Szociális biztonsági rendszerek koordinációja
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
883/2004/EK rendelet a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról
MI A RENDELET CÉLJA?
- Közös szabályokat határoz meg az Európai Unión (EU), illetve Izlandon, Liechtensteinen, Norvégián és Svájcon belüli mozgás tekintetében a szociális biztonsági jogok védelme céljából.
- Elismeri az uniós tagállamok döntési jogát az olyan szempontok tekintetében, mint a szociális biztonsági rendszerek kedvezményezettjei, az ellátás szintje és a jogosultsági feltételek.
- A szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló jelen rendelet nem váltja fel a nemzeti rendszereket egy egységes európai rendszerrel.
FŐBB PONTOK
Hatály
- A rendelet a szociális biztonság minden klasszikus ágára kiterjed, így a következőkre:
- betegség
- anyaság és apaság
- öregségi nyugdíj
- előnyugdíjak és rokkantsági nyugdíjak
- túlélő hozzátartozói ellátások és haláleseti juttatások
- munkanélküliség
- családi ellátások
- munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések.
- A kedvezményezetteknek biztosítják ellátásaik kifizetését, fedezik egészségügyi ellátásukat, valamint azok családi ellátásokban részesülhetnek akkor is, ha valamely másik tagállamba költöznek.
Kedvezményezettek
- A valamely tagállam szociális biztonsági jogszabályainak hatálya alá tartozó valamennyi uniós polgár (és családja) részesülhet a koordinációs szabályok előnyeiből. E szabályok vonatkoznak a munkavállalókra és önálló vállalkozókra, köztisztviselőkre, diákokra, nyugdíjasokra, továbbá munkanélküli, még vagy már nem dolgozó személyekre.
- A szabályok egyúttal az EU-ban jogszerűen lakóhellyel rendelkező nem uniós polgárokra és családtagjaikra is alkalmazandók.
Alapelvek
A kedvezményezettek:
- csak egy uniós ország jogszabályainak hatálya alatt állnak és ott fizetnek hozzájárulást. A szociális biztonságért felelős szervezetek határoznak arról, hogy mely joghatóság alá tartoznak (az egyetlen alkalmazandó jog elve);
- jogai és kötelezettségei megegyeznek azon ország állampolgárainak jogaival és kötelezettségeivel, amelyben biztosítva vannak (az egyenlő bánásmód és megkülönböztetésmentesség elve);
- ellátásai kiszámításakor biztosítják számukra valamely más tagállamban megszerzett biztosítási, foglalkoztatásban töltött vagy tartózkodási idő figyelembevételét (az időszakok összesítésének elve);
- amennyiben valamely tagállamban jogosultak pénzbeli ellátásra, ezt az ellátást akkor is megkapják, ha nem élnek abban a tagállamban (az ellátások exportálhatóságának elve valamennyi tagállamba, amelyben a kedvezményezett vagy a családtagjai lakóhellyel rendelkeznek).
Európai egészségbiztosítási kártya (EHIC)
- Az EHIC (amely díjmentes) jogosultságot biztosít a lakóhelyük szerintitől eltérő tagállamban tartózkodó – például nyaraló – személyeknek egészségügyi ellátás igénybevételére a tartózkodásuk során, mégpedig azonos feltételek és költségek mellett, mint az adott országban biztosított személyek.
- Az orvosi költségeket ezt követően a származási ország társadalombiztosítási szerve viseli vagy téríti vissza. Az európai egészségbiztosítási kártyát a biztosított személy országának egészségbiztosítási szolgálata bocsátja ki.
A szociális biztonsági rendszerek koordinációjának eszközei
- Az intézmények kötelesek valamennyi kérelemre ésszerű időn belül válaszolni, valamint az érintett személyeket a rendelet szerinti jogaik megerősítése céljából minden szükséges információval ellátni.
- Kötelesek továbbá szorosan együttműködni és polgáraik javára kölcsönösen támogatni egymást.
Igazgatási bizottság és az Európai Munkaügyi Hatóság
- A szociális biztonsági rendszerek koordinációjával foglalkozó igazgatási bizottság, amely az Európai Bizottság mellett működik, a tagállamok képviselőiből áll, és szükség esetén szakértői tanácsadók segítik. A szociális biztonsági koordinációra vonatkozó szabályokkal kapcsolatos adminisztratív és értelmezési kérdésekkel foglalkozik. Arra is ösztönzi a tagállamokat, hogy működjenek együtt a szociális biztonság koordinációjával kapcsolatos kérdésekben.
- Az (EU) 2019/1149 módosító rendelet alapján létrehozott Európai Munkaügyi Hatóság és az igazgatási bizottság között létrejött együttműködési megállapodás előírja a két szerv közötti együttműködés szabályait, azzal a céllal, hogy a két szervezet összehangolja tevékenységét és elkerüljék a munkafeladatok megkettőződését azokban a tagállamok közötti közvetítési ügyekben, amelyek a szociális biztonság és a munkajog kérdéseit egyaránt érintik.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?
A rendelet 2010. május 1. óta hatályos. Ettől a naptól kezdődően kell alkalmazni a 883/2004/EK rendelet végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról szóló 987/2009/EK rendeletet.
HÁTTÉR
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács 883/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról (HL L 166., 2004.4.30., 1–123. o.) Újbóli közzététel helyesbítésekkel (HL L 200., 2004.6.07., 1–49. o.)
Az 883/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács 987/2009/EK rendelete (2009. szeptember 16.) a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról (HL L 284., 2009.10.30., 1–42. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
utolsó frissítés 12.12.2022
Top