EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R0789

A teher- és személyhajók Unión belüli átlajstromozása

A teher- és személyhajók Unión belüli átlajstromozása

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:

789/2004/EK rendelet a teher- és személyhajók Unión belüli átlajstromozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet célja az uniós országok lobogója alatt közlekedő teher- és személyhajók uniós országok közötti átlajstromozásával kapcsolatos technikai akadályok felszámolása, biztosítva a nemzetközi egyezményeknek megfelelő, magas szintű hajóbiztonságot és környezetvédelmet.

FŐBB PONTOK

A rendelet hatálya

  • A rendelet az 1998. július 1-jén vagy azt követően épült személyhajókra, az 1980. május 25-én vagy azt követően épült teherhajókra, illetve azon hajókra vonatkozik, amelyek e dátumokat megelőzően épültek, de bizonyítványt állítottak ki arról, hogy megfelelnek az uniós szabályoknak és a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet szabályainak.
  • A rendelet azonban nem alkalmazandó a következőkre:
    • olyan, az építésük befejezését követően elszállított hajók, amelyek nem rendelkeznek érvényes, az eredeti lajstrom szerinti tagállam által kiállított végleges bizonyítvánnyal;
    • olyan hajók, amelyek esetében a lajstromba vétel iránti kérelmet megelőző három év során a kikötő szerint illetékes állam általi ellenőrzésről szóló 2009/16/EK irányelvvel (lásd az összefoglalót) összhangban elutasították az uniós országok kikötőibe történő belépést a kikötő szerinti illetékes állam hatósága által végzett ellenőrzésről szóló, 1982. évi Párizsi Memorandumot aláíró állam kikötőjében végzett ellenőrzést követően;
    • hadihajók vagy csapatszállító hajók, illetve egyéb, valamely tagállam tulajdonában lévő vagy általa üzemeltetett, csak kormányzati, nem kereskedelmi célokra használt hajók;
    • nem gépi hajtású hajók, egyszerű felépítésű fából készült hajók, kereskedelmi tevékenységet nem folytató kedvtelési célú hajók vagy halászhajók;
    • kevesebb mint 500 tonna bruttó űrtartalmú hajók.

Átlajstromozás

  • Az uniós országok az egyezményekből eredő műszaki okokból nem tagadhatják meg egy másik uniós országban lajstromozott olyan hajó lajstromba vételét, amely megfelel a követelményeknek, érvényes bizonyítványokkal és a 2014/90/EU irányelvnek (lásd az összefoglalót) megfelelően jóváhagyott tengerészeti felszerelésekkel rendelkezik.
  • Az átlajstromozás iránti kérelem kézhezvételekor az eredeti lajstrom szerinti uniós ország az új lajstrom szerinti uniós országot tájékoztatja a hajóra vonatkozó valamennyi – különösen a hajó állapotát és felszerelését érintő – adatról. Ez a tájékoztatás magában foglalja a hajó valamennyi és – adott esetben – a korábbi lajstrom által a hajó lajstromozása vagy bizonyítványai megújítása tekintetében követelt pótlások és az elmaradt szemlék jegyzékét.
  • A hajó lajstromba vétele előtt az új lajstrom szerinti uniós ország ellenőrzésnek vetheti alá a hajót annak igazolása céljából, hogy a hajó jelenlegi állapota és felszerelése megfelel a bizonyítványoknak.

Tanúsítványok

  • Az átlajstromozás alkalmával az új lajstrom szerinti uniós ország vagy a nevében eljáró elismert szervezet bizonyítványokat állít ki a hajó számára a korábbi lajstrom szerinti uniós ország lobogója alatti bizonyítványkiállítási feltételekkel azonos feltételek mellett.
  • A bizonyítványok megújításakor, kiterjesztésekor vagy felülvizsgálatakor az új lajstrom szerinti uniós tagország vagy a nevében eljáró elismert szervezet nem határozhat meg a végleges bizonyítványnál eredetileg előírt követelményektől eltérő követelményeket.

Az átlajstromozás elutasítása és a rendelkezések értelmezése

  • Az új lajstrom szerinti uniós tagország haladéktalanul értesíti az Európai Bizottságot, ha valamely hajó esetében új bizonyítvány kiállítását vagy kiállítása engedélyezését elutasítja.
  • Ha valamely uniós ország úgy ítéli meg, hogy a hajó a biztonságra vagy a környezetre irányuló súlyos veszéllyel kapcsolatos okokból nem vehető lajstromba, a lajstromozás felfüggeszthető.

Jelentés

Az uniós országok rövid éves jelentést készítenek a Bizottság számára a rendelet végrehajtásáról. A Bizottság 2015-ben jelentést nyújtott be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a rendelet végrehajtásáról.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2004. május 20. óta van hatályban.

HÁTTÉR

  • A teher- és személyhajók Unión belüli átlajstromozásának megkönnyítését célzó intézkedéseknek csökkenteniük kell a költségeket, és le kell rövidíteniük a közigazgatási eljárásokat.
  • A rendelet összeegyezteti a belső piaccal kapcsolatos megfontolásokat (az uniós országok közötti átlajstromozással kapcsolatos technikai akadályok felszámolása) és a tengeri közlekedésbiztonsággal kapcsolatos követelményeket (magas szintű hajóbiztonság és környezetvédelem). A rendelet továbbá elismeri, hogy a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet egyezményeiben rögzített biztonsági előírások megfelelőek az Unió számára.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 789/2004/EK rendelete (2004. április 21.) a teher- és személyhajók Közösségen belüli átlajstromozásáról és a 613/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 138., 2004.4.30., 19–23. o.)

A 789/2004/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a teher- és személyhajók Közösségen belüli átlajstromozásáról szóló 789/2004/EK rendelet végrehajtásáról (COM(2015) 195 final, 2015.5.8.)

utolsó frissítés 29.05.2020

Az oldal tetejére