Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R1222

    A gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyságának, fékezési képességének és zajkibocsátási szintjének javítása (2021 áprilisáig)

    A dokumentum hatályossági állapota Az összefoglalót archiváltuk és tartalmát a továbbiakban már nem frissítjük. A témával kapcsolatos friss tudnivalókat a(z) 'A gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyságára, fékezési képességére és zajkibocsátási szintjére vonatkozó információk' foglalja össze.

    A gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyságának, fékezési képességének és zajkibocsátási szintjének javítása (2021 áprilisáig)

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    (EC) 1222/2009 rendelet a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről

    MI A RENDELET CÉLJA?

    A jó minőségű gumiabroncsok jelentős mértékben csökkenthetik az üzemanyag-fogyasztást és ezáltal a CO2-kibocsátásokat. Annak érdekében, hogy a fogyasztók ki tudják választani a jobb üzemanyag-hatékonyságú, kedvezőbb nedves féktávolságú és alacsonyabb zajkibocsátású terméket, világos és releváns információkra van szükségük a gumiabroncsok minőségéről.

    E rendelet célja, hogy összehangolja a gumiabroncsok energiateljesítményére, valamint nedves tapadási teljesítményére és külső gördülési zajára vonatkozó információkat.

    A rendeletet 2021. április 30-tól hatályon kívül helyezte és felváltotta az (EU) 2020/740 rendelet (lásd az összefoglalót).

    FŐBB PONTOK

    A rendelet a C1, C2 és C3 osztályú gumiabroncsokra* vonatkozik, és nem kell alkalmazni a következőkre:

    • újrafutózott gumiabroncsok;
    • professzionális terepjáró-gumiabroncsok;
    • az első alkalommal 1990. október 1-je előtt nyilvántartásba vett gépjárművekre történő kizárólagos felszerelésre szánt gumiabroncsok;
    • T típusú, ideiglenes használatra szánt tartalék gumiabroncsok*;
    • azon gumiabroncsok, amelyek sebességhatára kevesebb mint 80 km/h;
    • azon gumiabroncsok, amelyeknek névleges kerékpántátmérője nem haladja meg a 254 mm-t, vagy legalább 635 mm;
    • a tapadási tulajdonságaik javítása érdekében kiegészítő eszközökkel felszerelt gumiabroncsok (például a szöges gumiabroncsok);
    • a kizárólag versenyzésre gyártott járműveken való használatra tervezett gumiabroncsok.

    A gumiabroncs-beszállítók feladatai

    A gumiabroncs-beszállítóknak nyomon kell követnie a forgalmazók és a fogyasztók számára szállított C1, C2 és C3 osztályú gumiabroncsok címkézését. E címkézés része egy matrica, amelynek az alábbiakat kell jelölnie:

    • az üzemanyag-hatékonysági osztály („A” és „G” közötti betű);
    • a nedves tapadási osztály („A” és „G” közötti betű); a különböző gumiabroncsosztályokra vonatkozó nedves tapadási teljesítmény tesztelését módosították és kiegészítették a 228/2011/EU és az 1235/2011/EU rendeletek;
    • a külső gördülési zaj osztálya és mért értéke (decibelben).

    A beszállítóknak ezen információkat nyilvánosan hozzáférhetően, például weboldalukon vagy katalógusokban hozzáférhetővé kell tenniük.

    A gumiabroncs-forgalmazók feladatai

    A gumiabroncs-forgalmazóknak gondoskodniuk kell arról, hogy az értékesítési helyen lévő gumiabroncsokon jól látható helyen szerepeljen a beszállítók által alkalmazott címke. Amennyiben a gumiabroncsok a végfelhasználók számára nem láthatók, a forgalmazók maguk tájékoztatják a végfelhasználókat.

    A járműbeszállítók és a járműforgalmazók feladatai

    Amennyiben a fogyasztók kiválaszthatják a gumiabroncsokat, a járműforgalmazóknak tájékoztatást kell adniuk minden egyes választási lehetőségre vonatkozóan a gumiabroncsok teljesítményéről az üzemanyag-hatékonyság, a nedves tapadás, valamint a külső gördülési zaj tekintetében.

    Hatályon kívül helyezés

    Az 1222/2009/EK rendeletet 2021. április 30-tól hatályon kívül helyezi és felváltja az (EU) 2020/740 rendeletet.

    MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

    A rendelet 2012. november 1. óta van hatályban.

    KULCSFOGALMAK

    C1, C2 és C3 osztályú gumiabroncsok: a 661/2009/EK rendeletben meghatározottak szerint (lásd az összefoglalót):
    • C1 osztályú gumiabroncsok – elsődlegesen személygépkocsikhoz;
    • C2 osztályú gumiabroncsok – elsődlegesen könnyű haszongépjárművekhez, például kisteherautókhoz;
    • C3 osztályú gumiabroncsok – elsődlegesen nehézgépjárművekhez (tehergépkocsikhoz és buszokhoz).
    T típusú, ideiglenes használatra szánt tartalék gumiabroncsok: azok az ideiglenes használatra szánt tartalék gumiabroncsok, amelyeket a normál vagy megerősített gumiabroncsoknál magasabb felfúvási nyomáson történő használatra terveztek.

    FŐ DOKUMENTUM

    Az Európai Parlament és a Tanács 1222/2009/EK rendelete (2009. november 25.) a gumiabroncsok üzemanyag-hatékonyság és más lényeges paraméterek tekintetében történő címkézéséről (HL L 342., 2009.12.22., 46–58. o.)

    Az 1222/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    Az Európai Parlament és a Tanács 661/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról (HL L 200., 2009.7.31., 1–24. o.)

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    utolsó frissítés 22.10.2020

    Az oldal tetejére