÖFW lap 129. szám, 3 évf., 2003.) elnevezésű vizsgálata teljesíti a fürdőszobai tisztítószerek követelményeit. Az IKW „Javaslatok a savas kémhatású WC-tisztítók minőségvizsgálatához” (SÖFW lap 126. szám, 2000. nov.) elnevezésű vizsgálata teljesíti a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerekkel kapcsolatos követelményeket. A Dán Fogyasztói Információs Szolgálat által leírt módszer megfelel a szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerekkel kapcsolatos követelményeknek (Szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószereknél vizsgálata, 2004; dán nyelvű cím: „Sådan er toiletrensemidlerne testet”;

(www.forbrug.dk/test/testbasen/rengoering/toiletrensemidler/saadan-er-de-testet/).

A CHELAB „Detergents for hard surfaces: washing efficiency” (Tisztítószerek kemény felületekre: mosóhatás) elnevezésű vizsgálata (0578. számú CHELAB belső vizsgálati eljárás) megfelel az általános tisztítószerekkel kapcsolatos követelményeknek, amennyiben az eljárásba beillesztik a tiszta vízzel (tisztítószer hozzáadása nélkül) végzett vizsgálatot (www.chelab.it/).

2.   Fogyasztói vizsgálatok

A fogyasztói vizsgálat célja annak kimutatása, hogy a vizsgált termék tisztítóhatása legalább olyan jó-e, mint a megfelelő referenciaterméké, valamint annak megerősítése, hogy a vizsgált termék nem károsítja azokat a felületeket, melyek tisztítására szolgál.

Általános követelmények

A lakossági termékek esetében legalább húsz olyan személytől kell visszajelzést kapni, akiket véletlenszerűen választottak ki az értékesítési régióban, és akik rendes körülmények között a referenciaterméket használják.

A professzionális termékek esetében legalább húsz olyan üzleti felhasználótól kell visszajelzést kapni, akiket véletlenszerűen választottak ki az értékesítési régióban, és akik rendes körülmények között a referenciaterméket használják.

A vizsgált terméknek és a referenciaterméknek ugyanabba a termékkategóriába kell tartoznia. A referenciatermékeknek a vizsgálatban részt vevő személyek által szokásosan használt termékeknek kell lenniük.

A gyártó által javasolt adagolást kell alkalmazni.

A vizsgálatban a címkén szereplő javaslatnak megfelelő típusú felülete(ke)t kell alkalmazni.

A vizsgálat időtartamának lehetővé kell tennie a vizsgált termék legalább öt alkalommal történő használatát.

Vizsgálati követelmények

Az általános tisztítószerek hatékonyságát az alábbi jellemzők alapján kell elbírálni:

A termék szennyeződéseltávolító képessége

A termék kímélő hatása a tisztított felület(ek)re

A szaniterhelyiségek tisztításához használt tisztítószerek hatékonyságát az alábbi jellemzők alapján kell elbírálni:

A zsír alapú szennyeződés eltávolítására való képesség

A vízkőlerakódások eltávolítására való képesség (konyhai tisztítószerekre nem vonatkozik)

A termék kímélő hatása a tisztított felület(ek)re

A vizsgálatban részt vevő személynek a következő, vagy egy ezzel megegyező tartalmú más kérdést kell megválaszolnia: „Ön szerint mennyire hatékony a vizsgált termék ahhoz a termékhez képest, melyet Ön általában használ?” Legalább három válaszlehetőséget kell megadni, pl. „rosszabb”, „ugyanolyan” és „jobb”.

A vizsgálatban részt vevő személyek legalább 80 %-ának „ugyanolyannak” vagy „jobbnak” kell minősítenie a terméket.

Dokumentációs követelmények

Részletes vizsgálati jelentést kell benyújtani a hatáskörrel rendelkező testületnek, melynek tartalmaznia kell az alábbiakra vonatkozó információkat/dokumentumokat:

A vizsgálatban részt vevő személyek kiválasztása

A vizsgálatban részt vevő személyek által nyújtott információk és a vizsgálat elvégzésének összefoglaló leírása

A termék vizsgálatára használt felület(ek) típusa.

A vizsgálatban részt vevő minden személy esetében meg kell adni az alábbiakat, pl. egy kérdőívre adott válaszok formájában:

A vizsgálatban részt vevő személyek által alkalmazott adagolás

A referenciatermék neve

Nyilatkozat arról, hogy a terméket legalább öt alkalommal tesztelte

A vizsgált termék és a referenciatermék összehasonlításának eredménye

Arra vonatkozó számítások és dokumentáció, hogy a vizsgálatban részt vevő személyek legalább 80 %-a ugyanolyannak vagy jobbnak minősítette a terméket, mint a referenciaterméket.


Top