Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A versenyjogi szabályok tiszteletben tartásának biztosítása a technológiaátadási megállapodások vonatkozásában

A versenyjogi szabályok tiszteletben tartásának biztosítása a technológiaátadási megállapodások vonatkozásában

Az olyan licenciaszerződések, amelyek korlátozzák a versenyt, ellentétben állnak az Európai Unió (EU) versenyjogi szabályaival. Mindazonáltal ezeknek a megállapodásoknak olyan pozitív hatásaik is lehetnek, amelyek felülmúlják a versenyt korlátozó hatásaikat. A technológiaátadási megállapodásokra vonatkozó iránymutatások és az új „csoportmentességi”* rendelet biztos alapot képeznek számos licenciaszerződés* tekintetében.

JOGI AKTUS

A Bizottság 316/2014/EU rendelete (2014. március 21.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 101. cikke (3) bekezdésének a technológiaátadási megállapodások csoportjaira történő alkalmazásáról.

ÖSSZEFOGLALÓ

A szellemi tulajdonra vonatkozó jogszabály értelmében a szellemi tulajdonjogok birtokosai bizonyos kizárólagos jogokkal rendelkeznek. Ezek lehetővé teszik számukra, hogy megakadályozzák a szellemi tulajdonuk engedély nélküli felhasználását, valamint tulajdonuk kizsákmányolását, különös tekintettel az olyan esetekre, amikor harmadik fél részére történik licenciaadás. A technológiaátadási megállapodások technológiai jogok licenciába adására vonatkoznak, és kétoldalúak vagy többoldalúak lehetnek („szabadalmi egyesülések”*).

2014 márciusában az Európai Bizottság elfogadta a Technológiatranszfer-csoportmentességi rendeletet (ttm-rendelet), amely a 2004-es szöveg helyébe lépett. A rendelet egyértelműsíti, hogy az EU versenyjogi szabályozása (jelen esetben az EU működéséről szóló szerződés 101. cikke) hogyan vonatkozik a licenciaszerződések bizonyos kategóriáira, valamint az ezen szerződések értékelésekor alkalmazott kritériumokra. Elődeihez hasonlóan ehhez a rendelethez is kapcsolódnak iránymutatások, amelyek a szabályok alkalmazásával kapcsolatban adnak útmutatást.

Alkalmazási kör és mentességek

A ttm-rendelet mentességet biztosít az olyan vállalatok között létrejött licenciaszerződések esetében, amelyek korlátozott piaci erővel rendelkeznek (azaz versenytársak között kötött megállapodásoknál a piaci részesedés 20%-ával, nem versenytársak között kötött megállapodásoknál pedig annak 30%-ával), valamint megfelelnek bizonyos feltételeknek. A megítélés szerint ezeknek nincsenek versenyellenes hatásai, vagy ha mégis, a pozitív hatások felülmúlják a negatívokat, épp ezért nem ütköznek az EU trösztellenes szabályozásába.

A ttm-rendelet kizárólag akkor vonatkozik a kutatási és fejlesztési (K+F) megállapodásokra, ha a K+F megállapodásokra és a szakosítási megállapodásokra* érvényes, meghatározott csoportmentességi rendeletek nem alkalmazhatóak.

A ttm-rendelet kizárólag a kétoldalú megállapodásokra vonatkozik; az iránymutatások lefedik a szabadalmi egyesüléseket is.

A bevezetett fő változtatások:

  • egy új teszt annak meghatározására, hogy egy technológiaátadási megállapodás bizonyos záradékai (különösen a licenciaadótól történő nyersanyag vagy berendezés vásárlása vagy a licenciaadó védjegyének felhasználása esetében) mentességet élveznek-e az EUMSZ 101. cikke alól, így maga a technológiaátadási megállapodás is;
  • a licenciavevők közötti passzív értékesítési korlátozások* a 4. cikkben felsorolt „súlyos” korlátozásokhoz lettek hozzáadva (azaz az olyan gyakorlatok, amelyek annyira súlyosnak ítélendők, hogy a megállapodás többi részével együtt kikerülnek a csoportmentességi rendelet mentességi tartománya alól), és soha nem élvezhetik a ttm-rendelet mentességét;
  • valamennyi kizárólagos viszontlicencia-adási kötelezettség* kiesik a ttm-rendelet mentességi tartománya alól (a nem kizárólagos viszontlicencia-adási kötelezettségek viszont továbbra is a hatálya alá tartoznak);
  • a felmondási kikötések, amelyek lehetővé teszik azt, hogy a licenciaadó felmondja a licenciaszerződést, ha a másik fél megtámadja a licencia tárgyát képező technológia érvényességét, kiesnek a ttm-rendelet mentességi tartománya alól.

Alkalmazás

Az új szabályok nem csak a hatálybalépést (2014. május 1.) követően megkötött megállapodásokra alkalmazandók. Az előző rendszerben kötött megállapodásokat 2015. április 30-ig hozzá kellett igazítani az új szabályokhoz.

KULCSFOGALMAK

* Technológiaátadási megállapodás: valamely szakértelem, technológia, módszer 2 vagy több fél közötti átadására irányadó megállapodás.

* Csoportmentesség: ezen rendeletek értelmében az Európai Bizottság az állami támogatások meghatározott kategóriáit az EU működéséről szóló szerződésével összeegyeztethetőnek ítélheti meg, ha megfelelnek bizonyos feltételeknek. Ezzel mentességet élveznek az előzetes értesítés megtétele és a Bizottság jóváhagyása alól.

* Szabadalmi egyesülések: 2 vagy több szabadalmi jogtulajdonos között létrejött megállapodás, amely 1 vagy több szabadalmuk a másik fél vagy harmadik fél részére történő licenciába adására irányul.

* Szakosítási megállapodások: a cégek közötti együttműködés elősegítését célozzák, az áruk előállításánál és a szolgáltatások nyújtásánál alkalmazott szakosítás területén.

* Passzív értékesítési korlátozások: passzív eladásnak minősül, ha egy fél az egyedi ügyfelektől felszólítás nélkül érkező kérdésekre ad választ.

* Viszontlicencia-adási kötelezettségek: egy licenciaszerződésben a licenciavevőtől megkövetelhetik, hogy a licenciaadás időszaka alatt a licencia tárgyát képező technológián végzett fejlesztésekről szóló információt (beleértve a kapcsolódó, megszerzett know-how-t) közölje és átadja.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

316/2014/EU rendelet

2014.5.1.

-

HL L 93., 2014.3.28., 17-23. o.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság közleménye - Iránymutatás az Európai Unió működéséről szóló szerződés 101. cikkének a technológiaátadási megállapodásokra történő alkalmazásáról (Hivatalos Lap C 89., 2014.3.28., 3-50. o.).

utolsó frissítés 29.07.2015

Top