EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az uniós országok közötti kölcsönös bűnügyi jogsegély

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Egyezmény az uniós országok közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyről

A Tanács jogi aktusa az uniós országok közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyegyezménynek a létrehozásáról

MI AZ EGYEZMÉNY ÉS A JOGI AKTUS CÉLJA?

Az egyezmény célja az, hogy ösztönözze és megkönnyítse a bűnügyekben illetékes igazságügyi, rendőrségi és vámügyi hatóságok közötti kölcsönös segítségnyújtást, és javítsa az igazságügyi együttműködés gyorsaságát és hatékonyságát. Az egyezmény kiegészíti Az Európa Tanács 1959. évi, a kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló egyezményét és annak 1978. évi jegyzőkönyvét.

A jogi aktus az EU részéről elfogadja az egyezményt.

FŐBB PONTOK

A kölcsönös jogsegély iránti kérelem

  • A megkeresések írásban történnek, azokat a nemzeti igazságügyi hatóságok közvetlenül továbbítják és teljesítik.
  • Az őrizetben lévő személyek ideiglenes átadására vagy átszállítására, valamint az igazságügyi nyilvántartásokból származó információk megküldését célzó megkereséseket az uniós országok központi hatóságai küldik meg.
  • Sürgős esetekben megkeresések intézhetők az Interpol vagy az Európai Unióról szóló szerződés szabályai szerint bevezetett bármely illetékes szerv közvetítésével.
  • A kölcsönös segítségnyújtás céljából megkeresett uniós ország (megkeresett ország) teljesíti a megkeresést küldő uniós ország (megkereső ország) által meghatározott alakiságokat és eljárásokat, és a lehető leghamarabb teljesítenie kell a megkeresést, a lehető legteljesebb mértékben figyelembe véve a megadott határidőket.
  • Az eljárási iratokat az uniós országok közvetlenül, postai úton küldik meg olyan személyek számára, akik egy másik uniós országban tartózkodnak. Bizonyos esetekben az iratok küldése a megkeresett ország feladata.
  • Egy igazságügyi hatóság vagy központi hatóság közvetlenül kapcsolatba léphet egy másik uniós ország rendőr- vagy vámhatóságával, illetve az eljárásokra vonatkozó kölcsönös jogsegély iránti megkeresések esetében egy másik uniós ország közigazgatási hatóságával. Minden országnak joga van ezt a cikket elutasítani vagy csak bizonyos feltételekkel alkalmazni.
  • Az uniós országok spontán módon oszthatják meg az olyan, bűncselekményekre és közigazgatási jogsértésekre vonatkozó információkat, amelyek esetében a büntetés vagy ügykezelés a megkeresett hatóság felelőssége.

A kölcsönös jogsegély különleges formái

  • Egy másik uniós országban megtalált lopott tárgyak esetében azokat a megkereső ország rendelkezésére kell bocsátani, hogy tulajdonosaiknak visszaadhatók legyenek.
  • Az a személy, akit a megkeresést előterjesztő ország területén tartanak fogva, az illetékes hatóságok jóváhagyásával ideiglenesen átszállítható annak az országnak a területére, ahol a nyomozást le kell folytatni. Amennyiben az országok valamelyike kéri, az átszállítást megelőzően az érintett személy beleegyezése szükséges.
  • Egy másik ország igazságügyi hatóságai egy tanút vagy szakértőt meghallgathatnak videokonferencia keretében, ha az nem ellentétes a megkeresett ország alapvető elveivel, és ha az érintett felek ebbe beleegyeznek.
  • Ellenőrzött szállítások* engedélyezhetők egy másik uniós ország területén, kiadatási bűncselekmények nyomozásának keretében. A felkért ország hatóságainak kell irányítaniuk és figyelemmel kísérniük ezeket.
  • Két vagy több ország létrehozhat egy közös nyomozócsoportot, konkrét célra és korlátozott időtartamra, a közöttük fennálló közös megállapodás alapján. A tevékenységeket annak az országnak egy tisztviselője koordinálja és irányítja, amelyben a csoport működik.
  • A nyomozásokat elvégezhetik fedett vagy hamis személyazonossággal tevékenykedő tisztviselők is, feltéve, hogy a vonatkozó nemzeti jogot és eljárásokat betartják.

Távközlés lehallgatása

  • A távközlés lehallgatható, ha azt egy másik uniós ország illetékes hatósága kéri, amelyet az adott uniós országban ennek elvégzésére kijelöltek.
  • A távközlés lehallgatását követően az azonnal továbbítható a megkereső országnak, vagy rögzíthető későbbi időpontban történő továbbításra.
  • A lehallgatás történhet olyan uniós országban is, ahol műholdas távközlési rendszerek földi állomása található. Ha az adott ország technikai segítségére nincs szükség, a lehallgatást a megkereső ország szolgáltatóinak közreműködésével végzik. Amennyiben a lehallgatásra azért van szükség egy bizonyos országban, mert a célszemély ott tartózkodik, de technikai segítségre nincs szükség, a lehallgatást végző országnak a másik országot értesítenie kell a lehallgatás tényéről.

Különleges szabályok bizonyos uniós országok számára

Speciális szabályok vonatkoznak a következőkre:

  • Írország és az Egyesült Királyság (1) (jogsegély iránti megkeresések továbbítása);
  • Luxemburg (személyes adatok védelme); valamint
  • Norvégia és Izland (a schengeni szabályokhoz és az egyezmény hatályba lépéséhez kapcsolódó szabályok).

MIKORTÓL HATÁLYOS A JOGI AKTUS ÉS AZ EGYEZMÉNY?

Az egyezmény 2005. augusztus 23-án lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Ellenőrzött szállítások: olyan technika, amely a bűncselekmények elkövetésében érintett személyek azonosítása céljából, az illetékes hatóságok tudtával és felügyelete mellett, lehetővé teszi, hogy kábítószerek vagy azokat helyettesítő anyagok tiltott vagy gyanús szállítmányai egy vagy több ország területét elhagyhassák, azon áthaladjanak vagy oda belépjenek.

FŐ DOKUMENTUMOK

Egyezmény a Tanács által az Európai Unióról szóló szerződés 34. cikkének megfelelően létrehozott, az Európai Unió tagállamai közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyről – A Tanács nyilatkozata a 10. cikk (9) bekezdéséről – Az Egyesült Királyság (1) nyilatkozata a 20. cikkről (HL C 197., 2000.7.12., 3-23. o.)

A Tanács jogi aktusa (2000. május 29.) az Európai Unió tagállamai közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyegyezménynek az Európai Unióról szóló szerződés 34. cikke szerinti létrehozásáról (HL C 197., 2000.7.12., 1-2. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Jegyzőkönyv a Tanács által az Európai Unióról szóló szerződés 34. cikkének megfelelően létrehozott, az Európai Unió tagállamai közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyről (HL C 326., 2001.11.21., 2-8. o.)

Közlemény az Európai Unió főtitkárától, a Tanács által az Európai Unióról szóló szerződés 34. cikkének megfelelően létrehozott egyezmény 30. cikkének (2) bekezdése értelmében, a tagállamok közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyről (HL C 197., 2000.7.12., 24. o.)

utolsó frissítés 10.09.2018



(1) Az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, ezért 2020. február 1-jétől harmadik országnak (nem uniós országnak) minősül.

Top