EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02002L0072-20051209

Consolidated text: A Bizottság 2002/72/EK irányelve (2002. augusztus 6.) az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról (EGT vonatkozású szöveg)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2002/72/2005-12-09

2002L0072 — HU — 09.12.2005 — 003.001


Ez a dokumentum kizárólag tájékoztató jellegű, az intézmények semmiféle felelősséget nem vállalnak a tartalmáért

►B

A BIZOTTSÁG 2002/72/EK IRÁNYELVE

(2002. augusztus 6.)

az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról

(EGT vonatkozású szöveg)

(HL L 220, 15.8.2002, p.18)

Módosította:

 

 

Hivatalos Lap

  No

page

date

►M1

A BIZOTTSÁG 2004/1/EK IRÁNYELVE EGT vonatkozású szöveg (2004. január 6.)

  L 7

45

13.1.2004

►M2

A BIZOTTSÁG 2004/19/EK IRÁNYELVE EGT vonatkozású szöveg (2004. március 1.)

  L 71

8

10.3.2004

►M3

A BIZOTTSÁG 2005/79/EK IRÁNYELVE EGT vonatkozású szöveg (2005. november 18.)

  L 302

35

19.11.2005




▼B

A BIZOTTSÁG 2002/72/EK IRÁNYELVE

(2002. augusztus 6.)

az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról

(EGT vonatkozású szöveg)



AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra és tárgyakra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1988. december 21-i 89/109/EGK tanácsi irányelvre ( 1 ) és különösen annak 3. cikkére,

az élelmiszerügyi tudományos bizottsággal folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)

A legutóbb a 2002/17/EK irányelvvel ( 2 ) módosított, az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokról és műanyag tárgyakról szóló, 1990. február 23-i 90/128/EGK bizottsági irányelvet ( 3 ) többször és lényegesen módosítani kellett; így célszerű azt a világosság és az érthetőség érdekében egységesíteni.

(2)

A 89/109/EGK irányelv 2. cikke megállapítja, hogy az anyagokból és a tárgyakból – késztermék állapotukban – az összetevők nem kerülhetnek át olyan mennyiségben az élelmiszerekbe, amely az emberi egészségre veszélyes lehet vagy az élelmiszerek összetételében elfogadhatatlan változásokat idéz elő.

(3)

E cél elérése érdekében a műanyagok és a műanyag tárgyak esetén a megfelelő jogi eszköz a 89/109/EGK irányelv 3. cikke értelmében egy egyedi irányelv, amelynek általános rendelkezései a kérdéses esetben is alkalmazhatók.

(4)

Ezen irányelv alkalmazási területének egybe kell esnie a 82/711/EGK tanácsi irányelv ( 4 ) alkalmazási területével.

(5)

Mivel az ezen irányelvben megállapított szabályok nem alkalmazhatók az ioncserélő gyantákra, ezen anyagokról és tárgyakról egy későbbi egyedi irányelv rendelkezik.

(6)

A szilikonokat nem műanyagnak, hanem elasztomernek kell tekinteni, így azokat ki kell zárni a műanyagok meghatározásából.

(7)

A 89/109/EGK irányelv 2. cikkében meghatározott célok eléréséhez elegendő összeállítani a jóváhagyott anyagok listáját, feltüntetve benne az összkioldódási határértékeket és szükség esetén más külön korlátozásokat.

(8)

A közösségi szinten teljes körűen bevizsgált és engedélyezett monomerek és egyéb kiindulási anyagok mellett léteznek olyan, legalább egy tagállam által bevizsgált és engedélyezett monomerek és kiindulási anyagok, amelyeket továbbra is alkalmazni lehet, amíg az élelmiszerügyi tudományos bizottság be nem vizsgálja azokat, és döntés születik a közösségi jegyzékbe történő felvételükről; ezt az irányelvet tehát kellő időben ki kell terjeszteni az ideiglenesen kizárt anyagokra és ágazatokra.

(9)

Az adalékanyagok listája jelenleg nem teljes, mivel nem tartalmazza az összes olyan anyagot, amelyet legalább egy tagállamban elfogadtak; ezekre az anyagokra tehát továbbra is a nemzeti jogszabályok vonatkoznak mindaddig, amíg döntés születik a közösségi listára történő felvételükről.

(10)

Ezen irányelv csak néhány anyagra állapít meg előírásokat. Az előírást igénylő egyéb anyagokat továbbra is a nemzeti jogszabályok szabályozzák mindaddig, amíg közösségi szinten döntés születik.

(11)

Egyes adalékanyagok esetében az ezen irányelvben megállapított korlátozások még nem alkalmazhatók minden helyzetben mindaddig, amíg meg nem történik a fogyasztók – egyes különleges helyzetekre jellemző – expozíciójának jobb becsléséhez szükséges adatok összegyűjtése és kiértékelése; ezért ezek az adalékanyagok a közösségi szinten teljes körűen szabályozott adalékanyagok listájától eltérő listán jelennek meg.

(12)

A 82/711/EGK irányelv meghatározza a műanyagok és műanyag tárgyak összetevőinek kioldódási vizsgálatához szükséges alapvető szabályokat, a 85/572/EGK tanácsi irányelv ( 5 ) pedig meghatározza a kioldódási vizsgálatokban alkalmazandó modellanyagok listáját.

(13)

A kész anyagban vagy tárgyban egy-egy összetevő mennyiségének a meghatározása egyszerűbb, mint a speciális kioldódási szintjének meghatározása. Bizonyos körülmények között engedélyezni kell, hogy a speciális kioldódási szint meghatározása helyett mennyiségi méréssel igazolják a megfelelőséget.

(14)

Bizonyos típusú műanyagok esetén a tapasztalati adatokra alapozott és általánosan elismert diffúziós modellek bizonyos körülmények között lehetővé teszik egy anyag kioldódási szintjének becslését, így a bonyolult, költséges és időigényes vizsgálatok elkerülhetők.

(15)

Az összkioldódási határérték jelzi az anyag inerciájának a mértékét, megakadályozza, hogy az élelmiszer összetételében elfogadhatatlan változások történjenek, továbbá csökkenti a nagyszámú speciális kioldódási határérték vagy más korlátozás szükségességét, így hatékony kontrollt biztosít.

(16)

A 78/142/EGK tanácsi irányelv ( 6 ) határértékeket állapít meg a vinil-klorid alkalmazásával előállított műanyagok és műanyag tárgyak vinil-klorid tartalmára, valamint az ilyen anyagokból és tárgyakból kioldódó vinil-klorid mennyiségére, a 80/766//EGK ( 7 ) és a 81/432/EGK bizottsági irányelv ( 8 ) pedig meghatározza a fenti határértékek ellenőrzésére vonatkozó közösségi vizsgálati módszereket.

(17)

Az esetleges felelősségre tekintettel mindig szükség van a 89/109/EGK irányelv 6. cikkének (5) bekezdésében előírt írásos nyilatkozatra, amikor olyan műanyagokat vagy műanyag tárgyakat használnak üzemszerűen, amelyeknél jellegüknél fogva nem nyilvánvaló, hogy élelmiszerekkel történő érintkezésre szántak.

(18)

A 80/590/EGK bizottsági irányelv ( 9 ) határozza meg azt a jelölést, amelyet az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokon vagy tárgyakon fel lehet tüntetni.

(19)

Az arányosság elvével összhangban, az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagok és műanyag tárgyak szabad mozgásának biztosítására irányuló alapvető célkitűzések eléréséhez szükséges és célszerű megállapítani a műanyagok és az engedélyezett anyagok meghatározásának szabályait. Ezen irányelv arra szorítkozik, ami a szerződés 5. cikkének harmadik bekezdésével összhangban a kitűzött célok eléréséhez szükséges.

(20)

A 89/109/EGK irányelv 3. cikke értelmében az élelmiszerügyi tudományos bizottsággal konzultáció történt azon előírások tekintetében, amelyek hatással lehetnek a közegészségre.

(21)

Az ezen irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével.

(22)

Ez az irányelv nem érinti azokat a VII. melléklet B. címében megadott határidőket, amelyeken belül a tagállamoknak meg kell felelniük a 90/128/EGK irányelvnek és az azt módosító jogi aktusoknak,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:



1 cikk

(1)  Ez az irányelv a 89/109/EGK irányelv 3. cikke értelmében vett egyedi irányelv.

(2)  Ezt az irányelvet olyan műanyagokra és műanyag tárgyakra, illetve azok részeire kell alkalmazni, amelyek:

a) kizárólag műanyagból állnak; vagy

b) két vagy több, kizárólag műanyagból álló rétegből állnak és ragasztóval vagy bármilyen más módon összekötött rétegből tevődnek össze,

és amelyek késztermék formájukban élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülhetnek vagy rendeltetésüknek megfelelően érintkezésbe kerülnek.

(3)  Ezen irányelv alkalmazásában a „műanyag” az a szerves makromolekuláris vegyület, amelyet polimerizációval, polikondenzációval, poliaddícióval vagy más hasonló eljárással, kis relatív molekulatömegű molekulákból vagy természetes makromolekulák kémiai módosításával állítanak elő. Az ilyen makromolekuláris vegyületekhez más anyagokat lehet adni.

Nem tekinthetők azonban „műanyagoknak” a következők:

a) a lakkozott vagy lakkozás nélküli regenerált cellulózfilm, amelyre a 93/10/EGK bizottsági irányelv ( 10 ) vonatkozik;

b) elasztomerek és a természetes, illetve a szintetikus gumik;

c) a papír és a papírlemez, valamint a műanyaggal módosított papírok;

d) a következő felületbevonók:

 paraffinviaszok, beleértve a szintetikus paraffinviaszokat és/vagy a mikrokristályos viaszokat;

 az első francia bekezdésben felsorolt viaszok egymással és/vagy műanyagokkal alkotott keverékei;

e) ioncserélő gyanták;

f) szilikonok.

(4)  A Bizottság későbbi döntésére figyelemmel ez az irányelv nem vonatkozik az olyan két vagy több rétegből álló anyagokra vagy tárgyakra, amelyeknek legalább egy rétege nem kizárólag műanyagból áll, még akkor sem, ha az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő réteg kizárólag műanyagból áll.

2. cikk

A műanyagok és a műanyag tárgyak felületéről az élelmiszerekbe kioldódó összetevők mennyisége nem haladhatja meg a 10 milligrammot (mg/dm2 (összkioldódási határérték) négyzetdeciméterenként számítva az anyag vagy a tárgy felületén. Ez a határérték azonban 60 mg lehet az élelmiszer 1 kilogrammjára vonatkoztatva (mg/kg) a következő esetekben:

a) tartályok vagy tartályként használt edények, illetve olyan tárgyak esetén, amelyeket meg lehet tölteni, és amelyek térfogata 500 milliliternél (ml) nagyobb és 10 liternél (l) kisebb;

b) olyan megtölthető edények (üreges testek) esetén, amelyek élelmiszerrel érintkező felületének megállapítása gyakorlatilag lehetetlen;

c) záróelemek, tömítők, dugók vagy egyéb lezárásra, tömítésre használt anyagok esetén.

3. cikk

▼M2

(1)  Csak a II. melléklet A. címében felsorolt monomerek és egyéb kiindulási anyagok használhatók fel műanyagok és műanyag tárgyak gyártásához, figyelemmel az abban megállapított korlátozásokra is.

(2)  Az (1) bekezdéstől eltérve a II. melléklet B. címében felsorolt monomerek és egyéb kiindulási anyagok legkésőbb 2004. december 31-ig továbbra is felhasználhatók, mindaddig, amíg az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (továbbiakban: a Hatóság) nem értékeli azokat.

▼B

(3)  A II. melléklet A. címében szereplő lista módosítható:

 a 89/109/EGK irányelv II. mellékletében szereplő követelményekkel összhangban, a II. melléklet B. címében szereplő anyagok listára történő felvételével, vagy

 a 89/109/EGK irányelv 3. cikkének megfelelően, a jegyzék „új anyagok” – kal történő kiegészítésével, tehát olyanokkal, amelyek a II. mellékletnek sem az A. sem a B. címében nem szerepelnek.

(4)  A tagállamok a saját területükön semmilyen új anyag használatát nem engedélyezhetik a 89/109/EGK irányelv 4. cikkében szereplő eljáráson kívül.

(5)  A II. melléklet A. és B. címében feltüntetett jegyzékek még nem tartalmazzák a kizárólag az alábbiak előállítására használt monomereket és egyéb kiindulási anyagokat:

 gyantából vagy polimerizált termékekből nyert, folyékony, por vagy diszperziós formájú felületkezelők, például lakkok, kencék, festékek stb.,

 epoxigyanták,

 ragasztók és promotereik,

 nyomdafestékek.

▼M2

4. cikk

(1)  Azon adalékanyagok listáját, amelyek műanyagok és műanyag tárgyak előállítására felhasználhatók, a felhasználásukra vonatkozó korlátozásokkal és/vagy előírásokkal együtt a III. melléklet tartalmazza.

Az adalékanyagok említett listáját nem teljes listának kell tekinteni mindaddig, amíg a Bizottság a 4a. cikkel összhangban úgy nem határoz, hogy az az engedélyezett adalékanyagok közösségi pozitív listájává váljék, az összes többi kizárásával.

A Bizottság legkésőbb 2007. december 31-ig megállapítja azt az időpontot, amikor az említett lista pozitív listává válik.

(2)  A III. melléklet B. címében felsorolt adalékanyagoknál a 82/711/EGK irányelv 3. cikke (1) bekezdésének második albekezdésében, és a 85/572/EGK irányelv 1. cikkében meghatározott „D” élelmiszer-utánzó modellanyagban, illetve a helyettesítő vizsgálatok vizsgálati közegeiben megállapított speciális kioldódási határértékeknek való megfelelés ellenőrzését 2006. július 1-jétől kell alkalmazni.

(3)  A III. melléklet A. és B. címében szereplő listák még nem tartalmazzák a következő adalékanyagokat:

a) olyan adalékanyagok, amelyeket csak az alábbiak előállítására használnak fel:

 gyantából, illetve polimerizált termékekből nyert folyékony állapotú, por vagy diszperziós formájú felületkezelők, például lakkok, kencék, festékek,

 epoxigyanták,

 ragasztók és promotereik,

 nyomdafestékek;

b) színezékek;

c) oldószerek.

▼M2

4a. cikk

(1)  A 4. cikk (1) bekezdésében említett anyagok listájára bármikor fel lehet venni új adalékanyagot, miután annak biztonságosságát a Hatóság értékelte.

(2)  A tagállamok előírják, hogy azon személyeknek, akik egy vagy több tagállamban már forgalomba hozott új adalékanyagot kívánnak felvetetni a 4. cikk (1) bekezdésében említett listára, legkésőbb 2006. december 31-ig be kell nyújtaniuk az adalékanyag biztonságosságának a Hatóság által történő értékeléséhez szükséges adatokat.

A szükséges adatok benyújtásához a kérelmezőnek figyelembe kell vennie az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokban felhasználandó anyag engedélyezését megelőző biztonsági értékelés iránti kérelem benyújtására vonatkozó iránymutatását.

(3)  Amennyiben a (2) bekezdésben említett adatok vizsgálata során a Hatóság kiegészítő információkat igényel, az adalékanyag továbbra is felhasználható a nemzeti jogszabályok szerint mindaddig, amíg a Hatóság véleményt nem mond, feltéve, hogy az információkat a Hatóság által meghatározott határidőn belül nyújtották be.

(4)  A Bizottság legkésőbb 2007. december 31-ig meghatározza azon adalékanyagok ideiglenes listáját, amelyek 2007. december 31. után továbbra is felhasználhatók a nemzeti jogszabályok szerint addig, amíg a Hatóság nem értékeli azokat.

(5)  Valamely adalékanyagnak az ideiglenes listára történő felvétele az alábbi feltételekhez kötött:

a) az adalékanyagot egy vagy több tagállamban legkésőbb 2006. december 31-ig engedélyezték;

b) az adott adalékanyagra vonatkozó, a (2) bekezdésben említett adatokat a Hatóság követelményeivel összhangban, legkésőbb 2006. december 31-ig benyújtották.

4b. cikk

A 89/109/EGK irányelv 4. cikkének sérelme nélkül a tagállamok 2006. december 31. után nem engedélyezhetik a 4. cikk (1) bekezdésében említett azon adalékanyagokat, amelyeket az élelmiszerügyi tudományos bizottság vagy a Hatóság egyáltalán nem értékelt.

▼B

5. cikk

Csak a IV. mellékletben felsorolt, bakteriális fermentációval kapott termékek használhatók az élelmiszerekkel való érintkezésben.

▼M2

5a. cikk

(1)  A 4. cikkben említett azon adalékanyagok, amelyek a 89/107/EGK tanácsi irányelv ( 11 ) által élelmiszer-adalékanyagként vagy a 88/388/EGK tanácsi irányelv ( 12 ) által ízesítőként engedélyezettek, nem kerülhetnek át:

a) az élelmiszerekbe olyan mennyiségben, amely az élelmiszer-késztermékben technológiai funkciót tölt be;

b) azon élelmiszerekbe, amelyek felhasználása élelmiszer-adalékanyagként vagy ízesítőként olyan mennyiségben engedélyezett, amely meghaladja a 89/107/EGK irányelvben, illetve a 88/388/EGK irányelvben vagy – amennyiben alacsonyabb – az ezen irányelvben meghatározott korlátozásokat;

c) azon élelmiszerekbe, amelyek élelmiszer-adalékanyagként vagy ízesítőként való felhasználása nem engedélyezett olyan mennyiségben, amely meghaladja az ezen irányelv 4. cikkében megállapított korlátozásokat.

(2)  A kiskereskedelmi fázisoktól eltérő értékesítési fázisoknál az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő és az (1) bekezdésben említett adalékanyagokat tartalmazó műanyagokhoz és műanyag tárgyakhoz a 9. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett információkat tartalmazó írásbeli nyilatkozatot kell csatolni.

(3)  Az (1) bekezdéstől eltérve, amennyiben az (1) bekezdés a) pontjában említett anyagokat élelmiszerrel érintkezésbe kerülő aktív műanyagok és műanyag tárgyak aktív összetevőjeként használják fel, akkor azokra a közösségi rendelkezések elfogadásáig a nemzeti előírások vonatkozhatnak.

▼B

6. cikk

(1)  A műanyagokra és a műanyag tárgyakra vonatkozó általános előírásokat az V. melléklet A. címe tartalmazza. Az V. melléklet B. címe a II., III. és IV. mellékletben szereplő egyes anyagokra vonatkozó egyéb előírásokat tartalmaz.

(2)  A „Korlátozások és/vagy előírások” fejlécű oszlopban szereplő, zárójelbe tett számok jelentését a VI. melléklet ismerteti.

▼M2

7. cikk

A II. és a III. mellékletben megállapított listán szereplő speciális kioldódási határértékeket mg/kg-ban kell kifejezni. E határértékeket azonban mg/dm2-ben kell kifejezni a következő esetekben:

a) 500 ml-nél kisebb vagy 10 l-nél nagyobb térfogatú tárolóedények, tárolóedényhez hasonló tárgyak vagy megtölthető tárgyak esetén;

b) lap, film vagy egyéb anyagok vagy tárgyak esetén, amelyek nem tölthetők meg, vagy amelyeknél gyakorlatilag lehetetlen felbecsülni az ilyen anyag vagy tárgy felületének nagysága és a vele érintkezésbe kerülő élelmiszer-mennyiség közötti viszonyt.

Ezekben az esetekben a II. és a III. mellékletben megállapított, mg/kg-ban kifejezett határértékeket a mg/dm2-ben történő kifejezéshez 6-tal, mint egyezményes átváltási aránnyal kell osztani.

▼B

8. cikk

(1)  A kioldódási határértékek betartásának ellenőrzését a 82/711/EGK és a 85/572/EGK irányelvben megállapított szabályokkal, valamint az I. mellékletben szereplő kiegészítő rendelkezésekkel összhangban kell végezni.

▼M2

(2)  A speciális kioldódási határértékek betartásának az (1) bekezdésben meghatározott ellenőrzése nem kötelező akkor, ha a mért összkioldódási értékből az következik, hogy az adott bekezdésben említett speciális kioldódási határértékeket nem lépték túl.

▼B

(3)  A speciális kioldódási határértékek betartásának az (1) bekezdésben meghatározott ellenőrzése nem kötelező, ha megállapítható, hogy az anyagban vagy a tárgyban lévő maradványanyag teljes kioldódása esetén sem lépheti túl a specális kioldódási határértéket.

(4)  A speciális kioldódási határértékek betartásának (1) bekezdésben meghatározott ellenőrzése megvalósítható úgy is, hogy meghatározzák az adott anyag mennyiségét a kész műanyagban vagy műanyag tárgyban, amennyiben az anyag mennyisége és speciális kioldódása közötti összefüggést erre alkalmas kísérletekkel vagy általánosan elfogadott és tudományos adatokon alapuló diffúziós modellek alkalmazásával megállapították. Az anyag vagy a tárgy meg nem felelésének bizonyítására a becsült migrációs értéket kísérleti vizsgálatokkal kell megerősíteni.

9. cikk

▼M2

(1)  A kiskereskedelmi fázisoktól eltérő értékesítési fázisokban az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő műanyagokhoz és műanyag tárgyakhoz olyan írásbeli nyilatkozatot kell csatolni, amely:

a) összhangban van a 89/109/EGK irányelv 6. cikkének (5) bekezdésével;

b) az ilyen anyagok és tárgyak felhasználói számára elegendő információt nyújt az élelmiszerben korlátozottan használható anyagok tapasztalati adatok vagy elméleti számítás alapján megállapított speciális kioldódási szintjéről és adott esetben a 95/31/EK ( 13 ), 95/45/EK ( 14 ) és 2002/82/EK ( 15 ) bizottsági irányelvvel összhangban álló tisztasági követelményekről, hogy eleget tudjanak tenni az alkalmazandó közösségi rendelkezéseknek, illetve ezek hiányában az élelmiszerekre alkalmazandó nemzeti rendelkezéseknek.

▼M2 —————

▼B

10. cikk

(1)  A VII. melléklet A. címében felsorolt irányelvekkel módosított 90/128/EGK irányelv hatályát veszti, a VII. melléklet B. címében megállapított átültetési és alkalmazási határidőkre vonatkozó tagállami kötelezettségek sérelme nélkül.

(2)  A hatályon kívül helyezett irányelvekre vonatkozó hivatkozásokat úgy kell tekinteni, mint az ezen irányelvre történő hivatkozásokat és azokat a VIII. mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban kell értelmezni.

11. cikk

Ez az irányelv az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

12. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.




I. MELLÉKLET

A KIOLDÓDÁSI HATÁRÉRTÉKEK TELJESÜLÉSÉNEK ELLENŐRZÉSEKOR ALKALMAZANDÓ TOVÁBBI RENDELKEZÉSEK

Általános rendelkezések

1.

A 82/711/EGK irányelv mellékletében ismertetett kioldódási vizsgálatok eredményeinek összehasonlításakor a modellanyagok sűrűségét egyezményesen 1-nek kell tekinteni. Ha a kioldódó anyag milligrammban kifejezett tömegét elosztjuk a modellanyag literben kifejezett térfogatával (mg/l), akkor az számszerűleg egyenlő lesz a kioldódó anyag milligrammban kifejezett tömegének és a modellanyag kilogrammban kifejezett tömegének a hányadosával és – a 85/572/EGK irányelv rendelkezéseit figyelembe véve – a kioldódó anyag milligrammban kifejezett tömegének és az élelmiszer kilogrammban kifejezett tömegének a hányadosával.

2.

Ha a kioldódási vizsgálatokat az anyagból vagy a tárgyból vett mintákkal vagy az erre a célra gyártott mintákkal végzik és a mintával érintkezésbe került élelmiszer vagy modellanyag mennyisége eltér az anyag vagy a tárgy tényleges alkalmazási körülményei között használt mennyiségtől, a kapott eredményeket az alábbi képlet alkalmazásával kell korrigálni:

image

ahol:



M

a kioldódás mg/kg-ban

m

a mintából kioldódott anyagnak a kioldódási vizsgálattal meghatározott tömege mg-ban

a1

a minta az élelmiszerrel vagy a modellanyaggal a kioldódási vizsgálat során érintkezésbe lépő felülete dm2 -ben

a 2

az anyag vagy a tárgy felülete valós alkalmazási körülmények között, dm2 -ben

q

valós alkalmazási körülmények között az anyaggal vagy a tárggyal érintkezésbe kerülő élelmiszer grammban kifejezett mennyisége.

3.

A kioldódás meghatározását az anyagon vagy a tárgyon kell elvégezni, ha ez nem valósítható meg, akkor az anyagból vagy tárgyból vett mintán vagy – adott esetben – az anyag vagy a tárgy reprezentatív mintáján.

A mintát a tényleges alkalmazási körülményekre jellemző módon kell az élelmiszerrel vagy a modellanyaggal érintkezésbe léptetni. Ezért a vizsgálatot úgy kell elvégezni, hogy a mintának csak azok a részei érintkezzenek az élelmiszerrel vagy a modellanyaggal, amellyel a valós használatban is kapcsolatban vannak. Ez a feltétel különösen fontos a több rétegből álló vagy zárásra stb. használt anyagok és tárgyak esetében.

A zárókupakok, tömítőgyűrűk, dugók vagy más hasonló, zárásra szolgáló eszközök kioldódási vizsgálatait olyan tartályként alkalmazott tárgyakon kell végezni, amelyek használata a szokásos vagy előrelátható alkalmazási móddal teljesen megegyezik.

Minden esetben megengedett, hogy a kioldódási határértéknek való megfelelőség bizonyítására szigorúbb vizsgálatot alkalmazzanak.

4.

Az ezen irányelv 8. cikkében szereplő rendelkezésekkel összhangban az anyag vagy a tárgy mintáját a tényleges alkalmazásra jellemző érintkezési körülményekre tekintettel a 82/711/EGK és a 85/572/EGK irányelvben megállapított szabályok alapján megválasztott ideig és hőmérsékleten kell az élelmiszerrel vagy a megfelelő modellanyaggal érintkezésbe léptetni. Az előírt idő leteltével az élelmiszerben vagy a modellanyagban meg kell határozni az összkioldódást (teljes migráció) és/vagy egy vagy több kioldódott anyag mennyiségét (speciális kioldódás).

5.

Ha egy anyag vagy tárgy a használat során ismételt érintkezésbe kerül az élelmiszerrel, a kioldódási vizsgálatokat háromszor kell elvégezni ugyanazzal a mintával a 82/711/EGK irányelvben megállapított feltételek mellett, minden esetben friss élelmiszert vagy új modellanyagot használva. A megfelelőséget a harmadik vizsgálatban kapott kioldódási érték alapján kell meghatározni. Ha azonban meggyőző bizonyíték van arra, hogy a kioldódás mértéke a második és a harmadik vizsgálat során nem emelkedik, valamint a kioldódási határértékeket már az első vizsgálatban nem haladja meg, további vizsgálat nem szükséges.

Különleges rendelkezések az összkioldódásra

6.

Amennyiben a 82/711/EGK és a 85/572/EGK irányelvben ismertetett vizes modellanyagokat alkalmaznak, a mintából kioldódó anyagok teljes mennyiségének analitikai meghatározása elvégezhető a modellanyag elpárologtatásával és a maradék tömegének a megmérésével.

Ha finomított olívaolajat vagy annak helyettesítőjét használják, az alábbi eljárás alkalmazható.

Le kell mérni az anyag vagy a tárgy mintáját a modellanyaggal történő érintkezés előtt és után. A minta által abszorbeált modellanyagot ki kell vonni és a mennyiségét meg kell határozni. A kapott mennyiséget ki kell vonni a minta modellanyaggal történő érintkezése után mért tömegéből. A kiindulási és a vizsgálat után mért korrigált tömegek különbsége adja a vizsgált minta összkioldódását.

Amennyiben egy anyag vagy tárgy rendeltetésszerűen ismételt érintkezésbe lép élelmiszerekkel és műszakilag nem megoldható az (5) bekezdésben ismertetett vizsgálatok elvégzése, módosítani lehet az említett vizsgálatot, feltéve hogy a módosítás lehetővé teszi a harmadik vizsgálat során a kioldódás mértékének meghatározását. A következő albekezdések egy ilyen lehetséges módosítást írnak le.

A vizsgálatot az anyag vagy a tárgy három azonos mintáján végzik el. Az egyik mintán a megfelelő vizsgálat végrehajtásával meghatározzák az összkioldódást (M1). A második és a harmadik minta esetében a vizsgálatot ugyanolyan hőmérsékleten, a megadottnál kétszer, illetve háromszor hosszabb ideig végzik, és azt követően határozzák meg az összkioldódást (M2és M3).

Az anyag vagy a tárgy megfelelőnek tekinthető, ha sem az M1, sem az M3 – M2nem lépi túl az összkioldódási határértéket.

7.

Ha egy anyag vagy tárgy az itt meghatározott analitikai tűréshatárnál kisebb mértékben haladja meg az összkioldódási határértéket, akkor még megfelel az ezen irányelv rendelkezéseinek.

Az alábbi analitikai tűréshatárokat vették figyelembe:

 a finomított olívaolajat vagy helyettesítőit alkalmazó kioldódási vizsgálatokban 20 mg/kg vagy 3 mg/dm2,

 a 82/711/EGK és a 85/572/EGK irányelvben meghatározott egyéb modellanyagokat alkalmazó kioldódási vizsgálatokban 12 mg/kg vagy 2 mg/dm2.

8.

A 82/711/EGK irányelv 3. cikkének (2) bekezdésében előírt rendelkezések sérelme nélkül, a finomított olívaolajat vagy helyettesítőit alkalmazó kioldódási vizsgálatokat nem kell elvégezni az összkioldódási határértéknek való megfelelőség ellenőrzésére olyan esetekben, ahol meggyőző bizonyíték van arra, hogy az előírt vizsgálati módszer technikai szempontból nem megfelelő.

Ilyen esetekben a II. mellékletben található listán speciális kioldódási határérték vagy egyéb korlátozás nélkül szereplő anyagokra egy általános 60 mg/kg, vagy a helyzettől függően 10 mg/dm2speciális kioldódási határértéket kell alkalmazni. az összes meghatározott speciális kioldódások összege azonban nem haladhatja meg az összkioldódási határértéket.




II. MELLÉKLET

A MŰANYAGOK ÉS MŰANYAG TÁRGYAK ELŐÁLLÍTÁSÁHOZ FELHASZNÁLHATÓ MONOMEREK ÉS EGYÉB KIINDULÁSI ANYAGOK LISTÁJA

ÁLTALÁNOS BEVEZETŐ

1.

Ez a melléklet a monomerek és az egyéb kiindulási anyagok listáját tartalmazza. A lista magába foglalja:

 az olyan anyagokat, amelyek polimerizáció – beleértve a polikondenzációt és a poliaddíciót – vagy más hasonló folyamat révén makromolekulákat képeznek,

 a módosított makromolekulák előállítása során használt természetes vagy mesterséges makromolekulás anyagokat, amennyiben a szintézisükhöz szükséges monomerek vagy egyéb kiindulási anyagok nem szerepelnek a listán,

 a természetben előforduló vagy szintetizált anyagok módosításához használt anyagokat.

▼M3

2.

A következő anyagok nem szerepelnek a listán, még akkor sem, ha azokat szándékosan használják és engedélyezték:

a) engedélyezett savak, fenolok és alkoholok alumínium-, ammónium-, kalcium-, vas-, magnézium-, kálium- és nátriumsói (ideértve a kettős és a savanyú sókat is). A „… sav(ak), sók” megnevezést tartalmazó nevek azonban megjelennek a listákon akkor, ha ott a megfelelő szabad sav(ak) nem szerepel(nek);

b) engedélyezett savak, fenolok vagy alkoholok cinksói (ideértve a kettős és a savanyú sókat is). Ezekre a sókra egy csoportos SKH (= 25 mg/kg [Zn-ben kifejezve]) vonatkozik. Ugyanez a Zn-re vonatkozó korlátozás vonatkozik még a következőkre is:

i. a listán szereplő „… sav(ak), sók” nevet tartalmazó anyagok akkor, ha ott a megfelelő szabad sav(ak) nem szerepel(nek);

ii. a VI. melléklet 38. megjegyzésében szereplő anyagok.

▼B

3.

A lista nem tartalmazza a következő anyagokat sem, amelyek szintén jelen lehetnek:

a) olyan anyagok, amelyek jelen lehetnek a végtermékben, mint:

 a felhasznált anyagok szennyeződései,

 intermedierek,

 bomlástermékek;

b) oligomerek, valamint természetes és szintetikus makromolekulák és keverékeik, amennyiben a szintetizálásukhoz szükséges monomerek vagy egyéb kiindulási anyagok szerepelnek a listán;

c) az engedélyezett anyagok keverékei.

Az a), b) és c) pontban említett anyagokat tartalmazó műanyagoknak és műanyag tárgyaknak eleget kell tenniük a 89/109/EGK irányelv 2. cikkében meghatározott követelményeknek.

4.

Az anyagoknak tisztasági szempontból jó technikai minőségűeknek kell lenniük.

5.

A lista a következő információkat tartalmazza:

 1. oszlop (Hivatkozási szám): a listán szereplő anyagok EGK hivatkozási száma a csomagolóanyagokra vonatkozóan,

 2. oszlop (CAS szám): az anyag CAS (Chemical Abstracts Service) nyilvántartási száma,

 3. oszlop (Megnevezés): a kémiai név,

 4. oszlop (Korlátozások és/vagy előírások):

 

 speciális kioldódási határérték (SKH),

 az anyag maximálisan megengedett mennyisége a kész műanyagban vagy a tárgyban (MM),

 az anyag maximálisan megengedett mennyisége a kész műanyagban vagy a tárgyban mg/6 dm2 élelmiszerrel érintkező felületben kifejezve (MMF),

 bármely más, külön megemlített korlátozás,

 az anyagra vagy a polimerre vonatkozó más előírás.

6.

Ha a listán egyedileg feltüntetett anyag egy másik általános megnevezés alá is tartozik, mindig az egyedi vegyületre vonatkozó korlátozásokat kell alkalmazni.

7.

Amennyiben a CAS szám és a kémiai név között bármilyen ellentmondás van, a kémiai név elsőbbséget élvez a CAS számmal szemben. Ha az EINECS-ben és a CAS nyilvántartásban megjelölt CAS szám között bármilyen ellentmondás van, a CAS nyilvántartást kell alkalmazni.

8.

A táblázat 4. oszlopában szereplő rövidítések és kifejezések jelentése a következő:

KH

=

a vizsgálati módszer kimutatási határa

KT

=

kész anyag vagy tárgy

ICE

=

izocianát-egyenérték

NK

=

nem kimutatható. Ezen irányelv alkalmazásában: a „nem kimutatható” azt jelenti, hogy az anyagot nem lehet kimutatni olyan validált vizsgálati módszerrel, amely a megadott kimutatatási határnál (KH) jelezné az anyagot. Amennyiben jelenleg nem létezik ilyen módszer, a validált módszer kifejlesztéséig bármely olyan analitikai módszer alkalmazható, amely a kimutatási határnál megfelelő érzékenységű

▼M2

MM =

=

a „maradékanyag” maximális engedélyezett mennyisége a műanyagban vagy a műanyagból készült tárgyban. Ezen irányelv alkalmazásában a műanyagban vagy műanyag tárgyban lévő anyag mennyiségét validált vizsgálati módszerrel kell meghatározni. Amennyiben ilyen módszer jelenleg nem létezik, a validált módszer kifejlesztéséig alkalmazható az előírt határértéknél kielégítő teljesítmény-jellemzőkkel rendelkező vizsgálati módszer;

▼B

MM(E)

=

a „maradék” anyag maximálisan megengedett mennyisége a műanyagban vagy a tárgyban, összes egyenértékben vagy a jelzett anyagokban kifejezve. Ezen irányelv alkalmazásában: az anyag mennyiségét a műanyagban vagy a tárgyban validált analitikai módszerrel kell meghatározni. Amennyiben jelenleg nem létezik ilyen módszer, a validált módszer kifejlesztéséig bármely olyan analitikai módszer alkalmazható, amely az adott határértéknek megfelelő érzékenységű

MMF

=

a „maradék” anyag maximálisan megengedett mennyisége a kész műanyagban vagy a tárgyban mg/6 dm2, az élelmiszerrel érintkező felületben kifejezve. Ezen irányelv alkalmazásában: az anyag mennyiségét a műanyag vagy a tárgy felületén validált analitikai módszerrel kell meghatározni. Amennyiben jelenleg nem létezik ilyen módszer, a validált módszer kifejlesztéséig bármely olyan analitikai módszer alkalmazható, amely az adott határértéknek megfelelő érzékenységű

MMF(E)

=

a „maradék” anyag maximálisan megengedett mennyisége a műanyagban vagy a tárgyban összes egyenértékben vagy a jelzett anyagokban kifejezve és mg/6 dm2 élelmiszerrel érintkező felületben kifejezve. Ezen irányelv alkalmazásában: az anyag mennyiségét a műanyag vagy a tárgy felületén validált analitikai módszerrel kell meghatározni. Amennyiben jelenleg nem létezik ilyen módszer, a validált módszer kifejlesztéséig bármely olyan analitikai módszer alkalmazható, amely az adott határértéknek megfelelő érzékenységű

SKH

=

speciális kioldódási határérték az élelmiszerben vagy az élelmiszer-utánzó modellanyagban, kivéve ha más előírás vonatkozik rá. Ezen irányelv alkalmazásában: az anyag speciális kioldódását validált analitikai módszerrel kell meghatározni. Amennyiben jelenleg nem létezik ilyen módszer, a validált módszer kifejlesztéséig bármely olyan analitikai módszer alkalmazható, amely az adott határértéknek megfelelő érzékenységű

SKH(E)

=

speciális kioldódási határérték az élelmiszerben vagy az élelmiszer-utánzó modellanyagban, összes egyenértékben vagy a jelzett anyagokban kifejezve. Ezen irányelv alkalmazásában: az anyagok speciális kioldódását validált analitikai módszerrel kell meghatározni. Amennyiben jelenleg nem létezik ilyen módszer, a validált módszer kifejlesztéséig bármely olyan analitikai módszer alkalmazható, amely az adott határértéknek megfelelő érzékenységű.

A. cím



Az engedélyezett monomerek és egyéb kiindulási anyagok listája

▼M2

▼M2

▼B

▼M2

▼M2

▼B

Hivatkozási szám

CAS szám

Megnevezés

Korlátozások és/vagy előírások

(1)

(2)

(3)

(4)

10030

000514–10–3

Abietinsav

 

10060

000075–07–0

Acetaldehid

SKH(E) = 6 mg/kg (2)

10090

000064–19–7

Ecetsav

 

10120

000108–05–4

Vinil-acetát

SKH = 12 mg/kg

10150

000108–24–7

Ecetsav-anhidrid

 

10210

000074–86–2

Acetilén

 

▼M2

10599/90A

061788-89-4

Telítetlen (C18) zsírsavak dimerjei, desztillálva

MMF(E) = 0,05 mg/6 dm2 (27)

10599/91

061788-89-4

Telítetlen zsírsavak (C18) dimerjei, desztillálás nélkül

MMF(E) = 0,05 mg/6 dm2 (27)

10599/92A

068783-41-5

Hidrogénezett telítetlen (C18) zsírsavak dimerjei, desztillálva

MMF(E) = 0,05 mg/6 dm2 (27)

10599/93

068783-41-5

Hidrogénezett telítetlen (C18) zsírsavak dimerjei, desztillálás nélkül

MMF(E) = 0,05 mg/6 dm2 (27)

▼B

10630

000079–06–1

Akrilamid

SKH = NK (KH = 0,01 mg/kg)

10660

015214–89–8

2-Akrilamido-2-metil-propánszulfonsav

SKH = 0,05 mg/kg

10690

000079–10–7

Akrilsav

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

10750

002495–35–4

Benzil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

10780

000141–32–2

n-butil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

10810

002998–08–5

Szek – butil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

10840

001663–39–4

Terc – butil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

▼M3 —————

▼M3

11005

012542-30-2

Akrilsav, diciklopentenil-észter

MMF = 0,05 mg/6 dm2

▼B

11245

002156–97–0

Dodecil-akrilát

SKH = 0,05 mg/kg (1)

11470

000140–88–5

Etil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

▼M3

11500

000103-11-7

Akrilsav, 2-etilhexil-észter

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

11510

000818–61–1

Hidroxietil-akrilát

Lásd az „Akrilsav etilénglikollal alkotott monoésztere”

11530

000999–61–1

Akrilsav, 2-hidroxipropil-észter

MMF = 0,05 mg/6 dm2 az akrilsav, 2-hidroxipropil-észter és az akrilsav, 2-hidroxiizopropil-észter összmennyiségére vonatkozóan, az V. mellékletben megállapított előírások szerint.

▼B

11590

000106–63–8

Izobutil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

11680

000689–12–3

Izopropil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

11710

000096–33–3

Metil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

11830

000818–61–1

Akrilsav etilénglikollal alkotott monoésztere

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

11890

002499–59–4

n-oktil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

11980

000925–60–0

Propil-akrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (36) ◄

12100

000107–13–1

Akrilnitril

SKH = NK (KH = 0,020 mg/kg, az analitikai tűréshatárt is beleértve)

12130

000124–04–9

Adipinsav

 

12265

004074–90–2

Divinil-adipát

MM = 5 mg/kg KT-ben. Csak komonomerként.

12280

002035–75–8

Adipinsav-anhidrid

 

12310

 

Albumin

 

12340

 

Albumin, formaldehiddel koagulálva

 

12375

 

Alifás, egyértékű, telített, el nem ágazó, primer alkoholok (C4 – C22)

 

12670

002855–13–2

1-Amino-3-aminometil-3,5,5-trimetil-ciklohexán

SKH = 6 mg/kg

12761

000693–57–2

12-Aminododekánsav

SKH = 0,05 mg/kg

12763

000141–43–5

2-Aminoetanol

SKH = 0,05 mg/kg. Nem alkalmazható olyan élelmiszerrel érintkező polimerekhez, amelyekre a 85/572/EGK irányelv a D-modell oldószert írja elő, valamint csak közvetett érintkezésre, PET-réteg mögött

12765

084434–12–8

N-(2-Aminoetil)-β-alanin-nátriumsó

SKH = 0,05 mg/kg

▼M3

12786

000919-30-2

3-Aminopropil-trietoxiszilán

A 3-aminopropil-trietoxiszilán extrahálható maradéka kevesebb legyen mint 3 mg/kg töltőanyag. Csak szervetlen töltőanyagok reaktív felületkezelésére

▼B

12788

002432–99–7

11-Aminoundekánsav

SKH = 5 mg/kg

12789

007664–41–7

Ammónia

 

12820

000123–99–9

Azealinsav

 

12970

004196–95–6

Azealinsav-anhidrid

 

13000

001477–55–0

1,3-Benzoldimetánamin

SKH = 0,05 mg/kg

13060

004422–95–1

1,3,5-Benzoltrikarbonil-triklorid

MMF = 0,05 mg/6 dm2 (1,3,5-benzoltrikarbonsavként mérve)

13075

000091–76–9

Benzoguanamin

Lásd a „2,4-diamino-6-fenil-1,3,5-triazint”

13090

000065–85–0

Benzoesav

 

13150

000100–51–6

Benzil-alkohol

 

13180

000498–66–8

Biciklo[2.2.1]hept-2-én (norbornén)

SKH = 0,05 mg/kg

13210

001761–71–3

Bisz(4-aminociklohexil)metán

SKH = 0,05 mg/kg

▼M3

13317

132459-54-2

N,N′-Bisz[4-(etoxikarbonil)fenil]-1,4,5,8-naftalin-tetrakarboxi-diimid

SKH = 0,05 mg/kg. Tisztaság > 98,1 tömeg%. Csak komonomerként (max 4 %) használandó poliészterekhez (PET, PBT)

▼M2

13323

000102-40-9

1,3-bisz(2-hidroxietoxi)benzol

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

13326

000111–46–6

Bisz(2-hidroxietil)-éter

Lásd a „Dietilénglikolt”

13380

000077–99–6

2,2-Bisz(hidroximetil)bután-1-ol

Lásd az „1,1,1-trimetilolpropánt”

13390

000105–08–8

1,4-Bisz(hidroximetil)ciklohexán

 

13395

004767–03–7

2,2-Bisz(hidroximetil)propionsav

MMF = 0,05 mg/6 dm2

13480

000080–05–7

2,2-Bisz(4-hidroxifenil)propán

►M2  SKH(E) = 0,6 mg/kg (28) ◄

13510

001675–54–3

2,2-Bisz(4-hidroxifenil)propán bisz(2,3-epoxipropil)-étere (= BADGE)

Az egyes epoxiszármazékok élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagokban és tárgyakban történő alkalmazásáról szóló, 2002. február 20-i 2002/16/EK bizottsági irányelv szerint (HL L 51., 2002.2.22., 27. o.)

13530

038103–06–9

2,2-Bisz(4-hidroxifenil)propán bisz(ftálsavanhidrid)

SKH = 0,05 mg/kg

13550

000110–98–5

Bisz(hidroxipropil)-éter

Lásd a „Dipropilénglikolt”

13560

0005124–30–1

Bisz(4-izocianátociklohexil)metán

Lásd „Diciklohexil-metán-4,4′-diizocianátot”

13600

047465–97–4

3,3-Bisz(3-metil-4-hidroxifenil)indolin-2-on

SKH = 1,8 mg/kg

13607

000080–05–7

Biszfenol A

Lásd a „2,2-bisz(4-hidroxi-fenil-propánt)”

13610

001675–54–3

Biszfenol A bisz(2,3-epoxipropil)-éter

Lásd a „2,2-bisz(4-hidroxi-fenil)propán bisz(2,3-epoxipropil)étert”

13614

038103–06–9

Biszfenol A bisz(ftálsav-anhidrid)

Lásd a „2,2-bisz(4-hidroxi-fenil)propán bisz(ftálsav-anhidrid)”

13617

000080–09–1

Biszfenol S

Lásd a „4,4-dihidroxi-difenil-szulfont”

13620

010043–35–3

Bórsav

SKH(E) = 6 mg/kg (23) (bórban kifejezve), az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló 98/83/EK irányelv (HL L 330., 1998.12.5., 32. o.) rendelkezéseinek sérelme nélkül.

13630

000106–99–0

Buta-1,3-dién

MM = 1 mg/kg KT-ben vagy SKH = nem kimutatható (KH = 0,020 mg/kg, az analitikai tűréshatárát is beleértve)

13690

000107–88–0

Bután-1,3-diol

 

13720

000110–63–4

Bután-1,4-diol

►M3  SKH(T) = 5 mg/kg (24) ◄

13780

002425–79–8

Bután-1,4-diol-bisz(2,3-epoxipropil)-éter

MM = 1 mg/kg KT-ben (epoxicsoportban kifejezve, móltömeg = 43)

13810

000505–65–7

1,4-butándiol formál

MMF = 0,05 mg/6 dm2

13840

000071–36–3

Bután-1-ol

 

13870

000106–98–9

But-1-én

 

13900

000107–01–7

But-2-én

 

13932

000598–32–3

But-3-én-2-ol

MMF = NK (KH = 0,02 mg/6 mg/6 dm2. Csak komonomerként alkalmazható polimer-adalékanyagok előállítására

14020

000098–54–4

4-terc – Butilfenol

SKH = 0,05 mg/kg

14110

000123–72–8

Butiraldehid

 

14140

000107–92–6

Vajsav

 

14170

000106–31–0

Vajsav-anhidrid

 

14200

000105–60–2

Kaprolaktám

SKH(E) = 15 mg/kg2 (5)

14230

002123–24–2

Kaprolaktám nátriumsó

SKH(E) = 15 mg/kg2 (5) (kaprolaktámban kifejezve)

▼M3

14260

000502-44-3

Kaprolaktám

SKH = 0,05 mg/kg (kaprolaktám és 6-hidroxihexánsav összegeként kifejezve)

▼B

14320

000124–07–2

Kaprilsav

 

14350

000630–08–0

Szén-monoxid

 

14380

000075–44–5

Karbonil-diklorid

MM = 1 mg/kg KT-ben

14411

008001–79–4

Ricinusolaj

 

14500

009004–34–6

Cellulóz

 

14530

007782–50–5

Klór

 

14570

000106–89–8

2,3-epoxi-1-klórpropán

Lásd az „Epiklórhidrint”

14650

000079–38–9

Trifluorklóretilén

MMF = 0,5 mg/6 dm2

14680

000077–92–9

Citromsav

 

14710

000108–39–4

m - Krezol

 

14740

000095–48–7

o - Krezol

 

14770

000106–44–5

p - Krezol

 

▼M2

14800

003724-65-0

Krotonsav

MMF(E) = 0,05 mg/6 dm2 (33)

▼B

14841

000599–64–4

4-kumilfenol

SKH = 0,05 mg/kg

14880

000105–08–8

Ciklohexán-1,4-dimetanol

Lásd az „1,4-bisz (hidroximetil)ciklohexánt”

14950

003173–53–3

Ciklohexil-izocianát

►M2  MM(E) = 1 mg/kg a végtermékben (ICE-ben kifejezve) (26) ◄

15030

000931–88–4

Ciklooktén

SKH = 0,05 mg/kg. Csak olyan élelmiszerrel érintkező polimerekben alkalmazható, amelyekre a 85/572/EGK irányelv az A-modell oldószert írja elő

15070

001647–16–1

Deka-1.9-dién

SKH = 0,05 mg/kg

15095

000334–48–5

Dekánsav

 

15100

000112–30–1

Dekán-1-ol

 

15130

000872–05–9

Dec-1-én

SKH = 0,05 mg/kg

15250

000110–60–1

1,4-Diaminobután

 

15272

000107–15–3

1,2-Diaminoetán

Lásd az „Etiléndiamint”

15274

000124–09–4

1,6-Diaminohexán

Lásd a „Hexametiléndiamint”

15310

000091–76–9

2,4-Diamino-6-fenil-1,3,5-triazin

MMF = 5 mg/6 dm2

▼M2 —————

▼B

15565

000106–46–7

1,4-Diklórbenzol

SKH = 12 mg/kg

15610

000080–07–9

Bisz(4-klórfenil)-szulfon

SKH = 0,05 mg/kg

15700

005124–30–1

Metilénbisz(ciklohexil-4-izocianát)

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

15760

000111–46–6

Dietilénglikol

SKH(E) = 30 mg/kg (3)

15790

000111–40–0

Dietiléntriamin

SKH = 5 mg/kg

15820

000345–92–6

4,4′-Difluorbenzofenon

SKH = 0,05 mg/kg

15880

000120–80–9

Benzol-1,2-diol

SKH = 6 mg/kg

15910

000108–46–3

Benzol-1,3-diol

SKH = 2,4 mg/kg

15940

000123–31–9

Benzol-1,4-diol

SKH = 0,6 mg/kg

15970

000611–99–4

4,4′- Dihidroxibenzofenon

SKH(E) = 6 mg/kg (15)

16000

000092–88–6

4,4′- Dihidroxibifenil

SKH = 6 mg/kg

16090

000080–09–1

Bisz(4-hidroxidifenil)-szulfon

SKH = 0,05 mg/kg

16150

000108–01–0

2-(Dimetilamino)-etanol

SKH = 18 mg/kg

▼M2

16210

006864-37-5

3,3'-Dimetil-4,4'-diaminodiciklohexil-metán

SKH = 0,05 mg/kg (32). Csak poliamidokban használható fel.

▼B

16240

000091–97–4

3,3′- Dimetil-4,4′ - diizocianátobifenil

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

16360

000576–26–1

2,6-Dimetilfenol

SKH = 0,05 mg/kg

16390

000126–30–7

2,2-Dimetilpropán-1,3-diol

SKH = 0,05 mg/kg

16450

000646–06–0

1,3-Dioxolán

SKH = 0,05 mg/kg

16480

000126–58–9

Dipentaeritrit

 

▼M2

16540

000102-09-0

Difenil-karbonát

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

16570

004128–73–8

Difeniléter-4,4′- diizocianát

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

16600

005873–54–1

Difenilmetán-2,4′- diizocianát

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

16630

000101–68–8

Difenilmetán-4,4′- diizocianát

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

16650

000127–63–9

Difenil-szulfon

SKH(E) = 3 mg/kg (25)

16660

000110–98–5

Dipropilénglikol

 

16690

001321–74–0

Divinilbenzol

MMF = 0,01 mg/6 dm2 vagy SKH = NK (KH = 0,02 mg/kg, az analitikai tűréshatárt beleértve) a divinilbenzol és az etil-vinilbenzol összegére, valamint az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

16694

013811–50–2

N, N′- Divinilimidazolidin-2-on

MM = 5 mg/kg KT-ben

16697

000693–23–2

Dodekándisav

 

16704

000112–41–4

Dodec-1-én

SKH = 0,05 mg/kg

16750

000106–89–8

Epiklórhidrin

MM = 1 mg/kg KT-ben

16780

000064–17–5

Etanol

 

16950

000074–85–1

Etilén

 

▼M3

16955

000096-49-1

Etilén-karbonát

Maradéktartalom = 5 mg/kg hidrogél, legfeljebb 10 g hidrogél: 1 kg élelmiszer aránynál. A hidrolizátum etilén-glikolt tartalmaz, amelyre az SKH = 30 mg/kg

▼B

16960

000107–15–3

Etilén-diamin

SKH = 12 mg/kg

16990

000107–21–1

Etilénglikol

SKH(E) = 30 mg/kg (3)

17005

000151–56–4

Etilén-imin

SKH = NK (KH = 0,01 mg/kg)

17020

000075–21–8

Etilén-oxid

MM = 1 mg/kg KT-ben

17050

000104–76–7

2-Etilhexán-1-ol

SKH = 30 mg/kg

▼M2

17110

016219-75-3

5-Etilidéndiciklo[2,2,1]hept-2-én

MMF = 0,05 mg/6 dm2. A felület/élelmiszermennyiség aránynak 2 dm2/kg-nál kisebbnek kell lennie

▼B

17160

000097–53–0

Eugenol

SKH = NK (KH = 0,02 mg/kg, analitikai tűréshatárral)

17170

061788–47–4

Kókuszzsírsavak

 

17200

068308–53–2

Szójazsírsavak

 

17230

061790–12–3

Tall-olaj

 

17260

000050–00–0

Formaldehid

SKH(E) = 15 mg/kg (22)

17290

000110–17–8

Fumársav

 

17530

000050–99–7

Glükóz

 

18010

000110–94–1

Glutársav

 

18070

000108–55–4

Glutársav-anhidrid

 

18100

000056–81–5

Glicerin

 

18220

068564–88–5

11-(Heptilamino)-undekánsav

SKH = 0,05 mg/kg (2)

18250

000115–28–6

1,4,5,6,7,7-Hexaklór-biciklo[2.2.1]hept-5-én-2,3-dikarbonsav

SKH = NK (KH = 0,01 mg/kg)

18280

000115–27–5

4,5,6,7,8,8-Hexaklór-4,7-metano-izobenzofurán-1,3-dion

SKH = NK (KH = 0,01 mg/kg)

18310

036653–82–4

Hexadekán-1-ol

 

18430

000116–15–4

Hexafluorpropilén

SKH = NK (KH = 0,01 mg/kg)

18460

000124–09–4

Hexametilén-diamin

SKH = 2,4 mg/kg

18640

000822–06–0

Hexametilén-diizocianát

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

18670

000100–97–0

Hexametilén-tetramin

SKH(E) = 15 mg/kg (22) (formaldehidben kifejezve)

▼M2

18700

000629-11-8

1,6-hexándiol

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

18820

000592–41–6

Hex-1-én

SKH = 3 mg/kg

18867

000123–31–9

Hidrokinon

Lásd „1,4-dihidroxibenzol”

18880

000099–96–7

p-Hidroxibenzoesav

 

▼M2

18896

001679-51-2

4-(Hidroximetil)-1-ciklohexén

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

18897

016712–64–4

6-Hidroxinaftalin-2-karbonsav

SKH = 0,05 mg/kg

18898

000103–90–2

N-(4-Hidroxifenil)-acetamid

SKH = 0,05 mg/kg

19000

000115–11–7

Izobutén

 

19060

000109–53–5

Izobutil-vinil-éter

MM = 5 mg/kg KT-ben

19110

04098–71–9

1-Izocianáto-3-izocianátometil-3,5,5-trimetilciklohexán

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

19150

000121–91–5

Izoftálsav

SKH = 5 mg/kg

19210

001459–93–4

Dimetil-izoftalát

SKH = 0,05 mg/kg

19243

000078–79–5

Izoprén

Lásd a „2-metil-1,3-butadiént”

19270

000097–65–4

Itakonsav

 

19460

000050–21–5

Tejsav

 

19470

000143–07–7

Laurinsav

 

19480

002146–71–6

Vinil-laurinát

 

19490

000947–04–6

Laurolaktám

SKH = 5 mg/kg

19510

011132–73–3

Lignocellulóz

 

19540

000110–16–7

Maleinsav

SKH(E) = 30 mg/kg (4)

19960

000108–31–6

Maleinsav-anhidrid

SKH(E) = 30 mg/kg (4) (maleinsavban kifejezve)

19975

000108–78–1

Melamin

Lásd „2,4,6-triamino-1,3,5-triazin”

19990

000079–39–0

Metakrilamid

SKH = NK (KH = 0,02 mg/kg, analitikai tűréshatárral)

20020

000079–41–4

Metakrilsav

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

20050

000096–05–9

Allil-metakrilát

SKH = 0,05 mg/kg

20080

002495–37–6

Benzil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

20110

000097–88–1

Butil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

20140

002998–18–7

szek - butil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

20170

000585–07–9

terc - butil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

20260

000101–43–9

Ciklohexil-metakrilát

SKH = 0,05 mg/kg

20410

002082–81–7

Bután-1,4-diol metakrilát diésztere

SKH = 0,05 mg/kg

▼M2

20440

000097-90-5

Metakrilsav, etilénglikol-diészter

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

20530

002867–47–2

(2-Dimetilamino)-metakrilát

SKH = NK (KH = 0,02 mg/kg, beleértve az analitikai tűréshatárt)

20590

000106–91–2

(2,3-Epoxipropil)-metakrilát

MMF = 0,02 mg/6 dm2

20890

000097–63–2

Etil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

21010

000097–86–9

Izobutil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

21100

004655–34–9

Izopropil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

21130

000080–62–6

Metil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

21190

000868–77–9

Metakrilsav etilénglikollal alkotott monoésztere

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

21280

002177–70–0

Fenil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

21340

002210–28–8

Propil-metakrilát

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

▼M3

21370

010595-80-9

Metakrilsav, 2-szulfoetil-észter

MMF = ND (DL = 0,02 mg/6 dm2)

▼M2

21400

054276-35-6

Metakrilsav, szulfopropil-észter

MMF = 0,05 mg/6 dm2

▼B

21460

000760–93–0

Metakrilsav-anhidrid

►M3  SKH(T) = 6 mg/kg (37) ◄

21490

000126–98–7

Metakrilnitril

SKH = NK (KH = 0,020 mg/kg, beleértve az analitikai tűréshatárt)

21520

001561–92–8

Nátrium-metallil-szulfonát

SKH = 5 mg/kg

21550

000067–56–1

Metanol

 

21640

000078–79–5

2-metilbuta-1,3-dién

MM = 1 mg/kg KT-ben vagy SKH = NK (KH = 0,02 mg/kg, beleértve az analitikai tűréshatárt)

21730

000563–45–1

3-metilbut-1-én

MMF = 0,006 mg/6 dm2Csak polipropilénben alkalmazható

21765

106246–33–7

4,4′-metilén-bisz(3-klór-2,6-dimetilanilin)

MMF = 0,05 mg/6 dm2

21821

000505–65–7

1,4-metiléndioxibután

Lásd a „1,4-butándiol formált”

21940

000924–42–5

N - (Hidroximetil)-akrilamid

SKH = NK (KH = 0,01 mg/kg)

22150

000691–37–2

4-metil-1-pentén

SKH = 0,05 mg/kg

▼M3

22210

000098-83-9

α-Metilsztirol

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

22331

025513–64–8

►M2  (35-45 % m/m) 1,6-diamino-2,2,4-trimetil-hexán és (55-65 % m/m) 1,6-diamino-2,4,4-trimetil-hexán keveréke ◄

MMF = 5 mg/6 dm2

22332

(40 % m/m) 2,2,4-trimetil-hexán-1,6-diizocianát és (60 % m/m) 2,4,4-trimetil-hexán-1,6-diizocianát keveréke

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

22350

000544–63–8

Mirisztinsav

 

22360

001141–38–4

Naftalin-2,6-dikarbonsav

SKH = 5 mg/kg

22390

000840–65–3

Dimetilnaftalin-2,6-dikarboxilát

SKH = 0,05 mg/kg

22420

003173–72–6

Naftalin-1,5-diizocianát

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

22437

000126–30–7

Neopentilglikol

Lásd a „2,2-dimetil-1,3-propándiolt”

22450

009004–70–0

Nitrocellulóz

 

22480

000143–08–8

Nonán-1-ol

 

22550

000498–66–8

Norbornén

Lásd a „Biciklo(2.2.1)hept-2-ént”

22570

000112–96–9

Oktadecil-izocianát

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

22600

000111–87–5

Oktán-1-ol

 

22660

000111–66–0

Okt-1-én

SKH = 15 mg/kg

22763

000112–80–1

Olajsav

 

▼M2

22775

000144-62-7

Oxálsav

SKH(E) = 6 mg/kg (29)

▼B

22778

007456–68–0

4,4′- Oxibisz(benzolszulfonil-azid)

MMF = 0,05 mg/6 dm2

22780

000057–10–3

Palmitinsav

 

22840

000115–77–5

Pentaeritrit

 

22870

000071–41–0

Pentán-1-ol

 

22900

000109–67–1

Pent-1-én

SKH = 5 mg/kg

▼M3

22932

001187-93-5

Perfluor-metil-perfluor-vinil-éter

SKH = 0,05 mg/kg. Csak tapadásgátló bevonatokhoz

▼B

22937

001623–05–8

Perfluorpropil-perfluorvinil-éter

SKH = 0,05 mg/kg

22960

000108–95–2

Fenol

 

23050

000108–45–2

1,3-Fenilén-diamin

SKH = NK (KH = 0,02 mg/kg, beleértve az analitikai tűréshatárt)

▼M2

23070

000102-39-6

(1,3-Feniléndioxi)diecetsav

MMF = 0,05 mg/6 dm2

▼B

23155

000075–44–5

Foszgén

Lásd „Karbonil-klorid”

23170

007664–38–2

Foszforsav

MM = NK (KH = 1 mg/kg KT-ben)

23175

000122–52–1

Trietil-foszfát

SKH = NK (KH = 0,01 mg/kg)

23187

 

Ftálsav

Lásd a „Tereftálsavat”

23200

000088–99–3

o - Ftálsav

 

23230

000131–17–9

Diallil-ftalát

SKH = NK (KH = 0,01 mg/kg)

23380

000085–44–9

Ftálsav-anhidrid

 

23470

000080–56–8

α - Pinén

 

23500

000127–91–3

β - Pinén

 

23547

009016–00–6

063148–62–9

Polidimetilsziloxán (móltömeg > 6 800)

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

23590

025322–68–3

Polietilénglikol

 

23651

025322–69–4

Polipropilénglikol

 

23740

000057–55–6

Propán-1,2-diol

 

23770

000504–63–2

Propán-1,3-diol

SKH = 0,05 mg/kg

23800

000071–23–8

Propán-1-ol

 

23830

000067–63–0

Propán-2-ol

 

23860

000123–38–6

Propionaldehid

 

23890

000079–09–4

Propionsav

 

23920

000105–38–4

Vinil-pronionát

SKH(E) = 6 mg/kg (2) (acetaldehidben kifejezve)

23950

000123–62–6

Propionsav-anhidrid

 

23980

000115–07–1

Propilén

 

24010

000075–56–9

Propilén-oxid

MM = 1 mg/kg KT-ben

24051

000120–80–9

Pirokatechin

Lásd „1,2-dihidroxibenzol”

24057

000089–32–7

Piromellitinsav-anhidrid

SKH = 0,05 mg/kg (piromellitinsavban kifejezve)

24070

073138–82–6

Gyantasavak

 

24072

000108–46–3

Rezorcin

Lásd „1,3-dihidroxibenzol”

24073

000101–90–6

Rezorcin-diglicidil-éter

MMF = 0,005 mg/6 dm2. Nem alkalmazható olyan élelmiszerrel érintkező polimerekben, amelyekre a 85/572/EGK irányelv a D-modell oldószert határozza meg, valamint csak közvetett érintkezésre, PET-réteg mögött.

24100

008050–09–7

Kolofónium

 

24130

008050–09–7

Kolofónium gyanta

Lásd a „Kolofóniumot”

24160

008052–10–6

Gyanta tallolaj

 

24190

►M3  008050-09-7 ◄

Fás gyanta

►M3  Lásd „Kolofónium” (Hiv. sz.: 24100) ◄

24250

009006–04–6

Természetes gumi

 

24270

000069–72–7

Szalicilsav

 

24280

000111–20–6

Szebacinsav

 

24430

002561–88–8

Szebacinsav-anhidrid

 

24475

001313–82–2

Nátrium-szulfid

 

24490

000050–70–4

Szorbit

 

24520

008001–22–7

Szójaolaj

 

24540

009005–25–8

Étkezési keményítő

 

24550

000057–11–4

Sztearinsav

 

24610

000100–42–5

Sztirol

 

24760

026914–43–2

Sztirolszulfonsav

SKH = 0,05 mg/kg

24820

000110–15–6

Borostyánkősav

 

24850

000108–30–5

Borostyánkősav-anhidrid

 

24880

000057–50–1

Szacharóz

 

24887

006362–79–4

5-Szulfoizoftálsav, nátriumsó

SKH = 5 mg/kg

24888

003965–55–7

5-Szulfoizoftálsav, nátriumsó, dimetilészter

SKH = 0,05 mg/kg

▼M3

24903

068425-17-2

Szirupok, hidrolizált keményítő, hidrogénezett

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

▼B

24910

000100–21–0

Tereftálsav

SKH = 7,5 mg/kg

24940

000100–20–9

Tereftálsav-diklorid

SKH(E) = 7,5 mg/kg (tereftálsavban kifejezve)

24970

000120–61–6

Dimetil-tereftalát

 

25080

001120–36–1

Tetradec-1-én

SKH = 0,05 mg/kg

25090

000112–60–7

Tetraetilénglikol

 

25120

000116–14–3

Tetrafluoretilén

SKH = 0,05 mg/kg

25150

000109–99–9

Tetrahidrofurán

SKH = 0,6 mg/kg

25180

000102–60–3

N, N, N′, N′-Tetrakisz(2-hidroxipropil)-etilén-diamin

 

25210

000584–84–9

Toluol-2,4-diizocianát

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

25240

000091–08–7

Toluol-2,6-diizocianát

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

25270

026747–90–0

Toluol-2,4-diizocianát-dimer

MM(E) = 1 mg/kg (ICE-ben kifejezve) (26)

25360

 

(2,3-Epoxipropil)-tri(C5 – C15)alkil-acetát

MM = 1 mg/kg KT-ben (epoxicsoportban kifejezve, móltömeg = 43)

25380

Vinil-trialkilacetát (alkil: C7 – C17)

MMF = 0,05 mg/6 dm2

25385

000102–70–5

Triallil-amin

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

25420

000108–78–1

2,4,6-Triamino-1,3,5-triazin

SKH = 30 mg/kg

25450

026896–48–0

Triciklo[7.1.0.04.6]dekándimetanol

SKH = 0,05 mg/kg

25510

000112–27–6

Trietilén-glikol

 

▼M3

25540

000528-44-9

Benzoltrikarbonsav

SKH(T) = 5 mg/kg (35)

25550

000552-30-7

Benzoltrikarbonsav-anhidrid

SKH(T) = 5 mg/kg (35) (Benzoltrikarbonsavban kifejezve)

▼B

25600

000077–99–6

2-Etil-2-hidroximetilpropán-1,3-diol

SKH = 6 mg/kg

25840

003290–92–4

1,1,1-Trisz(hidroximetil)-propán-metakrilsav triésztere

SKH = 0,05 mg/kg

25900

000110–88–3

Trioxán

MM = 0,05 mg/kg

25910

024800–44–0

Tripropilénglikol

 

25927

027955–94–8

1,1,1-Trisz(4-hidroxifenol)-etán

MM = 0,5 mg/kg KT-ben. Csak polikarbonát esetében

25960

000057–13–6

Karbamid

 

26050

000075–01–4

Vinil-klorid

Lásd a 78/142/EGK tanácsi irányelvet

26110

000075–35–4

Vinilidén-diklorid

MM = 5 mg/kg KT-ben vagy SKH = NK (KH = 0,05 mg/kg)

26140

000075–38–7

Vinilidén-difluorid

SKH = 5 mg/kg

26155

001072–63–5

1-Vinilimidazol

MM = 5 mg/kg KT-ben

26170

003195–78–6

N - Vinil-N - metil-acetamid

MM = 2 mg/kg KT-ben

26320

002768–02–7

Vinil-trimetoxiszilán

MM = 5 mg/kg KT-ben

26360

007732–18–5

Víz

A 98/83/EK irányelvnek megfelelően

B. cím



Az A. cím alá történő besorolásukkal kapcsolatos döntésig használható monomerek és egyéb kiindulási anyagok listája

Hivatkozási szám

CAS szám

Megnevezés

Korlátozások és/vagy előírások

(1)

(2)

(3)

(4)

▼M2 —————

▼M3 —————

▼B

13050

000528–44–9

Benzol-1,2,4-trikarbonsav

Lásd a „Trimellitinsavat”

▼M3 —————

▼M2 —————

▼B

15730

000077–73–6

Diciklopentadién

 

▼M2 —————

▼B

18370

000592–45–0

Hexa-1,4-dién

 

▼M2 —————

▼M3 —————

▼M2 —————

▼B

21970

000923–02–4

N - (hidroximetil)-metakrilamid

 

▼M3 —————

▼B

26230

000088–12–0

1-Vinilpirrolid-2-on

 




III. MELLÉKLET

A MŰANYAGOK ÉS MŰANYAG TÁRGYAK GYÁRTÁSÁHOZ FELHASZNÁLHATÓ ADALÉKANYAGOK NEM TELJES LISTÁJA

ÁLTALÁNOS BEVEZETŐ

▼M2

1.

Ez a melléklet a következő anyagok listáját tartalmazza:

a) olyan anyagok, amelyeket azért alkalmaznak a műanyagokban, hogy a kívánt műszaki célt elérjék a késztermékben, ideértve a „polimeradalékokatt”; is. Ezek rendeltetésszerűen a késztermékekben maradnak;

b) olyan anyagok, amelyek megfelelő közeget biztosítanak a polimerizációhoz.

E melléklet alkalmazásában az a) és a b) pontban említett anyagok a továbbiakban: adalékanyagok.

E melléklet alkalmazásában a polimeradalékok olyan polimerek és/vagy prepolimerek és/vagy oligomerek, amelyeket meghatározott műszaki cél elérése érdekében adhatnak a műanyagokhoz, azonban más polimerek nélkül nem használhatók a késztermékek és tárgyak fő szerkezeti alkotórészeiként. Ide tartoznak azon anyagok is, amelyeket a polimerizációs folyamathoz használt közeghez adhatnak.

A lista nem tartalmazza az alábbiakat:

a) a polimerek képződését közvetlenül befolyásoló anyagok;

b) színezékek;

c) oldószerek.

▼M3

2.

A következő anyagok nem szerepelnek a listán, még akkor sem, ha azokat szándékosan használják és engedélyezték:

a) engedélyezett savak, fenolok vagy alkoholok alumínium-, ammónium-, kalcium-, vas-, magnézium-, kálcium- és nátriumsói (ideértve a kettős és a savanyú sókat is). A „… sav(ak), sók” megnevezést tartalmazó nevek azonban megjelennek a listákon akkor, ha ott a megfelelő szabad sav(ak) nem szerepel(nek);

b) engedélyezett savak, fenolok vagy alkoholok cinksói (ideértve a kettős és a savanyú sókat is). Ezekre a sókra egy csoportos SKH = 25 mg/kg (Zn-ben kifejezve) vonatkozik. Ugyanez a Zn-re vonatkozó korlátozás vonatkozik még a következőkre is:

i. a listán szereplő „… sav(ak), sók” nevet tartalmazó anyagok akkor, ha ott a megfelelő szabad sav(ak) nem szerepel(nek);

ii. a VI. melléklet 38. megjegyzésében szereplő anyagok.

▼B

3.

A lista nem tartalmazza a következő anyagokat, amelyek szintén jelen lehetnek:

a) olyan anyagok, amelyek jelen lehetnek a végtermékben, mint:

 a felhasznált anyagok szennyeződései,

 intermedierek,

 bomlástermékek;

b) az engedélyezett anyagok keverékei.

Az a) és a b) pontban említett anyagokat tartalmazó műanyagoknak és műanyag tárgyaknak eleget kell tenniük a 89/109/EGK irányelv 2. cikkében megállapított követelményeknek.

4.

Az anyagoknak tisztasági szempontból jó technikai minőségűeknek kell lenniük.

5.

A lista a következő információkat tartalmazza:

 1. oszlop (Hivatkozási szám): a listán szereplő anyag EGK hivatkozási száma a csomagolóanyagokra vonatkozóan,

 2. oszlop (CAS szám): az anyag CAS (Chemical Abstracts Service) nyilvántartási száma,

 3. oszlop (Megnevezés): a kémiai név,

 4. oszlop (Korlátozások és/vagy előírások):

 

 speciális kioldódási határérték (SKH),

 az anyag maximálisan megengedett mennyisége a kész műanyagban vagy tárgyban (MM),

 az anyag maximálisan megengedett mennyisége a kész műanyagban vagy tárgyban mg/6 dm2 élelmiszerrel érintkező felületben kifejezve (MMF),

 bármely más, külön meghatározott korlátozás,

 az anyagra vagy a polimerre vonatkozó bármilyen előírás.

6.

Ha a listán egyedileg feltüntetett anyag egy más általános megnevezés alá is tartozik, mindig az egyedi vegyületre vonatkozó korlátozásokat kell alkalmazni.

7.

Amennyiben a CAS szám és a kémiai név között ellentmondás van, a kémiai név elsőbbséget élvez a CAS számmal szemben. Ha az EINECS-ben és a CAS nyilvántartásban megjelölt CAS szám között ellentmondás van, a CAS nyilvántartást kell alkalmazni.

A. cím



A közösségi szinten teljes körűen összehangolt adalékanyagok nem teljes listája

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M2

▼B

▼M3

▼B

▼M2

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

Hivatkozási szám

CAS szám

Megnevezés

Korlátozások és/vagy előírások

(1)

(2)

(3)

(4)

30000

000064–19–7

Ecetsav

 

30045

000123–86–4

Butil-acetát

 

30080

004180–12–5

Ecetsav, rézsó

SKH(E) = 5 mg/kg (7) (rézben kifejezve)

30140

000141–78–6

Etil-acetát

 

30280

000108–24–7

Ecetsav-anhidrid

 

30295

000067–64–1

Aceton

 

▼M3

30340

330198-91-9

12-(Acetoxi)sztearinsav, 2,3-bisz(acetoxi)propil-észter

 

▼B

30370

Acetecetsav sók

 

▼M3 —————

▼M3

30401

Zsírsavak acetilezett mono- és digliceridjei

 

▼B

30610

Alifás, el nem ágazó (C2 – C24) szénatomszámú természetes olajokból és zsírokból származó monokarbonsavak és ezek glicerinnel alkotott mono-, di- és tri-észterei (ideértve az elágazó zsírsavakat is természetes arányban)

 

30612

Alifás, el nem ágazó (C2 – C24) szénatomszámú szintetikus monokarbonsavak és azok glicerinnel alkotott mono-, di- és tri-észterei

 

30960

Alifás (C6 – C22) szénatomszámú monokarbonsavak poliglicerin észterei

 

31328

Zsírsavak, állati vagy növényi eredetű zsírokból és olajokból

 

31530

123968–25–2

2,4-Di(terc – pentil)- 6-<1-[3,5-di-(terc – pentil)- 2-hidroxi-fenil]-etil>-fenil-akrilát

SKH = 5 mg/kg

▼M3

31542

174254-23-0

Akrilsav, metil-észter, 1-dodekántiollal képzett telomer, C16–C18-alkil-észterek

MM = 0,5 tömeg % KT-ben.

▼B

31730

000124–04–9

Adipinsav

 

33120

Telített, el nem ágazó, egyértékű, alifás (C4 – C24) szénatomszámú primer alkoholok

 

33350

009005–32–7

Alginsav

 

33801

Alkilbenzolszulfonsav (alkil: C10 – C13)

SKH = 30 mg/kg

34240

Alkánszulfonsav fenolokkalészterei (alkil:C10 – C20)

SKH = 6 mg/kg. Engedélyezve 2002. január 1-ig

34281

El nem ágazó, egyenértékű, páros szénatomszámú (C8 – C22) alkánszulfonsavak

 

34475

Alumínum-kalcium-hidroxid-foszfit-hidrát

 

34480

Alumíniumszál, forgács, por

 

34560

021645–51–2

Alumínium-hidroxid

 

34690

011097–59–9

Bázikus alumínium-magnézium-karbonát–

 

34720

001344–28–1

Alumínium-oxid

 

▼M2

34850

143925-92-2

Aminok, bisz(hidrogénezett tallolaj-alkil), oxidálva

MM = Csak a következő alkalmazási területekre:

a)  poliolefinekben 0,1 % m/m koncentrációban, de LDPE-ben nem, ha olyan élelmiszerekkel kerül érintkezésbe, amelyekre a 85/572/EGK irányelv 3-nál kisebb redukciós tényezőt határoz meg;

b)  PET-ben 0,25 % m/m koncentrációban, ha a műanyag nem olyan élelmiszerekkel érintkezik, amelyekre a 85/572/EGK irányelv a D-modellanyagot ír elő

34895

000088-68-6

2-aminobenzamid

SKH = 0,05 mg/kg. Csak vízhez és italokhoz szánt PET-hez használható fel

▼B

35120

013560–49–1

3-Amino-krotonsav bisz(2-hidroxietil)-szulfiddal alkotott diésztere

 

35160

006642–31–5

6-Amino-1,3-dimetiluracil

SKH = 5 mg/kg

35170

000141–43–5

2-Aminoetanol

SKH = 0,05 mg/kg. Nem alkalmazható olyan, élelmiszerrel érintkező műanyagokhoz, amelyekre a 85/572/EGK irányelv a D-modellanyagot írja elő, valamint csak közvetett érintkezésre, PET-réteg mögött

35284

000111–41–1

2-(2-aminoetilamino)-etanol

SKH = 0,05 mg/kg. Nem alkalmazható olyan élelmiszerrel érintkező polimerekben, amelyekre a 85/572/EGK irányelv a D-modell oldószert határozza meg, valamint csak közvetett érintkezésre, PET-réteg mögött.

35320

007664–41–7

Ammónia

 

35440

001214–97–9

Ammónium-bromid

 

35600

001336–21–6

Ammónium-hidroxid

 

35840

000506–30–9

Arachinsav

 

35845

007771–44–0

Arachidonsav

 

36000

000050–81–7

Aszkorbinsav

 

36080

000137–66–6

Aszkorbinsav-palmitát

 

36160

010605–09–1

Aszkorbinsav-sztearát

 

36640

000123–77–3

Azodikarbonamid

►M1  Csak habosítóanyagként alkalmazható. Felhasználása 2005. augusztus 2-től tilos. ◄

36840

012007–55–5

Bárium-tetraborát

SKH(E) = 1 mg/kg báriumban kifejezve (12) és SKH(E) = 6 mg/kg (23) bórban kifejezve), az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló 98/83/EK irányelv (HL L 330., 1998.12.5., 32. o.) rendelkezéseinek sérelme nélkül.

36880

008012–89–3

Méhviasz

 

36960

003061–75–4

Behénamid

 

37040

000112–85–6

Behénsav

 

37280

001302–78–9

Bentonit

 

37360

000100–52–7

Benzaldehid

A VI. melléklet 9-es megjegyzésének megfelelően

37600

000065–85–0

Benzoesav

 

37680

000136–60–7

Butil-benzoát

 

37840

000093–89–0

Etil-benzoát

 

38080

000093–58–3

Metil-benzoát

 

38160

002315–68–6

Propil-benzoát

 

▼M3 —————

▼B

38510

136504–96–6

Az 1,2-bisz(3-aminopropil)-etilén-diamin, N – butil-2,2,6,6-tetrametilpiperidin-4-amin és a 2,4,6-triklór-1,3,5-triazin polimere

SKH = 5 mg/kg

38515

001533–45–5

4,4′-Bisz(benzoxazol-2-il)-stilbén

SKH = 0,05 mg/kg (1)

38810

080693–00–1

Bisz[2,6-di(terc – butil)- 4-metilfenil]pentaeritrit-difoszfit

SKH = 5 mg/kg (a foszfit és a foszfát összesen)

38840

154862–43–8

Bisz(2,4-dikumilfenilpentaeritrit)-difoszfit

SKH = 5 mg/kg (magának az anyagnak, valamint az oxidált formájának, a bisz(2,4-dicumilfenilpentaeritrit)difoszfát-nak és hidrolízis termékének a 2,4-dicumilfenolnak az összege.

38879

135861–56–2

Bisz(3,4-dimetilbenzilidén)-szorbit

 

38950

079072–96–1

Bisz(4-etilbenzilidén)-szorbit

 

39200

006200–40–4

Bisz(2-hidroxietil)- 2-hidroxipropil-3-(dodeciloxi)metil-ammónium-klorid

SKH = 1,8 mg/kg

▼M2

39680

000080-05-7

2,2-bisz(4-hiroxifenil)-propán

SKH(E) = 0,6 mg/kg (28)

▼B

39815

182121–12–6

9,9-bisz(metoximetil)fluorén

MMF = 0,05 mg/6 dm2

39890

087826–41–3

069158–41–4

054686–97–4

081541–12–0

Bisz(metilbenzilidén)-szorbit

 

39925

129228–21–3

3,3-bisz(metoximetil)-2,5-dimetilhexán

SKH = 0,05 mg/kg

40120

068951–50–8

Bisz(polietilénglikol)-hidroximetilfoszfonát

SKH = 0,6 mg/kg

40320

010043–35–3

Bórsav

SKH(E) = 6 mg/kg (23) (bórban kifejezve), az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló 98/83/EK irányelv (HL L 330., 1998.12.5., 32. o.) rendelkezéseinek sérelme nélkül.

40400

010043–11–5

Bór-nitrid

 

40570

000106–97–8

Bután

 

40580

000110–63–4

1,4-Butándiol

SKH(E) = 5 mg/kg (24)

41040

005743–36–2

Kalcium-butirát

 

41120

010043–52–4

Kalcium-klorid

 

41280

001305–62–0

Kalcium-hidroxid

 

41520

001305–78–8

Kalcium-oxid

 

41600

012004–14–7

037293–22–4

Kalcium-szulfo-aluminát

 

41680

000076–22–2

Kámfor

A VI. melléklet 9-es megjegyzésének megfelelően

41760

008006–44–8

Kandelillaviasz

 

41840

000105–60–2

Kaprolaktám

SKH(E) = 15 mg/kg (5)

41960

000124–07–2

Kaprilsav

 

42160

000124–38–9

Szén-dioxid

 

42320

007492–68–4

Szénsav, rézsó

SKH(E) = 5 mg/kg (7) (rézben kifejezve)

42500

Szénsav sók

 

42640

009000–11–7

(Karboxi-metil)-cellulóz

 

42720

008015–86–9

Lignocerinviasz

 

42800

009000–71–9

Kazein

 

▼M2

42880

008001-79-4

Ricinusolaj

 

▼B

42960

064147–40–6

Dehidratált ricinusolaj

 

43200

Ricinusolaj mono- és digliceridjei

 

43280

009004–34–6

Cellulóz

 

43300

009004–36–8

Cellulóz-acetát-butirát

 

43360

068442–85–3

Regenerált cellulóz

 

43440

008001–75–0

Cerezin

 

▼M3

43480

064365-11-3

Aktív szén, aktivált

Az V. melléklet B. részében szereplő előírásoknak megfelelően.

▼B

43515

Kókuszzsírsavak kolinésztereinek kloridjai

MMF = 0,9 mg/6 dm2

44160

000077–92–9

Citromsav

 

44640

000077–93–0

Trietil-citrát

 

45195

007787–70–4

Réz-bromid

SKH(E) = 5 mg/kg (7) (rézben kifejezve)

45200

001335–23–5

Réz-jodid

SKH(E) = 5 mg/kg (7) (rézben kifejezve)

45280

Pamutszálak

 

45450

068610–51–5

p-krezol-diciklopentadién-izobutilén kopolimer

SKH = 5 mg/kg

45560

014464–46–1

Krisztobalit

 

▼M2

45600

003724-65-0

Krotonsav

MMF(E) = 0,05 mg/6 dm2 (33)

45640

005232-99-5

2-Ciano-3,3-difenil-akrilsav, etilészter

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

45760

000108–91–8

Ciklohexil-amin

 

45920

009000–16–2

Mézga

 

45940

000334–48–5

Dekánsav

 

46070

010016–20–3

α-Dextrin

 

46080

007585–39–9

β-Dextrin

 

46375

061790–53–2

Kovaföld

 

46380

068855–54–9

Diatómaföld, izzított szódahamu

 

46480

032647–67–9

Dibenzilidén-szorbit

 

▼M2

46700

5,7-di-terc-butil-3-(3,4- és 2,3-dimetil-fenil)-3H-benzofurán-2-on, a) 5,7-di-terc-butil-3-(3,4-dimetil-fenil)-3H-benzofurán-2-on (80–100 % m/m) és b) 5,7-di-terc-butil-3-(2,3-dimetil-fenil)-3H-benzofurán-2-on (0–20 % m/m) tartalommal

SKH = 5 mg/kg

46720

004130-42-1

2,6-di-terc-butil-4-etil-fenol

MMF = 4,8 mg/6 dm2

▼B

46790

004221–80–1

(2,4-Di-terc - butil-fenil)-(3,5-di-terc - butil-4-hidroxi-benzoát)

 

46800

067845–93–6

Hexadecil-(3,5-di-terc - butil-4-hidroxi-benzoát)

 

46870

003135–18–0

Dioktadecil-(3,5-di-terc - butil-4-hidroxibenzil-foszfonát)

 

46880

065140–91–2

[3,5-di-(terc - butil)- 4-hidroxi-benzilfoszfonsav]-monoetilészter-kalciumsója

SKH = 6 mg/kg

47210

026427–07–6

Dibutiltiosztannánsav-polimer [Thiobisz(butilón-szulfid)-polimer]

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően.

47440

000461–58–5

Diciándiamin

 

47540

027458–90–8

Di(terc – dodecil)-diszulfán

SKH = 0,05 mg/kg

47680

000111–46–6

Dietilénglikol

SKH(E) = 30 mg/kg (3)

48460

000075–37–6

1,1-Difluoretán

 

48620

000123–31–9

Benzol-1,4-diol

SKH = 0,6 mg/kg

48720

000611–99–4

4,4′-Dihidroxibenzofenon

SKH(E) = 6 mg/kg (15)

49485

134701–20–5

2,4-Dimetil-6-(1-metil-pentadecil)fenol

SKH = 1 mg/kg

49540

000067–68–5

Dimetil-szulfoxid

 

51200

000126–58–9

Dipentaeritrit

 

51700

147315–50–2

2-(4,6-Difenil-1,3,5-triazin-2-il)- 5-(hexiloxi)fenol

SKH = 0,05 mg/kg

51760

025265–71–8

000110–98–5

Dipropilénglikol

 

52640

016389–88–1

Dolomit

 

52645

010436–08–5

Cisz – eikoz-11-énamid

 

52720

000112–84–5

Erukasav-amid

 

52730

000112–86–7

Erukasav

 

52800

000064–17–5

Etanol

 

53270

037205–99–5

Etil-(karboxi-metil)-cellulóz

 

53280

009004–57–3

Etil-cellulóz

 

53360

000110–31–6

N, N′-etilén-bisz(olajsav-amid)

 

53440

005518–18–3

N, N′-etilén-bisz(palmitinsav-amid)

 

53520

000110–30–5

N, N′-etilén-bisz(sztearinsav-amid)

 

53600

000060–00–4

Etiléndiamin-tetraecetsav

 

53610

054453–03–1

Etilén-diamin-tetraecetsav, rézsó

SKH(E) = 5 mg/kg (7) (rézben kifejezve)

53650

000107–21–1

Etilénglikol

SKH(E) = 30 mg/kg (3)

54005

005136–44–7

N - Palmitol-N′-sztearoil-etilén-diamin

 

54260

009004–58–4

Etil-(hidroxi-etil)-cellulóz

 

54270

Etil-(hidroxi-metil)-cellulóz

 

54280

Etil-(hidroxi-propil)-cellulóz

 

54300

118337–09–0

2,2′-Etilidén-bisz[4,6-di-(terc – butil)fenil]-fluorofoszfozit

SKH = 6 mg/kg

54450

Állati és növényi élelmiszerekből nyert zsírok és olajok

 

54480

Állati és növényi élelmiszerekből nyert hidrogénezett zsírok és olajok

 

54930

025359–91–5

Formaldehid-1-naftolkopolimer [= poli(1-hidroxinaftil-metán)]

SKH = 0,05 mg/kg

55040

000064–18–6

Hangyasav

 

55120

000110–17–8

Fumársav

 

55190

029204–02–2

Gadoleinsav

 

55440

009000–70–8

Zselatin

 

55520

Üvegszál

 

55600

Üveggyöngy (mikro)

 

55680

000110–94–1

Glutársav

 

55920

000056–81–5

Glicerin

 

56020

099880–64–5

Glicerin-dibehenát

 

56360

Glicerin-acetátok

 

56486

Glicerin alifás, telített, el nem ágazó, páros szénatomszámú (C14 – C18) savakkal és alifás, telítetlen, el nem ágazó, páros szénatomszámú (C16 – C18) savakkal alkotott észterei

 

56487

Glicerin-butirátok

 

56490

Erukasav glicerinészter

 

56495

Glicerin 12-hidroxi-sztearátok

 

56500

Glicerin laurátok

 

56510

Glicerin linolenátok

 

56520

Glicerin mirisztátok

 

▼M2

56535

Glicerin, észterei nonánsavval

 

▼B

56540

Glicerin oleátok

 

56550

Glicerin palmitátok

 

▼M2 —————

▼B

56570

Glicerin propionátok

 

56580

Glicerin ricinoleátok

 

56585

Glicerin sztearátok

 

56610

030233–64–8

Glicerin-monobehenát

 

56720

026402–23–3

Glicerin-monohexanoát

 

56800

030899–62–8

Glicerin-monolaurát-diacetát

 

56880

026402–26–6

Glicerin-monooktanoát

 

57040

Glicerin-monooleát aszkorbinsav észtere

 

57120

Glicerin-monooleát citromsav észtere

 

57200

Glicerin-monopalmitát aszkorbinsav észtere

 

57280

Glicerin-monopalmitát citromsav észtere

 

57600

Glicerin-monosztearát aszkorbinsav észtere

 

57680

Glicerin-monosztearát citromsav észtere

 

57800

018641–57–1

Glicerin-tribehenát

 

57920

000620–67–7

Glicerin-triheptanoát

 

58300

Glicinsók

 

58320

007782–42–5

Grafit

 

58400

009000–30–0

Guargyanta

 

58480

009000–01–5

Gumiarábikum

 

58720

000111–14–8

Heptánsav

 

▼M2

59280

000100-97-0

Hexametilén-tetramin

SKH(E) = 15 mg/kg (22) (formaldehidben kifejezve)

▼B

59360

000142–62–1

Hexánsav

 

59760

019569–21–2

Huntit

 

59990

007647–01–0

Hidrogén-klorid

 

60030

012072–90–1

Hidromagnezit

 

60080

012304–65–3

Hidrotalkit

 

60160

000120–47–8

Etil-(4-hidroxi-benzoát)

 

60180

004191–73–5

Izopropil-(4-hidroxi-benzoát)

 

60200

000099–76–3

Metil-(4-hidroxi-benzoát)

 

60240

000094–13–3

Propil-(4-hidroxi-benzoát)

 

60480

003864–99–1

2-[2′-Hidroxi-3,5-di(terc – butil)fenil]- 5-klórbenzotriazol

SKH(E) = 30 mg/kg (19)

60560

009004–62–0

(Hidroxietil)-cellulóz

 

60880

009032–42–2

(Hidroxietil-metil)-cellulóz

 

61120

009005–27–0

(Hidroxietil)-keményítő

 

61390

037353–59–6

(Hidroximetil)-cellulóz

 

61680

009004–64–2

(Hidroxipropil)-cellulóz

 

61800

009049–76–7

(Hidroxipropil)-keményítő

 

61840

000106–14–9

12-Hidroxi-sztearinsav

 

62140

006303–21–5

Hipofoszforossav

 

62240

001332–37–2

Vas-oxid

 

▼M3

62245

012751-22-3

Vas-foszfid

Csak PET polimerek és kopolimerek esetén.

▼B

62450

000078–78–4

Izopentán

 

62640

008001–39–6

Japán viasz

 

62720

001332–58–7

Kaolin

 

62800

Izzított kaolin

 

62960

000050–21–5

Tejsav

 

63040

000138–22–7

Butil-laktát

 

63280

000143–07–7

Laurinsav

 

63760

008002–43–5

Lecitin

 

63840

000123–76–2

Levulinsav

 

63920

000557–59–5

Lignocerinsav

 

64015

000060–33–3

Linolsav

 

64150

028290–79–1

Linolénsav

 

64500

Lizinsók

 

64640

001309–42–8

Magnézium-hidroxid

 

64720

001309–48–4

Magnézium-oxid

 

64800

00110–16–7

Maleinsav

SKH(E) = 30 mg/kg (4)

▼M3

64990

025736-61-2

Maleinsav-anhidrid-sztirol, kopolimer, nátriumsó

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően.

▼B

65020

006915–15–7

Almasav

 

65040

000141–82–2

Malonsav

 

65520

000087–78–5

Mannit

 

65920

066822–60–4

[(N – Metakroiloxietil-N, N – dimetil-N – karboximetil-ammónium)-klorid] nátriumsó; oktadecil-metakrilát, etil-metakrilát, ciklohexil-metakrilát, N – vinil-pirrolidin-2-on kopolimerek

 

66200

037206–01–2

Metil-(karboximetil)-cellulóz

 

66240

009004–67–5

Metil-cellulóz

 

66560

004066–02–8

2,2′-Metilén-bisz(4-metil-6-ciklohexilfenol)

SKH(E) = 3 mg/kg (6)

66580

000077–62–3

2,2′-Metilén-bisz[4-metil-6-(1-metilciklohexil)fenol]

SKH(E) = 3 mg/kg (6)

66640

009004–59–5

Metil-etil-cellulóz

 

66695

Metil-(hidroximetil)-cellulóz

 

66700

009004–65–3

Metil-(hidroxipropil)-cellulóz

 

66755

002682–20–4

2-Metil-2,3-dihidro-izotiazol-3-on

SKH = NK (KH = 0,02 mg/kg, az analitikai tűréshatárral)

▼M3

66905

000872-50-4

N-Metilpirolidon

 

66930

068554-70-1

Metilszilszeszkvioxán

Maradék monomer metilszilszeszkvioxánban < 1 mg metiltrimetoxiszilán/kg metilszilszeszkvioxán.

▼B

67120

012001–26–2

Csillámpala

 

▼M3

67155

4-(2-Benzoxazolil)-4′-(5-metil-2-benzoxazolil)sztilbén, 4,4′-bisz(2-benzoxazolil)sztilbén és 4,4′-bisz(5-metil-2-benzoxazolil)sztilbén elegye

Legfeljebb 0,05 tömeg% (a használt anyag mennyisége/a keverék mennyisége) Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően.

▼M2 —————

▼B

67180

(Decil-oktil)-ftalát (50 tömeg %), didecil-ftalát (25 tömeg %) és dioktil-ftalát (25 tömeg %) keveréke

SKH = 5 mg/kg (1)

67200

001317–33–5

Molibdén-diszulfid

 

67840

Montánsav és/vagy etilénglikollal és/vagy 1,3-butándiollal és/vagy glicerinnel alkotott észterei

 

67850

008002–53–7

Montánviasz

 

67891

000544–63–8

Mirisztinsav

 

68040

003333–62–8

7-[2H-nafto-(1,2-d)triazol-2-il]- 3-fenil-kumarin

 

▼M2

68078

027253-31-2

Neodekánsav, kobaltsó

SKH(E) = 0,05 mg/kg (neodekánsavban kifejezve) és SKH(E) = 0,05 mg/kg (14) (kobaltban kifejezve). Nem alkalmazható olyan élelmiszerrel érintkező polimerekben, amelyekre a 85/572/EGK irányelv a D-modellanyagot határozza meg.

▼B

68125

037244–96–5

Nefelin-szienit

 

68145

080410–33–9

2,2′, 2″-Nitrilo

SKH = 5 mg/kg (a foszfit és foszfát összesen)

68960

000301–02–0

Olajsav-amid

 

69040

000112–80–1

Olajsav

 

69760

000143–28–2

Oktadec-9-én-1-ol

 

▼M2

69920

000144-62-7

Oxálsav

SKH(E) = 6 mg/kg (29)

▼B

70000

070331–94–1

2,2′-oxamidobisz[etil-3-(3,5-di-terc – butil-4-hidroxifenil)-propionát]

 

70240

012198–93–5

Ozokerit

 

70400

000057–10–3

Palmitinsav

 

71020

000373–49–9

Palmitoleinsav

 

71440

009000–69–5

Pektin

 

71600

000115–77–5

Pentaeritrit

 

71635

025151–96–6

Pentaeritrit-dioleát

SKH = 0,05 mg/kg. Nem alkalmazható olyan élelmiszerrel érintkező műanyagokhoz, amelyekre a 85/572/EGK irányelv a D-modellanyagot írja elő

71670

178671–58–4

Pentaeritrit-tetrakisz(2-ciano-3,3-difenilakrilát)

SKH = 0,05 mg/kg

71680

006683–19–8

Pentaeritritol-tetrakisz[3-(3,5-di-terc – butil-4-hidroxi-fenil)-propionát]

 

71720

000109–66–0

Pentán

 

72640

007664–38–2

Foszforsav

 

73160

Foszforsav (C16 és C18 mono- és dialkil)-észterei

SKH = 0,05 mg/kg

73720

000115–96–8

Triklóretil-foszfát

SKH = NK (KH = 0,02 mg/kg, beleértve az analitikai tűréshatárt)

74010

145650–60–8

Bisz[2,4-di-(terc – butil)-6-metilfenil]-etil-foszfát

SKH = 5 mg/kg (a foszfit és foszfát összege)

74240

031570–04–4

Trisz[2,4-di-(terc – butil)-fenil]-foszfit

 

74480

000088–99–3

o-Ftálsav

 

76320

000085–44–9

Ftálsav-anhidrid

 

▼M3

76415

019455-79-9

Pimelinsav, kalciumsó

 

▼B

76721

009016–00–6

063148–62–9

Polidimetilsziloxan (móltömeg > 6800)

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

76730

γ-Hidroxipropilezett polidimetilsziloxan,

SKH = 6 mg/kg

▼M3

76815

Adipinsav és glicerin vagy pentaeritritol poliésztere, páros számú, egyenesláncú C12–C22 zsírsavakkal képzett észterek

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően.

76845

031831-53-5

1,4-Butándiol kaprolaktámmal képzett poliésztere

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően.

▼M2 —————

▼M2

76866

Adipinsav propán-1,2-diollal és/vagy bután-1,3-diollal és/vagy bután-1,4-diollal és/vagy polipropilénglikollal alkotott poliészterei, a láncok végén ecetsavval vagy C12-C18 zsírsavakkal vagy n-oktanollal és/vagy n-dekanollal lezárva

SKH = 30 mg/kg

▼B

76960

025322–68–3

Polietilénglikol

 

▼M3

77370

070142-34-6

Polietilénglikol-30-dipolihidroxisztearát

 

▼B

77600

061788–85–0

Hidrogénezett ricinusolaj polietilénglikolésztere

 

77702

Alifás (C6 – C22) monokarbonsavak polietilénglikol észterei és azok ammónium- és nátrium szulfátjai

 

77895

068439–49–6

Poletilénglikol (EO = 2-6) monoalkil-(C16-C18)éter

SKH = 0,05 mg/kg és az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

79040

009005–64–5

Polietilénglikol-1,4-anhidro-szorbit-monolaurát

 

79120

009005–65–6

Polietilénglikol-1,4-anhidro-szorbit-monooleát

 

79200

009005–66–7

Polietilénglikol-1,4-anhidro-szorbit-monopalmitát

 

79280

009005–67–8

Polietilénglikol-1,4-anhidro-szorbit-monosztearát

 

79360

009005–70–3

Polietilénglikol-1,4-anhidro-szorbit-trioleát

 

79440

009005–71–4

Polietilénglikol-1,4-anhidro-szorbit-trisztearát

 

▼M3

79600

009046-01-9

Polietilénglikol-tridecil-éter-foszfát

SKH = 5 mg/kg. Csak vizes élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő anyagok és tárgyak esetében. Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően.

80000

009002-88-4

Polietilén viasz

 

▼B

80240

029894–35–7

Ricinolsav poliglicerin észtere

 

80640

Polioxialkil (C2 – C4)-dimetil-polisziloxán

 

80720

008017–16–1

Polifoszforsav

 

80800

025322–69–4

Polipropilénglikol

 

▼M3

81060

009003-07-0

Polipropilén viasz

 

▼B

81220

192268–64–7

Poli-(<6-[N-(2,2,6,6-tetrametilpiperidin-4-il)butilamino]- 1,3,5-triazin-2,4-diil>[(2,2,6,6-tetrametilpiperidin-4-il)imino]- hexán-1,6-diil[(2,2,6,6-tetrametilpiperidin-4-il)imino]-α-[N, N, N′, N′-tetrabutil-N″-[(2,2,6,6-tetrametilpiperidin-4-ilamino)-hexil]-[1,3,5-triazin-2,4,6-triamin]-ω-N, N, N′, N′-tetrabutil-1,3,5-triazin-2,4-diamin)

SKH = 5 mg/kg

81515

087189–25–1

Glicerin cinksó polimer

►M3  SKH(E) = 25 mg/kg (38) (cinkben kifejezve) ◄

81520

007758–02–3

Kálium-bromid

 

81600

001310–58–3

Kálium-hidroxid

 

81760

Sárgaréz, bronz, vörösréz, saválló acél, ón porok, lemezkék és szálak, és vörösréz-, ón- és vasötvözetek

SKH(E) = 5 mg/kg (7) (rézben kifejezve)

81840

000057–55–6

Propán-1,2-diol

 

81882

000067–63–0

Propán-2-ol

 

82000

000079–09–4

Propionsav

 

82080

009005–37–2

1,2-Propilénglikol-alginát

 

82240

022788–19–8

1,2-Propilénglikol-dilaurát

 

82400

000105–62–4

1,2-Propilénglikol-dioleát

 

82560

033587–20–1

1,2-Propilénglikol-dipalmitát

 

82720

006182–11–2

1,2-Propilénglikol-disztearát

 

82800

027194–74–7

1,2-Propilénglikol-monolaurát

 

82960

001330–80–9

1,2-Propilénglikol-monooleát

 

83120

029013–28–3

1,2-Propilénglikol-monopalmitát

 

83300

001323–39–3

1,2-Propilénglikol-monosztearát

 

83320

Propil-(hidroxi-etil)-cellulóz

 

83325

Propil-(hidroxi-metil)-cellulóz

 

83330

Propil-(hidroxi-propil)-cellulóz

 

83440

002466–09–3

Pirofoszforsav

 

83455

013445–56–2

Pirofoszforossav

 

83460

012269–78–2

Pirofillit

 

83470

014808–60–7

Kvarc

 

83599

068442–12–6

Olajsav-(2-szulfanoetil)-észternek diklór-dimetilónnal és triklór-metilónnal adott reakciótermékei

SKH(E) = 0,18 mg/kg (16) (ónban kifejezve)

83610

073138–82–6

Gyantasavak

 

83840

008050–09–7

Fenyőgyanta

 

84000

008050–31–5

Fenyőgyanta glicerinésztere

 

84080

008050–26–8

Fenyőgyanta pentaeritritésztere

 

84210

065997–06–0

Hidrogénezett fenyőgyanta

 

84240

065997–13–9

Hidrogénezett fenyőgyanta glicerinésztere

 

84320

008050–15–5

Hidrogénezett fenyőgyanta metilésztere

 

84400

064365–17–9

Hidrogénezett fenyőgyanta pentaeritritésztere

 

84560

009006–04–6

Természetes gumi

 

84640

000069–72–7

Szalicilsav

 

85360

000109–43–3

Dibutil-szebacinát

 

▼M2 —————

▼M2

85601

Természetes szilikátok (azbeszt kivételével)

 

▼B

85610

Természetes izzított szilikátok (kivéve azbeszt)

 

85680

001343–98–2

Sziliciumsav

 

85840

053320–86–8

Lítium-, magnézium-, nátriumszilikátok

SKH(E) = 0,6 mg/kg (8) (lítiumban kifejezve)

86000

Szililezett kovasav

 

86160

000409–21–2

Szilícium-karbid

 

86240

007631–86–9

Szilícium-dioxid

 

86285

Izzított szilícium-dioxid

 

86560

007647–15–6

Nátrium-bromid

 

86720

001310–73–2

Nátrium-hidroxid

 

87040

001330–43–4

Nátrium-tetraborát

SKH(E) = 6 mg/kg (23) (bórban kifejezve), az emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló 98/83/EK irányelv (HL L 330., 1998.12.5., 32. o.) rendelkezéseinek sérelme nélkül.

87200

000110–44–1

Szorbinsav

 

87280

029116–98–1

1,4-Anhidro-szorbit-dioleát

 

87520

062568–11–0

1,4-Anhidro-szorbit-monobehenát

 

87600

001338–39–2

1,4-Anhidro-szorbit-monolaurát

 

87680

001338–43–8

1,4-Anhidro-szorbit-monooleát

 

87760

026266–57–9

1,4-Anhidro-szorbit-monopalmitát

 

87840

001338–41–6

1,4-Anhidro-szorbit-monosztearát

 

87920

061752–68–9

1,4-Anhidro-szorbit-tetrasztearát

 

88080

026266–58–0

1,4-Anhidro-szorbit-trioleát

 

88160

054140–20–4

1,4-Anhidro-szorbit-tripalmitát

 

88240

026658–19–5

1,4-Anhidro-szorbit-trisztearát

 

88320

000050–70–4

Szorbit

 

88600

026836–47–5

Szorbit-monosztearát

 

88640

008013–07–8

Szójaolaj, epoxidált

SKH= 60 mg/kg. A 91/321/EGK bizottsági irányelvben meghatározott anyatej-helyettesítő és -kiegészítő tápszereket, vagy a 96/5/EK irányelvben meghatározott, csecsemőknek és kisgyermekeknek szánt feldolgozott gabonaalapú élelmiszereket és bébiételeket tartalmazó üvegedények lezárására használatos PVC-tömítések esetében azonban az SKH 30 mg/kg.

88800

009005–25–8

Étkezési keményítő

 

88880

068412–29–3

Hidrolizált keményítő

 

88960

000124–26–5

Sztearinsav-amid

 

89040

000057–11–4

Sztearinsav

 

89200

007617–31–4

Sztearinsav, rézsó

SKH(E) = 5 mg/kg (7) (rézben kifejezve)

89440

Sztearinsav etilénglikollal alkotott észterei

SKH(E) = 30 mg/kg (3)

90720

058446–52–9

Sztearoil-benzoil-metán

 

90800

005793–94–2

2-[(Sztearoil-oxi)-propionil-oxi]-propionsav kalciumsó

 

90960

000110–15–6

Borostyánkősav

 

91200

000126–13–6

Szacharóz-acetát-izobutirát

 

91360

000126–14–7

Szacharóz-oktaacetát

 

91840

007704–34–9

Kén

 

91920

007664–93–9

Kénsav

 

92030

010124–44–4

Kénsav, rézsó

SKH(E) = 5 mg/kg (7) (rézben kifejezve)

92080

014807–96–6

Talkum

 

92150

001401–55–4

Tanninsavak

A JECFA-előírásoknak megfelelően

92160

000087–69–4

Borkősav

 

92195

Taurinsók

 

92205

057569–40–1

[2,2′-Metilénbisz(4-metil-6-terc – butil-fenol)]-tereftalát

 

92350

000112–60–7

Tetraetilén-glikol

 

92640

000102–60–3

N, N, N′, N′-Tetrakisz(2-hidroxi-propil)-etiléndiamin

 

92700

078301–43–6

2,2,4,4-Tetrametil-20-(2,3-epoxipropil)- 7-oxa-3,20-diaza-diszpiro-[5.1.11.2]-heneikozan-21-on polimere

SKH = 5 mg/kg

92930

120218–34–0

Tiodi-2,1-etándiil-bisz(5-metoxikarbonil-2,6-dimetil-1,4-dihidropiridine-3-karboxilát)

SKH = 6 mg/kg

93440

013463–67–7

Titán-dioxid

 

93520

000059–02–9

010191–41–0

α-Tokoferol

 

93680

009000–65–1

Tragant-mézga

 

93720

000108–78–1

2,4,6-Triamino-1,3,5-triazin

SKH = 30 mg/kg

94320

000112–27–6

Trietilén-glikol

 

94960

000077–99–6

1,1,1-Trimetilol-propán

SKH = 6 mg/kg

▼M2

95000

028931-67-1

Trimetilol-propán - trimetakrilát-metil-metakrilát kopolimer

 

▼B

95200

001709–70–2

1,3,5-trimetil-2,4,6-trisz-(3,5-di-terc – butil-4-hidroxibenzil)-benzol

 

95270

161717–32–4

5-Butil-5-etil-2-[2,4,6-trisz(terc – butil)fenoxi]-1,3,2-dioxafoszfirán

SKH = 2 mg/kg (a foszfit, foszfát és a hidrolízis termék = TTBP összege)

95725

110638–71–6

Citromsav és hidroszilikát reakciótermékének lítiumsója

SKH(E) = 0,6 mg/kg (8) (lítiumban kifejezve)

95855

007732–18–5

Víz

A 98/83/EGK irányelvnek megfelelően

95859

Petróleumbázisú vagy szintetikus finomított gyanták

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

95883

Petróleumbázisú szénhidrogénekből előallított fehér ásványi olajok, paraffinok

Az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

95905

013983–17–0

Wollastonit

 

95920

Kezeletlen faliszt és szál

 

95935

011138–66–2

Xantángyanta

 

96190

020427–58–1

Cink-hidroxid

►M3  SKH(E) = 25 mg/kg (38) (cinkben kifejezve) ◄

96240

001314–13–2

Cink-oxid

►M3  SKH(E) = 25 mg/kg (38) (cinkben kifejezve) ◄

96320

001314–98–3

Cink-szulfid

►M3  SKH(E) = 25 mg/kg (38) (cinkben kifejezve) ◄

B. cím



A 4. cikk második bekezdésében említett adalékanyagok nem teljes jegyzéke

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

▼M3

▼B

Hivatkozási szám

CAS szám

Megnevezés

Korlátozások és/vagy előírások

(1)

(2)

(3)

(4)

30180

002180–18–9

Ecetsav-mangánsó

SKH(E) = 0,6 mg/kg (10) (mangánban kifejezve)

▼M3

31500

025134-51-4

Akrilsav, akrilsav, 2-etilhexil-észter, kopolimer

SKH(E) = 6 mg/kg (36) (akrilsavban kifejezve) és SKH = 0,05 mg/kg (akrilsav, 2-etilhexil-észterben kifejezve).

▼B

31520

061167–58–6

[2-terc – Butil-6-(3-terc – butil-2-hidroxi-5-metil-benzil)- 4-metilfenil-akrilát

SKH = 6 mg/kg

31920

000103–23–1

Bisz(2-etilhexil)-adipát

SKH = 18 mg/kg (1)

34230

(C8 – C22)Alkánszulfonsavak

SKH = 6 mg/kg

▼M2

34650

151841-65-5

Alumínium-hidroxibisz[2,2'-metilénbisz(4,6-di-terc-butilfenil)-foszfát

SKH = 5 mg/kg

▼B

35760

001309–64–4

Antimon-trioxid

SKH = 0,02 mg/kg (antimonban kifejezve és beleértve az analitikai tűréshatárt)

36720

017194–00–2

Bárium-hidroxid

SKH(E) = 1 mg/kg (12) (báriumban kifejezve)

36800

010022–31–8

Bárium-nitrát

SKH(E) = 1 mg/kg (12) (báriumban kifejezve)

▼M2

38000

000553-54-8

Benzoesav, lítiumsó

SKH(E) = 0,6 mg/kg (8) (lítiumban kifejezve)

▼B

38240

000119–61–9

Benzofenon

SKH = 0,6 mg/kg

▼M3

38505

351870-33-2

cisz-endo-Biciklo[2.2.1]heptán-2,3-dikarbonsav, dinátriumsó

SKH = 5 mg/kg. Nem használható savas élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő polietilénnel. Tisztaság: ≥ 96 %

▼B

38560

007128–64–5

2,5Bisz(5-terc – butil-2-benzoxazolil)tiofén

SKH = 0,6 mg/kg

38700

063397–60–4

Bisz(2-karbobutoxietil)ón-bisz(izooktil-szulfanoacetát)

SKH = 18 mg/kg

38800

032687–78–8

N, N′-Bisz[3-(3,5-di-terc – butil-4-hidroxifenil)-propionil]-hidrazid

SKH = 15 mg/kg

38820

026741–53–7

Bisz(2,4-di-terc – butilfenil)-pentaeritrit-difoszfit

SKH = 0,6 mg/kg

▼M3

38940

110675-26-8

2,4-Bisz(dodeciltiometil)-6-metilfenol

SKH(E) = 5 mg/kg (40)

▼B

39060

035958–30–6

1,1-Bisz(2-hidroxi-3,5-di-terc – butilfenil)etán

SKH = 5 mg/kg

39090

N, N – bisz(2-hidroxietil)(C8 – C18)alkilamin

SKH(E) = 1,2 mg/kg (13)

39120

N, N – bisz(2-hidroxietil)(C8 – C18)alkilamin-hidrokloridok

SKH(E) = 1,2 mg/kg (13) (tercier aminban kifejezve HCl nélkül)

40000

000991–84–4

2,4-Bisz(oktilszulfanil)- 6-(4-hidroxi-3,5-di-terc – butilanilino)- 1,3,5-triazin

SKH = 30 mg/kg

40020

110553–27–0

2,4-Bisz(oktiltiometil)-6-metilfenol

SKH(E) = 5 mg/kg (40)

40160

061269–61–2

N, N′-bisz(2,2,6,6-tetrametil-4-piperidil)hexametiléndiamin-1,2-dibrómetán kopolimer

SKH = 2,4 mg/kg

▼M2

40720

025013-16-5

terc-butil-4-hidroxianizol (= BHA)

SKH = 30 mg/kg

▼B

40800

013003–12–8

4,4′-Butilidén-bisz[(6-terc – butil-3-metilfenil-ditridecil)-foszfit]

SKH = 6 mg/kg (mangánban kifejezve)

40980

019664–95–0

Vajsav mangánsó

SKH(E) = 0,6 mg/kg (10)

42000

063438–80–2

(2-Butoxikarboniletil)ón-trisz(izooktil-szulfanilacetát)

SKH = 30 mg/kg

42400

010377–37–4

Szénsav lítiumsói

SKH(E) = 0,6 mg/kg (8) (lítiumban kifejezve)

42480

000584–09–8

Rubídium-karbonát

SKH = 12 mg/kg

43600

004080–31–3

[1-(3-klórallil)- 3,5,7-triaza-1-azoniaadamantán]-klorid

SKH = 0,3 mg/kg

43680

000075–45–6

Difluor-klórmetán

SKH = 6 mg/kg és az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

44960

011104–61–3

Kobalt-oxid

SKH(E) = 0,05 mg/kg (14) (kobaltban kifejezve)

45440

Butilezett, sztirolozott krezolok

SKH = 12 mg/kg

45650

006197–30–4

2-Etilhexil-(2-ciano-3,3-difenil-akrilát)

SKH = 0,05 mg/kg

▼M2

46640

000128-37-0

2,6-di-terc-butil-p-krezol (= BHT)

SKH = 3,0 mg/kg

▼M2 —————

▼B

47600

084030–61–5

Didodecilón-bisz(izooktil-szulfanilacetát)

SKH = 12 mg/kg

48640

000131–56–6

2,4-Dihidroxibenzofenon

SKH(E) = 6 mg/kg (15)

48800

000097–23–4

2,2′-Dihidroxi-5,5′-diklórdifenilmetán

SKH = 12 mg/kg

48880

000131–53–3

2,2′-Dihidroxi-4-metoxibenzofenon

SKH(E) = 6 mg/kg (15)

▼M3

49595

057583-35-4

Dimetilón-bisz(etilhexil-merkaptoacetát)

SKH(E) = 0,18 mg/kg (16) (ónban kifejezve)

▼B

49600

026636–01–1

Dimetilón-bisz(izooktil-szulfanilacetát)

SKH(E) = 0,18 mg/kg (16) (ónban kifejezve)

49840

002500–88–1

Dioktadecil-diszulfán

SKH = 3 mg/kg

50160

Di-n-oktilón-bisz(nalkil(C10–C16)-merkaptoacetát

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50240

010039–33–5

Di-n-oktilón-bisz(2-etilhexilmaleát)

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50320

015571–58–1

Di-n-oktilón-bisz(2-etilhexilmerkaptoacetát)

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50360

Di-n-oktilón-bisz(2-etilmaleát)

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50400

033568–99–9

Di-n-oktilón-bisz(izooktilmaleát)

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50480

026401–97–8

Di-n-oktilón-bisz(izooktil-merkaptoacetát)

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50560

Di-n-oktilón-1,4-butándiol-bisz(- merkaptoacetát)

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50640

003648–18–8

Di-n-oktilón-dilaurát

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50720

015571–60–5

Di-n-oktilón-dimaleát

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50800

Di-n-oktilón-dimaleát, észterezett

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50880

Di-n-oktilón-dimaleát, polimerek (n = 2–4)

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

50960

069226–44–4

Di-n-etilénglikol-bisz(merkaptoacetát)

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

51040

015535–79–2

Di-n-oktilón-merkaptoacetát

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

51120

Di-n-oktilón-tiobenzoát-2-etilhexilmerkaptoacetát

SKH(E) = 0,006 mg/kg (17) (ónban kifejezve)

51570

000127–63–9

Difenil-szulfon

SKH(E) = 3 mg/kg (25)

51680

000102–08–9

N, N′-Difeniltiokarbamid

SKH = 3 mg/kg

52000

027176–87–0

Dodecilbenzolszulfonsav

SKH = 30 mg/kg

52320

052047–59–3

2-(4-Dodecilfenil)indol

SKH = 0,06 mg/kg

52880

023676–09–7

Etil-(4-etoxibenzoát)

SKH = 3,6 mg/kg

53200

023949–66–8

2-etoxi-2′-etil-oxanilid

SKH = 30 mg/kg

▼M2

54880

000050-00-0

Formaldehid

SKH(E) = 15 mg/kg22

55200

001166-52-5

Galluszsav, dodecil-észter

SKH(E) = 30 mg/kg (34)

55280

001034-01-1

Galluszsav, oktil-észter

SKH(E) = 30 mg/kg (34)

55360

000121-79-9

Galluszsav, propil-észter

SKH(E) = 30 mg/kg (34)

▼B

58960

000057–09–0

Hexadecil-trimetil-ammónium-bromid

SKH = 6 mg/kg

59120

023128–74–7

1,6-Hexametilén-bisz[3-(3,5-di-terc – butil-4-hidroxifenil)-propionamid]

SKH = 45 mg/kg

59200

035074–77–2

1,6-Hexametilén-bisz[3-(3,5-di-terc – butil-4-hidroxifenil)-propionát]

SKH = 6 mg/kg

60320

070321–86–7

2-[2-Hidroxi-3,5-bisz(1,1-dimetil-benzil)-fenil]-benzotriazol

SKH = 1,5 mg/kg

60400

003896–11–5

2-(2′-Hidroxi-3′-terc – butil-5′-metilfenil)- 5-klórbenzotriazol

SKH(E) = 30 mg/kg (19)

60800

065447–77–0

1-(2-Hidroxietil)- 4-hidroxi-2,2,6,6-tetrametil-piperidin dimetilszukkcinát kopolimer

SKH = 30 mg/kg

61280

003293–97–8

2-Hidroxi-4-hexiloxi-benzofenon

SKH(E) = 6 mg/kg (15)

61360

000131–57–7

2-Hidroxi-4-metoxi-benzofenon

SKH(E) = 6 mg/kg (15)

61440

002440–22–4

2-(2′-hidroxi-5′-metil-fenil)-benzotriazol

SKH(E) = 30 mg/kg (19)

61600

001843–05–6

2-Hidroxi-4-oktiloxi-benzofenon

SKH(E) = 6 mg/kg (15)

63200

051877–53–3

Tejsav, mangánsó

SKH(E) = 0,6 mg/kg (10) (mangánban kifejezve)

▼M3

63940

008062-15-5

Lignoszulfonsav

SKH = 0,24 mg/kg és csak műanyag diszperziókhoz való diszpergálószerként használható

▼B

64320

010377–51–2

Lítium-jodid

SKH(E) = 1 mg/kg (11) (jódban kifejezve) és SKH(E) = 0,6 mg/kg 10 (lítiumban kifejezve)

65120

007773–01–5

Mangán-klorid

SKH(E) = 0,6 mg/kg (10) (mangánban kifejezve)

65200

012626–88–9

Mangán-hidroxid

SKH(E) = 0,6 mg/kg (110) (mangánban kifejezve)

65280

010043–84–2

Mangán-hipofoszfit

SKH(E) = 0,6 mg/kg (10) (mangánban kifejezve)

65360

011129–60–5

Mangán-oxid

SKH(E) = 0,6 mg/kg (10) (mangánban kifejezve)

65440

Mangán-pirofoszfit

SKH(E) = 0,6 mg/kg (10) (mangánban kifejezve)

▼M3

66350

085209-93-4

2,2′-Metilén-bisz(4,6-di-terc-butilfenil)-lítium-foszfát

SKH = 5 mg/kg és SKH(E)= 0,6 (8) (lítiumban kifejezve)

▼B

66360

085209–91–2

[2,2′-Metilénbisz(4,6-di-terc – butil-fenil)]-nátrium-foszfát

SKH = 5 mg/kg

66400

000088–24–4

2,2′-Metilénbisz(4-etil-6-terc – butil-fenol)

SKH(E) = 1,5 mg/kg (20)

66480

000119–47–1

2,2′-Metilén bisz(4-metil-6-terc – butil-fenol)

SKH(E) = 1,5 mg/kg (20)

67360

067649–65–4

Dodecilón-trisz(izooktil-szulfanil-acetát)

SKH = 24 mg/kg

▼M3

67515

057583-34-3

Monometilón-trisz(etilhexil-merkaptoacetát)

SKH(E) = 0,18 mg/kg (16) (ónban kifejezve)

▼B

67520

054849–38–6

Metilón-trisz(izooktil-szulfanil-acetát)

SKH(E) = 0,18 mg/kg (16) (ónban kifejezve)

67600

Oktilón-trisz[alkil(C10 – C16)-szulfanil-acetát]

SKH(E) = 1,2 mg/kg (18) (ónban kifejezve)

67680

027107–89–7

Oktilón-trisz(2-etilhexil-szulfanil-acetát)

SKH(E) = 1,2 mg/kg (18) (ónban kifejezve)

67760

026401–86–5

Oktilón-trisz(izooktil-szulfanil-acetát)

SKH(E) = 1,2 mg/kg (18) (ónban kifejezve)

▼M2

67896

020336-96-3

Mirisztinsav, lítiumsó

SKH(E) = 0,6 mg/kg (8) (lítiumban kifejezve)

▼M2 —————

▼B

68320

002082–79–3

Oktadecil-[3-(3,5-di-terc – butil-4-hidroxifenil)-propionát]

SKH = 6 mg/kg

68400

010094–45–8

N – Oktadecil-[(Z)dokoz-13-én-amid]

SKH = 5 mg/kg

68860

004724–48–5

Oktánfoszfonsav

SKH = 0,05 mg/kg

▼M3

69160

014666-94-5

Olajsav, kobaltsó

SKH(E) = 0,05 mg/kg (14) (kobaltban kifejezve)

▼B

69840

016260–09–6

(Z)-N – Oktadecil-hexadekánamid

SKH = 5 mg/kg

▼M2

71935

007601-89-0

Perklórsav, nátriumsó monohidrát

SKH = 0,05 mg/kg (31)

▼B

72160

000948–65–2

2-Fenilindol

SKH = 15 mg/kg

72800

001241–94–7

2-Etilhexil-difenil-foszfát

SKH = 2,4 mg/kg

73040

013763–32–1

Foszforsav lítiumsói

SKH(E) = 0,6 mg/kg (20) (lítiumban kifejezve)

73120

010124–54–6

Foszforsav-mangánsó

SKH(E) = 0,6 mg/kg (10) (mangánban kifejezve)

74400

Foszforossav-trisz(nonil- és/vagy dinonilfenil)-észterei

SKH = 30 mg/kg

▼M3 —————

▼M3

76681

Policiklopentadién, hidrogénezett

SKH = 5 mg/kg (1)

▼B

77440

Polietilénglikol-diricinoleát

SKH = 42 mg/kg

77520

061791–12–6

Ricinusolaj polietilénglikol-észtere

SKH = 42 mg/kg

78320

009004–97–1

Polietilénglikol-ricinoleát

SKH = 42 mg/kg

81200

071878–19–8

Poli<6-[(1,1,3,3-tetrametil-butil)-amino]- 1,3,5-triazin-2,4-diil>-[(2,2,6,6-tetrametil-4-piperidil)-imino]hexametilén [(2,2,6,6-tetrametil-4-piperidil)imino]

SKH = 3 mg/kg

81680

007681–11–0

Kálium-jodid

SKH(E) = 1 mg/kg (11) (jódban kifejezve)

82020

019019–51–3

Propionsav-kobaltsó

SKH(E) = 0,05 mg/kg (14) (kobaltban kifejezve)

83595

119345–01–6

A di-terc – butilfoszfonit bifenillel képzett reakcióterméke, amelyet 2,4-di-terc – butilfenol, foszfor-triklorid és bifenil Friedel-Craft reakciójával nyerünk

SKH = 18 mg/kg és az V. mellékletben megállapított előírásoknak megfelelően

83700

000141–22–0

Ricinolsav

SKH = 42 mg/kg

84800

000087–18–3

Szalicilsav-(4-terc – butilfenil)-szalicilát

SKH = 12 mg/kg

84880

000119–36–8

Metil-szalicilát

SKH = 30 mg/kg

85760

012068–40–5

Szilíciumsav-lítium-aluminiumsó (2:1:1)

SKH(E) = 0,6 mg/kg (8) (lítiumban kifejezve)

85920

012627–14–4

Szilíciumsav-lítiumsó

SKH(E) = 0,6 mg/kg (11à (lítiumban kifejezve)

▼M3

85950

037296-97-2

Kovasav, magnézium-nátrium-fluorid só

SKH = 0,15 mg/kg (fluoridban kifejezve). Többrétegű anyagok csak olyan rétegeiben, amelyek nem kerülnek érintkezésbe élelmiszerrel.

▼M2

86480

007631-90-5

Nátrium-biszulfit

SKH(E) = 10 mg/kg (30) (kén-dioxidban kifejezve)

▼B

86800

007681–82–5

Nátrium-jodid

SKH(E) = 1 mg/kg (11) (jódban kifejezve)

86880

Nátrium-monoalkil-dialkil-fenoxibenzoldiszulfonát

SKH = 9 mg/kg

▼M2

86920

007632-00-0

Nátrium-nitrit

SKH = 0,6 mg/kg

86960

007757-83-7

Nátrium-szulfit

SKH(E) = 10 mg/kg (30) (kén-dioxidban kifejezve)

87120

007772-98-7

Nátrium-tioszulfát

SKH(E) = 10 mg/kg (30) (kén-dioxidban kifejezve)

▼B

89170

013586–84–0

Sztearinsav-kobaltsó

SKH(E) = 0,05 mg/kg (14) (kobaltban kifejezve)

92000

007727–43–7

Bárium-szulfát

SKH(E) = 1 mg/kg (12) (báriumban kifejezve)

92320

Glikolsav-(tetradecil)polietilénglikollal(éterfok = 3–8) alkotott étere

SKH = 15 mg/kg

92560

038613–77–3

[Tetrakisz(2,4-di-terc – butilfenil)- 4,4′-bifenililén]-difoszfonit

SKH = 18 mg/kg

92800

000096–69–5

4,4′-Tiobisz(6-terc – butil-3-metil-fenol)

SKH = 0,48 mg/kg

92880

041484–35–9

Tiodietanol-bisz[3-(3,5-di-terc – butil-4-hidroxi-fenil)-propionát]

SKH = 2,4 mg/kg

93120

000123–28–4

Didodecil-(3,3′ tiodipropionát)

SKH(E) = 5 mg/kg (21)

93280

000693–36–7

Dioktadecil-(2,2′ tiodipropionát)

SKH(E) = 5 mg/kg (21)

▼M2

94400

036443-68-2

Trietilénglikol-bisz[3-(terc-butil-4-hidroxi-5-metilfenil)-propionát]

SKH = 9 mg/kg

▼B

94560

000122–20–3

Triizopropanolamin

SKH = 5 mg/kg

▼M2 —————

▼M3

95265

227099-60-7

1,3,5-Trisz(4-benzoilfenil)-benzol

SKH = 0,05 mg/kg

▼B

95280

040601–76–1

1,3,5-Trisz(4-terc – butil-3-hidroxi-2,6-dimetilbenzil)- 1,3,5-triazin-2,4,6(1H, 3H, 5H)-trion

SKH = 6 mg/kg

95360

027676–62–6

1,3,5-Trisz(3,5-di-terc – butil-4-hidroxibenzil)- 1,3,5-triazin-2,4,6(1H, 3H, 5H)-trion

SKH = 5 mg/kg

95600

001843–03–4

1,1,3-Trisz(2-metil-4-hidroxi-5-terc – butilfenil)-bután

SKH = 5 mg/kg

▼M2




IV. MELLÉKLET



BAKTERIÁLIS FERMENTÁCIÓVAL ELŐÁLLÍTOTT TERMÉKEK

Hivatkozási szám

CAS szám

Megnevezés

Korlátozások és/vagy előírások

(1)

(2)

(3)

(4)

18888

080181-31-3

3-hidroxibutánsav-3-hidroxipentánsav kopolimer

Az V. mellékletben meghatározott előírásoknak megfelelően

▼B




V. MELLÉKLET

ELŐÍRÁSOK

A rész:   Általános előírások

Az aromás izocianátok vagy diazó festékek felhasználásával gyártott anyagból vagy tárgyból nem oldódhatnak ki elsőrendű aromás aminok (anilinben kifejezve) kimutatható mennyiségben (KH = 0,02 mg/kg élelmiszer vagy modellanyag, beleértve az analitikai tűréshatárt). Ez a korlátozás azonban nem vonatkozik az ezen irányelvben felsorolt aromás aminok kioldódási értékére.

B. rész:   Egyéb előírások



Hivatkozási szám

EGYÉB ELŐÍRÁSOK

▼M2

11530

Akrilsav, 2-hidroxipropil-észter.

Legfeljebb 25 % (m/m) akrilsav, 2-hidroxiizopropil-észtert (CAS szám 002918-23-2) tartalmazhat

▼M2

16690

Divinilbenzol

Legfeljebb 45 % (m/m) etilvinilbenzolt tartalmazhat

18888

3-hidroxibutánsav 3-hidroxi-pentánsav kopolimer

Meghatározás

A kopolimereket Alcaligenes eutrophus ellenőrzött fermentációjával állítják elő, amelyhez szénforrásként glükóz és propánsav keverékét alkalmazzák. Az alkalmazott organizmus genetikailag nem módosított és egyetlen vadtípusú organizmusból származik, az Alcaligenes eutrophus HI6 NCIMB 10442 törzséből. Az organizmus mestertörzseit liofilizálva ampullákban tárolják. Az almestertörzseket/munkatörzseket a mestertörzsekből állítják elő, és folyékony nitrogénben tárolják; ebből készülnek a fermentorhoz használt inokulumok. A fermentorból vett mintákat naponta vizsgálják mikroszkóp alatt, valamint különböző típusú agarokon és különböző hőmérsékleteken tenyésztett telepeik esetleges morfológiai változásai szempontjából. A kopolimereket hőkezelt baktériumokból különítik el a többi sejtalkotó ellenőrzött feltárásával és az azt követő mosással és szárítással. Az ilyen kopolimereket általában olvasztással nyert, formulázott, az általános és egyedi előírásokat kielégítő adalékanyagokat, pl. oltóanyagokat, lágyítókat, töltőanyagokat, stabilizátorokat és pigmenteket is tartalmazó granulátumként hozzák forgalomba

Kémiai név

Poli(3-D-hidroxibutanoát-ko-3-D-hidroxipentanoát)

CAS szám

080181-31-3

Szerkezeti képlet

image

ahol n/(m + n) nagyobb mint 0 és kevesebb vagy egyenlő 0,25

Átlagos molekulatömeg

Legalább 150 000 Dalton (gélkromatográfiás méréssel)

Teszt

Legalább 98 % poli(3-D-hidroxibutanoát-ko-3-D-hidroxipentanoát), amelyet hidrolízis után 3-D-hidroxibutánsav és 3-D-hidroxipentánsav keverékeként határoznak meg

Megnevezés

Izolálás után fehér–törtfehér színű por

Jellemzők

 

Azonosító vizsgálatok:

 

Oldékonyság

Oldható klórozott szénhidrogénekben, például kloroformban vagy diklórmetánban, de gyakorlatilag oldhatatlan etanolban, alifás alkánokban és vízben

Korlátozás

MMF a krotonsav esetében 0,05 mg/6 dm2

Tisztaság

A nyersanyag granulálása előtt a kopolimer porok előírt összetétele:

—  nitrogén

Legfeljebb 2 500 mg/kg műanyag

—  cink

Legfeljebb 100 mg/kg műanyag

—  réz

Legfeljebb 5 mg/kg műanyag

—  ólom

Legfeljebb 2 mg/kg műanyag

—  arzén

Legfeljebb 1 mg/kg műanyag

—  króm

Legfeljebb 1 mg/kg műanyag

▼B

23547

Polidimetilsziloxán (móltömeg > 6 800)

Viszkozitás legalább 100 ×10–6 m2 /s (= 100 centistokes) 25 °C-on

▼M3

24903

Szirupok, hidrolizált keményítő, hidrogénezett

A maltitszirupra (E 965(ii)) vonatkozó tisztasági kritériumoknak (a legutóbb a 2004. április 16-i 2004/46/EK irányelvvel (HL L 114., 2004.4.21., 15. o.) módosított 95/31/EK bizottsági irányelv (HL L 178., 1995.7.28., 1. o.)) megfelelően

▼B

25385

Triallil-amin

40 mg/kg hidrogél a következő arányban: 1 kg élelmiszerhez maximum 1,5 gramm hidrogél. Csak olyan hidrogélekben alkalmazható, amelyek rendeltetésszerűen nem érintkeznek közvetlenül az élelmiszerrel.

38320

4-(benzoxazol-2-il)- 4′-(5-metilbenzoxazol-2-il)-sztilbén

Legfeljebb 0,05 % (m/m) (a felhasznált anyag mennyisége/a formuláció mennyisége)

▼M3

43480

Aktív szén, aktivált

Csak PET-ben, legfeljebb 10 mg/kg polimer értékig. Ugyanazok a tisztasági követelmények, mint amelyeket 95/45/EK bizottsági irányelv (HL L 226., 1995.9.22., 1. o. A legutóbb a 2004/47/EK irányelvvel (HL L 113., 2004.4.20., 24. o.) módosított irányelv.) határoz meg növényi szénre (E 153), a hamutartalom kivételével, ami legfeljebb 10 tömeg % lehet

▼B

43680

Difluor-klórmetán

A klórfluormetán-tartalom az anyagban kevesebb mint 1 mg/kg

47210

Dibutiltiosztanánsav-polimer

Molekulaegység = (C8H18S3Sn2)n (n = 1,5-2)

▼M3

64990

Maleinsav-anhidrid-sztirol, kopolimer, nátriumsó

Az 1 000 daltonnál kisebb molekulasúlyú frakció kisebb mint 0,05 tömeg %

67155

4-(2-Benzoxazolil)-4′-(5-metil-2-benzoxazolil)sztilbén, 4,4′-bisz(2-benzoxazolil)sztilbén és 4,4′-bisz(5-metil-2-benzoxazolil)sztilbén elegye

A gyártási folyamatból származó elegy, amely jellemzően (58–62 %): (23–27 %): (13–17 %) összetételű

▼B

76721

Polidimetilsziloxán (móltömeg > 6 800)

Viszkozitás legalább 100 × 10–6 m2 /s (= 100 centistokes) 25 °C-on

▼M3

76845

1,4-Butándiol kaprolaktámmal képzett poliésztere

Az 1 000 daltonnál kisebb molekulasúlyú frakció kisebb mint 0,05 tömeg %

76815

Adipinsav és glicerin vagy pentaeritritol poliésztere, páros számú, egyenesláncú C12–C22 zsírsavakkal képzett észterek

Az 1 000 daltonnál kisebb molekulasúlyú frakció kisebb mint 5 tömeg %

▼M2

77895

Polietilénglikol(E0 = 2-6)-monoalkil(C16-C18)-éter

E keverék összetétele a következő:

— polietilénglikol(E0 = 2-6)-monoalkil(C16-C18)-éter (kb. 28 %)

— zsíralkoholok (C16-C18) (kb. 48 %)

— etilénglikol-monoalkil(C16-C18)-éter (kb. 24 %)

▼M3

79600

Polietilénglikol-tridecil-éter-foszfát

Polietilénglikol(EO ≤ 11)-tridecil-éter-foszfát (mono- és dialkilészter), legfeljebb 10 % polietilénglikol(EO ≤ 11)-tridecil-éter-tartalommal

▼B

83595

A di-terc – butilfoszfonit bifenillel képzett reakcióterméke, amelyet di-terc – butilfenol, foszfor-triklorid és bifenil Friedel-Craft reakciójával nyernek

Összetétel:

— 4,4′-Bifenilén-bisz[0,0-bisz(2,4-di-terc – butil-fenil)-foszfonit] (CAS szám: 38613–77–3) (36-46 tömeg % (1)),

— 4,3′-Bifenilén-bisz[0,0-bisz(2,4-di-terc – butil-fenil)-foszfonit] (CAS szám: 118421–00–4 (17-23 tömeg % (1)),

— 3,3′-Bifenilén-bisz[0,0-bisz(2,4-di-terc – butil-fenil)-foszfonit] (CAS szám: 118421–01–5 (1-5 tömeg % (1)),

— 4-Bifenilén-0,0-bisz(2,4-di-terc – butil-fenil)-foszfonit (CAS szám: 91362–37–7) (11-19 tömeg % (1)),

— Trisz(2,4-di-terc – butil-fenil)-foszfit (CAS szám: 31570–04–4) (9-18 tömeg % (1)),

— 4,4′-Bifenilén-0,0-bisz(2,4-di-terc – butil-fenil)-foszfonát-0,0-bisz(2,4-di-terc – butil-fenil)-foszfonit (CAS szám: 112949–97–0) (< 5 tömeg % (1)).

Egyéb előírások:

— Foszfortartalom minimum 5,4 % – maximum 5,9 %

— Savszám maximum 10 mg KOH/gramm

— Olvadáspont-tartomány 85-110 °C

88640

Epoxidált szójaolaj

Epoxid < 8 %, jódszám < 6

95859

Finomított viaszok, amelyek kőolajalapú vagy szintetikus szénhidrogénből származnak

— 25-nél kisebb szénatomszámú ásványiszénhidrogén-tartalom legfeljebb 5 % (m/m)

— Viszkozitás legalább 11 × 10–6 m2/s (= 11 centistokes) 100 °C-on

— Átlagos móltömeg legalább 500

.

95883

Fehér ásványolajok, paraffinos, kőolajalapú szénhidrogénből származó

A terméknek ki kell elégítenie a következő specifikációt:

— 25-nél kisebb szénatomszámú ásványiszénhidrogén-tartalom legfeljebb 5 tömeg %

— Viszkozitás legalább 8,5 × 10–6 m2/s (= 8,5 centistokes) 100 °C-on

— Átlagos molekulatömeg legalább 480

(1)   A felhasznált anyag /a képződött anyag mennyisége

▼M2




VI. MELLÉKLET

A „KORLÁTOZÁSOK ÉS/VAGY ELŐÍRÁSOK” OSZLOPHOZ TARTOZÓ MEGJEGYZÉSEK

(1) Figyelmeztetés: fennáll annak a veszélye, hogy az SKH-t túllépik a zsíros élelmiszer-utánzó modellanyagokban.

(2) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 10060 és 23920 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(3) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 15760, 16990, 47680, 53650 és 89440 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(4) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 19540, 19960 és 64800 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(5) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 14200, 14230 és 41840 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(6) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 66560 és 66580 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(7) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 30080, 42320, 45195, 45200, 53610, 81760, 89200 és 92030 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

▼M3

(8) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 38000, 42400, 64320, 66350, 67896, 73040, 85760, 85840, 85920 és 95725 hivatkozási számú anyagok kioldódási értékének az összege nem haladja meg a korlátozást.

▼M2

(9) Figyelmeztetés: fennáll a veszély, hogy az anyag kioldódása rontja a vele érintkező élelmiszer érzékszervi tulajdonságait és így a késztermék nem felel meg a 89/109/EGK irányelv 2. cikke második franciabekezdésének.

(10) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 30180, 40980, 63200, 65120, 65200, 65280, 65360, 65440 és 73120 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(11) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 45200, 64320, 81680 és 86800 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékeinek (jódként kifejezett) összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(12) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 36720, 36800, 36840 és 92000 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(13) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 39090 és 39120 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

▼M3

(14) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 44960, 68078, 69160, 82020, és 89170 hivatkozási számú anyagok kioldódási értékének az összege nem haladja meg a korlátozást.

▼M2

(15) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 15970, 48640, 48720, 48880, 61280, 61360, és 61600 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

▼M3

(16) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 49595, 49600, 67520, 67515, és 83599 hivatkozási számú anyagok kioldódási értékének az összege nem haladja meg a korlátozást.

▼M2

(17) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy az 50160, 50240, 50320, 50360, 50400, 50480, 50560, 50640, 50720, 50800, 50880, 50960, 51040 és 51120 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(18) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 67600, 67680 és 67760 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(19) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 60400, 60480 és 61440 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(20) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 66400 és 66480 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(21) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 93120 és 93280 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(22) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 17260, 18670, 54880 és 59280 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(23) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 13620, 36840, 40320 és 87040 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(24) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 13720 és 40580 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(25) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 16650 és 51570 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(26) Ebben az esetben az MM(E) azt jelenti, hogy a 14950, 15700, 16240, 16570, 16600, 16630, 18640, 19110, 22332, 22420, 22570, 25210, 25240 és 25270 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok maradékmennyiségének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(27) Ebben az esetben az MMF(E) azt jelenti, hogy a 10599/90A, 10599/91, 10599/92A és 10599/93 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok maradékmennyiségének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(28) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 13480 és 39680 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(29) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 22775 és 69920 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(30) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 86480, 86960 és 87120 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(31) Zsírral érintkező műanyagok esetén a megfelelőségi vizsgálathoz D-modell oldószerként telített zsír élelmiszer-modellanyagot célszerű használni.

(32) Zsírral érintkező műanyagok esetén a megfelelőségi vizsgálathoz izooktánt célszerű használni a (nem stabil) D-modell oldószer helyett.

(33) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 14800 és 45600 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok maradékmennyiségének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

(34) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy az 55200, 55280 és 55360 hivatkozási szám alatt szereplő anyagok kioldódási határértékének összege nem haladhatja meg a korlátozást.

▼M3

(35) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 25540 és 25550 hivatkozási számú anyagok kioldódási értékének az összege nem haladja meg a korlátozást.

(36) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 10690, 10750, 10780, 10810, 10840, 11470, 11590, 11680, 11710, 11830, 11890, 11980 és 31500 hivatkozási számú anyagok kioldódási értékének az összege nem haladja meg a korlátozást.

(37) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 20020, 20080, 20110, 20140, 20170, 20890, 21010, 21100, 21130, 21190, 21280, 21340 és 21460 hivatkozási számú anyagok kioldódási értékének az összege nem haladja meg a korlátozást.

(38) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 81515, 96190, 96240 és 96320 hivatkozási számú anyagoknak, valamint az engedélyezett savak, fenolok vagy alkoholok cinksóinak (ideértve a kettős és a savanyú sókat is) összesített kioldódási értéke nem haladja meg a korlátozást. Ugyanez a Zn-re vonatkozó korlátozás vonatkozik a listán szereplő „… sav(ak), sók” nevet tartalmazó anyagokra is akkor, ha ott a megfelelő szabad sav(ak) nem szerepel(nek).

(39) Nagyon nagy hőmérsékleten előfordulhatnak a kioldódási határértéknél nagyobb értékek is.

(40) Ebben az esetben az SKH(E) azt jelenti, hogy a 38940 és 40020 hivatkozási számú anyagok kioldódási értékének az összege nem haladja meg a korlátozást.

▼B




VII. MELLÉKLET

A. rész

A HATÁLYON KÍVÜL HELYEZETT IRÁNYELV ÉS MÓDOSÍTÁSAI

(a 10. cikk (1) bekezdése alapján)

A 90/128/EGK bizottsági irányelv (HL L 349., 1990.12.13., 26. o.)

A 92/39/EGK bizottsági irányelv (HL L 168., 1992.6.23., 21. o.)

A 93/9/EGK bizottsági irányelv (HL L 90., 1993.4.14., 26. o.)

A 95/3/EK bizottsági irányelv (HL L 41., 1995.2.23., 44. o.)

A 96/11/EK bizottsági irányelv (HL L 61., 1996.3.12., 26. o.)

Az 1999/91/EK bizottsági irányelv (HL L 310., 1999.12.4., 41. o.)

A 2001/62/EK bizottsági irányelv (HL L 221., 2001.8.17., 18. o.)

A 2002/17/EK bizottsági irányelv (HL L 58., 2002.2.28., 19. o.)

B. rész

A NEMZETI JOGBA TÖRTÉNŐ ÁTÜLTETÉS HATÁRIDŐI

(a 10. cikk (1) bekezdése alapján)



Irányelv

Határidők

Átültetés

Az irányelv rendelkezéseinek megfelelő termékek forgalmazásának az engedélyezése

Az irányelv rendelkezéseinek nem megfelelő termékek forgalmazásának a tilalma

90/128/EGK (HL L 349., 1990.12.13., 26. o.)

1990. december 31.

1991. január 1.

1993. január 1.

92/39/EGK (HL L 168., 1992.6.23., 21. o.)

1992. december 31.

1994. március 31.

1995. április 1.

93/9/EGK (HL L 90., 1993.4.14., 26. o.)

1994. április 1.

1994. április 1.

1996. április 1.

95/3/EK (HL L 41., 1995.2.23., 44. o.)

1996. április 1.

1996. április 1.

1998. április 1.

96/11/EK (HL L 61., 1996.3.12., 26. o.)

1997. január 1.

1997. január 1.

1999. január 1.

1999/91/EK (HL L 310., 1999.12.4., 41. o.)

2000. december 31.

2002. január 1.

2003. január 1.

2001/62/EK (HL L 221., 2001.8.17., 18. o.)

2002. november 30.

2002. december 1.

2002. december 1.

2002/17/EK (HL L 58., 2002. 2.28., 19. o.)

2003. február 28.

2003. március 1.

2004. március 1. A divinilbenzolt tartalmazó anyagokra és tárgyakra 2003. március 1.




VIII. MELLÉKLET



MEGFELELÉSI TÁBLÁZAT

A 90/128/EGK irányelv

Ezen irányelv

1. cikk

1. cikk

2. cikk

2. cikk

3. cikk

3. cikk

3a. cikk

4. cikk

3b. cikk

5. cikk

3c. cikk

6. cikk

4. cikk

7. cikk

5. cikk

8. cikk

6. cikk

9. cikk

10. cikk

11. cikk

12. cikk

I. MELLÉKLET

I. MELLÉKLET

II. MELLÉKLET

II. MELLÉKLET

III. MELLÉKLET

III. MELLÉKLET

IV. MELLÉKLET

IV. MELLÉKLET

V. MELLÉKLET

V. MELLÉKLET

VI. MELLÉKLET

VI. MELLÉKLET

VII. MELLÉKLET

VIII. MELLÉKLET



( 1 ) HL L 40., 1989.2.11., 38. o.

( 2 ) HL L 58., 2002.2.28., 19. o.

( 3 ) A legutóbb a HL L 349., 1990.12.13., 26. o. által helyesbített HL L 75., 1990.3.12.

( 4 ) HL L 297., 1982.10.23., 26. o. A legutóbb a 97/48/EK irányelvvel (HL L 222.. 1997.8.12., 10. o.) módosított irányelv.

( 5 ) HL L 372., 1985.12.31., 14. o.

( 6 ) HL L 44., 1978.2.15., 15. o.

( 7 ) HL L 213., 1980.8.16., 42. o.

( 8 ) HL L 167., 1981.6.24., 6. o.

( 9 ) HL L 151., 1980.6.19., 21. o.

( 10 ) HL L 93., 1993.4.17., 27. o. A 93/111/EK irányelvvel (HL L 310., 1993.12.14., 41. o.) módosított irányelv.

( 11 ) HL L 40., 1989.2.11., 27. o.

( 12 ) HL L 184., 1988.7.15., 61. o.

( 13 ) HL L 178., 1995.7.28., 1. o.

( 14 ) HL L 226., 1995.9.22., 1. o.

( 15 ) HL L 292., 2002.10.28., 1. o.

Top