EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A genetikai erőforrásokhoz való hozzáférés és a hasznosításukból származó előnyök megosztása (Nagojai Jegyzőkönyv)

A genetikai erőforrásokhoz való hozzáférés és a hasznosításukból származó előnyök megosztása (Nagojai Jegyzőkönyv)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Nagojai Jegyzőkönyv

2014/283/EU határozat a Biológiai Sokféleség Egyezményhez csatolt, a genetikai erőforrásokhoz való hozzáférésről és a hasznosításukból származó előnyök igazságos és méltányos megosztásáról szóló Nagojai Jegyzőkönyvnek az EU nevében történő megkötéséről

MI A JEGYZŐKÖNYV ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

  • A Nagojai Jegyzőkönyv a Biológiai Sokféleség Egyezményhez (BSE) csatolt jegyzőkönyv, amelyet a világ vezetői elsőként 2010-ben írtak alá. A Biológiai Sokféleség Egyezménynek 193 országgal együtt az EU is részes fele. A protokoll célja a genetikai erőforrások használatából származó haszon igazságos és kiegyensúlyozott elosztása.
  • A határozat hivatalosan jóváhagyja az „a Biológiai Sokféleség Egyezményhez csatolt, genetikai erőforrásokhoz való hozzáférésről és a hasznosításukból származó előnyök igazságos és méltányos megosztásáról szóló Nagojai Jegyzőkönyvet” az Európai Unió (EU) nevében. A jóváhagyás révén a jegyzőkönyv, amely a biodiverzitás nemzetközi irányításáról szóló fontos megállapodás, jogilag köti az EU-t.

FŐBB PONTOK

A jegyzőkönyv 2014. május 16-i jóváhagyásával az EU hozzájárult a világszert szükséges 50 megerősítéshez, amely lehetővé tette, hogy a Nagojai Jegyzőkönyv 2014. október 12-én hatályba lépjen. Ennek eredményeként a jegyzőkönyv részes feleinek első találkozójára (COP-MOP 1) a Biológiai Sokféleség Egyezmény (BSE) kétévente megrendezésre kerülő, magas szintű találkozójára 2014. október 13–17. között került sor Dél-Koreában, a Biológiai Sokféleség Egyezmény Részes Feleinek 12. konferenciájával (COP 12) egyidejűleg.

Hozzáférés és az előnyök megosztása

  • A Nagojai Jegyzőkönyv a Biológiai Sokféleség Egyezménynek a hozzáférés és az előnyök megosztására irányuló harmadik célját hajtja végre, amelynek középpontjában a genetikai erőforrások felhasználásából származó előnyök igazságos és méltányos elosztása áll, többek között a genetikai erőforrásokhoz való megfelelő hozzáférés, valamint a vonatkozó technológiák megfelelő továbbítása révén.
  • A genetikai erőforrások tényleges vagy potenciális értékű genetikai anyagok, amelyek természetes vagy nemesített állományokból származnak (például a magbankok vagy a botanikus kertek). Ezeket az erőforrásokat jellemzően a természettudományos kutató-fejlesztő munka során használják, és az új gyógyszerekkel, vegyi anyagokkal vagy kozmetikumokkal kapcsolatos innováció alapját képezik.
  • A Biológiai Sokféleség Egyezmény felismeri az országok szuverén jogát a nemzeti erőforrásaik felett. A Nagojai Jegyzőkönyv összefüggésében a hozzáférés és az előnyök megosztása ezen az elven alapul. A jegyzőkönyv részes felei felhatalmazással rendelkeznek annak eldöntésére, hogy kívánják-e szabályozni genetikai erőforrásaikhoz való hozzáférést, és meghatároznak-e feltételeket a hasznok megosztásához (pl. előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyásra és a genetikai forrásokat felhasználó felekkel kölcsönösen elfogadandó feltételekre irányuló tárgyalásokra vonatkozó szabályok és eljárások).
  • A Nagojai Jegyzőkönyv a bennszülött vagy helyi közösség genetikai erőforrásokhoz kapcsolódó hagyományos ismereteinek felhasználására is vonatkozik.
  • A jegyzőkönyv minden fél számára kötelező szabályokat állapít meg az előírások betartására vonatkozóan annak érdekében, hogy nyomon lehessen követni a genetikai erőforrások felhasználását, miután azok elhagyják a szolgáltató országot.
  • A jegyzőkönyv az előnyök megosztása mellett fokozottabb jogbiztonságot és átláthatóságot teremt mind a genetikai forrásokat rendelkezésre bocsátók, mind az azokat felhasználók tekintetében. A jegyzőkönyv útmutatásai alapján létrehozott és megosztott hasznoknak hozzá kell járulniuk a biológiai sokféleség megőrzéséhez és komponenseinek fenntartható használatához (a Biológiai Sokféleség Egyezmény első és második célja).

A Nagojai Jegyzőkönyv megfelelésre vonatkozó intézkedéseit végrehajtó, a hozzáférésről és az előnyök megosztásáról szóló 511/2014/EU rendelet 2014. június 9-én lépett hatályba, és a Nagojai Jegyzőkönyv 2014. október 12-i – EU tekintetében történő – hatálybalépését követően alkalmazandó.

Az (EU) 2015/1866 végrehajtási rendelet intézkedéseket tartalmaz a hozzáférésről és a hasznok megosztásáról szóló uniós rendeletben meghatározott kérdések vonatkozásában, különös tekintettel a gyűjtemények nyilvántartására, a felhasználói megfelelés monitoringjára és a bevált gyakorlatokra. Az Európai Bizottság 2015. október 13-án fogadta el és 2015. november 9-én lépett hatályba.

HATÁLYBALÉPÉS

A jegyzőkönyv 90 nappal az 50 megerősítő okirat letétbe helyezésének dátuma után, 2014. október 12-én lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUMOK

Nagojai Jegyzőkönyv a Biológiai Sokféleség Egyezményhez csatolt, a genetikai erőforrásokhoz való hozzáférésről és a hasznosításukból származó hasznok igazságos és méltányos megosztásáról (HL L 150., 2014.5.20., 234–249. o.)

A Tanács 2014/283/EU határozata (2014. április 14.) a Biológiai Sokféleség Egyezményhez csatolt, a genetikai erőforrásokhoz való hozzáférésről és a hasznosításukból származó előnyök igazságos és méltányos megosztásáról szóló Nagojai Jegyzőkönyvnek az Európai Unió nevében történő megkötéséről (HL L 150., 2014.5.20., 231–233. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 511/2014/EU rendelete (2014. április 16.) a genetikai erőforrásokhoz való hozzáféréssel és a hasznosításukból származó hasznok igazságos és méltányos megosztásával kapcsolatban a felhasználókra vonatkozó, a Nagojai Jegyzőkönyv szerinti, az Unióban alkalmazandó megfelelési szabályokról (HL L 150., 2014.5.20., 59–71. o.)

A Bizottság (EU) 2015/1866 végrehajtási rendelete (2015. október 13.) az 511/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyűjtemények nyilvántartása, a felhasználói megfelelés monitoringja és a bevált gyakorlatok tekintetében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 275., 2015.10.20., 4–19. o.)

utolsó frissítés 20.11.2020

Top