This document is an excerpt from the EUR-Lex website
A rendelet meghatározza a kishatárforgalom rendjét az Európai Unió országainak külső határaira, valamint erre a célra bevezeti a kishatárforgalmi engedélyt.
A belépés és a tartózkodás feltételei
A kishatárforgalom az EU külső határának rendszeres és gyakori átlépését jelenti, a szomszédos nem uniós országok állampolgárai által, az EU határ menti területein, jogszerű okokból.
Ezek a határ menti lakosok egy uniós ország külső szárazföldi határát a következő feltételek teljesülése esetén léphetik át:
Ezek a személyek felhatalmazást kapnak arra, hogy a határ menti területen tartózkodjanak, az uniós ország és a vele szomszédos nem uniós ország közötti kétoldalú megállapodásban meghatározott időtartamra. A tartózkodás a 3 hónapot nem haladhatja meg.
Ez érvényes Izlandra és Norvégiára, valamint Svájcra és Liechtensteinre, mivel ez a schengeni vívmányok továbbfejlesztését jelenti (vagyis a schengeni térségre vonatkozó meglévő uniós jogszabályokat – amely egy belső határok nélküli térség Európában, ahol a polgárok, számos nem uniós ország állampolgárai és a turisták határellenőrzések nélkül, szabadon mozoghatnak). Írországra és az Egyesült Királyságra (1) ez nem vonatkozik.
Engedélyek
A határ menti lakosok számára, a határ menti területre kiadott engedély érvényességi ideje 1 és 5 év között van.
Ezek az engedélyek ugyanazokkal a biztonsági jellemzőkkel rendelkeznek, mint a tartózkodási engedélyek.
A díjak a többszöri beutazásra jogosító, rövid távú vízumért fizetendő díjakat nem haladhatják meg. Az uniós országok azonban maguk döntik el, hogy csökkentik-e ezeket a díjakat, de akár el is engedhetik azokat. Az (EU) 2017/1954 rendelete szerint, amely a nem uniós állampolgároknak kiadott tartózkodási engedélyek uniós formátumáról szóló 1030/2002/EK rendeletet módosítja, a kishatárforgalmi engedélyek biztonsági jellemzői a tartózkodási engedélyekhez igazodnak, hogy biztonságosabbak legyenek és a csalás elkerülhető legyen. Az (EU) 2017/1954 rendelet melléklete tartalmazza a műszaki előírásokat a kártya elő- és hátoldalának formátumához. Ezek az előírások tartalmazzák a kártyatestbe biztonságos módon integrált személyazonosító fényképet, amelyet optikailag változó diffraktív azonosító elem véd; a kártya anyagának megnevezését (polikarbonát vagy azzal egyenértékű szintetikus polimer), valamint annak színét, az alkalmazandó nyomtatási eljárást és technikákat.
Megállapodások a kishatárforgalom rendszerének végrehajtásáról
Az uniós országok köthetnek kishatárforgalmi megállapodásokat a szomszédos nem uniós országokkal. Megtehetik azt is, hogy a meglévő megállapodásokat fenntartják, feltéve, hogy ezek ennek a rendeletnek megfelelnek. Az uniós országoknak továbbá gondoskodniuk kell arról, hogy a nem uniós országok alkalmazzák a viszonosság elvét, és hasonló kezelést biztosítsanak az EU azon polgárai számára, akik határ menti területükre kívánnak utazni.
Ezek a megállapodások a határ menti lakosok számára lehetővé tehetik a következők használatát:
Az uniós országoknak hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókat kell alkalmazniuk, amennyiben a kishatárforgalmi rendszerben visszaélés történik. Ezek közé tartozhat az engedélyek törlése vagy visszavonása.
Kalinyingrád oblaszty (régió) és bizonyos lengyel közigazgatási egységek bevonása a támogatható határ menti területbe
Ezt a rendeletet az 1342/2011/EU rendelet úgy módosította, hogy Kalinyingrád oblasztyot, bizonyos lengyel közigazgatási egységekkel együtt, bevonja a támogatható határ menti területbe, a Lengyelország és Oroszország közötti kétoldalú megállapodás céljára. Ez a kétoldalú megállapodás 2016. július 4. óta fel van függesztve.
A Bizottság 2016-os közleménye
2015-ben több mint 50 millió nem uniós polgár látogatott az EU-ba, akik 200 milliót meghaladó alkalommal lépték át a schengeni térség külső határait. Az ilyen, szabályos utasáramlások mellett, a közel-keleti konfliktus és a világ más részein zajló válságok következtében egyedül 2015-ben 1,8 millió szabálytalan határátlépés történt Európa külső határain. Figyelembe véve ezeket a számokat és a 2015 végén és 2016 elején elkövetett terrortámadások hátterében, az Európai Bizottság közleményt adott ki arról, hogy a meglévő és jövőbeli információs rendszerek hogyan javíthatják mind a külső határok kezelését, mind a belső biztonságot az EU-ban. Ez a munka az EU adatkezelési architektúrájának javítása érdekében indult meg, teljes összhangban az alapvető jogokkal, különösen a személyes adatok védelmével.
A rendelet 2007. január 19. óta hatályos.
További információk:
Az Európai Parlament és a Tanács 1931/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a tagállamok külső szárazföldi határain való kishatárforgalom szabályainak meghatározásáról, valamint a Schengeni Egyezmény rendelkezéseinek módosításáról (HL L 405., 2006.12.30., 1-22. o.) A helyesbített szöveget újra közzétették (HL L 29., 2007.2.3., 3-9. o.)
Az 1931/2006/EK rendelet későbbi módosításait beépítették az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: A határigazgatás és a biztonság erősítését szolgáló, szilárd és intelligens információs rendszerek (COM(2016) 205 final, 2016.4.6.)
A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Jelentés a Kalinyingrádoblasztynak, valamint egyes lengyel közigazgatási egységeknek határ menti területté minősítése tekintetében az 1931/2006/EK rendelet módosításáról szóló 1342/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint az ennek nyomán Lengyelország és az Orosz Föderáció között kötött kétoldalú megállapodás végrehajtásáról és működéséről (COM/2014/074 final, 2014.2.19.)
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Második jelentés az 1931/2006/EK rendelettel létrehozott kishatárforgalmi rendszer végrehajtásáról és működéséről (COM(2011) 47 végleges, 2011.2.9.)
A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a tagállamok külső szárazföldi határain való kishatárforgalom szabályainak meghatározásáról szóló, 1931/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel bevezetett kishatárforgalmi rendszer végrehajtásáról és működéséről (COM(2009) 383 végleges, 2009.7.24.)
A Tanács 1030/2002/EK rendelete (2002. június 13.) a harmadik országok állampolgárai tartózkodási engedélye egységes formátumának megállapításáról (HL L 157., 2002.6.15., 1-7. o.)
Lásd egységes szerkezetbe foglalt változat
utolsó frissítés 04.05.2020
(1) Az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, ezért 2020. február 1-jétől harmadik országnak (nem uniós országnak) minősül.