Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006R1881

    Az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékei

    A dokumentum hatályossági állapota Az összefoglalót archiváltuk és tartalmát a továbbiakban már nem frissítjük. A témával kapcsolatos friss tudnivalókat a(z) 'Az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékei' foglalja össze.

    Az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékei

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    1881/2006/EK rendelet az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról

    MI A RENDELET CÉLJA?

    Meghatározza az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeit az Európai Unió (EU) polgárok egészségének védelmére, beleértve a népesség legérzékenyebb csoportjait, például a gyermekeket, az idős embereket és a várandós nőket.

    FŐBB PONTOK

    Hatály

    A rendelet a következőkre terjed ki:

    • mikotoxinok (aflatoxinok, ochratoxin-A, fusarium-toxinok, patulin és citrinin, anyarozs-alkaloidok);
    • fémek (ólom, kadmium, higany, szervetlen ón és arzén);
    • 3-monoklór-propán-1,2-diol (3-MCPD) és zsírsav-észterei és glicidil-zsírsav-észterei
    • dioxinok és poliklórozott bifenilek (PCB-k)
    • policiklikus aromás szénhidrogének (PAH-ok)
    • melamin
    • erukasav, hidrogén-cianid, tropán alkaloidok, pirrolizidin alkaloidok
    • nitrátok
    • perklorát.

    Korlátozások

    A rendelet mellékletében meghatározott határértékeket meghaladó mennyiségű szennyező anyagot tartalmazó élelmiszereket tilos eladni. E felső határértékek az élelmiszerek ehető részére, illetve az összetett vagy feldolgozott, szárított vagy higított élelmiszerekre is vonatkoznak.

    A rendelet ezen túlmenően meghatározza a szennyező anyagokra vonatkozó, helyes előállítási gyakorlattal vagy mezőgazdasági gyakorlattal ésszerűen elérhető legalacsonyabb felső határértékeket, vagyis „az ésszerűen elérhető legalacsonyabb értéket”.

    A keverésre vonatkozó tilalom

    • A felső határértékeknek megfelelő élelmiszereket tilos egyéb, e felső határértékeket meghaladó élelmiszerekkel keverni.
    • Azok az élelmiszerek, amelyeket a szennyeződés mértékének csökkentése érdekében válogatni kell vagy más fizikai kezelésnek kell alávetni, nem keverhetők közvetlenül az emberi fogyasztásra vagy élelmiszer-összetevőként való felhasználásra szánt élelmiszerekkel.

    Címkézés

    • Emberi fogyasztást megelőzően válogatásnak vagy egyéb fizikai kezelésnek alávetendő élelmiszerként eladott földimogyoró, egyéb olajos magvak, diófélék, szárított gyümölcsök, rizs és kukorica címkéjén szerepelnie kell a következő szövegezésnek: „„A terméket emberi fogyasztás vagy élelmiszergyártásnál élelmiszer-összetevőként történő felhasználás előtt válogatni kell vagy más fizikai kezelésnek kell alávetni az aflatoxinszennyezés csökkentése céljából””.
    • Az előre csomagolt földimogyoró, egyéb olajos magvak, olajos magvakból és gabonafélékből származó termékek címkéjén fel kell tüntetni azok felhasználását és a tételazonosító kódot az előrecsomagolt élelmiszerek nyomonkövethetőségéről szóló 2011/91/EU irányelvvel összhangban (lásd összefoglaló).

    Kivételek

    • Bizonyos uniós tagállamok túlléphetik a dioxinokra és a PCB-kre vonatkozó határértékeket a balti-tengeri régióból származó és a területükön fogyasztásra szánt halak és egyes haltermékek esetében. A fogyasztókat tájékoztatni kell a fogyasztók egészségét veszélyeztető lehetséges kockázatokról.
    • A hagyományosan füstölt húsban és füstölt hústermékekben, valamint a hagyományosan füstölt halban és füstölt halászati termékekben található PAH-ok maximális szintje tekintetében egyes tagállamok számára kivételeket is engedélyeztek.

    Ellenőrzés

    A tagállamoknak ellenőrizniük kell az élelmiszerekben lévő szennyező anyagok szintjét. Eredményeiket el kell küldeni a 178/2002/EK rendelet alapján létrehozott Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság-nak (lásd összefoglaló).

    Az 1881/2006/EK rendelet módosításai

    A rendeletet több mint 30 alkalommal módosították. E módosítások közül sok kapcsolódik a rendelet mellékletéhez, amely felsorolja az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeit.

    MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

    A rendelet 2007. március 1. óta hatályos.

    HÁTTÉR

    További információk:

    FŐ DOKUMENTUM

    A Bizottság 1881/2006/EK rendelete (2006. december 19.) az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról (HL L 364., 2006.12.20., 5–24. o.).

    Az 1881/2006/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1–24. o.).

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    A Tanács 315/93/EGK rendelete (1993. február 8.) az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról (HL L 37., 1993.2.13., 1–3. o.).

    Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

    utolsó frissítés 26.03.2023

    Az oldal tetejére