EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Koordinált gázkereslet-csökkentési intézkedések

Koordinált gázkereslet-csökkentési intézkedések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az (EU) 2022/1369 rendelet a koordinált gázkereslet-csökkentési intézkedésekről

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet célja, hogy megőrizze az Európai Unió (EU) gázellátásának biztonságát; ehhez a kereslet önkéntes csökkentését alkalmazza, és javítja a gázkereslet csökkentésére irányuló nemzeti intézkedések koordinációját, nyomon követését és az intézkedésekkel kapcsolatos jelentéstételt. Bevezeti az uniós riasztás kihirdetésének lehetőségét, amely az egész Unióra kiterjedő kötelező keresletcsökkentést vált ki.
  • A rendeletet eredetileg azzal összefüggésben fogadták el, hogy 2022 tavaszán bekövetkezett Oroszország Ukrajna elleni katonai agressziójának eszkalálódása, ami a gázellátás jelentős csökkenéséhez vezetett, mivel szándékos kísérlet történt ennek politikai fegyverként való felhasználására. A rendelet 2022. augusztus 9-től egy évig volt alkalmazandó.
  • Az (EU) 2023/706 módosító rendelet további egy évvel meghosszabbította az uniós tagállamok önkéntes gázkereslet-csökkentési céljait, és fenntartotta a lehetőséget, hogy az Európai Unió Tanácsa uniós riasztást bocsáthasson ki.

FŐBB PONTOK

Önkéntes keresletcsökkentés

Az (EU) 2023/706 módosító rendelet értelmében a tagállamok minden tőlük telhetőt megtesznek annak érdekében, hogy legalább 15 %-kal csökkentsék gázfogyasztásukat a 2023. április 1-jétől 2024. március 31-ig tartó időszakban (csökkentési időszak) a 2017. április 1. és 2022. március 31. közötti időszak átlagához képest (referencia-időszak).

Ez az egész EU-ban a 2022 augusztusa és 2023 januárja közötti időszak során az (EU) 2022/1369 rendelet által lefedett kezdeti időszak 15 %-nál nagyobb tényleges gázkereslet-csökkentését követi.

Kötelező keresletcsökkentés, ha az Unió riasztást hirdet ki

Uniós riasztás esetén minden tagállam köteles csökkenteni a gázfogyasztást a referencia-időszaki gázfogyasztásához képest legalább 15%-kal. A tagállamok által a figyelmeztető jelzés kihirdetését megelőző időszakban elért bármely keresletcsökkentést figyelembe kell venni a kötelező keresletcsökkentés céljából.

A Tanács az Európai Bizottság javaslata alapján Uniós riasztást hirdethet ki. A Bizottság köteles ilyen javaslatot benyújtani, ha úgy ítéli meg, hogy fennállnak az alábbiak:

  • a súlyos gázellátási hiány jelentős kockázata; vagy
  • a rendkívül magas gázkereslet jelentős kockázata, amely az uniós gázellátási helyzet jelentős romlását eredményezi.

A Bizottság abban az esetben is köteles az uniós riasztás kihirdetésére irányuló javaslatot benyújtani, ha ezt öt vagy több olyan illetékes tagállami hatóság kéri, amelyek az (EU) 2017/1938 rendelet (lásd az összefoglalót) alapján már nemzeti szintű riasztást hirdettek ki.

A Bizottság továbbá konzultációt folytat az (EU) 2017/1938 rendelet I. mellékletében meghatározott érintett kockázati csoportokkal és a gázkoordinációs csoporttal.

Kivételek

A kötelező 15%-os csökkentés alól kivételt képeznek az alábbi esetek:

  • egy tagállam villamosenergia-rendszere csak valamely nem uniós ország villamosenergia-rendszerével van szinkronizálva, majd leválasztják, amennyiben a mentesség az energiarendszer biztonságos és megbízható működéséhez szükséges;
  • egy tagállam nem áll közvetlen összeköttetésben valamely más tagállam összekapcsolt gázrendszerével.

Egy tagállam a kötelező keresletcsökkentési célérték kiszámításához használt referencia-gázfogyasztást csökkentheti:

  • a 2022. augusztus 1-jei köztes célértéke és az általa 2022. augusztus 1-jén tárolt gáz tényleges mennyisége közötti különbséggel megegyező gázmennyiséggel, amennyiben az említett időpontban teljesíti a köztes célértéket;
  • a referenciaidőszakban alapanyagként* felhasznált gáz mennyiségével.

Részleges, átmeneti vagy teljes eltérés alkalmazható, ha egy tagállam villamosenergia-válsággal néz szembe, amennyiben nem áll rendelkezésre más olyan gazdasági alternatíva, amely a villamosenergia-előállításhoz szükséges gáz felváltását az ellátás súlyos veszélyeztetése nélkül tenné lehetővé.

A tagállamok kötelesek egy megadott határidőn belül értesíteni a Bizottságot, ha a referencia-gázfogyasztáson alapuló mentességet vagy más eltérést kívánnak igénybe venni.

Gázkereslet-csökkentést célzó intézkedések

Az egyes tagállamok illetékes hatósága figyelemmel kíséri a keresletcsökkentési intézkedések végrehajtását.

A tagállamok szabadon választhatják meg a megfelelő keresletcsökkentési intézkedéseket. Ezeknek egyértelműen meghatározottaknak, átláthatóknak, arányosaknak, megkülönböztetésmenteseknek és ellenőrizhetőknek kell lenniük, és figyelembe kell venniük az (EU) 2017/1938 rendeletben meghatározott elveket. Az intézkedésekkel kapcsolatos követelmények különösen a következők:

  • nem torzíthatják indokolatlanul a versenyt vagy a belső gázpiac megfelelő működését;
  • nem veszélyeztethetik más tagállamok vagy az Unió gázellátásának biztonságát;
  • a védett felhasználók tekintetében meg kell felelniük az (EU) 2017/1938 rendeletben foglalt rendelkezéseknek.

A védett felhasználó alapvetően a gázszolgáltatáshoz csatlakozó háztartási fogyasztó. A tagállamok a kis- és középvállalkozásokat és az alapvető szociális szolgáltatásokat, valamint az ilyen szervezeteket ellátó távfűtőberendezéseket is bevonhatják e körbe, amennyiben azok nem tudnak a gáz helyett más tüzelőanyagra áttérni.

A tagállamok ki is zárhatják e felhasználókat az ilyen intézkedések hatálya alól olyan objektív és átlátható kritériumok alapján, amelyek figyelembe veszik az alábbiakat:

  • gazdasági jelentőség;
  • az ellátási zavar hatása a társadalom számára kritikus ellátási láncokra (ideértve a más tagállamokban található downstream láncokat is);
  • az ipari létesítményekben keletkező, potenciálisan tartós károk;
  • a fogyasztás csökkentésének és a termékek helyettesítésének lehetősége az Unióban.

A tagállamok kötelesek figyelembe venni az alábbiakat is:

  • villamosenergia-ágazatban felhasznált gáz csökkentésére irányuló intézkedések;
  • az iparban a tüzelőanyag-váltás ösztönzését célzó intézkedések;
  • a nemzeti figyelemfelhívó kampányok;
  • a fűtés és hűtés mérséklésére, valamint a más tüzelőanyagokra való átállásra és az ipari felhasználás csökkentésére irányuló célzott kötelezettségek.

Új szabály a szén-gáz közötti kapcsoló miatt megnőtt gázfogyasztás egyedi esetére

Az (EU) 2023/706 módosító rendelet egy új szabályt tartalmaz, amely szerint egy tagállam kiigazíthatja a referencia-gázfogyasztásnak a kötelező keresletcsökkentési célértéknek a távfűtéshez használt szénről gázra történő átváltásból származó fokozott gázfogyasztással történő kiszámításához használt referencia-gázfogyasztást, amennyiben ez a növekedés a 2023. augusztus 1. és 2024. március 31. közötti időszakban legalább 8 % a referencia-időszakbeli átlagos gázfogyasztáshoz képest, és amennyiben ez a növekedés közvetlenül a változásnak tulajdonítható.

Koordináció, nyomon követés, érvényre juttatás és felülvizsgálat

A tagállamok kötelesek:

  • együttműködni egymással az egyes érintett kockázati csoportokon belül;
  • legkésőbb 2022. október 31-ig naprakésszé tenni az (EU) 2017/1938 rendelet alapján létrehozott nemzeti vészhelyzeti tervét;
  • a felülvizsgált vészhelyzeti tervek elfogadása előtt konzultálni a Bizottsággal és az érintett kockázati csoportokkal;
  • figyelemmel kísérni a keresletcsökkentő intézkedések területükön történő végrehajtását, és kéthavonta jelentést tenni a Bizottságnak.

Uniós riasztás bejelentése esetén a jelentést havonta kell benyújtani.

A tagállamok a gázfogyasztás ágazatonkénti bontását is belefoglalhatják jelentésükbe.

Abban az esetben, ha a Bizottság megállapítja annak kockázatát, hogy egy tagállam nem fogja tudni teljesíteni a keresletcsökkentési kötelezettséget, a Bizottság felszólítja a tagállamot egy olyan terv benyújtására, amely meghatározza az e kötelezettség teljesítéséhez szükséges stratégiáját.

A Bizottságnak az Unió gázellátásának általános helyzetére tekintettel felül kellett vizsgálnia e rendeletet, és 2024. március 1-jéig jelentést kellett benyújtania a Tanácsnak e felülvizsgálat főbb eredményeiről. E jelentés alapján a Bizottságnak el kellett döntenie, hogy javaslatot tesz-e az (EU) 2022/1369 rendelet alkalmazási időszakának meghosszabbítására.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

  • Az (EU) 2022/1369 rendelet 2022. augusztus 9 -től hatályos, és a módosító (EU) 2023/706 rendelet 2023. április 1-jétől hatályos.
  • Az (EU) 2023/706 módosító rendelet 2024. március 31-ig hatályos.

HÁTTÉR

Az (EU) 2022/1369 rendelet által a 2022-23 telén elért keresletcsökkentés ellenére továbbra is fennálltak azok az aggályok, amelyek az energiaellátás 2023-2024 telére várható biztonságával kapcsolatosak, miközben 2023 nyarán és őszén jelentős áringadozások következtek be, amikor az árak néhány hét alatt több mint 50%-kal emelkedtek.

A Bizottság 2024. februári, fentebb említett felülvizsgálata megállapította, hogy 2022 augusztusa és 2023 decembere között az EU összesen 18%-kal csökkentette a gázkeresletet, így körülbelül 101 milliárd köbméter gázt takarított meg. A csökkentés valójában túllépte a 2022 nyarán kitűzött célt, és kulcsfontosságú volt a stabil ellátás biztosítása, az uniós energiapiacok stabilizálása és az Ukrajnával szembeni szolidaritás szempontjából.

A fentiek fényében a Bizottság a folyamatos gázkereslet-csökkentési intézkedésekről szóló tanácsi ajánlás elfogadását javasolta az (EU) 2022/1369 rendelet érvényességének kiterjesztése helyett. Ennek megfelelően a Tanács 2024. március 25-én elfogadta a koordinált gázkereslet-csökkentési intézkedésekről szóló ajánlását. Ez arra ösztönzi a tagállamokat, hogy továbbra is tegyenek önkéntes intézkedéseket annak érdekében, hogy a 2017 áprilisa és 2022 márciusa közötti átlagos gázkereslethez képest megmaradjon a 15%-os kollektív gázkereslet-csökkentés.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Alapanyag. A földgáznak a Bizottság (Eurostat) energiamérleg számításokban említettek szerinti, „nem energetikai célú felhasználása”.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács (EU) 2022/1369 rendelete (2022. augusztus 5.) a koordinált gázkereslet-csökkentési intézkedésekről (HL L 206., 2022.8.8., 1–10. o.)

Az (EU) 2022/1369 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács ajánlása (2024. március 25.) a koordinált gázkereslet-csökkentési intézkedések folytatásáról (HL C/2024/2476., 2024.3.27.)

A Bizottság jelentése a Tanácsnak: az (EU) 2023/706 rendelettel módosított, a koordinált gázkereslet csökkentéséről szóló (EU) 2022/1369 rendelet működésének felülvizsgálata (COM(2024) 88 final, 2022.2.27.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: „Gázmegtakarítás a téli ellátásbiztonságért” (COM(2022) 360 final, 2022.7.20.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – REPowerEU terv (COM(2022) 230 final, 2022.5.18.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1938 rendelete (2017. október 25.) a földgázellátás biztonságának megőrzését szolgáló intézkedésekről és a 994/2010/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 280., 2017.10.28., 1–56. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 715/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a földgázszállító hálózatokhoz való hozzáférés feltételeiről és az 1775/2005/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 211., 2009.8.14., 36–54. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 08.02.2024

Top