Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékei

Az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékei

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

(EU) 2023/915 rendelet az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeiről

MI A RENDELET CÉLJA?

Az Európai Unió (EU) polgárai (a kockázatnak leginkább kitett népességcsoportokat, mint például a gyermekeket és a terhes nőket is beleértve) egészségének védelme érdekében felső határértékeket határoz meg az élelmiszerekben lévő bizonyos szennyező anyagokra vonatkozóan.

FŐBB PONTOK

Hatály

A rendelet a következőkre terjed ki:

  • mikotoxinok (aflatoxinok, ochratoxin A, patulin, deoxivalenol, zearalenon, fumonizinek, citrinin, anyarozs-szkleróciumok és anyarozs-alkaloidok);
  • fémek (ólom, kadmium, higany, szervetlen ón és arzén);
  • növényi toxinok (erukasav, tropánhidrogének, hidrogén-cianid, piroizidin-szénhidrogének, ópium alkaloidák és ciklopropil-szénhidrogének és tetrahidrokannabinol);
  • feldolgozási szennyező anyagok (policiklusos aromás szénhidrogének), α(a)pirén, 4 PAH; 3-monoklórpropán-1,2-diol (3-MCPD) és glicidil-zsírsavészterek);
  • halogénezett, környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok (dioxinok, dioxin jellegű poliklórozott bifenilek (PCB-k), nem dioxin jellegű PCB-k; a perfluor-oktánsav (PFOS), a perfluor-oktánsav (PFOA), a perfluor-onoxid (PFNA) és a perfluor-oktán-arbonsav (PFHxS));
  • egyéb szennyező anyagok:
    • melamin;
    • nitrátok,
    • perklorát.

Felső határértékek

A rendelet I. mellékletében meghatározott határértékeket meghaladó mennyiségű szennyező anyagot tartalmazó élelmiszereket tilos eladni. E felső határértékek az élelmiszerek ehető részére, illetve az összetett, feldolgozott, szárított vagy higított élelmiszerekre is vonatkoznak, figyelembe véve a megfelelő feldolgozási tényezőket.

A rendelet ezen túlmenően meghatározza a szennyező anyagokra vonatkozó azon legalacsonyabb felső határértékeket, amelyek helyes előállítási vagy mezőgazdasági gyakorlattal észszerűen elérhetők (azaz a „lehető legalacsonyabbak”).

A keverésre vonatkozó tilalom

A felső határértékeknek megfelelő élelmiszereket tilos egyéb, e felső határértékeket meghaladó élelmiszerekkel keverni.

Tilos a szennyezettségi szintek csökkentése céljából válogatásnak vagy egyéb fizikai kezelésnek alávetendő élelmiszereket közvetlen emberi fogyasztásra vagy élelmiszer-összetevőként történő felhasználásra szánt élelmiszerekkel keverni.

Címkézés

A földimogyoró, az egyéb olajos magvak, valamint az ezekből származó termékek, illetve a gabonafélék címkéjén jól láthatóan fel kell tüntetni a tervezett felhasználást. A szállítmány/köteg azonosító kódját kitörölhetetlen módon fel kell tüntetni a szállítmány minden egyes csomagolásán és az eredeti kísérő okmányban. A kísérő dokumentumban szereplő szállítmány címzettjének üzleti tevékenysége összeegyeztethető kell legyen a tervezett felhasználással.

Ha nem állnak rendelkezésre egyértelmű adatok arra vonatkozóan, hogy rendeltetésük szerint nem hozhatók forgalomba élelmiszerként, akkor az I. mellékletben meghatározott felső határértékeket valamennyi földimogyoróra (amerikai mogyoróra), egyéb olajos magvakra és az ezekből származó termékekre, valamint a forgalomba hozott gabonafélékre kell alkalmazni.

Az I. mellékletben megállapított felső határértékek alkalmazásából származó földimogyoró (amerikai mogyoró) és sajtolásra szánt egyéb olajos magvak kivételével csak olyan szállítmányokra vonatkozik, amelyek:

  • egyértelműen fel vannak címkézve, feltüntve rendeltetésszerű felhasználásukat;
  • minden egyes csomagolás címkéje és az eredeti kísérő dokumentum tartalmazza a következő nyilatkozatot: „A terméket finomított növényi olaj előállítása céljából sajtolásnak kell alávetni”; és
  • végső céljukként egy sajtolónövény szolgál.

Kivételek

Bizonyos körülmények között egyes uniós tagállamok túlléphetik a dioxinokra és/vagy a DL-PCB-kre (dioxin jellegű PCB-k) és/vagy az NDL-PCB-kre (nem dioxin jellegű PCB-kre) vonatkozó, az I. mellékletben meghatározott szintet a balti régióból származó és a területükön fogyasztásra szánt halak és egyes haltermékek esetében. A fogyasztókat tájékoztatni kell a lehetséges egészségügyi kockázatokról.

Egyes tagállamok számára további kivételeket határoztak meg a hagyományosan füstölt húsra, a húsipari termékekre, valamint a hagyományosan füstölt halra és a halászati termékekre vonatkozó PAH-k maximális szintjei tekintetében.

Nyomon követés és bejelentés

A tagállamoknak és az érdekelt feleknek

  • 2023. július 1-jéig tájékoztatniuk kell az Európai Bizottságot az addig lefolytatott vizsgálatok eredményeiről, valamint a megelőzési intézkedések alkalmazása terén elért előrehaladásukról, hogy elkerüljék az anyarozs-szkleróciumokkal és anyarozs-alkaloidokkal történő szennyeződést a rozsban és a rozs malomipari termékekben, valamint az anyarozs-alkaloidokkal történő szennyeződést az árpa, a búza, a tönkölybúza és a zab malomipari termékekben;
  • évente jelenteniük kell a 178/2002/EK rendelettel (lásd az összefoglalót) létrehozott Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (EFSA) a rozsban és a rozs malomipari termékekben lévő anyarozs-szkleróciumokkal és az árpa, a búza, a tönkölybúza és a zab malomipari termékekben lévő anyarozs-alkaloidokkal kapcsolatos előfordulási adatokat.

A tagállamoknak kérésre tájékoztatniuk kell a Bizottságot az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok mennyiségének ellenőrzésére és a szennyezés megelőzésére irányuló intézkedések végrehajtásában elért előrehaladásra vonatkozó bizottsági ajánlások alapján elvégzett vizsgálatokról és az azonosított releváns forrásokról.

A tagállamok bejelentik az EFSA-nak azokat az előfordulási adatokat, amelyekkel az általuk gyűjtött összes egyéb szennyező anyagról – az anyarozs-szkleróciumokat és anyarozs-alkaloidokat (lásd fent kivéve) rendelkeznek. Az élelmiszeripari-vállalkozók és más érdekelt felek az ilyen előfordulási adatokat megadhatják az EFSA-nak. Minden előfordulási adatot az EFSA jelentéstételi követelményeivel összhangban kell szolgáltatni.

Hatályon kívül helyezés

A rendelet hatályon kívül helyezi a 1881/2006/EK rendeletet, 2023. május 24-i hatállyal.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2023. május 25. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság (EU) 2023/915 rendelete (2023. április 25.) az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeiről és az 1881/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 119., 2023.5.5., 103-157. o.)

Az (EU) 2023/915 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1–24. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 01.12.2023

Top