A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
(EU) 2022/2065 rendelet a digitális szolgáltatások egységes piacáról és a 2000/31/EK irányelv módosításáról (a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet)
MI A RENDELET CÉLJA?
A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet célja, hogy biztonságosabb online környezetet teremtsen a fogyasztók és a vállalkozások számára az Európai Unióban (EU) olyan szabályok révén, amelyek az alábbiakat célozzák:
- a fogyasztók és alapvető jogaik hatékonyabb védelme;
- az online platformok és a közösségi média felelősségeinek egyértelmű meghatározása;
- a jogellenes tartalmak és termékek, a gyűlöletbeszéd és a dezinformáció kezelése;
- nagyobb átláthatóság elérése jobb jelentéstétel és felügyelet révén; és
- az innováció, a növekedés és a versenyképesség ösztönzése az EU belső piacán.
FŐBB PONTOK
A rendelet meghatározza a közvetítő szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatók felelősségeit, valamint elszámoltathatósági és átláthatósági rendszert vezet be azokkal kapcsolatban; e szolgáltatók vagy szolgáltatások többek között a következők:
- internet-hozzáférést biztosító szolgáltatók,
- tárhelyszolgáltatások, például felhőszolgáltatás és internetes tárhely-szolgáltatás,
- doménnév-nyilvántartók,
- online piacok,
- alkalmazás-áruházak,
- közösségi gazdasági platformok,
- közösségi média,
- tartalommegosztó platformok,
- online utazási és szálláshelynyújtó platformok.
A rendelet részletes szabályokat határoz meg a következőkkel kapcsolatban is:
- az online óriásplatformok, amelyeket az EU-ban található 450 millió fogyasztó több mint 10 %-a használ; és
- a nagyon népszerű online keresőprogramok, amelyeket az EU-ban található 450 millió fogyasztó több mint 10 %-a használ.
A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály valamennyi érintett fél, különösen az uniós polgárok jogait és érdekeit védi az alábbiak révén:
- az illegális online tartalom (beleértve az árukat és szolgáltatásokat is) elleni küzdelem, különösen a következők révén:
- nagyobb ellenőrzés afölött, hogy a felhasználók milyen online tartalmakkal találkoznak, és jobb tájékozottság a számukra megjelenő hirdetésekről,
- a jogellenes tartalmak vagy termékek, a gyűlöletbeszéd és a dezinformáció egyszerű megjelölése,
- a „megbízható bejelentőkkel” való együttműködés lehetőségének biztosítása a platformok számára, és
- az online piactereken működő kereskedők nyomon követhetőségére vonatkozó kötelezettségek előírása;
- a felhasználók és a civil társadalom jogokkal való felruházása, többek között az alábbiak révén:
- lehetőség a tartalommoderálási döntések elleni fellebbezésre és a jogorvoslatra egy vitarendezési mechanizmus vagy bírósági jogorvoslat igénybevételével,
- a hatóságok és a kutatók hozzáférése az óriásplatformok által generált kulcsfontosságú adatokhoz az online kockázatok felmérése érdekében, és
- átláthatóság több területen, beleértve a tartalom vagy termékek ajánlásához használt algoritmusokat is;
- a kockázatok felmérése és csökkentése, többek között az alábbiak révén:
- az online óriásplatformok és a nagyon népszerű online keresőprogramok kötelezése arra, hogy megakadályozzák a rendszereikkel való visszaélést, és hogy kockázatkezelési rendszereiket független ellenőrzésnek vessék alá,
- a rendszerek reagáljanak gyorsan és hatékonyan a közbiztonságot vagy a közegészségügyet érintő válsághelyzetekre,
- a gyermekekre vonatkozó biztosítékok; az érzékeny személyes adatok célzott reklámozásra történő felhasználásának korlátozása;
- a felügyelet és a jogérvényesítés megerősítése valamennyi közvetítő szolgáltató esetében, fontos szerepet szánva az egyes uniós tagállamok független digitális szolgáltatási koordinátorainak és a Digitális Szolgáltatások Európai Testületének; ezen túlmenően az Európai Bizottság további felügyeleti hatáskörrel rendelkezik az online óriásplatformok és a nagyon népszerű online keresőprogramok tekintetében.
Válságreagálási mechanizmus
Válság esetén, ha olyan rendkívüli körülmények merülnek fel, amelyek az Unióban vagy annak jelentős részében a közbiztonságot vagy a közegészséget érintő komoly fenyegetéshez vezethetnek, a Bizottság előírhatja az online óriásplatformok és a nagyon népszerű online keresőprogramok számára a következőket:
- annak értékelése, hogy szolgáltatásaik jelentős mértékben hozzájárulnak-e, vagy valószínűleg jelentős mértékben hozzájárulnak-e a szóban forgó súlyos fenyegetéshez, és ha igen, hogyan;
- eredményes és arányos – a rendeletben előírt – intézkedések azonosítása és alkalmazása a súlyos fenyegetéshez való hozzájárulás megelőzése, megszüntetése vagy korlátozása érdekében;
- jelentés benyújtása a Bizottságnak az értékelésről és a válaszreakciókról.
Módosított irányelv
A rendelet az elektronikus kereskedelemről szóló 2000/31/EK irányelvet módosítja.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?
- A rendelet 2024. február 17-én lép hatályba.
- Az online óriásplatformokra és a nagyon népszerű online keresőprogramokra vonatkozó egyes szabályok 2022. november 16-tól alkalmazandók, beleértve a jelentéstételi kötelezettségeket, a független ellenőrzéseket, az adatmegosztást, valamint a felügyeletet (beleértve a díjakat), a vizsgálatot, a végrehajtást és a nyomon követést.
HÁTTÉR
A digitális szolgáltatásokról szóló rendelet egy jogszabálycsomag része, amely magában foglalja az (EU) 2022/1925 rendeletet, vagyis a digitális piacokról szóló jogszabályt is (lásd az összefoglalót).
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2065 rendelete (2022. október 19.) a digitális szolgáltatások egységes piacáról és a 2000/31/EK irányelv módosításáról (digitális szolgáltatásokról szóló rendelet) (HL L 277., 2022.10.27., 1–102. o.)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/1925 rendelete (2022. szeptember 14.) a digitális ágazat vonatkozásában a versengő és tisztességes piacokról, valamint az (EU) 2019/1937 és az (EU) 2020/1828 irányelv módosításáról (digitális piacokról szóló jogszabály) (HL L 265., 2022.10.12., 1–66. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács 2000/31/EK irányelve (2000. június 8.) a belső piacon az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások, különösen az elektronikus kereskedelem, egyes jogi vonatkozásairól („Elektronikus kereskedelemről szóló irányelv”) (HL L 178., 2000.7.17., 1–16. o.)
utolsó frissítés 15.02.2023