Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0215

    A minőségi jogalkotás uniós programja

    A minőségi jogalkotás uniós programja

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    Közlemény COM(2015) 215 final - A minőségi jogalkotás uniós programja

    MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

    Az Európai Bizottság 2015. évi közleménye a minőségi jogalkotás menetrendjének létrehozásáról az európai uniós (EU-s) jogalkotás és szakpolitikai döntéshozatal javítását célzó reformcsomagot határoz meg annak biztosítása érdekében, hogy ezek:

    • megalapozott bizonyítékokon alapuljanak;
    • vonják be a vállalkozásokat, a polgárokat és az érdekelteket a tervezésükbe;
    • kerüljék a felesleges terhek kirovását; és
    • kézzelfogható és fenntartható előnyöket biztosítanak az uniós polgárok számára.

    FŐBB PONTOK

    A minőségi jogalkotás programja az uniós jogalkotás és szakpolitikai döntéshozatal fejlesztésére irányuló meglévő eljárásokra és folyamatokra épít, többek között a következőkre:

    A napirend különösen a következőkről rendelkezik.

    • Nagyobb fokú nyitottság és átláthatóság szélesebb körű nyilvános konzultációkon, valamint a jogszabályokra és szakpolitikákra irányuló javaslatok megfelelőbb magyarázatán keresztül.
    • A hatályban lévő jogszabályok és szakpolitikák szoros ellenőrzése - többek között - a független Szabályozói Ellenőrzési Testület létrehozása révén a hatásvizsgálatok minőségének az értékelése és a hatályos jogszabályok értékeléseinek a felülvizsgálata érdekében.
    • Intézményközi megállapodás az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és a Bizottság között, amelynek célja annak biztosítása, hogy a jogalkotás terén valamennyi fél jobban teljesítsen, például a jelenleg hatályos jogszabályok fejlesztésére irányuló kezdeményezések előtérbe helyezése és a Parlament vagy a Tanács által a Bizottság javaslataihoz előterjesztett bármely lényeges módosítás hatásvizsgálata révén.
    • A hatályos jogszabályok megfelelőbb értékelése, különösen a REFIT-programon keresztül. Az EU a REFIT révén azzal a céllal értékeli az elfogadott uniós jogszabályokat, hogy azokat hatékonyabbá és eredményesebbé tegye, anélkül, hogy ezzel a szakpolitikai célkitűzéseket veszélyeztetné. Az eltelt idő alatt a REFIT célzottabbá vált, a hatékonyság hiányának és a felesleges terheknek a legsúlyosabb forrásait célozta meg, és jobban integrálta azt a Bizottság döntéshozatali folyamatába. Amennyiben lehetséges, számszerűsíti az egyszerűsítési és a tehercsökkentési potenciált, valamint megvizsgálja az új jogszabályokból eredő potenciális terheket is.
    • A REFIT-platform létrehozása (amelynek megbízatását 2020-ban a Jövőállósági platform váltotta fel), amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy tanácsokat adjon a Bizottság számára azzal kapcsolatban, hogy miként lehet hatékonyabbá és eredményesebbé tenni az uniós rendeleteket, csökkentve a terheket, de a politikai célkitűzések aláásása nélkül.
    • A közbeszerzéshez hasonló területeken a terhek csökkentésére irányuló intézkedések, például egységes adatlap létrehozásával a kis- és középvállalkozások számára a korábbi bonyolult közbeszerzési dokumentáció helyett.
    • Az uniós jogszabályok megfelelőbb végrehajtása az uniós tagállamokkal való szorosabb együttműködés révén a megfelelés biztosítása terén.

    2021. évi kommunikáció, iránymutatások és eszköztár

    • Miután 2019-ben felmérték a minőségi jogalkotásról szóló programját, a Bizottság 2021-ben közleményt fogadott el, amelyben javaslatot tett a jogalkotási folyamat javítására a jelenlegi és a jövőbeli kihívások megoldásának támogatása érdekében.
    • A közlemény kiemeli az uniós intézmények közötti, valamint a tagállamokkal és az érdekelt felekkel – többek között a szociális partnerekkel, a vállalkozásokkal és a civil társadalommal – folytatott együttműködés fontosságát. Hangsúlyozza továbbá, hogy be kell építeni az Egyesült Nemzetek fenntartható fejlődési céljait, kezelni kell a fenntarthatóságot és integrálni kell a nagyobb stratégiai előrejelzést (pl. a megatrendeknek a zöld, a digitális, a geopolitikai és a társadalmi-gazdasági területeken való nyomon követése révén) a szakpolitikai döntéshozatalba.
    • A közleményben felvetett kérdések figyelembe vétele érdekében a Bizottság felülvizsgált iránymutatásokat adott ki, és létrehozott egy eszköztárat, amely segíti szervezeti egységeit az új kezdeményezések és javaslatok előkészítésében, valamint a meglévő intézkedések kezelésében és értékelésében.

    HÁTTÉR

    További információk:

    FŐ DOKUMENTUM

    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Minőségi jogalkotással javítani az eredményeken - uniós program (COM(2015) 215 final, 2015.5.19.).

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    Jobb szabályozás eszköztár” - 2023. júliusi kiadás, Európai Bizottság.

    Bizottsági szolgálati munkadokumentum: A minőségi jogalkotásra vonatkozó iránymutatások (SWD(2021) 305 final, 2021.11.3.).

    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: A jogalkotás minőségének javítása: Közös erővel a jobb jogszabályokért (COM(2021) 219 final, 2021.4.29.)

    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Minőségi jogalkotás: helyzetfelmérés és elkötelezettségünk fenntartása (COM(2019) 178 final, 2019.4.15.)

    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A szubszidiaritás és az arányosság elve: Az uniós politikai döntéshozatalban betöltött szerepük megerősítése (COM(2018) 703 final, 2018.10.23.)

    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A minőségi jogalkotási program megvalósítása: jobb megoldások a jobb eredmények érdekében (COM(2017) 651 final, 2017.10.24.)

    Bizottsági szolgálati dokumentum – A szabályozásból eredő terhek csökkentésére és egyszerűsítésére irányuló uniós erőfeszítések áttekintése, amely a következő dokumentumot kíséri: A minőségi jogalkotási program megvalósítása: jobb megoldások a jobb eredmények érdekében (SWD(2017) 675 final, 2017.10.24.)

    Intézményközi megállapodás az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság között (2016. április 13.) a jogalkotás minőségének javításáról (HL L 123., 2016.5.12., 1-14. o.)

    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának Az uniós szabályozás célravezetősége (COM(2012) 746 final, 2012.12.12.)

    utolsó frissítés 17.05.2024

    Az oldal tetejére