EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0134

Az Európai Központi Bank (EU) 2022/134 határozata (2022. január 19.) a felügyeleti információk Európai Központi Bank által az 1024/2013/EU tanácsi rendelettel rá ruházott feladatok ellátása céljából hatóságok és szervek részére történő továbbítására vonatkozó közös szabályok meghatározásáról (EKB/2022/2)

ECB/2022/2

HL L 20., 2022.1.31, p. 275–281 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/134/oj

2022.1.31.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 20/275


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK (EU) 2022/134 HATÁROZATA

(2022. január 19.)

a felügyeleti információk Európai Központi Bank által az 1024/2013/EU tanácsi rendelettel rá ruházott feladatok ellátása céljából hatóságok és szervek részére történő továbbítására vonatkozó közös szabályok meghatározásáról (EKB/2022/2)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Központi Banknak a hitelintézetek prudenciális felügyeletére vonatkozó politikákkal kapcsolatos külön feladatokkal történő megbízásáról szóló, 2013. október 15-i 1024/2013/EU tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikkére,

mivel:

(1)

Az Európai Unióról szóló szerződés 4. cikkének (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az Unió és a tagállamok kölcsönösen tiszteletben tartják és segítik egymást a Szerződésekből eredő feladatok végrehajtásában, ugyanezen Szerződés 13. cikkének (2) bekezdése pedig megköveteli, hogy az uniós intézmények jóhiszeműen és kölcsönösen együttműködjenek egymással. Az 1024/2013/EU rendelet 3. cikke előírja, hogy az Európai Központi Bank (EKB) együttműködik más nemzeti és uniós hatóságokkal és szervekkel.

(2)

Ahhoz, hogy az EKB meg tudjon felelni a 3. cikknek és el tudja látni az 1024/2013/EU rendelet 4. cikkével rá ruházott feladatokat, szükséges, hogy a birtokában lévő felügyeleti információkat továbbítsa nemzeti, uniós és nemzetközi hatóságoknak és szerveknek.

(3)

Az 1024/2013/EU rendelet 27. cikkének (2) bekezdése értelmében az EKB az e rendelet által rá ruházott feladatok ellátása céljából és a vonatkozó uniós jogban megállapított korlátok között és feltételek szerint információkat cserélhet nemzeti vagy uniós hatóságokkal és szervekkel, amennyiben a vonatkozó uniós jog lehetővé teszi az illetékes nemzeti hatóságok számára információk ezen szervezetekkel való megosztását, illetve amennyiben a vonatkozó uniós jog értelmében a tagállamok rendelkezhetnek ilyen megosztásról.

(4)

Ezenkívül bizonyos körülmények között az EKB valamely uniós jogi kötelezettség alapján továbbít felügyeleti információkat a hatóságok és szervek részére. Például az 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 80. cikke alapján az illetékes hatóságok az Európai Bankhatóság (EBH) kérésére kötelesek továbbítani az EBH számára minden olyan információt, amelyet az EBH az újonnan kibocsátott tőkeinstrumentumokkal kapcsolatban lényegesnek tart ahhoz, hogy az unióbeli intézmények által kibocsátott szavatolótőke-instrumentumok minőségét monitorozhassa.

(5)

A felügyeleti információk hatóságok és szervek részére történő továbbítása az ilyen továbbítás megfelelőségére vonatkozó, az 1024/2013/EU rendelettel az EKB-ra ruházott feladatok ellátásával összefüggő értékelést előfeltételez.

(6)

Következésképpen az EKB birtokában lévő felügyeleti információk hatóságok és szervek részére történő továbbítására vonatkozó közös szabályokat kell meghatározni, amelyeket kiegészíthetnek az EKB által e hatóságokkal vagy szervekkel kötött egyetértési megállapodások vagy az ilyen továbbításra vonatkozó, más típusú két- vagy többoldalú jogi eszközök.

(7)

Az e határozatban rögzített közös szabályok nem érinthetik más jogi eszközök azon rendelkezéseit, amelyek a felügyeleti információk hatóságok és szervek részére történő továbbításának meghatározott kategóriáira vonatkozó különös szabályokat állapítanak meg. Ez vonatkozik például azon egyetértési megállapodásokra, amelyekben az EKB szakpolitikai mérlegelés jogkörét gyakorolja és vállalja, hogy meghatározott címzett hatóságok vagy szervek részére információkat továbbít. Ezen túlmenően az e határozatban rögzített közös szabályok nem lehetnek alkalmazandóak a felügyeleti információk azon továbbítására, amelyre más jogi keretrendszerek irányadóak, mint például az információk nyomozóhatóságok, parlamenti vizsgálóbizottságok és állami könyvvizsgálók előtt történő felfedése. E határozat hatálya azonban kiterjedhet a személyes adatok továbbítására is.

(8)

E határozat és a felügyeleti információk továbbítására vonatkozó különös szabályokat megállapító más jogi eszközök szakpolitikai mérlegeléssel járnak. Ezért ezeket az 1024/2013/EU rendelet 26. cikkének (8) bekezdésében foglalt, kifogásról való lemondáson alapuló eljárás szerint kell elfogadni.

(9)

Az e határozatban, valamint a felügyeleti adatok továbbításának meghatározott kategóriáira vonatkozó más jogi eszközökben rögzített szabályokat a személyzet ilyen továbbítás jóváhagyásáért felelős, az Igazgatóság által meghatározott tagjainak kell alkalmazniuk. A Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányának 11.6. cikke értelmében az Igazgatóság felel az EKB folyó ügyeinek intézéséért. Ebben az összefüggésben az EKB/2004/2 európai központi banki határozat (3) 10.1. és 10.2. cikke úgy rendelkezik, hogy az EKB minden szervezeti egysége az Igazgatóság ügyvezető igazgatása alatt áll. Az EKB/2004/2 határozat 13 m.1. cikke szerint az Igazgatóság EKB belső szervezetével és EKB személyzetével kapcsolatos hatásköre kiterjed a felügyeleti feladatokra is.

(10)

Ez a határozat nem érinti az EKB birtokában lévő felügyeleti információknak más hatóságok és szervek részére történő továbbítására vonatkozó szabályokat, vagy az 1024/2013/EU rendelet 2. cikkének 2. pontja szerinti illetékes nemzeti hatóságok birtokában lévő felügyeleti információk továbbítására vonatkozó szabályokat. Az EKB birtokában lévő felügyeleti információk hatóságok és szervek részére történő azon továbbítását, amely nem tartozik e határozat hatálya alá, a megfelelő döntéshozatali eljárás szerint kell jóváhagyni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Tárgy

(1)   Ez a határozat megállapítja az EKB birtokában lévő felügyeleti információknak a 2. cikk 2. pontjában meghatározott hatóságok és szervek részére történő továbbítására vonatkozó közös szabályokat.

(2)   Ez a határozat nem érinti az EKB birtokában lévő felügyeleti információknak más hatóságok és szervek részére történő továbbítására vonatkozó szabályokat, vagy az 1024/2013/EU rendelet 2. cikkének 2. pontja szerinti illetékes nemzeti hatóságok birtokában lévő felügyeleti információk továbbítására vonatkozó szabályokat.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E határozat alkalmazásában a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

1.

„felügyeleti információ”: minden olyan, az EKB birtokában lévő bizalmas információ, amelynek a hatóságok és szervek részére történő továbbítása az ilyen továbbítás megfelelőségére vonatkozó, az 1024/2013/EU rendelettel az EKB-ra ruházott feladatok ellátásával összefüggő értékelést előfeltételez;

2.

„hatóságok és szervek”: az e határozat mellékletében meghatározott nemzeti, uniós és nemzetközi hatóságok és szervek, kivéve az 1024/2013/EU rendelet 2. cikkének 2. pontjában meghatározott illetékes nemzeti hatóságok;

3.

„feladatok kiosztásáról szóló határozat”: olyan határozat, amellyel az Igazgatóság valamely továbbítási engedélyezési tisztviselőt megbíz az e határozatban rögzített szabályok és/vagy adott esetben a felügyeleti információk továbbításának meghatározott kategóriáira vonatkozó jogi eszközökben megállapított különös szabályok alkalmazásának feladatával;

4.

„továbbítási engedély”: a felügyeleti információk hatóságok és szervek részére történő továbbításának továbbítási engedélyezési tisztviselő által e határozat és/vagy adott esetben a felügyeleti információk továbbításának meghatározott kategóriáira vonatkozó különös szabályokat megállapító jogi eszközök alkalmazásában, feladatok kiosztásáról szóló határozat alapján megadott jóváhagyása.

3. cikk

A felügyeleti információk továbbítására vonatkozó közös szabályok

(1)   Az EKB akkor továbbít felügyeleti információkat a hatóságok és szervek részére, ha:

a)

az alkalmazandó jog engedélyezi az ilyen felügyeleti információk e hatóságok és szervek részére történő továbbítását, és az ezen engedélyezésre vonatkozóan meghatározott feltételek teljesülnek;

b)

a felügyeleti információk az ezen érintett hatóságok vagy szervek feladataira tekintettel megfelelőek, relevánsak és nem túlzott terjedelműek; valamint

c)

nem áll fenn az ilyen felügyeleti információk közlésének megtagadását megalapozó, az egységes felügyeleti mechanizmus működésébe és függetlenségébe való – különösen a feladatai ellátását veszélyeztető – beavatkozás elkerülésének szükségességével összefüggő kényszerítő ok.

(2)   Amennyiben úgy tűnik, hogy az (1) bekezdés c) pontjában említett felügyeleti információk közlésének megtagadását megalapozó kényszerítő ok áll fenn, a Kormányzótanács az 1024/2013/EU rendelet 26. cikkének (8) bekezdésében megállapított eljárásnak megfelelően határoz a felügyeleti információk továbbításáról.

(3)   Az (1) bekezdésben rögzített közös szabályok nem érintik a 4. cikkben említett különös szabályokat.

4. cikk

Különös szabályokat megállapító jogi eszközök

Ez a határozat nem érint olyan más jogi eszközöket, amelyek a felügyeleti információk hatóságok és szervek részére történő továbbításának meghatározott kategóriáira vonatkozó különös vagy kiegészítő szabályokat állapítanak meg.

5. cikk

Továbbítási engedély

A továbbítási engedélyezési tisztviselők felelősek a felügyeleti információk EKB általi továbbításának jóváhagyásáért, és e tekintetben – a feladatok kiosztásáról szóló határozat alapján – az e határozatban rögzített szabályokat, és/vagy adott esetben a 4. cikkben említett jogi eszközökben megállapított különös szabályokat alkalmazzák.

6. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő ötödik napon lép hatályba.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2022. január 19-én.

az EKB elnöke

Christine LAGARDE


(1)  HL L 287., 2013.10.29., 63. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 575/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a hitelintézetekre vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.).

(3)  Az Európai Központi Bank EKB/2004/2 határozata (2004. február 19.) az Európai Központi Bank eljárási szabályzatának elfogadásáról (HL L 80., 2004.3.18., 33. o.).


MELLÉKLET

Címzett hatóság vagy szerv

Leírás és jogalap

Európai Bizottság

Az SSMR (1) 32. cikke

Európai Bankhatóság (EBH), Európai Értékpapír-piaci Hatóság, Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság, Európai Rendszerkockázati Testület

A CRD (2) 53. cikkének (2) bekezdése az EBH-rendelet (3) 35. cikkének (1) bekezdésével vagy a CRR (4) 80. cikkével, valamint az ERKT-rendelet (5) 15. cikkével összefüggésben

Az EBH-rendelet 9a. cikke

Az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség (EGT) nemzeti prudenciális felügyeleti hatóságai a befolyásoló részesedési és engedélyezési eljárások vagy a vonatkozó jogszabályokban említett egyéb eljárások tekintetében

A CRD 56. cikke, valamint 16. cikkének (3) bekezdése, 24. cikkének (2) bekezdése, 50. cikkének (4) bekezdése, valamint az uniós jog egyenértékű rendelkezései, különösen a Szolvencia II (6) 26. és 60. cikke, valamint a MiFID (7) 11. és 84. cikke

A CRD szerinti prudenciális kollégiumban vagy a FICOD szerinti megállapodásokban vagy válságkezelő csoportokban részt vevő illetékes nemzeti hatóságok és szanálási hatóságok

Ez a kategória a CRD és a FICOD szerinti prudenciális kollégiumokon belüli és a válságkezelő csoportokon belüli információcserét, valamint az írásbeli koordinációs és együttműködési megállapodások, a FICOD szerinti koordinációs megállapodások és a válságkezelő csoportokra vonatkozó együttműködési megállapodások nem diszkrecionális éves aktualizálását és megszüntetését foglalja magában.

A CRD 116. cikke az írásbeli koordinációs és együttműködési megállapodások tekintetében;

A FICOD (8) 11. cikke a pénzügyi konglomerátumra vonatkozó megállapodások tekintetében;

A BRRD (9) 90., 97. és 98. cikke a válságkezelő csoportokkal kapcsolatos együttműködési megállapodások tekintetében;

A BRRD 88. és 90. cikke a szanálási kollégium írásba foglalt szabályai tekintetében.

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemmel foglalkozó kollégiumban tag hatóságok

A CRD 117. cikkének (5) bekezdése (a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemben részt vevő felügyeleti hatóságok és pénzügyi információs egységek tekintetében, valamint a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemmel foglalkozó konkrét kollégium számára megállapított részvételi feltételek tekintetében). A kollégiumban részt vevő más típusú hatóságokkal történő információcsere esetén eltérhet a jogalap (megjegyzés: a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemmel foglalkozó kollégiumokat az (EU) 2015/849 európai parlamenti és tanácsi irányelv (10) szerinti, a hitelintézetek és pénzügyi intézmények felügyeletét ellátó illetékes hatóságok és más felek közötti együttműködésre és információcserére vonatkozó közös iránymutatások szabályozzák; az EKB nem címzettje ezeknek az iránymutatásoknak).

A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemben részt vevő azon felügyeleti hatóságok, amelyek aláírták az (EU) 2015/849 irányelv 57a. cikkének (2) bekezdése szerinti információcsere gyakorlati feltételeiről szóló többoldalú megállapodást (a továbbiakban: pénzmosás elleni megállapodás)

A CRD 117. cikkének (5) bekezdése, valamint a pénzmosás elleni megállapodás 3. cikkének (4) és (5) bekezdése

A tagállamok pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelemben részt vevő felügyeleti hatóságai és pénzügyi információs egységei

A CRD 117. cikkének (5) bekezdése és az EBH iránymutatása a prudenciális felügyeletet ellátó hatóságok, a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni felügyeletet ellátó hatóságok, valamint a 2013/36/EU irányelv szerinti pénzügyi információs egységek közötti együttműködésről és információcseréről (EBA/GL/2021/15) (11)

Nemzeti piaci hatóságok az Unióban és az EGT-ben

A CRD 56. cikke

Nemzeti biztosításfelügyeleti hatóságok az Unióban és az EGT-ben

A CRD 56. cikke

Betétbiztosítási rendszerek, szerződéses vagy intézményvédelmi rendszerek, versenyhatóságok

A CRD 56. cikke, vagy a prudenciális felügyeleti hatóság véleményét előíró nemzeti jog

Nemzeti szanálási hatóságok az Unióban és az EGT-ben

A CRD 56. cikke

Az SSMR 5. cikkének hatályán kívül eső feladatokért felelős nemzeti makroprudenciális felügyeleti hatóságok

A CRD 56. cikke

Jelentős intézmények jogszabály szerint engedélyezett könyvvizsgálói

A CRD 56. cikkének f) pontja

Az EBH iránymutatása a hitelintézeteket felügyelő illetékes hatóságok és a hitelintézetek jogszabályban előírt könyvvizsgálatát végző, jogszabály szerint engedélyezett könyvvizsgáló(k) és könyvvizsgáló társaság(ok) közötti kommunikációról (EBA/GL/2016/05) (12)

A pénzügyi piacok felügyeletéért felelős nemzeti hatóságok, amennyiben azokat a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv  (13) 24. cikke (4) bekezdésének h) pontjával összefüggésben a 24. cikk (1) bekezdése alapján kijelölték (számviteli végrehajtók)

A CRD 56. cikke

Az intézmények, biztosítók és pénzügyi intézmények jogszabályban előírt könyvvizsgálatával megbízott személyek felvigyázásáért felelős nemzeti hatóságok (ellenőri végrehajtók)

A CRD 57. cikke

Az intézmények felszámolásában és csődeljárásában, valamint más hasonló eljárásokban részt vevő szervek felvigyázásáért felelős nemzeti hatóságok

A CRD 57. cikke

A CRR 113. cikkének (7) bekezdésében említett szerződéses vagy intézményvédelmi rendszerek felvigyázásáért felelős nemzeti hatóságok

A CRD 57. cikke

A társasági jog megsértésének felderítéséért és kivizsgálásáért jogi értelemben felelős nemzeti hatóságok vagy szervek

A CRD 57. cikke

A fizetési rendszerek felvigyázásáért felelős nemzeti hatóságok

A CRD 58. cikke

Nemzetközi szervezetek (Nemzetközi Valutaalap, Világbank, Nemzetközi Fizetések Bankja, Pénzügyi Stabilitási Tanács)

A CRD 58a. cikke, a stressztesztekre vonatkozó adatmegosztás (pl. végrehajtás-technikai standardmodulok) kivételével

Harmadik országok prudenciális felügyeleti hatóságai

A CRD 55. cikke

Információcsere megállapodásoknak (egyetértési megállapodások, írásbeli koordinációs és együttműködési megállapodások, válságkezelő csoportok által kidolgozott intézményspecifikus, határokon átnyúló együttműködési megállapodások, írásbeli szanálási megállapodások stb.) vagy ad hoc megállapodásoknak megfelelően

Nemzeti piaci, biztosítási vagy hasonló hatóságok harmadik országokban

A CRD 55. cikke, valamint az alkalmazandó megállapodások (egyetértési megállapodások, írásbeli koordinációs és együttműködési megállapodások, intézményspecifikus, határokon átnyúló együttműködési megállapodások, írásbeli szanálási megállapodások stb.) vagy ad hoc megállapodások

Harmadik országok pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelemben részt vevő felügyeleti hatóságai és pénzügyi információs egységei

A CRD 55. cikke és adott esetben egyetértési megállapodások vagy egyéb együttműködési megállapodások

Harmadik országok szanálási hatóságai

A CRD 55. cikke, valamint a BRRD 97. és 98. cikke az alkalmazandó szabályokkal összefüggésben


(1)  A Tanács 1024/2013/EU rendelete (2013. október 15.) az Európai Központi Banknak a hitelintézetek prudenciális felügyeletére vonatkozó politikákkal kapcsolatos külön feladatokkal történő megbízásáról (HL L 287., 2013.10.29., 63. o.).

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013/36/EU irányelve (2013. június 26.) a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 176., 2013.6.27., 338. o.) az uniós végrehajtási szabályokkal összefüggésben.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1093/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/78/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 12. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 575/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a hitelintézetekre vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.)..

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1092/2010/EU rendelete (2010. november 24.) a pénzügyi rendszer európai uniós makroprudenciális felügyeletéről és az Európai Rendszerkockázati Testület létrehozásáról (HL L 331., 2010.12.15., 1. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/138/EK irányelve (2009. november 25.) a biztosítási és viszontbiztosítási üzleti tevékenység megkezdéséről és gyakorlásáról (Szolvencia II) (HL L 335., 2009.12.17., 1. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/65/EU irányelve (2014. május 15.) a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 349. o.).

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács 2002/87/EK irányelve (2002. december 16.) a pénzügyi konglomerátumhoz tartozó hitelintézetek, biztosítóintézetek és befektetési vállalkozások kiegészítő felügyeletéről, valamint a 73/239/EGK, a 79/267/EGK, a 92/49/EGK, a 92/96/EGK, a 93/6/EGK és a 93/22/EGK tanácsi irányelvek, illetve a 98/78/EK és 2000/12/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvek módosításáról (HL L 35., 2003.2.11., 1. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/59/EU irányelve (2014. május 15.) a hitelintézetek és befektetési vállalkozások helyreállítását és szanálását célzó keretrendszer létrehozásáról és a 82/891/EGK tanácsi irányelv, a 2001/24/EK, 2002/47/EK, 2004/25/EK, 2005/56/EK, 2007/36/EK, 2011/35/EU, 2012/30/EU és 2013/36/EU irányelv, valamint az 1093/2010/EU és a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 190. o.).

(10)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/849 irányelve (2015. május 20.) a pénzügyi rendszerek pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzéséről, a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2005/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2006/70/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 141., 2015.6.5., 73. o.).

(11)  Elérhető az EBH honlapján: www.eba.europa.eu.

(12)  Elérhető az EBH honlapján.

(13)  Az Európai Parlament és a Tanács 2004/109/EK irányelve (2004. december 15.) a szabályozott piacra bevezetett értékpapírok kibocsátóival kapcsolatos információkra vonatkozó átláthatósági követelmények harmonizációjáról és a 2001/34/EK irányelv módosításáról (HL L 390., 2004.12.31., 38. o.).


Top