Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A nehéz tehergépjárművek visszapillantó tükrökkel való utólagos felszerelése

A nehéz tehergépjárművek visszapillantó tükrökkel való utólagos felszerelése

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2007/38/EK irányelv az EU-ban nyilvántartásba vett nehéz tehergépjárművek visszapillantó tükrökkel való utólagos felszereléséről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv meghatározza a visszapillantó tükrök utólagos felszerelésének szabályait a 3,5 tonnát meghaladó áruszállításra kialakított, és 2000. január 1. után nyilvántartásba vett haszongépjárművek számára.

Ez főként a többi úthasználó biztonságának javítását szolgálja, amilyenek a gyalogosok, a kerékpárosok és a motorkerékpárosok, akik különösen ki vannak téve az oldalirányú holttér veszélyeinek a tehergépkocsik utasoldalán.

FŐBB PONTOK

A tagállamok 2007. augusztus 6-tól kezdve, legkésőbb 2009. március 31-ig előírják, hogy valamennyi 3,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb tömegű (N2 és N3 kategóriájú) áruszállító járművet az EU-ban fel kell szerelni az utasoldalon a IV. osztályba tartozó (nagy látószögű) és az V. osztályba tartozó (közelre látó) visszapillantó tükrökkel.

Az irányelv ideiglenes intézkedés, amely a 2000. január 1. után nyilvántartásba vett járművekre vonatkozik, és célja, hogy javítsa a közvetett látást a járművekre vonatkozó új szabályokról szóló 661/2009/EK rendeletben nem szereplő járművek esetében.

Az irányelv nem közvetlenül alkalmazandó, hanem megköveteli, hogy a nemzeti kormányok jogszabályokat fogadjanak el, amelyek kötelezővé teszik a tükröket.

Kivételek

  • Azok a járművek, amelyeket az utasoldalon már felszereltek tükrökkel, és a IV. osztályba tartozó visszapillantó tükrök talajszinten mért teljes látóterének legalább 95%-át, és az V. osztályba tartozóak talajszinten mért teljes látóterének legalább 85%-át mutatják, a jogszabályoknak megfelelnek.
  • Azok a járművek, amelyeket gazdasági vagy műszaki okokból nem lehet felszerelni ilyen követelményeknek megfelelő tükrökkel, felszerelhetők kiegészítő tükrökkel vagy egyéb közvetett látást biztosító eszközökkel, például kamerákkal is, feltéve, hogy ezeknek az eszközöknek a kombinációja a követelményeknek megfelel.
  • Azok a járművek, amelyek 7,5 tonnánál kevesebb teher szállítására alkalmasak, és ahol a jármű maximális terhelése esetén nem lehetséges az V. osztályú tükröt a talajtól számított több mint 2 méteres magasságban felszerelni, valamint ha az nem lenne teljes mértékben látható a vezető helyéről.
  • Azok a járművek, amelyekre vonatkoznak olyan nemzeti jogszabályok, amelyek hasonló minimumkövetelményeket támasztanak és amelyek ennek a jogszabálynak az időpontja előtt hatályba léptek, kivételt képeznek.

Az uniós országoknak közölniük kell a műszaki megoldások jegyzékét az Európai Bizottsággal, amely az információkat nyilvánosan közzéteszi. A Bizottság felel azért – a vonatkozó bizottságokon keresztül –, hogy a berendezéseket beszereljék és a megfelelőség és közúti alkalmasság szempontjából teszteljék.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2007. augusztus 3. óta hatályos. Az uniós országokban 2008. augusztus 6-ig kellett rendelkezéseit törvénybe foglalni.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2007/38/EK irányelve (2007. július 11.) a Közösségben nyilvántartásba vett nehéz tehergépjárművek visszapillantó tükrökkel való utólagos felszereléséről (HL L 184., 2007.7.14., 25–28. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2014/45/EU irányelve (2014. április 3.) a gépjárművek és pótkocsijaik időszakos műszaki vizsgálatáról és a 2009/40/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 127., 2014.4.29., 51–128. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 661/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról (HL L 200., 2009.7.31., 1–24. o.)

A 661/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt szöveg kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 19.02.2018

Top