Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

2022. évi európai szemeszter (tavaszi csomag)

2022. évi európai szemeszter (tavaszi csomag)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A Bizottság közleménye a 2022. évi európai szemeszter tavaszi csomagjáról

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

A 2022. évi európai szemeszter tavaszi csomagjának céljai a következők:

  • az Európai Unió (EU) tagállamainak támogatása a gazdaság- és foglalkoztatáspolitika széles körű összehangolásában;
  • annak biztosítása, hogy a közös erőfeszítések a magas színvonalú és ambiciózus helyreállítási és rezilienciaépítési tervek kidolgozására irányuljanak;
  • az egyes tagállamok rezilienciájának elemzése;
  • iránymutatás nyújtása a tagállamok számára, hogy megfelelően reagálhassanak a fennálló és az újonnan jelentkező kihívásokra, és megvalósíthassák közös kulcsfontosságú szakpolitikai célkitűzéseiket;
  • a szakpolitikai kihívások és prioritások meghatározása a helyreállítási és rezilienciaépítési tervek új, kifejezetten a REPowerEU-val foglalkozó fejezeteivel kapcsolatban, annak érdekében, hogy – a REPowerEU célkitűzéseivel összhangban álló reformok és beruházások révén – csökkenjen a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség.

FŐBB PONTOK

A tavaszi csomag a következőket tartalmazza:

  • országspecifikus ajánlások és országjelentések 27 tagállam számára;
  • 12 tagállam részletes felülvizsgálata;
  • jelentés az államháztartási hiányról;
  • vélemények Németország és Portugália költségvetési tervezetéről;
  • a 14. megerősített felügyeleti jelentés Görögország esetében;
  • a programot követő felügyeleti jelentések Írországról, Spanyolországról, Ciprusról és Portugáliáról;
  • javaslat az Európai Unió Tanácsának a tagállamok foglalkoztatáspolitikáira vonatkozó iránymutatásokról szóló határozatára; és
  • monitoringjelentés az Egyesült Nemzetek Szervezetének fenntartható fejlődési céljai felé tett előrehaladásról uniós kontextusban.

REPowerEU és az európai szemeszter

A várakozások szerint az Unió gazdasága 2022-ben és 2023-ban tovább növekedett volna, azonban Oroszország Ukrajna ellen folytatott agresszív háborúja új kihívásokat teremtett az energiabiztonsággal és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséggel kapcsolatban. Az Unió azonban az új körülmények között is rezilienciáról tesz tanúbizonyságot.

A REPowerEU uniós terv, amely az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség megszüntetését célozza a tiszta átmenet felgyorsításával, valamint a reziliensebb energiarendszer és a tényleges energiaunió megvalósítása érdekében összefogást valósít meg.

Az elfogadott országspecifikus ajánlások:

  • iránymutatást nyújtanak a tagállamok számára arról, hogy hogyan reagálhatnak ezekre az újonnan jelentkező kihívásokra és hogyan valósíthatják meg közös kulcsfontosságú szakpolitikai célkitűzéseiket;
  • iránymutatást adnak a helyreállítási és rezilienciaépítési terveknek a REPowerEU-ról szóló új fejezeteire nézve – ezek a 2022. évre vonatkozó országspecifikus ajánlások, amelyek célja a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentése a REPowerEU célkitűzéseivel összhangban álló reformok és beruházások révén.

Országspecifikus jelentések és versenyképes fenntarthatóság

A 2022. évi tavaszi csomag ismét tartalmaz országjelentéseket és országspecifikus jelentéseket, gyors helyzetjelentést adva azokról a jelenlegi és a jövőben adódó kihívásokról, amelyekkel a tagállamok a versenyképes fenntarthatóság négy dimenziója – a környezeti fenntarthatóság, a termelékenység, a méltányosság és a makrogazdasági stabilitás – mentén szembesülnek, továbbá arról, hogy az egyes tagállamok milyen fokú rezilienciával rendelkeznek e kihívások kezelése során.

Költségvetési politika

A költségvetési iránymutatás az emelkedő energiaárak hatásának enyhítését ajánlja, különösen a kiszolgáltatott háztartások esetében, tekintetbe véve az intézkedéseknek az inflációra és a költségvetési fenntarthatóságra gyakorolt lehetséges hatásait, valamint szem előtt tartva a célt, hogy a fosszilis tüzelőanyagoktól való általános függőséget vissza kell szorítani és csökkenteni kell Oroszország szerepét a fosszilis tüzelőanyagok importjában.

Energia és a környezet fenntarthatósága

Az ajánlások az alábbiakat foglalják magukban:

  • a dekarbonizáció felgyorsítása;
  • a körforgásos gazdaságra való átállás előmozdítása;
  • az energiafogyasztás csökkentése és a megújuló energiák arányának növelése;
  • a megújulóenergia-projektek megvalósítását akadályozó nehézkes adminisztratív eljárások kezelése.

Termelékenység

Annak biztosítása, hogy a jól működő egységes piac a termelékenység növekedése, a gazdasági jólét és a konvergencia szempontjából kulcsfontosságú maradjon. A további beruházásokat az üzleti környezet fejlesztésére, az igazgatási kapacitásra és az intézményi rezilienciára irányuló ambiciózus reformokkal kell kiegészíteni. A hatékony és jól koordinált kutatási és innovációs eszközök, valamint az innováció és a piac közötti szakadék áthidalására irányuló további törekvések valamennyi tagállamban és régióban elengedhetetlenek a zöld és a digitális átállás felgyorsításához, valamint a fosszilis tüzelőanyagtól való függőség csökkentéséhez. A digitális infrastruktúrába és technológiákba eszközölt beruházások fontos szerepet játszanak gazdaságunk és társadalmaink zöld és digitális átállásában. E beruházásoknak ki kell egészülniük a digitális oktatásba, valamint az emberekbe és készségeikbe (többek között a továbbképzésbe és az átképzésbe) való beruházással.

Méltányosság

A szociális jogok európai pillére általános iránymutatási keret, amely az Unión belüli méltányosságot biztosítja; teljeskörű végrehajtása kulcsfontosságú a társadalmi és gazdasági konvergencia növeléséhez. Alapvető fontosságú a minőségi oktatáshoz való hozzáférés, a szociális biztonsági hálók általi megfelelő lefedettség és a rövid távú munkalehetőségek elérhetősége. A lehető legnagyobb hatásosság elérése érdekében a kiszolgáltatott háztartásokat támogató szakpolitikáknak ideiglenesnek és célzottnak kell lenniük, ugyanakkor fenn kell tartaniuk a fosszilis tüzelőanyagok fogyasztásának csökkentésére irányuló ösztönzőket, és vissza kell fogniuk azok költségvetési hatásait. A tagállamok folytatódó reformjai és beruházásai kulcsfontosságúak lesznek a minőségi munkahelyteremtés, a készségfejlesztés és a zökkenőmentes munkaerő-piaci átmenet támogatása szempontjából.

Makrogazdasági stabilitás

2023-ban a költségvetési politikának prudensnek kell lennie, ugyanakkor készen kell állnia arra is, hogy a változó gazdasági helyzetre reagáljon. Az éghajlatváltozás által kiváltott kockázatok csökkentése érdekében a tagállamokat arra ösztönzik, hogy a költségvetési tervezés során szisztematikusan vegyék figyelembe az éghajlatváltozás következményeit, és olyan szakpolitikákat és eszközöket alkalmazzanak, amelyek segítenek az éghajlattal kapcsolatos hatások méltányos módon történő megelőzésében és enyhítésében, valamint az e hatásokra való felkészülésben. Az ajánlások javasolják, hogy a tagállamok a zöld és a digitális átállásra, valamint az energiabiztonságra irányuló állami beruházások körét terjesszék ki, többek között a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz, a REPowerEU és más uniós alapok felhasználásával. Számos tagállam esetében továbbra is fontos az államadósság fenntarthatóságának biztosítása, és összehangolt erőfeszítéseket tesznek az agresszív adótervezés és az adócsalás elleni küzdelem fokozására.

Következtetések

A meglévő és az újonnan felmerülő kihívások kezelése kulcsfontosságú az európai gazdaságok és társadalmak rezilienciája, valamint az inkluzív és fenntartható növekedés szempontjából. A 2022. évi európai szemeszter központi eleme a fenntartható és inkluzív fellendülés, amely az ambiciózus helyreállítási és rezilienciaépítési terveknek és a versenyképes fenntarthatóság négy dimenziójának végrehajtásán alapul.

A tagállamoknak a helyreállítási és rezilienciaépítési tervek végrehajtásának folytatása mellett – a REPower tervet figyelembe véve – fel kell lépniük a 2022. évi, a meglévő és új kihívásokat tükrözi országspecifikus ajánlások végrehajtása érdekében.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, az Európai Központi Banknak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, a Régiók Bizottságának és az Európai Beruházási Banknak – 2022. évi európai szemeszter: tavaszi csomag (COM(2022) 600 final, 2022.5.23.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Ajánlás – A Tanács ajánlása Ausztria 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Ausztria 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 601 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Belgium 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Belgium 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 602 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Bulgária 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Bulgária 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 603 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Ciprus 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Ciprus 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 604 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Csehország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Csehország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 605 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Németország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Németország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 606 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Dánia 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Dánia 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 607 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Észtország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Észtország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 608 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Görögország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Görögország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 609 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Spanyolország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Spanyolország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 610 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Finnország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Finnország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 611 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Franciaország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról (COM(2022) 612 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Horvátország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Horvátország 2022. évi konvergenciaprogramját (COM(2022) 613 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Magyarország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Magyarország 2022. évi konvergenciaprogramját (COM(2022) 614 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Írország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Írország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 615 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Olaszország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Olaszország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 616 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Litvánia 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Litvánia 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 617 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Luxemburg 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Luxemburg 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 618 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Lettország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Lettország 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 619 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Málta 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Málta 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 620 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Hollandia 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Hollandia 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 621 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Lengyelország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Lengyelország 2022. évi konvergenciaprogramját (COM(2022) 622 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Portugália 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Portugália 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 623 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Románia 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Románia 2022. évi konvergenciaprogramját (COM(2022) 624 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Svédország 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Svédország 2022. évi konvergenciaprogramját (COM(2022) 625 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Szlovénia 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Szlovénia 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 626 final, 2022.5.23.)

Ajánlás – A Tanács ajánlása Szlovákia 2022. évi nemzeti reformprogramjáról, amelyben véleményezi Szlovákia 2022. évi stabilitási programját (COM(2022) 627 final, 2022.5.23.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – REPowerEU terv (COM(2022) 230 final, 2022.5.18.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – REPowerEU: Közös európai fellépés a megfizethetőbb, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiáért (COM(2022) 108 final, 2022.3.8.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/241 rendelete (2021. február 12.) a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz létrehozásáról (HL L 57., 2021.2.18., 17–75. o.)

Az eredeti szöveg tartalmazza az (EU) 2021/241 rendelet egymást követő módosításait. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 06.10.2022

Top