Európai uniós humanitárius segítségnyújtás és polgári védelem – 2016-os éves jelentés
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
Éves jelentés az Európai Unió humanitárius segítségnyújtási politikájáról és annak 2016. évi végrehajtásáról (COM(2017) 662 final)
MI A JELENTÉS CÉLJA?
A jelentés bemutatja az EU 2016–ban annak érdekében végrehajtott fő humanitárius segítségnyújtási és polgári védelmi intézkedéseit, hogy:
- segítséget nyújtson a világszerte jelentkező humanitárius válságok enyhítésében;
- az egész EU-ban erősítse az együttműködést a polgári védelemért felelős hatóságok között az EU–n belül vagy kívül előforduló, természeti vagy ember által okozott katasztrófákra való reagálás során.
A jelentést az Európai Bizottság az 1257/96/EK tanácsi rendeletnek megfelelően készítette el, amely előírja, hogy az EU főbb humanitárius segítségnyújtási tevékenységeinek és politikájának az adott évben megvalósuló eredményeiről szóló, a finanszírozott műveletek összefoglalóját is tartalmazó jelentést kell benyújtani az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.
FŐBB PONTOK
2016-ban a humanitárius válságok számban, összetettségben és súlyosságban is egyre komolyabbá váltak:
- több mint 50 fegyveres konfliktusra került sor a világon;
- 2016-ban 40 országban több mint 95 millió ember szorult humanitárius segítségnyújtásra;
- közel 65 millióan (akiknek 50%–a gyermek) kényszerültek az otthonuk elhagyására – többen mint valaha.
Intézkedések
- Szíriai menekültválság: az EU humanitárius segítségnyújtási költségvetésének jelentős részét (454 millió euró) a szíriai válság miatt legközvetlenebbül érintett országokban (különösen Jordániában és Libanonban) található menekültek, valamint a Szíriában maradt humanitárius segítségnyújtásra szorulók támogatására fordították.
- A törökországi menekülteket támogató eszköz: az eszköz, amely 2016-ban kezdte meg működését, csaknem 3 millió menekültet támogat:
- 1,4 milliárd euró összegű, 2016-ra és 2017-re vonatkozó humanitárius ága főként a táborokon kívül élő menekültek támogatására összpontosított (akik a menekültek nagy részét teszik ki, és akik egyúttal a legkiszolgáltatottabbak is).
- Afrika: Az uniós segítségnyújtás különös figyelmet fordított a Száhel-övezet és az Afrika szarva, valamint a Csád-tó térségében felmerülő összetett vészhelyzetekre, amelyek során az élelmezésbiztonsági válságok számos elhúzódó konfliktussal jártak együtt:
- 747 millió eurót irányoztak elő a Szubszaharai-Afrikában jelentkező válságok kezelésére. A legnagyobb juttatásban Szudán és Dél-Szudán (192 millió euró), Afrika szarva (203 millió euró), valamint Nyugat-Afrika (140 millió euró) részesült;
- mind Afrika szarva, mind pedig a Száhel-övezet tekintetében a Bizottság stratégiájának központi elemét jelentette, hogy az érintett közösségek ellenálló képességének támogatása érdekében biztosítsák a szoros kapcsolatot az uniós fejlesztési támogatással.
- Irak, a tágabb Közel-Kelet és Észak-Afrika: Az EU
- segítséget nyújtott az iraki konfliktus áldozatainak (159 millió euró), és támogatta a nemzetközi érdekérvényesítő fellépéseket. A Mosul körüli konfliktussal összefüggésben az uniós polgári védelmi mechanizmus révén az EU segítséget nyújtott az uniós országoktól származó támogatás eljuttatásában és koordinálásában;
- jelentős támogatást nyújtott a humanitárius tevékenység számára Jemenben (70 millió euró) és Palesztinában (25 millió euró);
- folyamatos támogatást biztosított Észak-Afrikában a nyugat-szaharai menekültek, valamint a konfliktus által érintett líbiai populáció számára.
- Ukrajna: az EU az egyik legnagyobb humanitárius donor (28,4 millió euró), amely élelmiszert, menedéket, egészségügyi ellátást és pszichológiai segítséget biztosít a kelet-ukrajnai konfliktus miatt legkiszolgáltatottabb emberek számára.
Reagálás a természeti katasztrófákra
A természeti katasztrófákra való gyors és hatékony reagálás 2016-ban prioritást jelentett a Bizottság számára. A reagálás a partnerszervezetek révén nyújtott humanitárius segélyen és az uniós polgári védelmi mechanizmuson alapul.
- A Bizottság 298 millió eurót irányzott elő az El Niño jelenség által érintett emberek számára nyújtott sürgősségi humanitárius segélyre.
- Az EU különösen a Fidzsiben pusztító Winston nevű trópusi ciklon és a Pápua Új-Guineában kialakult szárazság áldozatainak támogatását finanszírozta, valamint segítséget nyújtott a 2016-os ecuadori földrengés által érintetteknek.
Egyéb kérdések
- Oktatás szükséghelyzetben – a Bizottság a humanitárius válságok tekintetében az eredeti humanitárius segítségnyújtási költségvetés több mint 4%-át oktatási programok számára irányozta elő.
- A humanitárius segítségnyújtás és a fejlesztés összekapcsolása:
- az EU szolgálatai szorosan együttműködtek a Haitin pusztító Matthew hurrikánra adott válaszlépések során, valamint Nigériában az összetett válság kezelésében;
- a kényszerű lakóhelyelhagyások esetében a Bizottság szolgálatai együttműködtek az Európai Külügyi Szolgálattal a területen zajló műveletek támogatása érdekében, hogy átfogó, fejlesztésvezérelt megközelítést vezessenek be.
- Elfelejtett válságok – általában az eredeti humanitárius segítségnyújtási költségvetés legalább 15%-át fordítják az elfelejtett válságok áldozatainak támogatására. Ide tartozik Algériában a nyugat-szaharai menekültek, Mianmarban és Szudánban a belső menekültek, Pakisztánban a konfliktus sújtotta népesség, valamint Csádban a darfuri menekültek részére nyújtott humanitárius támogatás.
HÁTTÉR
További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:
FŐ DOKUMENTUM
A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Éves jelentés az Európai Unió humanitárius segítségnyújtási politikájáról és annak 2016. évi végrehajtásáról (COM(2017) 662 final, 2017.11.13.)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Méltó élet: a segélyfüggőségtől az önellátásig – Kényszervándorlás és fejlesztés (COM(2016) 234 final, 2016.4.26.)
A Bizottság határozata (2015. november 24.) az Unió és a tagállamok fellépéseinek koordinációs mechanizmus – a Törökország-támogató Menekültügyi Eszköz – révén való összehangolásáról (HL C 407., 2015.12.8., 8–13. o.)
A határozat későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
Az Európai Parlament és a Tanács 1313/2013/EU határozata (2013. december 17.) az uniós polgári védelmi mechanizmusról (HL L 347., 2013.12.20., 924–947. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
A Tanács 1257/96/EK rendelete (1996. június 20.) a humanitárius segítségnyújtásról (HL L 163., 1996.7.2., 1–6. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
utolsó frissítés 12.06.2018