Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000R2909

    A Bizottság 2909/2000/EK rendelete (2000. december 29.) az Európai Közösségek nem pénzügyi befektetett eszközeinek számviteli kezeléséről

    HL L 336., 2000.12.30, p. 75–81 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2004; hatályon kívül helyezte: 32005R0643

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2000/2909/oj

    32000R2909



    Hivatalos Lap L 336 , 30/12/2000 o. 0075 - 0081


    A Bizottság 2909/2000/EK rendelete

    (2000. december 29.)

    az Európai Közösségek nem pénzügyi befektetett eszközeinek számviteli kezeléséről

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a legutóbb a 2673/1999/EK, ESZAK, Euratom tanácsi rendelettel [1] módosított, az Európai Közösségek általános költségvetéséről szóló, 1977. december 21-i költségvetési rendeletre [2] és különösen annak 65–72. cikkére,

    tekintettel a legutóbb a 2000/716/EK határozattal [3] módosított, az 1977. december 21-i költségvetési rendelet egyes rendelkezéseinek végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 1993. december 9-i 3418/93/Euratom, ESZAK, EK bizottsági rendeletre [4] és különösen annak 21. cikkére,

    az Európai Parlament, a Tanács, a Bíróság, a Számvevőszék, a Gazdasági és Szociális Bizottság, a Régiók Bizottsága és az európai ombudsman számvitelért felelős tisztviselőivel folytatott konzultációt követően,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    I. CÍM

    HATÁLY

    1. cikk

    Tárgyi hatály

    (1) E rendeletet a közösségi tulajdonhoz tartozó tárgyi eszközökkel és immateriális javakkal kapcsolatos számviteli műveletekre kell alkalmazni.

    (2) Minden tárgyi eszközt és immateriális javat, amely a költségvetési rendelet 65. cikkének és a 3418/93/Euratom, ESZAK, EK rendelet 130. cikkének értelmében hosszú távon szolgálja a Közösségek tevékenységét, a közösségi tulajdon elemének kell tekinteni, és állományba kell venni, valamint fel kell tüntetni a Közösségek mérlegében.

    2. cikk

    Intézményi hatály

    (1) E rendeletet valamennyi intézmény számvitelért felelős tisztviselőjének alkalmaznia kell.

    (2) Az intézményeket a költségvetési rendelet 12. cikke sorolja fel.

    II. CÍM

    A MÉRLEG FELÉPÍTÉSE

    3. cikk

    A mérleg felépítése

    A rendelet szerinti befektetett eszközöket a mérleg eszközoldalán kell szerepeltetni, a "befektetett eszközök" címszó alatt, az alábbi bontásban:

    - immateriális javak,

    - tárgyi eszközök:

    - ingatlanok,

    - műszaki berendezések és gépek,

    - felszerelések, berendezések és járművek,

    - számítógép hardver,

    - pénzügyi lízing és hasonló jogcímek,

    - egyéb tárgyi eszközök,

    - befejezetlen tárgyi eszköz beruházások, tárgyi eszközökre adott előlegek és részfizetések.

    III. CÍM

    A KÜLÖNBÖZŐ MÉRLEGTÉTELEKRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

    1. fejezet

    Általános rendelkezések

    4. cikk

    Pénzügyi lízingek és hasonló jogcímek

    (1) E rendelet értelmében a lízing befektetett eszközként történő besorolása a lízingbe vett eszközök tulajdonjogához fűződő kockázatok és előnyök lízingbe adó és lízingbe vevő közötti megoszlásának mértékén alapul, és az ügylet tartalmától, nem pedig a szerződés formájától függ.

    (2) E rendelet értelmében a lízinget akkor kell pénzügyi lízingként vagy hasonló jogcímként szerepeltetni, ha a lízingbe vett eszközök tulajdonjogához fűződő kockázatok és előnyök alapvetően a lízingbe vevőre szállnak át.

    (3) A kockázatok magukban foglalják a kapacitás ki nem használásából, az amortizációból, valamint a gazdasági feltételek változásának következtében a költséghatékonyság változásából eredő veszteségeket is. Az előnyöket az eszköz gazdaságilag hasznos élettartama alatti nyereséges működtetésének, és a felértékelésből származó nyereségnek vagy a maradványérték realizálásának lehetősége jelentheti.

    (4) Azon pénzügyi lízingbe vett eszközöket, amelyek tulajdonjogához fűződő kockázatok és előnyök alapvetően nem szállnak át a lízingbe vevőre, továbbá az öt évnél hosszabb ideig lízingbe vett eszközöket az éves beszámolók kiegészítő mellékletének mérlegen kívüli kötelezettségek fejezetébe kell felvenni.

    5. cikk

    Alapeszközök tartozékai

    Azon eszközök értékét vagy hasznos élettartamát, amelyek nem választhatók el valamely ingóságtól vagy ingatlantól, vagy ahhoz tartósan kapcsolódnak, hozzá kell adni azon alapeszköz értékéhez vagy hasznos élettartamához, amelyhez kapcsolódnak.

    6. cikk

    Az egész részét alkotó eszközök

    Valamely berendezés vagy műszaki szerkezet különálló összetevői az egész részét alkotják, amennyiben csak együttesen képesek működni. Ebben az esetben az összetevőket egyetlen eszközként kell kezelni.

    2. fejezet

    Különös rendelkezések

    7. cikk

    Ingatlanok

    (1) Az "Ingatlanok" tétel magában foglalja az eszköz fellelhetőségi helye szerinti ország törvényeiben meghatározott ingatlanhoz kapcsolódó és más hasonló jogokat.

    Az alábbiakat kell földhöz kapcsolódó eszköznek tekinteni:

    - földterület,

    - telkesítés,

    - telek.

    (2) Az alábbiakat kell épületnek tekinteni:

    - az intézmények saját tulajdonát képező épületek,

    - közös tulajdonban levő épületek,

    - a (3) bekezdés szerinti jogszabály által ingatlannak minősített ingóság.

    (3) Minden olyan ingóságot, amely tartósan és elválaszthatatlanul valamely (a (2) bekezdés első és második francia bekezdésében meghatározottak szerinti) épülethez van rögzítve, jogszabály által ingatlannak minősített ingóságnak kell tekinteni.

    8. cikk

    Műszaki berendezések és gépek

    A műszaki berendezések és gépek a tudományos, műszaki vagy igazgatási tevékenységek elvégzéséhez szükséges gépparkot, tárgyakat, műszereket és gépi felszerelést foglalják magukba. A célszerszámok közé tartoznak mindazon műszerek és szerszámok, amelyek valamely gépi berendezéssel együtt történő használata alkalmassá teszi az adott berendezést egy meghatározott szakterületen történő alkalmazásra.

    9. cikk

    Felszerelések, berendezések és járművek

    A felszerelések, berendezések az ingóságokat, például asztalokat, székeket, szekrényeket és íróasztalokat foglalja magában.

    A járművek kifejezés alatt valamennyi járműtípust érteni kell.

    10. cikk

    Számítógép hardver

    A számítógép hardver azon konkrét felszereléseket, gépeket és műszereket foglalja magában, amelyek működéséhez szoftver szükséges, és amelyek rendeltetése az információ feldolgozása.

    11. cikk

    Befejezetlen tárgyi eszköz beruházások

    A könyvek zárásakor az el nem készült tárgyi eszközöket befejezetlen tárgyi eszköz beruházásnak kell tekinteni. A tárgyi eszközöket üzembe helyezésük pillanatától kell elkészültnek tekinteni.

    12. cikk

    Immateriális javak

    (1) A természetükben nem pénzügyi jellegű, fizikai anyag nélküli, azonosítható eszközöket immateriális javaknak kell tekinteni.

    Az ilyen eszközöket csak akkor lehet a mérlegben szerepeltetni, ha azok felett az intézmény ellenőrzést gyakorol, és azok az Európai Közösségek számára a későbbiekben gazdasági hasznot hajtanak.

    (2) Az egyedi engedéllyel vagy keretszerződés alapján beszerzett számítógépes szoftvert az immateriális javak közé kell sorolni.

    Az intézményekben kifejlesztett számítógépes szoftverek nem tartoznak az immateriális javak közé.

    13. cikk

    Egyéb tárgyi eszközök vagy immateriális javak

    A 7–11. cikk értelmében tárgyi eszközöknek tekintendő, de a fenti kategóriákba be nem sorolható tárgyi eszközöket – például mozgatható polcrendszerek, válaszfalak, álpadlók és álmennyezetek, továbbá huzalozások – az egyéb tárgyi eszközök közé kell besorolni. A 12. cikk értelmében immateriális javaknak tekintendő, de a fenti kategóriába (számítógépes szoftver) be nem sorolható javakat egyéb immateriális javakként kell kezelni.

    14. cikk

    Befektetett eszközök beszerzésére adott előlegek és részfizetések

    Azon összegeket, amelyek a megrendelés szállító általi teljesítése előtt, vagy a szerződés illetve megrendelés részteljesítésének igazolása után kerülnek kifizetésre, adott előlegeknek, illetve részfizetéseknek kell tekinteni.

    IV. CÍM

    ÉRTÉKELÉSI SZABÁLYOK

    1. fejezet

    Általános rendelkezések

    15. cikk

    Értékelés

    (1) A következő bekezdések sérelme nélkül, a befektetett eszközök értékelése beszerzési áron történik, az Európai Közösségek által előállított eszközök kivételével, amelyeket előállítási költségükön kell értékelni.

    (2) Az időben korlátozott felhasználású befektetett eszközök beszerzési árát vagy előállítási költségét csökkenteni kell olyan módon számított értékmódosítással, hogy ezen eszközöket terv szerint leírják azok hasznos élettartama alatt.

    (3) Azon befektetett eszközök esetén – függetlenül attól, hogy felhasználásuk időben korlátozott-e –, amelyek értéke várhatóan tartósan csökken, olyan mértékben kell helyesbíteni az értéket, hogy azok a mérleg fordulónapján a rájuk vonatkozó alacsonyabb értéket kapják.

    Az alacsonyabb értéken történő értékelés nem folytatható, ha az érték módosításának oka megszűnik.

    (4) A befektetett eszközöket át kell értékelni, amennyiben független szakértői vélemény alátámasztja, hogy reális értékük meghaladja könyv szerinti értéküket. Az ilyen értéknövekmény nem változtatható meg.

    16. cikk

    A könyv szerinti érték

    Valamely befektetett eszköz könyv szerinti értéke az átértékeléssel fölfelé vagy lefelé módosított, az értékcsökkenéssel és más leírás összegével csökkentett beszerzési árral vagy előállítási költséggel egyenlő.

    17. cikk

    Az euró alkalmazása

    (1) A befektetett eszközök értékét euróban kell kifejezni.

    (2) Amennyiben a vételár kifizetése nem euróban történik, úgy az adott valutát a beszerzés napján érvényes árfolyamon kell átváltani euróra.

    (3) A beszerzés vagy könyvelés napja az a nap, amelyen az eszköz tulajdonjogához kapcsolódó kockázat az Európai Közösségekre száll át, ami rendszerint az eszköz elismert átvételének és a számla kézhezvételének időpontjával azonos; a mérleg fordulónapján a számlázás, a szállítás és a tulajdonjog átruházás közötti bármely eltérést rendezni kell.

    18. cikk

    Beszerzési ár – visszterhesen beszerzett eszközök

    (1) A beszerzési ár a vételár járulékos költségekkel és beszerzési költségekkel növelt összege.

    (2) A járulékos költségek a tétel eredeti beszerelési helyre történő szállításának költségeit, a beszerelés és összeszerelés költségeit, továbbá a kielégítő működés biztosításához szükséges szakértői közreműködés költségeit foglalják magukban, kivéve, ha e költségeket átalányáron, külön számlázták. A járulékos költségek továbbá azon állagjavításra fordított költségeket is magukba foglalják, amelyek eredményeként a befektetett eszköz hasznos élettartama és/vagy teljesítménye megnövekszik.

    (3) A beszerzési költségek magukban foglalják az építészeknek az épületek vagy épületrészek megépítéséért és berendezéséért fizetett tiszteletdíjat.

    (4) Az alábbi kiadások nem számíthatók bele a vételárba:

    a) Az Európai Közösségek kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyv vagy más, hasonló megállapodások (Bécsi Egyezmény, székhelyegyezmények) értelmében a nemzeti hatóságoktól visszaigényelhető HÉA és más adók;

    b) az eredeti beszerelési helyre történő szállítást követően felmerülő szállítási költségek;

    c) karbantartási és javítási költségek, tulajdonátruházási illetékek, az építésznek fizetett tiszteletdíjon kívüli szakértői díjak, jutalékok, jogi költségek, garanciális költségek, a garancia meghosszabbításával kapcsolatos költségek;

    d) a beszerzés finanszírozásához felvett hitelek kamatai.

    19. cikk

    Térítés nélkül beszerzett eszközök

    (1) A térítés nélkül beszerzett eszközöket piaci értékükön kell nyilvántartani. A műtárgyakat azonban biztosítási értékükön vagy becsült értékükön, illetve, biztosítás vagy becslés hiányában, jelképes összegen kell feltüntetni.

    (2) Valamely eszköz piaci értéke azon árnak felel meg, amelyet a vevő hajlandó megfizetni, figyelembe véve az adott eszköz állapotát és fellelhetőségi helyét, továbbá azt feltételezve, hogy az adott eszköz a későbbiekben is felhasználható lesz.

    (3) Amennyiben valamely eszköz piaci értékét nem lehet megállapítani, úgy egy hasonló eszköz nyilvántartott értékét kell alkalmazni.

    20. cikk

    Előállítási költség

    (1) Az Európai Közösségek által előállított eszközöket előállítási költségükön kell értékelni.

    (2) Az előállítási költség az adott eszköz előállításához közvetlenül kapcsolódó költségeknek a felhasznált nyersanyagok és fogyóeszközök beszerzési árával növelt összege.

    (3) A szóban forgó termékhez csak közvetett módon kapcsolódó költségek – amennyiben azok az előállítási időszakban merültek fel – indokolt mértéke szintén hozzáadható az előállítási költséghez.

    2. fejezet

    Különös rendelkezések

    21. cikk

    Pénzügyi lízing

    (1) A pénzügyi lízingbe vett eszközöket a lízing hatálybalépésének napján az alábbi két érték közül az alacsonyabbon kell a mérlegben beállítani:

    - az eszköz piaci értéke,

    - az esedékes legalacsonyabb lízingdíj diszkontált értéke.

    (2) Az esedékes legalacsonyabb lízingdíj az a teljes összeg, amelyet az intézménynek a lízing időtartama alatt fizetnie kell (ideértve a bérleti díjakat és adott esetben a vételi opció érvényesítésének költségét is), a kezelési költségek és adók levonása után.

    (3) A (2) bekezdésben említett kifizetések diszkontált értékének kiszámításához szükséges kamatláb a szerződésben meghatározott diszkont kamatláb. Amennyiben a szerződés e kamatlábat konkrétan nem adja meg, úgy a lízinggel járó diszkont kamatlábat ki kell számítani.

    22. cikk

    Számítógépes szoftver

    (1) Az intézményt a felhasználók számától független átalánydíj megfizetésére kötelező, egyedi engedélyhez kötődő licenccel lefedett számítógépes szoftver vételára az a díj, amelyet a fenti jogosultság megszerzéséért kell kifizetni.

    (2) Az intézményt a felhasználók számától függő díj megfizetésére kötelező keretszerződés alapján vásárolt számítógépes szoftver vételára az egyes felhasználók után megfizetett árak összessége.

    (3) A 12. cikk rendelkezéseivel összhangban, a beszerzési költség kiszámításához az alábbiakat kell hozzáadni a vételárhoz:

    a) a beszerzéshez közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó járulékos költségek, amelyek a szoftver üzembe helyezését megelőzően, annak felhasználásra történő alkalmassá tétele érdekében merültek fel;

    b) a meglévő szoftver tökéletesítésével kapcsolatban felmerülő kiadások, amennyiben e tökéletesítések révén a szoftver hasznos élettartama vagy teljesítménye megnövekszik.

    (4) Az alábbiak nem számíthatók bele a beszerzési költségbe:

    a) a szoftver üzembe helyezését követő adatbevitel költségei;

    b) karbantartási költségek.

    23. cikk

    Adott előlegek és részfizetések

    Az adott előlegeket és a részfizetéseket névértékükön kell szerepeltetni.

    24. cikk

    Ingatlanok

    Nincs szükség azon ingatlanok értékének megállapítására, amelyek átruházására bontó feltételek mellett került sor.

    3. fejezet

    Valamely eszköz másikkal történő helyettesítése és a bővítő beruházások

    25. cikk

    Csere

    Amennyiben egy új eszközt pusztán valamely régi eszköz becserélése, illetve részben egy régi becserélése, részben pedig pénzbeli ellenérték megfizetése útján szereznek be, úgy a régi eszközt ki kell vezetni a mérlegből, az újat pedig a 19. cikkel összhangban megállapított piaci értéken kell a mérlegben feltüntetni.

    26. cikk

    Bővítő beruházások

    A mérlegben szerepeltetett eszközökön végzett bővítő beruházások megnövelik azok könyv szerinti értékét. Az ilyen bővítés értékét az e cím 1. és 2. fejezetével összhangban kell megállapítani.

    4. fejezet

    Terv szerinti értékcsökkenés

    27. cikk

    Fogalommeghatározás

    (1) A terv szerinti értékcsökkenés a befektetett eszköz értéke tartós és általában visszafordíthatatlan, a hosszabb használatból vagy a technológiai fejlődésből adódó, csökkenésének számviteli becslése. Az eszköz értékének a befektetett eszköz várható hasznos élettartamára, előre meghatározott ütemben történő felosztását jelenti.

    (2) A terv szerinti értékcsökkenés elszámolását az eszköz üzembe helyezésének évében kell elkezdeni, és teljes évekre kell kiszámítani, függetlenül attól, hogy az üzembe helyezés az év mely szakaszában történik.

    (3) Amennyiben valamely eszköz tényleges hasznos élettartama meghaladja a terv szerinti értékcsökkenéshez figyelembe vett időtartamot, úgy az eszközt a leírási időszak lejárata után is szerepeltetni kell a mérlegben, a könyv szerinti értéke 100 %-ának megfelelő halmozott értékcsökkenéssel.

    28. cikk

    Leírható eszközök

    (1) A mérlegbe beállított valamennyi eszköznél – a földterületek, a befejezetlen beruházások, a rendelet 14. cikkében meghatározott adott előlegek és részfizetések, továbbá a 19. cikkben említett műtárgyak kivételével – a terv szerinti értékcsökkenést el kell számolni. A terv szerinti értékcsökkenést az egyedi eszközre kell megállapítani.

    (2) A műszaki vagy jogi szempontból hasonló jellemzőkkel rendelkező eszközöket együttesen is le lehet írni.

    29. cikk

    A terv szerinti értékcsökkenés szabályai és módszere

    (1) A terv szerinti értékcsökkenés szabályainak és kulcsainak, továbbá az intézményekre ruházott eszközök terv szerinti értékcsökkenésére vonatkozó alapelvek alkalmazásával kapcsolatos egyéb feltételek és intézkedések megállapítása a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjének feladata.

    (2) A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által meghatározott kivételektől eltekintve, a terv szerinti értékcsökkenéshez a lineáris leírási módszert kell alkalmazni.

    30. cikk

    Leírási kulcsok

    (1) A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által a 29. cikk (1) bekezdése értelmében a későbbiek során meghatározott értékmódosítások sérelme nélkül, az I. mellékletben foglalt leírási kulcsokat kell alkalmazni.

    (2) A küldöttségek tulajdonában levő bizonyos, nem a tagországokban található eszközkategóriákra (ideértve a lakást is) a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője egyedi kulcsokat rögzíthet.

    31. cikk

    Az átértékelt eszközök terv szerinti értékcsökkenése

    A 15. cikk értelmében átértékelt befektetett eszközök esetén a terv szerinti értékcsökkenés elszámolását az eszköz hátralevő hasznos élettartamára az átértékelés szerinti érték alapján kell folytatni.

    32. cikk

    Eszközök cseréje és bővítése

    (1) Valamely eszköz cseréje esetén a terv szerinti értékcsökkenés számításakor az új eszköznek a 25. cikkben foglalt szabályokkal összhangban megállapított értékét, továbbá az új eszköz üzembe helyezésének napját kell figyelembe venni.

    (2) Ha egy befektetett eszközzel kapcsolatban bővítő beruházást hajtottak végre, úgy a terv szerinti értékcsökkenést a tökéletesített eszköz még hátralevő hasznos élettartama alatt, az új érték figyelembevételével kell folytatni.

    5. fejezet

    Veszteség és elidegenítés

    33. cikk

    Veszteség és elidegenítés

    Amennyiben valamely eszköz – értékesítés, harmadik fél általi visszterhes átvétel, selejtezés, térítés nélküli elidegenítés, megsemmisülés, elvesztés, lopás vagy bármely más ok miatt – már nem képezi a Közösség tulajdonát, úgy annak értéke és a felhalmozott értékcsökkenés nem jelenhet meg a továbbiakban a mérlegben.

    V. CÍM

    KÖNYVELÉS

    34. cikk

    Beszerzés

    (1) A visszterhesen beszerzett eszközök a mérleg eszköz oldalán, a "Befektetett eszközök" címszó alatt szerepelnek, a beszerzési áruknak megfelelő összegben. Az ellentételezés a bankszámlán levő összeg csökkentésével történik.

    (2) A térítés nélkül átvett eszközök piaci értékével meg kell terhelni a "Befektetett eszközök" tételt, és azt a "Saját tőke" tételben jóvá kell írni.

    (3) A Közösségek által előállított javak előállítási költségét terhelésként kell szerepeltetni a mérleg eszköz oldalán, a "Befektetett eszközök" címszó alatt. Ezen összeget a bevételek és kiadások számlán az "Eredménykorrekció – befektetett eszközök előállítása" tételénél kell jóváírni.

    35. cikk

    Pénzügyi lízing

    A pénzügyi lízingek tárgyát képező eszközöknek a 21. cikkben megállapított szabályokkal összhangban kiszámított értékét a könyvekben az eszközoldalon, a "Befektetett eszközök" címszó alatt kell szerepeltetni, míg a források között a kifizetett összeget a "Tőkeváltozás" címszó alatt, a fennálló tartozást pedig az "Éven túli kötelezettségek" és "Éven belüli kötelezettségek" címszavak alatt kell feltüntetni.

    36. cikk

    Értékmódosítások

    (1) A mérlegben való bemutatásuk érdekében a 15. cikk értelmében végrehajtott, a terv szerinti értékcsökkenést, az átértékelést vagy a leírásokat kísérő értékmódosításokat közvetlenül a befektetett eszközökben kell számításba venni.

    (2) A számlakeretnek tartalmaznia kell olyan számlákat, amelyek elkülönítve tüntetik fel a terv szerinti értékcsökkenés, a leírások és az átértékelések összegeit.

    (3) A terv szerinti értékcsökkenés és az egyéb leírások összegével "Értékmódosítások – értékcsökkenés és leírások" jogcímen meg kell terhelni az eredményszámlát.

    (4) Az átértékelés összegét az "Átértékelési tartalék" forrásszámlán kell jóváírni.

    37. cikk

    Veszteség és elidegenítés

    Amennyiben a 33. cikkben említett bármely okból kifolyólag valamely eszköz már nem képezi a Közösségek tulajdonát, úgy a könyv szerinti érték és a veszteség vagy elidegenítés kapcsán szerzett összeg (pozitív vagy negatív) különbözetét a bevételek és kiadások számlára "Eredménykorrekció – befektetett eszközök kivezetése" jogcímen kell könyvelni.

    VI. CÍM

    KEZELÉSI RENDSZEREK

    38. cikk

    Kezelési rendszerek

    A Közösségek tulajdonát képező eszközök kezelésére szolgáló rendszernek alkalmasnak kell lennie az egyes tételek azonosításához szükséges adatok szolgáltatására. A rendszereknek lehetővé kell tenniük az állományadatok rendszeres lehívását, a könyvelési tételek és az értékcsökkenés kiszámításának ellenőrzése céljából.

    VII. CÍM

    ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK ÉS ELTÉRÉSEK

    39. cikk

    Kiigazítások

    A Bizottság jogosult e rendelet bármilyen kiigazítására, amennyiben az a költségvetési rendelet vagy a 3418/39/Euratom, ECSC, EK rendelet módosításának egyenes következménye.

    40. cikk

    Jogszabályi megfelelés

    Az egyes intézmények számvitelért felelős tisztviselői gondoskodnak arról, hogy az állományi nyilvántartások belső szabályai megfeleljenek e rendelet előírásainak.

    41. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    Az e rendelet rendelkezéseivel ellentétes valamennyi egyéb szabályt hatályon kívül kell helyezni, különös tekintettel az írásbeli eljárással 1977. január 22-én elfogadott, az Európai Bizottság tulajdonának leltárba vételéről és kezeléséről szóló rendelet 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 10., 27., 28., 29., 55., 56. és 57. cikkére.

    42. cikk

    Eltérések

    A 18. cikktől eltérve, az 1981. előtt megszerzett ingatlanokat az 1981. január hónapra érvényes ECU-átváltási árfolyamot felhasználva kell a könyvekben feltüntetni.

    43. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2000. december 29-én

    a Bizottság részéről

    Michaele Schreyer

    a Bizottság tagja

    [1] HL L 326., 1999.12.18., 1. o.

    [2] HL L 356., 1977.12.31., 1. o.

    [3] HL L 290., 2000.11.17., 52. o.

    [4] HL L 315., 1993.12.16., 1. o.

    --------------------------------------------------

    MELLÉKLET

    Értékcsökkenési kulcsok táblázata

    Eszköztípus | Lineáris értékcsökkenési kulcsok (%) |

    Számítógép szoftver | 25 |

    Számítógép hardver | 25 |

    Műszaki berendezések és gépek

    Konyha – Étterem/Kávézó – Bölcsőde

    Elektromos kisgépek | 25 |

    Pénztárgépek | 25 |

    Konyhai nagyberendezések | 12,50 |

    A konyhák és kávézók speciális bútorzata | 12,50 |

    Bölcsődék speciális bútorzata | 25 |

    Telekommunikációs és audiovizuális berendezések

    Telefonok és távmásolók | 25 |

    Fülhallgatók, fejhallgatók, mikrofonok | 25 |

    Videokamerák | 25 |

    Videó felvevők | 25 |

    Szalagos magnók és diktafonok | 25 |

    Vetítők (dia és vetítőgép) | 25 |

    Fényképező berendezések | 25 |

    Vetítővásznak | 25 |

    Televíziók, rádiók, monitorok (a számítógép monitorok kivételével) | 25 |

    Műszaki berendezések

    Nyomdai, postai, biztonsági őrzéshez szükséges és építkezési eszközök, szerszámok | 12,50 |

    Mérő és laboratóriumi műszerek | 25 |

    Egyéb műszaki berendezések és gépek | 12,50 |

    Mozgatható polcrendszerek, válaszfalak, álpadlózat és álmennyezet, huzalozás | 25 |

    Járművek | 25 |

    Ingóságok | 10 |

    Ingatlanok | 4 |

    Földterület | Tárgytalan |

    --------------------------------------------------

    Top