Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Új-Zéland uniós programokban való részvétele

Új-Zéland uniós programokban való részvétele

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között Új-Zéland uniós programokban való részvételéről

(EU) 2023/1475 határozat az egyrészről az Európai Unió, másrészről Új-Zéland közötti, Új-Zéland uniós programokban való részvételéről szóló megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és az ideiglenes alkalmazásáról

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

  • A megállapodás meghatározza Új-Zélandnak az Európai Unió (EU) programjaiban való részvételére vonatkozó feltételeket.
  • A megállapodáshoz csatolt, Új-Zélandnak a Horizont Európa programhoz történő társulásáról szóló jegyzőkönyv a megállapodás elválaszthatatlan részét képezi. Meghatározza Új-Zélandnak a szóban forgó programban való részvételével kapcsolatos feltételeket.
  • A határozat az EU nevében elfogadja a megállapodást, és a megállapodást ideiglenesen alkalmazzák, a teljes körű alkalmazásához szükséges eljárások lezárásának függvényében.

FŐBB PONTOK

Keretmegállapodás

  • A megállapodás fő szövege az Új-Zélandra és annak részeire vonatkozó feltételeket határozza meg, és átfogóan szabályozza az olyan uniós programokban és tevékenységekben való részvételüket, melyekben az uniós programokat létrehozó alap-jogiaktussal összhangban részt vehetnek.
  • A megállapodás azon uniós programokban való részvétel feltételeit tartalmazza, amelyekben az alap-jogiaktusokban és az e megállapodás jegyzőkönyveiben foglaltaknak megfelelően Új-Zéland részt vehet.
  • A következőket tartalmazza:
    • az Új-Zélandnak az uniós programok vagy tevékenységek irányításában való részvételére vonatkozó rendelkezések;
    • az Új-Zéland uniós programokhoz való pénzügyi hozzájárulásának megállapítására vonatkozó szabályok;
    • az Unió pénzügyi érdekeinek védelmére vonatkozó szabályok, ideértve az Európai Bizottság, az Európai Számvevőszék, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) és az Európai Ügyészség hatásköreit;
    • a Bizottság visszafizettetési határozatainak és az Európai Unió Bírósága ítéleteinek az ÚJ-Zéland területén történő végrehajtására vonatkozó szabályok.
  • A határozat vegyesbizottságot hoz létre, amelynek feladata a megállapodás végrehajtásának nyomon követése és értékelése, valamint a megállapodás szerinti együttműködés javítása és fejlesztése. A vegyesbizottság felel továbbá a megállapodásnak és jegyzőkönyveinek megfelelő végrehajtásáért, és felügyeli a megállapodás szerinti tevékenységeket.

A „keretmegállapodás” célja, hogy tartós jogalapot hozzon létre az uniós programok terén folytatott együttműködéshez. Több jövőbeni többéves pénzügyi keretre fog vonatkozni.

A Horizont Európáról szóló jegyzőkönyv

  • A Horizont Európáról szóló jegyzőkönyv a megállapodás szerves részét képezi. A keretmegállapodással párhuzamosan folytak róla a tárgyalások, és csatolták azt a megállapodáshoz.
  • Új-Zéland bármely egyéb uniós programban vagy tevékenységben való részvételének egyedi feltételeit kiegészítő jegyzőkönyvekben kell meghatározni, és azokkal a vegyesbizottság általi elfogadás esetén ki kell egészíteni ezt a megállapodást.
  • A jegyzőkönyv lehetővé teszi Új-Zéland számára, hogy társult országként részt vegyen a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram – a programra az (EU) 2021/695 rendelet (lásd az összefoglalót) 4. cikke hivatkozik és az (EU) 2021/764 határozat (lásd az összefoglalót) hajtja végre – II. pillérében (Globális kihívások és európai ipari versenyképesség) és hozzájáruljon ahhoz.
  • Egyedi szabályok többek között a következők:
    • az Új-Zélandnak a Horizont Európa programhoz való pénzügyi hozzájárulására és a kifizetések módszertanára vonatkozó szabályok;
    • viszonossági záradék, amely biztosítja, hogy az EU-ban letelepedett kutatók és szervezetek részt vehessenek azon új-zélandi kutatási és innovációs programokban, amelyek egyenértékűek a Horizont Európa programmal és fordítva;
    • további rendelkezések, beleértve a Közös Kutatóközpont (JRC) tevékenységeiben való részvételt is;
    • Új-Zéland megfigyelőként részt vehet az érintett (II. pilléren belüli) irányítási struktúrákban Új-Zélandra vonatkozó pontok tekintetében.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

A megállapodás 2023. július 9-től ideiglenesen alkalmazandó, a hatálybalépéshez szükséges eljárások lezárásáig.

HÁTTÉR

Az EU és Új-Zéland közötti tudományos és innovációs partnerséget a 2009. évi tudományos és technológiai együttműködési megállapodás (lásd az összefoglalót) támogatja, amely lehetővé tette a két partner közötti szorosabb kapcsolatok kialakítását.

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás egyrészről az Európai Unió, másrészről Új-Zéland között Új-Zéland uniós programokban való részvételéről (HL L 182., 2023.7.19., 4–22. o.)

A Tanács (EU) 2023/1475 határozata (2023. május 15.) az egyrészről az Európai Unió, másrészről Új-Zéland közötti, Új-Zéland uniós programokban való részvételéről szóló megállapodásnak az Unió nevében történő aláírásáról és az ideiglenes alkalmazásáról (HL L 182., 2023.7.19., 1–3. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács (EU) 2022/1007 határozata (2022. június 20.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Új-Zéland közötti, a kapcsolatokról és az együttműködésről szóló partnerségi megállapodásnak az Unió nevében történő megkötéséről (HL L 171., 2022.6.28., 1–2. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/695 rendelete (2021. április 28.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, továbbá az 1290/2013/EU és az 1291/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 1–68. o.)

A Tanács (EU) 2021/764 határozata (2021. május 10.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról és a 2013/743/EU határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 167I., 2021.5.12., 1–80. o.)

Partnerségi megállapodás a kapcsolatokról és az együttműködésről egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Új-Zéland között (HL L 321., 2016.11.29., 3–30. o.)

A Tanács (EU) 2016/2079 határozata (2016. szeptember 29.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Új-Zéland közötti kapcsolatokról és együttműködésről szóló partnerségi megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 321., 2016.11.29., 1–2. o.)

Megállapodás az Európai Közösség és Új-Zéland kormánya közötti tudományos és technológiai együttműködésről (HL L 171., 2009.7.1., 28–35. o.)

utolsó frissítés 21.09.2023

Top