Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006L0066

A hulladékká vált elemek ártalmatlanítása

A hulladékká vált elemek ártalmatlanítása

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:

2006/66/EK irányelv az elemekről és akkumulátorokról, valamint a hulladékelemekről és -akkumulátorokról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Megtiltja bizonyos, a rögzített küszöbértéket meghaladó higany- vagy kadmiumtartalmú elemek (vagy akkumulátorok)* forgalomba hozatalát.
  • Előmozdítja a hulladékká vált elemek nagyarányú begyűjtését és újrafeldolgozását, valamint az elemek életciklusában – többek között az újrafeldolgozás és az ártalmatlanítás során – közreműködő valamennyi szereplő jobb környezeti teljesítményét.
  • Az irányelv célja a környezetbe bekerülő veszélyes – különösen a higany-, a kadmium- és az ólomtartalmú – anyagok mennyiségének csökkentése; e célt pedig a veszélyes anyagok elemekben történő felhasználásának csökkentése, valamint a felhasznált anyagok kezelése és újrafelhasználása révén kell elérni.

FŐBB PONTOK

  • Az irányelv az elemek valamennyi típusára alkalmazandó, kivéve az uniós országok biztonságának védelmére szolgáló eszközökhöz való, illetve katonai célokra vagy a világűrben való felhasználásra tervezett berendezésekben használt elemeket. Ennélfogva ez az irányelv a termékek szélesebb körét szabályozza, mint a 91/157/EGK irányelv, amely kizárólag a higanyt, kadmiumot vagy ólmot tartalmazó szárazelemekre volt alkalmazandó, és hatálya alá nem tartoztak a „gombelemek”, és amelyet hatályon kívül helyez.
  • Az irányelv a higanytartalom tekintetében tiltja a 0,0005 %-nál magasabb tömegszázalék higanyt tartalmazó elemeket, függetlenül attól, hogy azokat valamely készülékbe beépítették-e vagy sem. E tilalom 2015 októberéig nem volt alkalmazandó azon gombelemekre, amelyek legfeljebb 2 tömegszázalék higanyt tartalmaznak (a hallókészülékekhez használt gombelemek esetében e mentesség az Európai Bizottság felülvizsgálata alá tartozott).
  • A kadmium tekintetében tilos forgalomba hozni azokat a hordozható elemeket, beleértve a készülékbe építetteket is, amelyek több mint 0,002 tömegszázalék kadmiumot tartalmaznak (kivéve a vészjelző és riasztórendszerekben vagy az orvosi felszerelésekben használt hordozható elemeket). A vezeték nélküli villamos kéziszerszámokba szánt hordozható elemek 2016. december 31-ig mentességet élveztek e tilalom alól, lehetővé téve az érintett helyettesítő technológiákhoz való további alkalmazkodást az újrafeldolgozó ipar és a fogyasztók számára a teljes értékláncban.
  • Az uniós országoknak a hulladékká vált szárazelemek nagyarányú újrafeldolgozásának biztosítása céljából meg kell hozniuk a szelektív hulladékgyűjtés előmozdítására és maximalizálására, valamint az elemek nem szelektált települési hulladékként történő ártalmatlanításának megakadályozására irányuló szükséges intézkedéseket (ideértve a gazdasági eszközöket is). Olyan rendelkezéseket kell hozniuk, amelyek lehetővé teszik a végfelhasználók számára, hogy a hulladékká vált elemeket a közelben található gyűjtőhelyen adják le, valamint azokat a gyártók díjmentesen visszavegyék. Az uniós országoknak el kellett érniük az alábbi minimális begyűjtési arányokat: 25 % 2012. szeptember 26-ig és 45 % 2016. szeptember 26-ig.
  • A 2013/56/EU irányelv által módosított 2006/66/EK irányelv szerint biztosítani kell az elemek könnyű és biztonságos eltávolításának lehetőségét. Az elemeket tartalmazó készülékekhez ekként az elemek biztonságos – a végfelhasználó vagy valamely független szakember általi – eltávolítására vonatkozó utasításokat is mellékelni kell.
  • Az uniós országoknak emellett biztosítaniuk kell a begyűjtött elemeknek az elérhető legjobb technikák alkalmazásával történő kezelését és újrafeldolgozását. Az újrafeldolgozás fogalma nem terjed ki az energetikai hasznosításra.
  • A kezelésnek magában kell foglalnia legalább valamennyi folyadék és sav eltávolítását. Az elemek kezelését és tárolását (beleértve az ideiglenes tárolást is) vízhatlan felülettel és időjárásálló borítással ellátott helyiségekben vagy megfelelő konténerekben kell elvégezni. Az irányelv egyúttal megállapítja az elemek újrafeldolgozási eljárásának hatékonysági mutatóival kapcsolatos kötelezettséget, amely a vegyi összetételtől függ.
  • Az uniós országok hulladéklerakóban vagy föld alatti tárolóban ártalmatlaníthatják a kadmiumot, higanyt, illetve ólmot tartalmazó begyűjtött, hulladékká vált hordozható elemeket, ha nem áll rendelkezésre működő végsőpiac az újrafeldolgozott termékek számára, vagy a környezeti, gazdasági és társadalmi hatások részletes felmérése alapján kimutatták, hogy az újrafeldolgozás nem a legmegfelelőbb megoldás. Ezen túlmenően tilos a hulladék ipari, illetve gépjárműelemek hulladéklerakóban vagy elégetés útján történő ártalmatlanítása. Minden olyan elem azonban, amely mind kezelésen, mind újrafeldolgozáson keresztülment, ártalmatlanítható hulladéklerakóban, illetve elégethető.
  • A hulladékkezelés és újrafeldolgozás az érintett uniós ország vagy az Unió területén kívül is elvégezhető, feltéve, hogy a hulladékszállításról szóló 1013/2006/EK rendeletet (lásd az összefoglalót) tiszteletben tartják.
  • A gyártóknak (illetve a nevükben eljáró harmadik személyeknek) kell fedezniük az ipari, gépjármű- és hordozható elemek begyűjtésének, kezelésének és újrafeldolgozásának nettó költségeit. A hordozható elemek gyártóinak kell finanszírozniuk a hulladék hordozható elemek begyűjtéséről, kezeléséről és újrafeldolgozásáról szervezett lakossági tájékoztató kampányokból eredő költségeket. A kisüzemi gyártók mentesülnek e kötelezettség alól, feltéve, hogy ez nem akadályozza a begyűjtési és újrafeldolgozási rendszerek megfelelő működését. Valamennyi elemgyártót nyilvántartásba kell venni.
  • A végfelhasználók számára biztosítani kell a különböző csatornákon keresztüli teljes körű tájékoztatást:
    • az elemekhez felhasznált anyagoknak a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt lehetséges hatásairól, valamint az ártalmatlanításukkal kapcsolatos begyűjtésre és újrafeldolgozásra vonatkozó rendelkezésekről – kampányokon vagy közvetlenül a forgalmazón keresztüli tájékoztatás révén;
    • a hordozható elem kapacitásáról, illetve a bizonyos küszöbértéket meghaladó vegyianyag-tartalomról; az ezzel kapcsolatos információt az elemeken, akkumulátorokon és elemcsomagon jól látható, jól olvasható és letörölhetetlen módon kell feltüntetni;
    • a szelektív hulladékgyűjtés biztosításának szükségességéről az áthúzott kerekes szemétgyűjtő tartály ábrájának alkalmazásával.
  • Az uniós országoknak jelentést kell tenniük a Bizottságnak az irányelv végrehajtásáról, valamint az elemek környezetre gyakorolt hatásait érintő fejlesztések ösztönzésére irányuló intézkedéseikről (többek között új újrafeldolgozási és hulladékkezelési technológiákról). Az irányelv bizonyos aspektusait 2013-ban felülvizsgálták (lásd a 2013/56/EU módosító irányelvet).

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

  • A 2006/66/EK irányelv 2006. szeptember 26. óta hatályos, és az uniós országokban 2008. szeptember 26-ig kellett törvénybe foglalni.
  • A 2013/56/EU módosító irányelv 2013. december 30. óta hatályos, és az uniós országokban 2015. július 1-ig kellett törvénybe foglalni.

HÁTTÉR

  • Évente több százezer tonna ipari és hordozható elemet hoznak forgalomba az uniós piacon. Ezekhez fémek széles skáláját – többek között higanyt, ólmot, kadmiumot, valamint nikkelt, rezet, cinket, mangánt és lítiumot – alkalmazzák.
  • Az e termékekből származó hulladékok ártalmatlanítása szennyezi a légkört (elégetés esetén), valamint a talajtakarót és a vizet (a hulladéklerakás vagy hulladéktemetés esetén). A megfelelő szabályozás segítségével csökkenthetővé válik az e hulladékokból származó környezetszennyezés. Ezen túlmenően a hulladék újrafeldolgozása lehetővé teszi több ezer tonna fém – többek között a nikkelhez, kobalthoz és ezüsthöz hasonló nemesfémek – újrahasznosítását.
  • További információk:

KULCSFOGALMAK

Elem vagy akkumulátor: bármely olyan elektromos energiaforrás, amely kémiai energia közvetlen átalakulása útján keletkezik, és amely egy vagy több elsődleges (nem újratölthető) vagy másodlagos (újratölthető) cellából áll. Ezen irányelv összefüggésében az „elem” és „akkumulátor” jelentése megegyezik, így az „elem” szó használandó.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2006/66/EK irányelve (2006. szeptember 6.) az elemekről és akkumulátorokról, valamint a hulladékelemekről és -akkumulátorokról, továbbá a 91/157/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 266., 2006.9.26., 1–14. o.)

A 2006/66/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

A Bizottság 2008/763/EK határozata (2008. szeptember 29.) a hordozható elemek és akkumulátorok végfelhasználók részére történt éves értékesítésének kiszámítására vonatkozó közös módszertannak a 2006/66/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti kidolgozásáról (HL L 262., 2008.10.1., 39. o.)

utolsó frissítés 09.06.2020

Az oldal tetejére