Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0054

    Az uniós munkavállalói jogok tiszteletben tartásának biztosítása külföldi munkavégzés esetén

    Az uniós munkavállalói jogok tiszteletben tartásának biztosítása külföldi munkavégzés esetén

     

    ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

    A 2014/54/EU irányelve a munkavállalók szabad mozgásával összefüggésben a munkavállalóknak biztosított jogok gyakorlását megkönnyítő intézkedésekről

    MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

    Az Európai Unióban (EU) a magánszemélyek sok joggal rendelkeznek; ezek egyike az, hogy egy másik uniós tagállamban dolgozzanak és éljenek. E jogszabály biztosítja a nemzeti jogorvoslatot arra az esetre, ha a munkavállalók vagy családjaik úgy vélik, hogy az említett jogaikat sértik.

    FŐBB PONTOK

    A szabad mozgásra és a megkülönböztetésmentességre vonatkozó uniós elvek biztosítják, hogy a külföldön dolgozó személyek azonos munkavállalói jogokkal rendelkezzenek, mint az állampolgárok. Ezekről a jogokról a 492/2011/EU rendelet (lásd az összefoglalót) rendelkezik.

    Munkavállalói jogok

    • A munkavállalás lehetősége és a díjazással, a munkaviszony megszüntetésével, valamint az egészséggel és biztonsággal kapcsolatos egyértelmű munkavállalói feltételek;
    • szociális és adókedvezményekhez való hozzáférés;
    • képzésen való részvétel lehetősége, lakhatási lehetőségek, valamint az oktatásban és a tanulószerződéses gyakorlati képzésben való részvételi lehetőség;
    • szakszervezeti tagság;
    • a munkaügyi hivatalok által biztosított segítségnyújtás.

    E jogok védelme

    Az irányelv arra kötelezi a nemzeti hatóságokat, hogy biztosítsák a bírósági eljárások hozzáférhetőségét valamennyi olyan uniós munkavállaló számára, aki úgy ítéli meg, hogy vele szemben valamilyen módon hátrányos megkülönböztetést alkalmaztak. Ezen túlmenően az irányelv végrehajtásában részt vevő szervezetek, egyesületek, szakszervezetek és munkáltatói szervek képviselhetik vagy támogathatják az uniós munkavállalókat és családjukat bármely általuk esetlegesen benyújtott jogi kereset során.

    Egyenlő bánásmód előmozdítása

    Minden tagállamnak ki kell jelölnie legalább egy szervezetet vagy központot, amely biztosítja, hogy a munkavállalók és családjuk munkavállalói jogait ne érje megkülönböztetés vagy indokolatlan korlátozás állampolgárságuk miatt.

    E szervezetek feladatai az alábbiak:

    • a nemzeti gyakorlattal összhangban álló, független jogi vagy egyéb segítségnyújtás biztosítása, amely segítségnyújtást ingyenesen kell elérhetővé tenni azok számára, akik azt nem engedhetik meg maguknak;
    • kapcsolattartó pont szerepének betöltése a többi tagállam hasonló nemzeti szervezetei tekintetében, valamint együttműködés az olyan uniós tájékoztatási és segítségnyújtási szolgálatokkal, mint például az EurópaÖnökért és a SOLVIT;
    • független felmérések és elemzések készítése és megrendelése az indokolatlan korlátozás és akadályozás tárgyában;
    • ajánlások készítése a megkülönböztetés kezelése céljából.

    MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

    Az irányelv 2014. május 20. óta hatályos, és a tagállamok nemzeti jogába 2016. május 21-ig kellett átültetni.

    HÁTTÉR

    További információk:

    FŐ DOKUMENTUM

    Az Európai Parlament és a Tanács 2014/54/EU irányelve (2014. április 16.) a munkavállalók szabad mozgásával összefüggésben a munkavállalóknak biztosított jogok gyakorlását megkönnyítő intézkedésekről (HL L 128., 2014.4.30., 8–14. o.)

    KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

    A Bizottság jelentése a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak a munkavállalók szabad mozgásával összefüggésben a munkavállalóknak biztosított jogok gyakorlását megkönnyítő intézkedésekről szóló, 2014. április 16-i 2014/54/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv végrehajtásáról (COM(2018) 789 final, 2018.12.4.)

    Az Európai Parlament és a Tanács 492/2011/EU rendelete (2011. április 5.) a munkavállalók Unión belüli szabad mozgásáról (HL L 141., 2011.5.27., 1–12. o.)

    A 492/2011/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

    utolsó frissítés 28.10.2021

    Az oldal tetejére