Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Extrastat: harmadik országokkal folytatott kereskedelemre vonatkozó statisztikák

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Európai vállalkozásstatisztika' for an updated information about the subject.

Extrastat: harmadik országokkal folytatott kereskedelemre vonatkozó statisztikák

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

471/2009/EK rendelet – az Európai Unión kívüli országokkal folytatott külkereskedelemre vonatkozó statisztikák

MI A RENDELET CÉLJA?

Uniós és unión kívüli országok közötti termékek kereskedelmével kapcsolatos statisztikák létrehozására vonatkozó összehangolt szabályok meghatározása.

Ez a rendelet hatályon kívül helyezi az 1172/95/EK rendeletet.

FŐBB PONTOK

A rendelet hatálya

A kereskedelmi statisztika az áruk* behozatalával és kivitelével foglalkozik. Az EU Vámkódexével összhangban a rendelet a következőket határozza meg:

  • az EU statisztikai területét* elhagyó áruk kivitelnek számítanak;
  • az EU statisztikai területére belépő termékek behozatalnak számítanak.

Bizonyos árukra vagy árumozgásokra (mint például bizonyos ipari berendezésekre, légi járművekre, katonai eszközökre, hulladékokra, illetve a villamos energiára és a gázra) különleges szabályok vonatkoznak.

Adatforrás

A vámáru-nyilatkozat* behozott vagy kivitt árukkal kapcsolatban a statisztikai adatok legfőbb adatforrásaként szolgál.

Az uniós országok azonban eltérő adatforrásokat is alkalmazhatnak nemzeti statisztikáik elkészítéséhez.

Statisztikai adatok

Az uniós országok a havi tárgyidőszakra vonatkozóan statisztikát állítanak össze a külkereskedelemről. Ezek a statisztikák érték és mennyiség tekintetében a következők szerint tevődnek össze:

A 177/2008/EK rendelettel összhangban az uniós országok minden évben statisztikát állítanak össze az áruk külkereskedelméről és a vállalkozások jellemzőiről, a következőkkel kapcsolatban:

  • a vállalkozás által folytatott gazdasági tevékenység, a gazdasági tevékenységek európai közösségbeli közös statisztikai osztályozása szerint (NACE*);
  • az alkalmazottak száma.

A statisztikák a vállalkozások jellemzőivel, valamint az árubehozatallal és árukivitellel kapcsolatos adatok felhasználásával készülnek.

A tagállamok kétévente kereskedelmi statisztikát állítanak össze az árubehozatalról és az árukivitelről a számlázás pénzneme szerinti bontásban. Ezeket a statisztikákat a vámáru-nyilatkozatokból származó behozatali és kiviteli adatok reprezentatív mintája alapján állítják össze. Amennyiben a kiviteli vámáru-nyilatkozat nem tartalmaz adatot a számlázási pénznemről, felmérést kell végezni a szükséges adatok megszerzése érdekében.

Az uniós országok további, nemzeti célokra szolgáló statisztikát készíthetnek, amennyiben a szükséges adatok szerepelnek a vámáru-nyilatkozaton.

Adatcsere

A vámhatóságoknak benyújtott import- és exportadatokat egy hónapon belül el kell küldeni a nemzeti statisztikai hatóságoknak. Az adatrekordoknak egy minimális mennyiségű statisztikai adatot kell tartalmazniuk.

A külkereskedelem-statisztika továbbítása az Európai Bizottsághoz (Eurostat)

A havi külkereskedelem-statisztikákat minden egyes havi tárgyidőszakot követően, 40 napon belül meg kell küldeni az Eurostatnak. Amennyiben a statisztika felülvizsgálatra kerül, az aktualizált statisztikát is meg kell küldeni az Eurostatnak.

Minőségértékelés

Az Eurostatnak megküldött statisztikáknak pontosnak, naprakésznek, relevánsnak, egyértelműnek és a felhasználók által hozzáférhetőnek kell lenniük.

Az uniós országoknak a minőség értékelése érdekében jelentést kell küldeniük az Eurostatnak a megküldött statisztika minőségéről.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2010. január 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

Ez a rendelet az EU statisztikájának átláthatóbbá tételét célzó kezdeményezés része.

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Áruk: ingó javak, ideértve a villamos energiát is.
Az EU statisztikai területe: az EU vámterülete a Vámkódexben foglaltak szerint, valamint a németországi szövetségi köztársaságbeli Helgoland szigete.
Vámáru-nyilatkozat: az Uniós Vámkódexben meghatározott vámáru-nyilatkozat.
NACE: a mozaikszó a francia Nomenclature statistique des activités économiques dans la Communauté européenne kifejezésből ered. Ennek már több verziója is született 1970 óta.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 471/2009/EK rendelete (2009. május 6.) a Közösség harmadik országokkal folytatott külkereskedelmére vonatkozó statisztikákról és az 1172/95/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 152., 2009.6.16., 23–29. o.)

A 471/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 269., 2013.10.10., 1–101. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 16.07.2018

Top