Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tudományos és technológiai együttműködés az EU és Ausztrália között

Tudományos és technológiai együttműködés az EU és Ausztrália között

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az Európai Közösség és Ausztrália között a tudományos és műszaki együttműködésről

99/510/EK határozat – az Európai Közösség és Ausztrália között létrejött, a tudományos és műszaki együttműködésről szóló megállapodás módosításáról szóló megállapodás megkötése

94/457/EK határozat – az Európai Közösség és Ausztrália között létrejött, a tudományos és műszaki együttműködésről szóló megállapodás megkötése

MI A MEGÁLLAPODÁS, ILLETVE A HATÁROZATOK CÉLJA?

A megállapodás hivatalos keretet hoz létre azokon a kölcsönös érdeklődésre számot tartó területeken, amelyeken a felek a kérdéses területek vonatkozásában támogatják a tudományt és/vagy technológiát előmozdító kutatási és fejlesztési tevékenységeket. A megállapodást egyszer módosították 1999-ben, különös tekintettel a 4. cikkének (2) bekezdésére, vagyis az alkalmazási körére.

Határozataival a Tanács jóváhagyta a megállapodás megkötését és annak későbbi módosítását az Európai Közösség (ma az Európai Unió – EU) nevében.

FŐBB PONTOK

A megállapodás keretében végzett tevékenységek számos elven alapulnak:

  • kölcsönös haszon;
  • az együttműködési tevékenységek résztvevőinek cselekvését vélhetőleg befolyásoló információk kellő időben történő kicserélése;
  • a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok hatékony védelme és méltányos elosztása; és
  • annak szem előtt tartása, hogy az együttműködési tevékenységek az Unió és Ausztrália számára gazdasági és társadalmi haszonnal bírjanak.

Alkalmazási kör

Az együttműködés területei a következők:

  • Az Unió esetében magukban foglalhatják az összes olyan kutatási és technológiai fejlődési és demonstrációs tevékenységet, amely az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 180. cikke (a) bekezdésének (kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs programok végrehajtása a vállalkozásokkal, kutatási központokkal és egyetemekkel való és az azok közötti együttműködés előmozdításával) és (d) bekezdésének (az uniós kutatók képzésének és mobilitásának ösztönzése) hatálya alá tartozik, az utóbbit kizárólag olyan mértékben, amennyire az az infrastruktúra-üzemeltetők közötti hálózatokat és a kapcsolódó kutatási projekteket érinti.
  • Ausztrália esetében magukban foglalhatnak olyan tudományos és technológiai tevékenységeket, amelyeket Ausztrália kormánya, állami kormányok és területek vagy nem kormányzati hatóságok finanszíroznak vagy végeznek, beleértve a magánszférabeli kutatási tevékenységeket, az üzleti szférát és valamennyi érdekelt, kutatást végző szervezetet.

Tevékenységek

Az együttműködés az alábbi tevékenységeket foglalhatja magában:

  • személyek, jogi személyek*, kutató intézetek és más testületek – magukat a feleket is beleértve – részvétele az Ausztrália vagy az Unió által folytatott kutatási projektekben, a felek hatályos eljárásaival összhangban;
  • a kutatási projektekben történő együttműködés céljából a kutatási létesítmények közös használata;
  • tudósok, mérnökök és más érintett személyzet látogatása vagy cseréje az e megállapodás szerint folytatott együttműködés szempontjából lényeges szemináriumokon, szimpóziumokon és műhelymunkában történő részvétel céljából;
  • az e megállapodás szerint folytatott együttműködés szempontjából lényeges információk – például a gyakorlatra vonatkozó információ, törvények, rendelkezések és programok – cseréje; és
  • a Tudományos és Technológiai Együttműködés Uniós és Ausztrál Vegyes Bizottsága által kölcsönösen meghatározott egyéb tevékenységek.

HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

A megállapodás 1994. július 25-én lépett hatályba, az azt módosító megállapodás pedig 1999. december 9-én. Határozatlan időtartamra szól, és 12 hónappal korábban írásban megküldött értesítés útján bármelyik fél bármikor felmondhatja.

HÁTTÉR

Az 1994-es tudományos és technológiai megállapodás volt az első olyan tudományos és technológiai együttműködési megállapodás, amelyet az Európai Közösség egy Európán kívüli iparosodott országgal megkötött. A megállapodás az Unió és Ausztrália közötti, szélesebb értelemben vett kétoldalú kapcsolatok része, amelyek alapját az Unió és Ausztrália közötti 2008-as partnerségi keret képezi. 2017-ben egy új, átfogóbb keretmegállapodást írtak alá, amely 2018. október 4. óta ideiglenesen bizonyos ágazatokra alkalmazandó.

További információk:

Az Ausztráliával kötött kutatási és innovációs („K+I”) együttműködésről bővebb információk a következő oldalon találhatók:

KULCSFOGALMAK

Jogi személyek: jogokkal és kötelezettségekkel rendelkező vállalatok, szervezetek és magánszemélyek.

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás az Európai Közösség és Ausztrália között a tudományos és műszaki együttműködésről (HL L 188., 1994.7.22., 18–25. o.)

A megállapodás későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 99/510/EK határozata (1999. április 29.) az Európai Közösség és Ausztrália között létrejött, a tudományos és műszaki együttműködésről szóló megállapodás módosításáról szóló megállapodás megkötéséről (HL L 195., 1999.7.28., 31. o.)

A Tanács 94/457/EK határozata (1994. június 27.) az Európai Közösség és Ausztrália között létrejött, a tudományos és műszaki együttműködésről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 188., 1994.7.22., 17. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Keretmegállapodás egyrészről az Európai Unió és annak tagállamai, másrészről Ausztrália között (HL L 237., 2017.9.15., 7–35. o.)

utolsó frissítés 26.03.2020

Top