EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tudományos és technológiai együttműködés az EU és Új-Zéland között

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az Európai Közösség és Új-Zéland kormánya közötti tudományos és technológiai együttműködésről

2009/502/EK határozat –- Az Európai Közösség és Új-Zéland kormánya közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodás megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS, ILLETVE A HATÁROZAT CÉLJA?

A megállapodás létrehozza az együttműködés hivatalos keretét, amely serkenti, fejleszti és megkönnyíti a tudomány és a technológia területén a békés célokat szolgáló tevékenységeket.

Határozatával a Tanács jóváhagyta a megállapodásnak az Európai Közösség (ma az EU) nevében történő megkötését.

FŐBB PONTOK

A megállapodás szerinti tevékenységeket a következő alapelvek alapján kell lefolytatni:

  • kölcsönös és méltányos hozzájárulás és előnyök;
  • kölcsönös hozzáférés a másik fél által működtetett vagy finanszírozott kutatási programokhoz vagy projektekhez;
  • kellő időben történő információcsere;
  • a tudásalapú társadalom előmozdítása mindkét fél gazdasági és társadalmi fejlődéséért;
  • a szellemi tulajdonjogok oltalma.

Együttműködés

A megállapodás az együttműködési tevékenységek két formájára vonatkozik:

  • közvetlen együttműködési tevékenységek, beleértve a következőket:
    • megbeszélések, például szakértők között
      • általános vagy konkrét jellegű tudományos és technológiai témáira vonatkozó információk megvitatására és cseréjére, valamint
      • együttműködés keretében felvállalható kutatási és fejlesztési programok és projektek meghatározására;
    • információcsere a kutatással és a fejlesztéssel kapcsolatos tevékenységek, szabályozások, gyakorlatok, törvények és rendeletek tárgyában
    • kutatók, műszaki munkatársak és egyéb szakértők általános vagy konkrét kérdésekben folytatott tanulmányútjai és cserelátogatásai
    • más tevékenységi formák alkalmazása a tudomány és a technológia területén, beleértve együttműködési projektek és programok megvalósítását, más tevékenységi formákat, amelyekről a tudományos és technológiai együttműködési vegyes bizottság dönthet;
  • közvetett együttműködési tevékenységek: bármely résztvevő* a felek egyike részéről részt vehet bármely kutatási programban/ projektben, amelyet a másik fél működtet vagy finanszíroz a felek vonatkozó törvényeivel és rendelkezéseivel összhangban.

HATÁLYBALÉPÉS IDŐPONTJA

A megállapodás 2009. január 30-án lépett hatályba egy ötéves kiindulási időszakra. Továbbra is hatályban marad, kivéve, ha a felek egyike a megállapodást felmondja, a másik félnek írásban megküldött értesítéssel.

HÁTTÉR

Az EU és Új-Zéland közötti kapcsolatokat egy sor megállapodás határozza meg.

Az első politikai együttműködési állásfoglalás az EU és Új-Zéland között még 1999-ben készült el, amikor aláírták az „Európai Unió és Új-Zéland közötti kapcsolatokról szóló közös nyilatkozatot”.

Ennek helyébe lépett 2007-ben „a kapcsolatokról és az együttműködésről szóló közös nyilatkozat”, és frissítették a politikai állásfoglalást, amely részletes cselekvési programot határoz meg az EU és Új-Zéland számára, olyan területeken, mint a globális és regionális biztonság, a terrorizmus elleni küzdelem és az emberi jogok, a fejlesztési és gazdasági együttműködés, kereskedelem, az éghajlatváltozás, valamint a tudomány és a technológia. A közös nyilatkozat hangsúlyozta a szorosabb együttműködés fontosságát is, az emberek közötti kapcsolatok további könnyítése és a felsőoktatáson belüli cserék bátorítása érdekében.

Az Európai Bizottság és Új-Zéland Kormánya 2018 júniusában indította meg hivatalosan a kereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat az EU és Új-Zéland között.

További információk:

Az Új-Zélanddal közösen folytatott kutatási és innovációs (K+I) együttműködéssel kapcsolatos további információk:

KULCSFOGALMAK

résztvevő: Bármely természetes személy, akinek szokásos tartózkodási helye Új-Zélandon van, vagy bármely, Új-Zélandon létrejött jogi személy, vagy az EU, amely jogi személy, és amely jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik, saját nevében.

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás az Európai Közösség és Új-Zéland kormánya közötti tudományos és technológiai együttműködésről (HL L 171., 2009.7.1., 28-35. o.)

A Tanács 2009/502/EK határozata (2009. január 19.) az Európai Közösség és Új-Zéland Kormánya közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodásnak az Európai Közösség nevében történő megkötéséről (HL L 171., 2009.7.1., 27. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

Partnerségi megállapodás a kapcsolatokról és az együttműködésről egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Új-Zéland között (HL L 321., 2016.11.29., 3-30. o.)

utolsó frissítés 30.08.2019

Top