EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A szomáliai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedések

A szomáliai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

356/2010/EU rendelet a szomáliai helyzet tekintetében egyes természetes vagy jogi személyekkel, szervezetekkel vagy testületekkel szemben hozott különleges korlátozó intézkedések bevezetéséről

2010/231/KKBP határozat – korlátozó intézkedések Szomáliával szemben

147/2003/EK rendelet egyes, Szomáliával szembeni korlátozó intézkedésekről

MI A RENDELETEK ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

A rendelet és a határozatok a természetes és jogi személyekre nézve a Szomáliában fennálló helyzet miatt bevezetett korlátozó intézkedéseket (szankciókat) részletezik.

FŐBB PONTOK

Katonai tevékenységek és technikai segítség

Tilos az alábbiakat bármely Szomáliában lévő személynek, szervezetnek vagy testületnek szállítani (vagy népszerűsíteni):

  • katonai tevékenységek finanszírozása, illetve áruk és technológia értékesítése, szállítása, átadása vagy kivitele;
  • árukkal és technológiával kapcsolatos katonai tevékenységeket érintő technikai segítség;
  • az Európai Unió (EU) állampolgárai által vagy az uniós tagállamok területéről származó fegyverek és kapcsolódó anyagok – beleértve a fegyvereket és lőszereket, katonai járműveket és felszereléseket, katonai jellegű felszereléseket és mindezek tartalék alkatrészeit, félkatonai felszereléseket és pótalkatrészeket – szállítása, értékesítése vagy átadása;
  • faszén vásárlása vagy behozatala az EU-ba Szomáliából, illetve az ilyen műveletek finanszírozása; és
  • a rögtönzött robbanószerkezetek alkatrészeinek a tagállamokból, illetve uniós állampolgárok által vagy uniós hajók vagy repülőgépek használatával történő, előzetes engedély nélküli értékesítése, kivitele, szállítása vagy átadása, azzal az indokkal, hogy azokat nem használják fel rögtönzött robbanószerkezetek előállítására.

A finanszírozás vagy technikai segítség tilalma az Európai Unió közös katonai listáján szereplő felszerelésekre vonatkozik, de nem alkalmazandó abban az esetben, ha a katonai felszerelés(t):

  • az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) személyzete részére szánják, beleértve az ENSZ szomáliai segítségnyújtó misszióját is;
  • az Afrikai Unió szomáliai átmeneti missziója (ATMIS) és annak partnerei részére szánják, kizárólag a legújabb stratégiai műveleti koncepció alapján és az ATMIS-szel együttműködésben;
  • az EU, Törökország, az Egyesült Királyság vagy az Egyesült Államok, illetve egyes más, a szomáliai átmeneti tervben részt vállaló államok kiképzési célokra szánják, illetve bizonyos egyéb hivatalos megállapodások alapján szolgálnak kiképzési célokat;
  • amelyet bizonyos feltételek mellett a szomáliai biztonsági és rendőri intézmények fejlesztésére szánják;
  • az ENSZ személyzete, a média, valamint a humanitárius és fejlesztési szervezetek dolgozói által kizárólag személyes használatra Szomáliába ideiglenesen kivitt védőruházat; vagy
  • kizárólag humanitárius vagy védelmi célokra szánt, halált nem okozó katonai felszerelések.

Gazdasági szankciók

  • Valamennyi pénzeszközt és gazdasági erőforrást befagyasztanak, amennyiben azok a 356/2010/EU rendelet I. mellékletében felsorolt személyek, szervezetek vagy testületek tulajdonában, birtokában vagy ellenőrzése alatt állnak.
  • A felsorolt személyek, szervezetek vagy testületek rendelkezésére semmiféle pénzeszköz vagy gazdasági erőforrás nem bocsátható.

A tagállamok engedélyezhetik egyes befagyasztott pénzeszközök felszabadítását, többek között a következők céljára:

  • alapvető szükségletek, beleértve az élelmiszerek, bérlet vagy jelzálog, gyógyszerek és orvosi kezelés, adók, biztosítási díjak és közüzemi díjak költségeit;
  • észszerű mértékű szakmai munkadíjak és jogi szolgáltatások nyújtásával kapcsolatban felmerült kiadások;
  • a befagyasztott pénzeszközök vagy gazdasági erőforrások kezelési vagy fenntartási költségei vagy szolgáltatási díjai; vagy
  • bizonyos egyéb rendkívüli kiadások, azzal a feltétellel, hogy a többi tagállamot és az Európai Bizottságot legalább két héttel korábban értesíteni kell.

A jegyzéken szereplő természetes és jogi személyek

Korlátozó intézkedések bevezetésére kerül sor az ENSZ szankcióbizottsága által megjelölt (a mellékletekben felsorolt) olyan személyekkel és szervezetekkel szemben, amelyek Szomália békéjét, biztonságát vagy stabilitását veszélyeztető cselekményekben vesznek részt, többek között a következőkben:

  • szexuális erőszakkal és nemi alapú erőszakkal járó cselekmények tervezése, irányítása vagy elkövetése;
  • a béke- és megbékélési folyamatot fenyegető cselekmények;
  • a szomáliai szövetségi kormányt vagy az ATMIS-t erővel fenyegető cselekmények;
  • a fegyverembargót vagy más értékesítési korlátozásokat sértő cselekmények, vagy az ehhez kapcsolódó segítségnyújtás;
  • a humanitárius segítségnyújtás akadályozása;
  • gyermekek toborzása vagy felhasználása fegyveres konfliktusokban;
  • a civil lakosságot, így a gyermekeket és a nőket is megcélozva a nemzetközi jog megsértése, ideértve e személyek megölését és megnyomorítását, a szexuális és nemi alapú erőszakot, az iskolák és kórházak elleni támadásokat, az elrablást és a lakóhely elhagyására kényszerítést is;
  • az al-Shabaabbal való kapcsolat, ideértve az alábbiakat:
    • az al-Shabaab tevékenységének finanszírozásában, tervezésében vagy elkövetésében való részvétel,
    • az al-Shabaab ellátása fegyverrel és kapcsolódó anyagokkal, és
    • toborzás az al-Shabaab vagy azzal kapcsolatban álló csoport számára.

A tagállamok feladatai

A tagállamoknak meg kell hozniuk a szükséges intézkedéseket a tiltott tevékenységek megelőzésére, többek között a következőket:

  • a nemzetközi joggal összhangban a Szomáliába érkező és onnan induló rakományok ellenőrzése a területükön, többek között a repülőtereken és a tengeri kikötőkben;
  • a szomáliai felségvizeken a Szomáliába tartó vagy onnan induló olyan hajók ellenőrzése, amelyekről alapos okkal feltételezhető, hogy az alábbiakat szállítják:
    • Szomáliából származó faszén (megsértve a faszénre vonatkozó tilalmat),
    • fegyverek vagy katonai felszerelések, amelyek megsértik a fegyverembargót, vagy amelyeket az ENSZ szankcióbizottsága által megjelölt személyek vagy szervezetek részére küldenek,
    • rögtönzött robbanószerkezetek alkatrészei.

Humanitárius célú mentességek

Az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 2664 (2022) számú határozatával összhangban az (EU) 2023/331 tanácsi rendelet és a 2023/338/KKBP tanácsi határozat bevezeti az uniós jogba a vagyoni eszközök befagyasztásával járó szankciók alóli mentességet a humanitárius segítségnyújtás és az alapvető emberi szükségleteket támogató egyéb tevékenységek esetében, bizonyos személyekre vagy szervezetekre vonatkozóan.

MIKORTÓL HATÁLYOSAK A RENDELETEK ÉS A HATÁROZAT?

  • A 356/2010/EU rendelet 2010. április 28. óta hatályos.
  • A 2010/231/KKBP határozat 2010. április 26. óta alkalmazandó.
  • A 147/2003/EK rendelet 2003. január 30. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 356/2010/EU rendelete (2010. április 26.) a szomáliai helyzet tekintetében egyes természetes vagy jogi személyekkel, szervezetekkel vagy testületekkel szemben hozott különleges korlátozó intézkedések bevezetéséről (HL L 105, 2010.4.27., 1–9. o.)

Az eredeti szöveg tartalmazza az 356/2010/EK tanácsi rendelet további módosításait. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 2010/231/KKBP határozata (2010. április 26.) az Iránnal szembeni korlátozó intézkedésekről és a 2009/138/KKBP közös álláspont hatályon kívül helyezéséről (HL L 105., 2010.4.27., 17–21. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 147/2003/EK rendelete (2003. január 27.) egyes Szomáliával szembeni korlátozó intézkedésekről (HL L 24., 2003.1.29., 2–3. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unió közös katonai listája a Tanács által 2022. február 21-én elfogadva (a katonai technológia és felszerelések kivitelének ellenőrzésére vonatkozó közös szabályok meghatározásáról szóló 2008/944/KKBP tanácsi közös álláspont által szabályozott eszközök) (az Európai Uniónak a Tanács által 2020. február 17-én elfogadott közös katonai listáját teszi naprakésszé és váltja fel) (KKBP) (HL C 85., 2020.3.13., 1–35. o.) (KKBP) (HL C 100., 2022.3.01., 3–35. o.)

Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – V. cím – Az Unió külső tevékenységére vonatkozó általános rendelkezések és a közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 2. fejezet – A közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 1. szakasz – Közös rendelkezések – 29. cikk (az EUSz. korábbi 15. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 33. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – IV. cím – Korlátozó intézkedések – 215. cikk (az EKSz. korábbi 301. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 144. o.)

utolsó frissítés 30.01.2023

Top