Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A hosszú távú befektetések finanszírozása az uniós gazdaságban

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2015/760 rendelet az (EU) 2023/606 rendelettel módosított európai hosszú távú befektetési alapokról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Az (EU) 2015/760 rendelet európai uniós (EU) szabályokat állapít meg az európai hosszú távú befektetési alapok (EHTBA-k)* engedélyezésére, befektetési politikájára és működési feltételeire vonatkozóan.
  • A 2024. január 10-től alkalmazandó (EU) 2023/606 módosító rendelet új szabályokat vezet be az elfogadható eszközök és befektetések körére, a portfólió-összetételre és a diverzifikációra, a készpénzfelvételre és az alapokra vonatkozó egyéb szabályokra, valamint az EHTBA-k engedélyezésével, befektetési politikájával és működési feltételeivel kapcsolatos követelményekre vonatkozóan. Céljuk az, hogy még inkább megkönnyítsék a tőke összegyűjtését a hosszú távú befektetések felé történő irányítását a reálgazdaságban, többek között olyan beruházások felé, amelyek előmozdítják az európai zöld megállapodást és más kiemelt területeket, például az energetikát, a közlekedést, a szociális infrastruktúrát és a munkahelyteremtést.

FŐBB PONTOK

Az (EU) 2015/760 rendelet egységes szabályokat állapít meg az EU-ban EHTBA-ként forgalmazott uniós alternatív befektetési alapok (EU-ABA-k) vagy az ABA szervezeti egységei engedélyezésére, befektetési politikájára és működési feltételeire vonatkozóan. Ez az informális és nem kimerítő összefoglaló – amely nem tekinthető beruházási vagy jogi tanácsadási célúnak – meghatározza a 2024. január 10-től alkalmazandó általános normatív szabályokat.

Portfólió-vállalkozás minősítése

Egy minősített portfólióvállalkozásnak az induló beruházás időpontjában teljesítenie kell az alábbi követelményeket:

Elfogadható befektetési eszközök

Az eszközök csak akkor jogosultak az EHTBA általi befektetésekre, ha azok besorolhatók az alábbiak szerinti kategóriák egyikébe:

  • sajáttőke- vagy kvázisajáttőke-eszközök:
    • minősített portfólióvállalkozás bocsátja ki, és az EHTBA szerezte meg a minősített portfólióvállalkozástól vagy harmadik féltől a másodlagos piacon keresztül,
    • minősített portfóliótársaság bocsátja ki olyan sajáttőke- vagy kvázisajáttőke-eszközért cserébe, amelyet az EHTBA korábban szerzett meg az EHTBA-tól vagy harmadik féltől a másodlagos piacon keresztül,
    • olyan vállalkozás bocsátja ki, amelyben egy minősített portfóliótársaság tőkerészesedéssel rendelkezik az EHTBA által szerzett sajáttőke- vagy kvázisajáttőke-eszközért cserébe;
  • minősített portfóliótársaság által kibocsátott adósságinstrumentum;
  • az EHTBA által olyan minősített portfóliótársaságnak nyújtott hitelek, amelyek futamideje nem haladja meg az EHTBA élettartamát;
  • egy vagy több EHTBA, európai kockázatitőke-alapok (EuVECA-k), európai szociális vállalkozási alapok (ESZVA-k), átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozások (UNITS) és az EU ABAK-kezelők (EU ABAK-ok) által kezelt uniós ABAK-ok befektetési jegyei vagy részvényei, feltéve, hogy ezek a szervezetek támogatható befektetésekbe fektetnek be, és saját maguk nem fektettek be bármely egyéb kollektív befektetési vállalkozás eszközeinek több mint 10 %-a;
  • reáleszközök*;
  • egyszerű, átlátható és egységesített értékpapírosítás, amennyiben az alapul szolgáló kitettségek az alábbi kategóriák egyikébe tartoznak:
    • az (EU) 2019/1851 felhatalmazáson alapuló rendelet 1. cikke bekezdésének a), i), ii. vagy iv. pontjában felsorolt eszközök, vagy
    • az (EU) 2019/1851 felhatalmazáson alapuló rendelet 1. cikke bekezdésének a) pontjában szereplő eszközök, feltéve, hogy az értékpapírosítási kötvényekből származó bevételeket hosszú távú befektetések finanszírozására vagy refinanszírozására használják fel;
  • minősített portfóliótársaság által az európai zöld kötvényekről szóló (EU) 2023/2631 rendelet alapján kibocsátott kötvények.

Az EHTBA tőkéjének legalább 55%-át támogatható befektetési eszközökbe fekteti be.

Engedélyezés

Az EHTBA-minősítés iránti kérelemnek a következőket kell tartalmaznia:

  • az alap szabályzatai vagy létesítő okiratai*;
  • az EHTBA javasolt kezelőjének azonosító adatai, valamint aktuális és korábbi alapkezelői tapasztalatai és tevékenységei;
  • amennyiben az EHTBA a lakossági befektetők számára forgalmazható, a befektetők rendelkezésére bocsátandó információk leírása, ideértve a lakossági befektetők által benyújtott panaszok rendezésére vonatkozó szabályok leírását;
  • a letétkezelő* azonosító adatai valamint – amennyiben az EHTBA illetékes hatósága kéri – a lakossági befektetők számára forgalmazható írásbeli megállapodás a letétkezelővel;
  • azon információk leírása, amelyeket a befektetők számára elérhetővé kell tenni, ilyenek többek között a lakossági befektetői panaszok rendezése során alkalmazandó szabályok.
  • További információk master* esetén-feeder* az EHTBA-k struktúrái.

A rendelet felsorolja továbbá azokat a dokumentumokat, amelyeket egy másik tagállamban letelepedett EHTBA kezelését kérelmező EU ABAK-nak kell benyújtania az EHTBA illetékes hatóságához.

A kérelmezéshez és az engedély megszerzéséhez az alapkezelőket is engedélyezni kell a 2011/61/EU irányelv (lásd az összefoglalót) alapján.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság nyilvános központi nyilvántartást vezet minden engedélyezett EHTBA-ról, annak kezelőjéről, illetékes hatóságáról, az engedélyezés időpontjáról és az EHTBA forgalomba hozatalának kezdetéről stb.

Felelősség

Az EHTBA kezelője felel az e rendeletnek való megfelelésért és annak bármely megsértéséért. Felelős a megfelelés elmulasztásából fakadó veszteségekért és károkért is.

Befektetési politika

Az EHTBA-ra egyedi befektetési szabályok vonatkoznak.

  • A tőkéjüknek legalább 55%-át elfogadható eszközökbe kell fektetniük.
  • A fenti befektetési határértékek nem vonatkoznak a kizárólag szakmai befektetők számára forgalmazott EHTBA-kra.
  • Az EHTBA főszabályként kizárólag a következőket fektetheti be:
    • tőkéjének 20%-át bármely minősített portfóliótársaság által kibocsátott eszközbe vagy annak nyújtott hitelekbe;
    • tőkéjének 20 %-át egyetlen reáleszközbe;
    • tőkéjének 20%-át egyetlen EHTBA, európai kockázatitőke-alap, európai szociális vállalkozási alap, átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozás vagy EU ABAK által kezelt uniós ABA forrásaiba vagy részvényeibe; és
    • tőkéje 10%-át olyan eszközökbe, amelyeket bármely egyetlen szerv bocsát ki, de az EHTBA a 10 %-ra szóló korlátot megemelheti 25%-ra, amennyiben a kötvényeket valamely tagállamban székhellyel rendelkező hitelintézet bocsátja ki, és amelyekre a kötvénytulajdonosok védelmét szolgáló különleges állami felügyelet vonatkozik.
  • Az egyszerű, átlátható és egységesített értékpapírosítás teljes értéke az EHTBA portfóliójában nem haladhatja meg az EHTBA tőkéjének 20 %-át.
  • Az EHTBA partnerrel szembeni, tőzsdén kívüli származtatott ügyletekből, visszavásárlási ügyletekből vagy fordított repomegállapodásokból eredő összesített kockázati kitettsége nem haladhatja meg az EHTBA tőkéjének 10 %-át.

Az EHTBA-k eszközeit és készpénzkölcsön-felvételi pozícióját azon kollektív befektetési vállalkozások eszközeivel és betétállományával kell kombinálni, amelyekbe az EHTBA-k befektettek annak értékelése érdekében, hogy az EHTBA-k megfelelnek-e a portfólió-összetételi és -diverzifikációs követelményeknek, valamint a hitelfelvételi korlátoknak (lásd alább).

Készpénzkölcsön

  • Az EHTBA-k készpénzt vehetnek fel, feltéve, hogy a hitelfelvétel az EHTBA nettó eszközértékének legfeljebb 50 %-át teszi ki a lakossági befektetők számára forgalmazható EHTBA-k esetében, illetve az EHTBA nettó eszközértékének legfeljebb 100 %-át kizárólag szakmai befektetők számára forgalmazott EHTBA-k esetében.
  • Az EHTBA kezelőjének az EHTBA tájékoztatójában meg kell jelölnie, hogy az EHTBA kíván-e a befektetési stratégiája részeként készpénzt felvenni, és ha igen, a kölcsönfelvételi határértékeket is meg kell határoznia.

Az EHTBA-k befektetési egységeinek vagy részvényeinek visszaváltása

  • Az EHTBA befektetők az EHTBA életciklusának végén nem kérhetik befektetési jegyeik vagy részvényeik visszaváltását. A befektetők számára a visszaváltás az EHTBA életciklusának végétől számított naptól lehetséges.
  • Az EHTBA szabályzatában vagy létesítő okiratában egyértelműen fel kell tüntetni az EHTBA életciklusának meghatározott időpontját, és biztosítani kell az EHTBA élettartama meghosszabbításának jogát, valamint az e jog gyakorlására vonatkozó feltételeket.
  • A rendelkezésektől eltérően az EHTBA szabályzata vagy létesítő okirata bizonyos feltételek teljesülése esetén az EHTBA életciklusa során visszaváltási lehetőséget biztosíthat.
  • Az EHTBA életciklusának összhangban kell állnia az EHTBA hosszú távú természetével, és kompatibilisnek kell lennie az EHTBA minden egyes eszközének életciklusával, amelynek mérése az eszköz illikviditási profiljának és gazdasági életciklusának, valamint az EHTBA közzétett befektetési célkitűzésének megfelelően történik.
  • A befektetők számára mindig biztosítani kell a készpénz visszafizetésének lehetőségét. Az EHTBA eszközeiből történő természetbeni visszafizetésnek csak bizonyos feltételek mellett kell lehetségesnek lennie.

A lakossági befektetők védelme

A lakossági befektetők magas szintű védelmének biztosítása érdekében megfelelőségértékelést kell végezni függetlenül attól, hogy az EHTBA-k befektetési jegyeit vagy részvényeit a lakossági befektetők az EHTBA forgalmazóitól vagy kezelőitől, vagy a másodlagos piacon keresztül szerzik-e be.

A forgalmazó vagy – amikor közvetlenül kínálja, illetve vezeti az EHTBA egységeit vagy részvényeit egy lakossági befektetőnek, az EHTBA kezelője köteles egyértelmű, írásbeli figyelmeztetést kiadni, amelyben tájékoztatja a lakossági befektetőt a következőkről:

  • ha egy, a lakossági befektetők számára kínált vagy forgalomba hozott EHTBA életciklusa meghaladja a 10 évet, akkor az EHTBA-termék nem lehet alkalmas olyan lakossági befektetők számára, akik nem képesek ilyen hosszú távú és likviditási kötelezettségvállalást teljesíteni;
  • ha az EHTBA szabályzata vagy létesítő okirata rendelkezik az EHTBA egységei vagy részvényei összepárosításának lehetőségéről, akkor az ilyen lehetőség megléte nem garantálja a lakossági befektető számára, illetve nem jogosítja fel arra, hogy kilépjen vagy visszaváltsa az érintett EHTBA befektetési jegyeit vagy részvényeit.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

  • Az (EU) 2015/760 rendelet 2015. december 09. óta hatályos.
  • Az (EU) 2023/606 módosító rendelet 2024. január 10. óta hatályos.

HÁTTÉR

Az Európai Bizottság által végzett, az Európai Értékpapír-piaci Hatósággal egyeztetett értékelések azt mutatták, hogy az EHTBA piaca nem a várt módon lendült fel, mivel csak kevés alap van, kicsi a nettó eszközméret és korlátozott az EHTBA-kkal rendelkező joghatóságok száma; továbbá a portfólió-összetétel nagyrészt valamely támogatható befektetési kategória felé mozdult el. A Bizottság 2020. évi közleménye új cselekvési tervet indított a tőkepiaci unióra vonatkozóan, megemlítve annak szükségességét, hogy több beruházást vezessenek be a tőkét igénylő vállalkozások és a hosszú távú beruházási projektek felé, különösen a Covid19-világjárvány utáni helyreállítás során.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Európai hosszú távú befektetési alapok (EHTBA-k). Az EHTBA-k célja, hogy hosszú távú tőkét biztosítsanak az infrastruktúra, a kis- és középvállalkozások (kkv-k), valamint az ingatlanprojektek számára. Ezek az alapok egy európai útlevél előnyeit élvezik, amely lehetővé teszi számukra, hogy mind a lakossági, mind a szakmai befektetők számára forgalmazzák őket. Befektetési politikáikat és forgalmazási tevékenységüket illetően szigorú szabályok vonatkoznak rájuk, ami komoly biztosítékokat jelent a befektetők számára.
Reáleszközök. Olyan eszköz, amely saját tartalmánál és tulajdonságainál fogva értékkel rendelkezik, amilyen például az ingatlan.
Létesítő okiratok. Egy társaság létesítésének jogi dokumentálása céljából kormányzati szervhez benyújtott hivatalos dokumentumok.
Letétkezelő. Olyan bank vagy vállalat, amelyet az alternatívbefektetésialap-kezelőkről szóló irányelv (AIFMD) szabályoz, és amely felelős az eszközök megőrzéséért, a cash flow figyelemmel kíséréséért és egyéb funkciók mellett az alternatív befektetési alapok működésének felügyeletéért.
Master-EHTBA. Olyan EHTBA vagy annak olyan befektetési részalapja, amelybe egy másik EHTBA az eszközei legalább 85 %-át fekteti be befektetési jegyek vagy részvények formájában.
Feeder EHTBA. Olyan EHTBA vagy annak olyan befektetési részalapja, amely engedélyt kapott arra, hogy eszközeinek legalább 85 %-át egy másik EHTBA-nak vagy egy EHTBA befektetési részalapjának a befektetési jegyeibe vagy részvényeibe fektesse;

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/760 rendelete (2015. április 29.) az európai hosszú távú befektetési alapokról (HL L 123., 2015.5.19., 98–121. o.)

Az (EU) 2015/760 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Tőkepiaci unió a polgárok és a vállalkozások számára – új cselekvési terv (COM(2020) 590 final, 2020.9.24.)

A Bizottság (EU) 2019/1851 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. május 28.) az (EU) 2017/2402 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az értékpapírosítás alapjául szolgáló kitettségek homogenitására vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 285., 2019.11.6., 1-5. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2011/61/EU irányelve (2011. június 8.) az alternatívbefektetésialap-kezelőkről, valamint a 2003/41/EK és a 2009/65/EK irányelv, továbbá az 1060/2009/EK és az 1095/2010/EU rendelet módosításáról (HL L 174., 2011.7.1., 1–73. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 15.01.2024

Top