This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52021XC1004(01)
Publication of an application for registration of a name pursuant to Article 50(2)(a) of Regulation (EU) No 1151/2012 of the European Parliament and of the Council on quality schemes for agricultural products and foodstuffs 2021/C 400/06
Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján 2021/C 400/06
Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján 2021/C 400/06
C/2021/7130
HL C 400., 2021.10.4, p. 8–11
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
2021.10.4. |
HU |
Az Európai Unió Hivatalos Lapja |
C 400/8 |
Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján
(2021/C 400/06)
E közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, amely az e közzététel napjától számított három hónapon belül tehető meg.
EGYSÉGES DOKUMENTUM
„Bračko maslinovo ulje”
EU-szám: PDO-HR-02599 – 2020.3.18.
OEM (X) OFJ ( )
1. Elnevezés
„Bračko maslinovo ulje”
2. Tagállam vagy harmadik ország
Horvátország
3. A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása
3.1. A termék típusa
1.5. osztály: Olajok és zsírok (vaj, margarin, olaj stb.)
3.2. Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása
Forgalomba hozatalakor a „Bračko maslinovo ulje” olívaolaj a következő fizikai-kémiai és érzékszervi jellemzőkkel rendelkezik:
— |
szabad zsírsavak: ≤ 0,6 %, |
— |
peroxidszám: ≤ 15 meq O2/kg, |
— |
K270: ≤ 0,22, |
— |
összes fenoltartalom: > 300 mg/kg olaj, |
— |
friss olajbogyó, levelek/fű aromája (gyümölcsösségi medián ≥ 3), |
— |
egészséges és friss olajbogyókra jellemző íz az alábbi intenzitású keserűség és csípősség mellett: keserűségi medián: ≥ 3; csípősségi medián: ≥ 3, |
— |
a „Bračko maslinovo ulje” nem tartalmazhat érzékszervi hibákat; a pozitív érzékszervi jellemzők mediánjainak összege ≥ 10 legyen. |
3.3. Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)
A „Bračko maslinovo ulje” az őshonos Oblica olajbogyófajtából készül, amelynek a tartalom legalább 80 %-át kell kitennie. Más fajták is használhatók, de arányuk nem haladhatja meg a „Bračko maslinovo ulje” 20 %-át. A „Bračko maslinovo ulje” előállításához felhasznált összes olajbogyónak az egységes dokumentum 4. pontjában meghatározott előállítási területen található bejegyzett olajfaültetvényekről kell származnia.
Az Oblica fajta olajbogyója a vegyes tulajdonságokkal rendelkező olajbogyók csoportjába tartozik. A termés olajtartalma 17–22 % között változik.
3.4. Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni
A „Bračko maslinovo ulje” előállításának valamennyi szakaszát:
1. |
az olajbogyó termesztését; |
2. |
az olajbogyó betakarítását és szállítását; |
3. |
az olajbogyó olajjá alakítását; |
4. |
az olajbogyó tárolását; |
a 4. pontban említett földrajzi területen kell elvégezni.
3.5. A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok
A „Bračko maslinovo ulje” az olajjal szemben semleges anyagból készült csomagolásban kerül forgalomba: sötét üvegből, sötét műanyagból, fémből vagy kerámiából készült, élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyaggal bélelt tartályok, a hatályos jogszabályok előírásainak megfelelően. A termelők szakmai megítélésük alapján szabadon választhatják meg az általuk legjobbnak tartott palackozó létesítményt.
A „Bračko maslinovo ulje” érzékeny a külső hatásokra (fény, hőmérséklet és levegő), ezért kerülni kell minden olyan tényezőt, amely a csomagolás előtt negatív hatással lehet a jellemzőire.
3.6. A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok
A „Bračko maslinovo ulje” bármilyen típusú csomagolásban történő forgalomba hozatalakor a „Bračko maslinovo ulje” elnevezésnek minden más feliratnál jobban ki kell tűnnie a betűméret, betűtípus és szín (tipográfia) tekintetében. A termelő feliratának mérete nem lehet nagyobb a termékelnevezés méretének 70 %-ánál.
4. A földrajzi terület tömör meghatározása
A „Bračko maslinovo ulje” kizárólag Brač szigetén állítható elő. Adminisztratív szempontból Brač szigete Split-Dalmácia megyéhez tartozik és Supetar városát, valamint Postira, Pučišća, Selca, Bol, Nerežišća, Milna és Sutivan településeket foglalja magában. A szárazföldtől északon a Brač-csatorna, Šolta szigetétől nyugaton a Spliti kapu, míg Hvar szigetétől délen a Hvar-csatorna választja el.
5. Kapcsolat a földrajzi területtel
A „Bračko maslinovo ulje” sajátos kémiai és érzékszervi jellemzőit számos tényező befolyásolja, mint például az Adriai-tenger legmagasabb szigetét jelentő Brač geológiai és éghajlati viszonyai, a meghatározott előállítási területen jól termeszthető őshonos Oblica fajta túlsúlya, valamint a Brač szigetén az olajfák művelését és a termés olívaolajjá alakítását végző olajbogyó-termelők szakértelme.
Brač az Adriai-tenger legmagasabb szigete (778 méter), teljes területe 395 km2. Brač szigetén három különböző geomorfológiai terület található: egy alacsonyabban fekvő parti övezet (max. 170 méter tengerszint feletti magasság), egy központi fennsík (400 méterig) és egy magasabban fekvő hegyvidéki terület. Köppen éghajlat-osztályozása szerint Brač parti övezete a Csa típusú éghajlathoz tartozik, amelyre száraz, forró nyarak és rövid, enyhe telek jellemzők, és amely olívatermelő éghajlat néven is ismert. Januárban és februárban 8–8,4 °C, júliusban és augusztusban pedig 25,4–25,7 °C az átlaghőmérséklet. Brač az Adriai-tenger legnaposabb részén található, ahol évente mintegy 2 600 a napsütéses órák száma. Ez kedvez a sok napsütést igénylő olajbogyó-termesztésnek, különösen a termés érési és olajfelhalmozási szakaszában. Július és szeptember között júliusban 18,7 mm, augusztusban 30,4 mm, szeptemberben pedig 81,2 mm az átlagos csapadékmennyiség, amely növeli az összes fenolvegyület arányát, mivel a termés érése során az olajfák nem kapnak nagy mennyiségű vizet. Ezek az éghajlati tényezők – mindenekelőtt a magas hőmérséklet, az UV-sugárzás és az alacsony csapadékmennyiség, amelyek Brač szigetére jellemzőek – olyan környezeti stresszt okoznak, amely segíti az olajfák másodlagos anyagcseréjét és meghatározza a „Bračko maslinovo ulje” 3.2. pontban leírt sajátos kémiai és érzékszervi jellemzőit.
A termesztési terület lehető legnagyobb mértékű növelése érdekében a helyi lakosok a természetben előforduló földterületek művelését irtással, ásással és trágyázással végezték. Hagyományosan a teraszos művelés jelentette azt a fő területalakítási módszert, amellyel az emberek új termesztési területeket hoztak létre. A tereplépcsők bevágásával és a teraszok építésével az ember csökkentette ugyan az előállítási területet, ám ezzel megőrizte a termékeny talajt és lehetővé tette a föld megművelését. Az ily módon megművelt talaj a legalkalmasabb az olajbogyó termesztésére, és a Brač szigetén található olajfaültetvények teraszokon helyezkednek el.
Brač szigetén immár több mint 2 000 éve vannak jelen az olajfák. Mivel Brač szigetén hagyományosan a legfontosabb növénykultúra, az olajbogyó a sziget szinonimájává vált – legfontosabb fajtája (Oblica) az olajbogyófajták világkatalógusában Bračka (a Brač szigeti olajbogyó) néven szerepel. Brač népe az olajbogyó termesztéséhez igazította saját környezetét és az Oblica-t választotta a legjobb fajtának. Ez aztán vadolajfák ültetése és oltása révén a sziget uralkodó fajtájává vált, amely a „Bračko maslinovo ulje” előállításához felhasznált olajbogyó több mint 80 %-át teszi ki.
A környezeti stresszre (magas hőmérséklet és vízhiány) adott kedvező reakcióját tekintve az Oblica fajtát pontosan azért választották meghatározó fajtának Brač szigetén, mert a termésérés során az Oblica fajta ilyen körülmények között növeli az összes fenolvegyület arányát, ezzel pedig meghatározza a „Bračko maslinovo ulje” jellegzetes érzékszervi jellemzőit.
A kiváló minőség jelenti a „Bračko maslinovo ulje” megkülönböztető jegyét. Fizikai-kémiai és érzékszervi elemzése szerint a „Bračko maslinovo ulje” olyan extraszűz olívaolaj, amelyben alacsony a szabad zsírsavak aránya (≤ 0,6 %) és a peroxidszám, a friss olajbogyó és levelek/fű aroma gyümölcsösségi mediánjának értéke legalább 3, a kiegyensúlyozott keserűség és csípősség pedig a következő értékeket mutatja: keserűségi medián ≥ 3, csípősségi medián ≥ 3. A „Bračko maslinovo ulje” nem tartalmaz érzékszervi hibákat; a pozitív érzékszervi jellemzők mediánjainak összege 10 vagy nagyobb.
A „Bračko maslinovo ulje” ezen érzékszervi jellemzőit a fenolvegyületek nagy mennyisége eredményezi, amelyek természetes antioxidánsként hatással vannak az olívaolaj minőségére és oxidációs stabilitására. A fenolvegyületek aránya és összetétele olyan agronómiai, éghajlati, talajtani és technológiai tényezőktől függ, mint az olajbogyó fajtája, az éghajlati viszonyok, a termés érettségi foka és a termelési folyamat. 1 kg „Bračko maslinovo ulje” olajban 300 mg feletti a fenolvegyületek teljes mennyisége.
A „Bračko maslinovo ulje” különlegességét befolyásoló legfontosabb emberi tényezőket a betakarítási idő megválasztása, az olajbogyó szállításának és olajjá alakításának módja és a tárolási feltételek jelentik. Brač szigetén a betakarítás szeptember végén vagy október elején kezdődik, amikor az olajbogyó sötétebb színt kap és még kemény, ezért alkalmasabb arra, hogy a sajtolóüzembe szállítsák. Az olajbogyó ezen érettségi foknál végzett betakarítása jelentősen csökkenti az olajhozamot, ugyanakkor garantálja a „Bračko maslinovo ulje” kiváló minőségét. A betakarítás és a feldolgozás közötti rövid idő, a gondos szállítás és az olajbogyó olajjá alakításához használt különleges eljárás – amelynek során az olajbogyópép hőmérsékletét 27 °C alatt kell tartani – mind kedvező hatással van a „Bračko maslinovo ulje” sajátos kémiai és érzékszervi jellemzőire. A helyes tárolási gyakorlatnak köszönhetően az olaj az értékesítésig és a fogyasztásig megőrzi e jellemzőket. A kutatások szerint az olajtermelésnek ez a megközelítése adja a „Bračko maslinovo ulje” azon megkülönböztető jegyeit, mint a szabad zsírsavak és a peroxidszám alacsony értéke, az összes fenolvegyület magas értéke, a kiegyensúlyozott keserűség és csípősség, valamint a hangsúlyos gyümölcsösség.
A „Bračko maslinovo ulje” tizenhatodik század óta megszakítás nélkül végzett termelése, továbbá a mezőgazdasági technikák és az olajbogyó olajjá átalakításához használt technológia állandó fejlesztése magyarázza azt a hírnevet, amely a termékminőségért a múltban és a mai napig kapott számos díjban tükröződik.
Összefoglalva, a földrajzi terület fent említett jellegzetességei és az ezekből eredő emberi tényezők, továbbá a meghatározó Oblica olajbogyófajta genetikai tulajdonságai és környezeti feltételekhez való alkalmazkodása közötti kölcsönhatás döntő hatással van a „Bračko maslinovo ulje” sajátos fizikai-kémiai és érzékszervi jellemzőire.
Hivatkozás a termékleírás közzétételére
(e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)
https://poljoprivreda.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/hrana/zoi-zozp-zts/dokumenti-zoi-zozp-zts/SPECIFIKACIJA_BRACKO_MASLINOVO_ULJE.pdf