Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0233

    Az EU fejlesztési együttműködési finanszírozási eszköze (2014-2020)

    A dokumentum hatályossági állapota Z összefoglalót archiváltuk és tartalmát a továbbiakban már nem frissítjük, mert az alapjául szolgáló dokumentum már hatályát vesztette vagy nem tükrözi az aktuális helyzetet.

    Az EU fejlesztési együttműködési finanszírozási eszköze (2014-2020)

    Az Európai Unió (EU) célja a fejlesztési együttműködési finanszírozási eszköz révén a szegénység mérséklése a fejlődő országokban, valamint a fenntartható gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi fejlődés, a demokrácia, a jogállamiság, az emberi jogok és a felelősségteljes kormányzás előmozdítása.

    JOGI AKTUS

    Az Európai Parlament és a Tanács 2014. március 11-i 233/2014/EU rendelete a 2014-2020-as időszakra szóló fejlesztési együttműködési finanszírozási eszköz létrehozásáról.

    ÖSSZEFOGLALÓ

    A változtatási program című dokumentumban közzétett politikájával összhangban az EU azokra a helyekre igyekszik összpontosítani a fejlesztési együttműködési finanszírozást, ahol az a legnagyobb hatást fogja gyakorolni. Az elsőbbség a leginkább rászoruló országoké: azaz az alacsony bruttó nemzeti jövedelem és a gyenge emberi erőforrás tekintetében a legkevésbé fejlett országoké, a válság sújtotta vagy válságot követő, valamint a bizonytalan vagy kiszolgáltatott helyzetben lévő országoké. Az EU a partnerországok szükségleteire, képességeire és teljesítményeire differenciált megközelítést alkalmazva reagál.

    Az EU fejlesztési együttműködési eszköze a következőkből áll:

    • 1

      Földrajzi programok: kétoldalú és regionális együttműködési programokat támogatnak olyan területeken, mint amilyen az alapvető (egészségügyi és oktatásügyi) szükségletek, a foglalkoztatás, az infrastruktúra, az emberi jogok, a demokrácia, a felelősségteljes kormányzás és a fenntartható fejlődés területe. E programok Ázsia, Közép-Ázsia, a Közel-Kelet és Latin-Amerika, valamint Dél-Afrika fejlődő országaira terjednek ki.

    • 2
      Tematikus programok: ezeknek két csoportja van:
      • Globális közjavak és kihívások: ebben a csoportban a szegénység mérséklésére irányuló célkitűzéssel való koherencia biztosítása mellett olyan területek támogatásáról van szó, mint az éghajlatváltozás, a környezetvédelem, az energiaügy, a humán fejlődés, az élelmiszer-biztonság és a migráció területe. Az erre a programra elkülönített költségvetés 27%-át az éghajlatváltozással és a környezetvédelemmel kapcsolatos célkitűzésekre, legalább 25%-át pedig a társadalmi befogadás és a humán fejlesztés támogatására fogják fordítani.
      • Civil társadalmi szervezetek és helyi hatóságok: ez a program arra fogja ösztönözni a civil társadalmat (azaz a független szereplőket, a nem kormányzati szervezeteket és a polgári szervezeteket), valamint a helyi hatóságokat, hogy nagyobb szerepet vállaljanak a fejlesztési stratégiák terén.
    • 3

      Pánafrikai program: a fenti programokon kívül a fejlesztési együttműködési finanszírozási eszköz az új pánafrikai program révén az EU és Afrika közötti stratégiai partnerséget fogja támogatni. E program olyan további, Afrikában alkalmazott pénzügyi eszközök kiegészítéseként fog szolgálni, mint amilyen az Európai Fejlesztési Alap és az Európai Szomszédsági Támogatási Eszköz. Az e program keretében folytatott tevékenységek transzregionális, kontinentális és globális jellegűek lesznek.

    Költségvetés

    A 2014-2020 közötti időszakra több mint 19,6 milliárd EUR költségvetéssel (jelenlegi árakon) rendelkező fejlesztési együttműködési finanszírozási eszköz valamennyi fejlődő országot lefed.

    HIVATKOZÁSOK

    Jogi aktus

    Hatálybalépés

    Az átültetés határideje a tagállamokban

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    233/2014/EK rendelet

    2014.1.1.

    -

    HL L 77., 2014.3.15.

    KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - „Változtatási program: az EU fejlesztéspolitikájának hathatósabbá tétele” (COM(2011) 637 végleges, 2011. október 13.).

    utolsó frissítés 18.06.2014

    Az oldal tetejére