Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0932

    A jemeni helyzetre tekintettel hozott uniós korlátozó intézkedések

    A jemeni helyzetre tekintettel hozott uniós korlátozó intézkedések

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

    2014/932/KKBP határozat – a jemeni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről

    1352/2014/EU rendelet – a jemeni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről

    MI A HATÁROZAT ÉS A RENDELET CÉLJA?

    A határozat és a rendelet az Európai Unió (EU) közös kül- és biztonságpolitikai (KKBP) eszköztárának részét képezik, amelynek célja, hogy a jemeni helyzetre tekintettel hozott uniós „szankciók” jogi alapjának megteremtésével előmozdítsa a KKBP-célkitűzéseket.

    FŐBB PONTOK

    Korlátozó intézkedések

    A végrehajtási jogi aktusokkal több alkalommal módosított határozat és rendelet meghatározza a jegyzékbe vett személyekkel és szervezetekkel szemben bevezetett korlátozó intézkedéseket, egyebek mellett az alábbiakat:

    • tilos közvetlenül vagy közvetve katonai technikai segítségnyújtást biztosítani, fegyvereket és bárminemű kapcsolódó felszerelést – ideértve a fegyvereket és lőszereket, a katonai járműveket és felszereléseket, a katonai jellegű felszereléseket, valamint ezek pótalkatrészeit – közvetlenül vagy közvetve rendelkezésre bocsátani, gyártani, karbantartani és használni;
    • tilos közvetlenül vagy közvetve katonai tevékenységekkel kapcsolatos pénzügyi támogatást nyújtani, beleértve a fegyverek és kapcsolódó felszerelések eladására, szolgáltatására, átadására vagy kivitelére, illetve a kapcsolódó technikai segítségnyújtásra vonatkozó támogatásokat, kölcsönöket és exporthitel-biztosítást, valamint biztosítást;
    • befagyasztják a pénzeszközöket és a gazdasági erőforrásokat, és sem közvetlenül, sem közvetve nem bocsátanak rendelkezésre új pénzeszközöket.

    Kivételek

    Az Európai Unió (EU) tagállamai engedélyezhetnek kivételeket, amennyiben az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) szankcióbizottsága úgy határoz, hogy a pénzeszközök az ENSZ és más humanitárius szervezetek Jemenben végzett munkájának megkönnyítésére szolgálnak, vagy ha e pénzeszközök:

    • alapvető szükségletek kielégítéséhez szükségesek, beleértve az élelmiszerekre, a bérleti díjakra, a gyógyszerekre, az adókra és a közüzemi díjakra fordított kifizetéseket;
    • észszerű mértékű szakmai munkadíjak fedezésére szolgálnak;
    • a befagyasztott pénzeszközök fenntartási költségeinek kiegyenlítésére szolgálnak;
    • bírósági vagy közigazgatási zálogjog* hatálya alá tartoznak, vagy ilyen zálogjoggal biztosított követelések teljesítésére fogják azokat használni, feltéve, hogy a zálogjog nem a jegyzékben szereplő személyek vagy szervezetek javára szól;
    • olyan korábbi szerződések vagy megállapodások alapján esedékes kifizetések, amelyek nem sértik a szankciókat.

    A szankciók hatálya alá tartozó személyek és szervezetek

    A rendelet I. mellékletében felsorolt személyek és szervezetek az ENSZ szankcióbizottságának megállapítása szerint a Jemen békéjét, biztonságát vagy stabilitását veszélyeztető tevékenységekben vesznek részt vagy ilyen tevékenységeket támogatnak, ideértve az alábbiakat:

    • annak akadályozása vagy veszélyeztetése, hogy az Öböl-menti Együttműködési Tanács kezdeményezésében és a végrehajtási mechanizmusról szóló megállapodásában felvázolt politikai átmenet sikeresen megvalósulhasson;
    • annak erőszakos, illetve támadások révén történő akadályozása, hogy az ország végrehajtsa a nemzeti párbeszédre irányuló konferencia zárójelentésének eredményeit;
    • a nemzetközi emberi jogi normákat vagy a nemzetközi humanitárius jogot megsértő cselekedetek tervezésében, irányításában vagy elkövetésében való részvétel Jemen területén, ideértve a szexuális erőszakot és a gyermekek toborzását a nemzetközi jogot sértő fegyveres konfliktusok során;
    • a fegyverembargó megsértése vagy a Jemenbe irányuló humanitárius segítségnyújtás akadályozása.

    Humanitárius célú mentességek

    Az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 2664 (2022) számú határozatát követően az (EU) 2023/331 tanácsi rendelet és a (KKBP) 2023/338 tanácsi határozat bevezeti az uniós jogba a vagyoni eszközök befagyasztásával járó szankciók alóli mentességet a humanitárius segítségnyújtás és az alapvető emberi szükségleteket támogató egyéb tevékenységek esetében, bizonyos személyekre vagy szervezetekre vonatkozóan.

    MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT ÉS A RENDELET?

    A 2014/932/KKBP határozat és az 1352/2014/EU rendelet 2014. december 19. óta hatályos.

    HÁTTÉR

    További információk:

    KULCSFOGALMAK

    Zálogjog. Valamely adósság kielégítésére fedezetül szolgáló eszközökkel szembeni követelés vagy jog.

    FŐ DOKUMENTUMOK

    A Tanács 2014/932/KKBP határozata (2014. december 18.) a jemeni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről (HL L 365., 2014.12.19., 147–151. o.)

    A 2014/932/KKBP határozat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

    A Tanács 1352/2014/EU rendelete (2014. december 18.) a jemeni helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről (HL L 365., 2014.12.19., 60–69. o.)

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – V. cím – Az Unió külső tevékenységére vonatkozó általános rendelkezések és a közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 2. fejezet – A közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 1. szakasz – Közös rendelkezések – 29. cikk (az EUSz. korábbi 15. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 33. o.)

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – IV. cím – Korlátozó intézkedések – 215. cikk (az EKSz. korábbi 301. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 144. o.)

    utolsó frissítés 17.02.2023

    Az oldal tetejére