Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Online közvetítő szolgáltatások – tisztességes és átlátható feltételek az üzleti felhasználók számára

Online közvetítő szolgáltatások – tisztességes és átlátható feltételek az üzleti felhasználók számára

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2019/1150 rendelet az online közvetítő szolgáltatások üzleti felhasználói tekintetében alkalmazandó tisztességes és átlátható feltételek előmozdításáról

MI A RENDELET CÉLJA?

Célja, hogy az online platformok az üzleti felhasználókat tisztességes és átlátható módon kezeljék, így eredményesebb megoldásokkal lássák el őket arra az esetre, ha problémákba ütköznének, valamint kiszámítható és innovációbarát szabályozási környezetet teremtsen az EU-n belüli online platformok számára.

FŐBB PONTOK

Hatókör

  • A rendelet új szabályokat vezet be az online közvetítő szolgáltatások* (online platformok) és az online keresőprogramok számára, azzal a céllal, hogy az uniós vállalkozásokat és a szakmai weboldalakat összekapcsolják az uniós fogyasztókkal.
  • Az online platformok a tevékenységek széles skáláját fogják át, beleértve a következőket:
    • online piacok;
    • közösségi média és kreatív tartalom;
    • forgalmazási platformok alkalmazása;
    • árösszehasonlító webhelyek;
    • az együttműködő gazdaság piacterei, ahol szakmai felhasználókat fogadnak; és
    • online általános keresőprogramok.
  • Ezek ugyanazokkal a főbb jellemzőkkel bírnak, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat, amelyek megkönnyítik az együttműködést (ezen belül a kereskedelmi ügyleteket) a felhasználók között, az ilyen együttműködésekre vonatkozó adatok gyűjtését és felhasználását, és azokat a hálózati hatásokat, amelyek a legtöbb felhasználó által használt platformokat kiemelten értékessé teszik a többi felhasználó számára.

Szerződési feltételek

Az online platformok szolgáltatói kötelesek:

  • gondoskodni arról, hogy a szakmai felhasználók szerződési feltételei könnyen érthetők és könnyen beszerezhetők legyenek;
  • előre meghatározni, hogy milyen lehetséges okai lehetnek a szolgáltatások korlátozásának, felfüggesztésének vagy megszüntetésének;
  • értesíteni szakmai felhasználóikat – legalább 15 nappal előbb – a szerződési szabályok esetleges módosításairól, kivéve, ha azok konkrét jogi kötelezettség miatt szükségesek, vagy váratlan és fenyegető kiberbiztonsági kockázatok állnak fenn – ennek a kötelezettségnek a megsértése azt jelentené, hogy minden módosítás érvénytelen és semmis;
  • jóhiszeműen eljárni, aminek része, hogy tartózkodnak a szerződési feltételek visszamenőleges hatályú módosításától, biztosítják a felmondási jogot szakmai felhasználóik számára, és ismertetik, lesz-e hozzáférésük az üzleti felhasználók adataihoz a szerződésük megszűnését követően;
  • elmagyarázni, hogy lesznek-e fenntartott jogaik szakmai felhasználóik szellemi tulajdonát illetően vagy a platform azon képességével kapcsolatban, hogy a szakmai felhasználók áruit vagy szolgáltatásait az adott platformon kívül forgalmazza;
  • biztosítani a szakmai felhasználók számára a részletes indoklást szolgáltatásaik korlátozására, felfüggesztésére vagy megszüntetésére – teljes megszüntetés esetén egy ilyen nyilatkozatot 30 nappal előbb biztosítaniuk kell;
  • gondoskodni arról, hogy a szakmai felhasználók személyazonossága világosan látható legyen.

A szerződési feltételeknek tartalmazniuk kell a következőket:

  • a rangsorolást meghatározó fő paramétereket és azok relatív fontosságát az összes többi paraméterhez viszonyítva – ez a leírás tartalmazza a rangsorolás közvetlen vagy közvetett javadalmazással történő befolyásolásának lehetőségét (az online platformokon kívül az online keresőprogramoknak is meg kell határozniuk a rangsorolás meghatározó fő paramétereit);
  • adott esetben az olyan kiegészítő áruk és szolgáltatások leírását, amelyeket az online platform saját maga kínálhat, szakmai felhasználóinak áruit vagy szolgáltatásait kiegészítve;
  • egy leírást az általuk (vagy szakmai felhasználóik által) kínált árukra és szolgáltatásokra érvényes megkülönböztetett bánásmódról, összehasonlítva azt azzal a bánásmóddal, amelyet más szakmai felhasználók árui és szolgáltatásai számára biztosítanak (amely kötelezettség az online keresőmotorokra ugyanúgy érvényes);
  • egy leírást a szakmai felhasználók műszaki és szerződéses hozzáféréséről a személyes vagy más adatokhoz, amelyeket az üzleti felhasználók vagy a fogyasztók bocsátanak az érintett online közvetítő szolgáltatók rendelkezésére, vagy amelyek az ilyen szolgáltatások használata során keletkeznek;
  • adott esetben olyan jogi, gazdasági vagy kereskedelmi megfontolásokat is, amelyek esetleg korlátozhatják a szakmai felhasználók arra való képességét, hogy áruikat és szolgáltatásaikat eltérő feltételekkel kínálják, más csatornákon keresztül;
  • információkat az online platformok belső panaszkezelési rendszeréhez való hozzáférésről és működéséről, valamint egy vagy több olyan közvetítőről, akikhez az üzleti felhasználók fordulhatnak az online platform érintett szolgáltatójával szemben fennálló esetleges viták rendezése tárgyában.

Panaszok, közvetítés és jogorvoslat

  • Az 50 főnél többet foglalkoztató vagy 10 millió eurónál nagyobb éves árbevétellel rendelkező online platformok szolgáltatóinak belső panaszkezelési rendszert kell működtetniük a szakmai felhasználóktól érkező panaszok kezelésére, a rendeletben rögzített jogi kötelezettségeknek való meg nem felelés, vagy bármiféle technológiai problémák, intézkedések vagy a szolgáltatók magatartása ügyében, amelyek az üzleti felhasználókra hatással lehetnek. A panaszokat gyorsan és hatékonyan kell kezelni, és az egyénileg közölt eredményt világos és érthető nyelvezettel kell közölni.
  • A felügyelet, és ezen belül az onlineplatform-gazdasági megfigyelőközpont tájékoztatása céljából az online platformok szolgáltatóinak statisztikákat kell közzétenniük belső panaszkezelési rendszereik hatékonyságáról.
  • A viták gyors és eredményes rendezésének megkönnyítésére az online platformok szolgáltatóinak meg kell jelölniük egy vagy több olyan közvetítőt, akikhez az üzleti felhasználók fordulhatnak az online platform érintett szolgáltatójával szemben fennálló esetleges viták rendezése tárgyában.

Végrehajtás

  • A képviselő szervezeteknek és közjogi szerveknek önálló joguk van fellépni a nemzeti bíróságok előtt, és megakadályozni az előírások be nem tartását az online közvetítői szolgáltatók és a keresőmotorok részéről.
  • Ezenkívül az uniós országok hatékony, nyilvános végrehajtási mechanizmusokat is biztosítanak.

Felülvizsgálat

Az onlineplatform-gazdasági megfigyelőközpont támogatni fogja a Bizottságot az új szabályok hatásainak, valamint a digitális gazdasággal kapcsolatban felmerülő problémáknak és lehetőségeknek a figyelemmel kísérésében. 2022. január 13-ig a Bizottság a rendelet tervbe vett áttekintésének részeként kiértékeli, hogy szükség lehet-e kiegészítő vagy eltérő szabályokra.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2020. július 12-től hatályos.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalakon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Online közvetítő szolgáltatások: online platformok – az információs társadalom szolgáltatásai, amelyek lehetővé teszi az üzleti felhasználók számára, hogy árukat és szolgáltatásokat kínáljanak a fogyasztóknak, azzal a céllal, hogy megkönnyítsék az ilyen üzleti felhasználók és a fogyasztók közötti közvetlen üzletkötések kezdeményezését; ezeket üzleti felhasználók részére nyújtják az említett szolgáltatások nyújtója és olyan üzleti felhasználók között létrejött szerződéses jogviszony alapján, akik a fogyasztók részére árukat és szolgáltatásokat kínálnak.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1150 rendelete (2019. június 20.) az online közvetítő szolgáltatások üzleti felhasználói tekintetében alkalmazandó tisztességes és átlátható feltételek előmozdításáról (HL L 186., 2019.7.11., 57-79. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/943 irányelve (2016. június 8.) a nem nyilvános know-how és üzleti információk (üzleti titkok) jogosulatlan megszerzésével, hasznosításával és felfedésével szembeni védelemről (HL L 157., 2016.6.15., 1-18. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/680 irányelve (2016. április 27.) a személyes adatoknak az illetékes hatóságok által a bűncselekmények megelőzése, nyomozása, felderítése, a vádeljárás lefolytatása vagy büntetőjogi szankciók végrehajtása céljából végzett kezelése tekintetében a természetes személyek védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 2008/977/IB tanácsi kerethatározat hatályon kívül helyezéséről (HL L 119., 2016.5.4., 89–131. o.)

Az (EU) 2016/680 irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/1535 irányelve (2015. szeptember 9.) a műszaki szabályokkal és az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó szabályokkal kapcsolatos információszolgáltatási eljárás megállapításáról (kodifikált szöveg) (HL L 241., 2015.9.17., 1–15. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1215/2012/EU rendelete (2012. december 12.) a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról (HL L 351., 2012.12.20., 1–32. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 593/2008/EK rendelete (2008. június 17.) a szerződéses kötelezettségekre alkalmazandó jogról (Róma I.) (HL L 177., 2008.7.4., 6-16. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2008/52/EK irányelve (2008. május 21.) a polgári és kereskedelmi ügyekben végzett közvetítés egyes szempontjairól (HL L 136., 2008.5.24., 3–8. o.)

utolsó frissítés 19.08.2019

Top