EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2950

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a Jogok és értékek program létrehozásáról [COM(2018)383 final – 2017/0207 (COD)] – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a Jogérvényesülés program létrehozásáról [COM(2018)384 final – 2017/0208 (COD)]

EESC 2018/02950

HL C 62., 2019.2.15, p. 178–183 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 62/178


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a Jogok és értékek program létrehozásáról

[COM(2018)383 final – 2017/0207 (COD)]

Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a Jogérvényesülés program létrehozásáról

[COM(2018)384 final – 2017/0208 (COD)]

(2019/C 62/29)

Előadó:

Jean-Marc ROIRANT

Felkérés:

Európai Tanács, 2018.6.21.

Európai Bizottság, 2018.6.18.

Európai Parlament, 2018.6.14.

Jogalap:

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 81. cikkének (1) és (2) bekezdése, 82. cikkének (1) bekezdése és 304. cikke

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 16. cikkének (2) bekezdése, 19. cikkének (2) bekezdése, 21. cikkének (2) bekezdése, 24. cikke, 167., 168. és 304. cikke

 

 

Illetékes szekció:

„Foglalkoztatás- és szociálpolitika, uniós polgárság” szekció

Elfogadás a szekcióülésen:

2018.9.26.

Elfogadás a plenáris ülésen:

2018.10.18.

Plenáris ülés száma:

538.

A szavazás eredménye

(mellette/ellene/tartózkodott):

135/2/2

1.   Következtetések és ajánlások

1.1.

Az EGSZB üdvözli az Európai Bizottság meglévő programok összevonásából született javaslatát mint olyan eszközt, amelyre rendkívül nagy szükség van az uniós értékek és történelem, az alapvető jogok, a demokrácia és a jogállamiság, a virágzó és sokrétű civil társadalom részvétele és támogatása, valamint a helyi közösségek szerepvállalása előmozdításához.

1.2.

Az EGSZB az emberi jogokkal és a demokráciával kapcsolatos külső és belső uniós politikai szerepvállalás között a szakpolitikák és finanszírozás következetességének biztosítását kéri, továbbá összességében 1,4 milliárd EUR összegű finanszírozást szorgalmaz, amelyből legalább 500 millió EUR-t a „polgári szerepvállalás és részvétel” ág számára kell elkülöníteni.

1.3.

Az EGSZB úgy véli, hogy az alapnak valódi részvételen alapuló és alulról építkező megközelítésen kell nyugodnia annak érdekében, hogy reagálhasson az EU előtt álló olyan jelenlegi kihívásokra, mint a jogok és az uniós értékek előmozdítása, a demokrácia elősegítése, a polgárok Európai Unióba vetett bizalmának megerősítése Európa jövőjének alakításában való közvetlen részvételük révén, és egy dinamikus civil társadalom fenntartása.

1.4.

Az EGSZB kéri továbbá, hogy innovatív finanszírozási eszközök igénybevételével tegyék lehetővé a civil társadalom részvételét, valamint erősítsék meg a helyi, nemzeti és nemzetközi szintű kapacitásokat – többek között technikai segítségnyújtás, a tapasztaltabb partnerek által irányított előkészítő intézkedések vagy lépcsőzetes támogatások biztosítása révén –, lehetővé téve ezáltal a különböző szintű támogatásokat vagy a kétlépcsős pályázati eljárást. Kéri, hogy a civil társadalmi szervezetek számára különítsenek el forrásokat, mégpedig legalább a különböző ágak finanszírozásának 50 %-át.

1.5.

Az EGSZB üdvözli az arra irányuló döntést, hogy az alap valamennyi programja és ága tekintetében többéves alapon meghosszabbítják a működési támogatás időtartamát, és kiemeli, hogy fontos továbbra is biztosítani az intézkedések fenntarthatóságát és folytonosságát.

1.6.

Az EGSZB azt javasolja, hogy az alapot nevezzék át „Polgárok, Jogok és Értékek”-re, a Jogok és értékek program „Polgári részvétel és szerepvállalás” ágát pedig „Európa a polgárokért”-ra az alap célkitűzéseivel való összhang biztosítása érdekében. A célkitűzések szorosan kapcsolódnak az uniós polgársághoz, valamint a felelősségvállalás elősegítéséhez, a jogosultak részvételéhez, az áldozatok védelméhez, a közös történelemhez és az emlékezéshez.

1.7.

Az EGSZB sajnálja, hogy a média véleménynyilvánítási szabadságával, a médiapluralizmussal, valamint az álhírek és a célzott félretájékoztatás kezelésének szükségességével kapcsolatos fellépéseket törölték a Jogok és értékek program végső változatából, ennélfogva azt javasolja, hogy teremtsenek szinergiákat a Kreatív Európa programmal, mivel ezek a fellépések fontosak az uniós értékek, valamint a demokrácia és a pluralista társadalom előmozdítása szempontjából.

1.8.

Az EGSZB kéri, hogy a Jogérvényesülés program keretében nyújtott pénzügyi támogatást terjesszék ki a civil társadalmi szervezetekre, a tudatosságnöveléstől kezdve a kölcsönös tanuláson és tapasztalatcserén az elemzési és monitoring tevékenységeken át a képzésekig és kapacitásépítésig terjedő tevékenységekre, és szorgalmazza, hogy kövessék nyomon a civil társadalmi szervezetek részvételét a Jogérvényesülés programban.

1.9.

Az EGSZB számba veszi az Európai Bizottság jelenleg végzett munkáját az Európai Parlament által javasolt előkészítő intézkedés végrehajtásával kapcsolatban, amelynek célja, hogy létrehozzanak egy uniós alapot a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok megsértéséhez kapcsolódó, a civil társadalmi szervezetekre irányuló peres ügyek pénzügyi támogatására, és kéri, hogy e tevékenységeket építsék be a Jogérvényesülés programba.

1.10.

Az EGSZB úgy véli, hogy ez az alap fontos eszköze a nemek közötti egyenlőség érvényesítésének, a nemek közötti egyenlőség szempontját érvényesítő költségvetés-tervezés és a nemek szerinti bontásban végzett adatgyűjtés megerősítésének. Különösen üdvözli azoknak az intézkedéseknek a beillesztését a Jogok és értékek programba, amelyek célja a nők, a gyermekek és a fiatalok elleni erőszak minden formájának megelőzése és leküzdése, valamint nagyobb koherenciát és szinergiahatást sürget a Jogérvényesülés programnak az áldozatok jogaival és jogérvényesítésével kapcsolatos tevékenységeivel. Mindkét program esetében szorgalmazza a programmutatók nemek szerinti bontását is.

1.11.

Az EGSZB üdvözli az arra irányuló javaslatot, hogy az Európa a polgárokért program nemzeti kapcsolattartó pontjainak szerepe a Jogok és értékek program különböző ágaira is kiterjedjen, mivel azoknak helyi szinten hatékony szerepük van a lehetséges kedvezményezettek támogatásában és a velük való kapcsolattartásban. Ehhez az szükséges, hogy a kijelölt szervezetek nemzeti kormányaiktól függetlenek legyenek és átfogó ismeretekkel rendelkezzenek a civil társadalom és a helyi szereplők igényeiről. Ehhez megfelelő finanszírozásra van szükség, valamint arra, hogy iránymutatásokat dolgozzanak ki szerepüket és feladataikat illetően, ideértve azt is, hogy miként biztosítsák a program nagyobb láthatóságát, valamint a képzéseket.

2.   A javaslat ismertetése

2.1.

Az EGSZB véleménye a Jogérvényesülés, Jogok és Értékek Alapra vonatkozik, amely két különálló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatot foglal magában: az egyik a Jogérvényesülés program létrehozásáról, a másik pedig a Jogok és értékek program létrehozásáról szól, és mindkettő kiegészítő célokat fogalmaz meg a 2021–2027-es időszakra.

2.2.

Az alap célkitűzése egyrészről a nyitott, demokratikus, pluralista és befogadó társadalmak fenntartásának, másrészről a polgárok felelősségvállalásának elősegítése a jogok és az értékek védelme és előmozdítása, valamint a jog érvényesülésén alapuló európai térség továbbfejlesztése révén. Ez kulcsfontosságú az EU jelenlegi helyzetét tekintve, amelyet növekvő szélsőségesség és radikalizáció, fokozott polarizáció, a jogállamiságot megkérdőjelező reformok és polgári tér szűkülése jellemeznek.

2.3.

Az EUSZ 2. és 3. cikkében, valamint az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt európai értékek és jogok előmozdítása érdekében az alap több meglévő eszközt – a Jogok, egyenlőség és polgárság programot, az Európa a polgárokért programot és a Jogérvényesülés programot – egyesít, kísérletet téve arra, hogy leküzdjék a széttagoltságot és kezeljék a jelenlegi hiányosságokat és az új kihívásokat, különös tekintettel a polgárok demokráciába vetett bizalmára, valamint az értékek és alapvető jogok melletti kiállásra.

2.4.

Az egyenlőség és a jogok előmozdítása és az erőszak elleni küzdelem mellett a Jogok és értékek programra irányuló javaslat célja az élénk civil társadalom fenntartása, a polgárok demokratikus és társadalmi részvételének bátorítása, valamint a közös történelmünkön és emlékezetünkön alapuló európai társadalom gazdag sokszínűségének előmozdítása. Ez egyben követi az EGSZB demokráciát, emberi jogokat és értékeket támogató európai alap létrehozására irányuló felhívását (1), valamint az Európai Parlament (2) és 22 ország 80 nem kormányzati szervezetének (3) felhívását is.

2.5.

A Jogérvényesülés program az EUMSZ polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködésre vonatkozó 81. és 82. cikkén alapul, míg a Jogok és értékek program az EUMSZ különböző cikkein együttesen alapul: a 16. cikk (2) bekezdése az adatvédelemről, a 19. cikk (1) bekezdése a megkülönböztetés elleni küzdelemről, a 24. cikk az európai polgári kezdeményezések támogatásáról, a 167. cikk a kultúráról és a kulturális örökségről, a 168. cikk az emberi egészségvédelem magas szintjének biztosításáról és a megelőzésről, valamint a 21. cikk (1) és (2) bekezdése a polgárok szabad mozgáshoz való jogáról.

2.6.

A két programhoz rendelt források a következők: a Jogérvényesülés program 305 millió EUR-t, a Jogok és értékek program pedig 642 millió EUR-t kapna, amelyből 233 millió EUR-t a Polgári részvétel és szerepvállalás számára, 408 millió EUR-t pedig az Egyenlőség és jogok és a Daphné számára különítettek el.

3.   Általános megjegyzések

3.1.

Az EGSZB üdvözli az Európai Bizottság javaslatát mint olyan eszközt, amelyre rendkívül nagy szükség van az emberi jogok, a demokrácia, a jogállamiság, a kisebbségek tiszteletben tartásának, a megkülönböztetett, kirekesztett csoportok és hátrányos helyzetű személyek – köztük a fogyatékossággal élők és a roma közösségek – jogainak, az élénk és sokrétű civil társadalom részvételének, támogatásának és kapacitásépítésének hatékony előmozdításához, ahogy azt az uniós Szerződések és az Alapjogi Charta, valamint az EU és a tagállamok által megerősített nemzetközi emberi jogi egyezmények, például a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény is előírja.

3.2.

Az EGSZB értékeli az Európai Bizottság arra irányuló erőfeszítéseit, hogy megerősítse az EUMSZ 3. cikkében említett értékeket, és e tekintetben üdvözli a tagállamokban a jogállamiság tekintetében fennálló, általánossá vált hiányosságok esetén az Unió költségvetésének védelméről szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló bizottsági javaslatot. E javaslat kiegészíti a Jogérvényesülés, jogok és értékek programra vonatkozó jelenlegi javaslatot, és gazdasági nyomást kíván gyakorolni azokra a tagállamokra, amelyek súlyosan és állandóan megsértik az EUMSZ 3. cikkében foglalt értékeket. Míg a korábbi javaslat célja a jogállamiság felülről lefelé irányuló nyomás révén történő védelme, az utóbbi javaslat azzal képes megvédeni a jogállamiságot és a 2. cikkben szereplő egyéb értékeket, hogy helyi szintű támogatást teremt számukra a nyilvánosság körében. Ezzel összefüggésben az EGSZB utal az uniós költségvetésről és a jogállamiságról szóló véleményére (4).

3.3.

Az EGSZB sajnálja, hogy az alap kizárólag olyan meglévő programokra épül, melyek sikeresnek bizonyultak, és megjegyzi, hogy fejlesztésre és bővítésre szorul annak érdekében, hogy választ tudjon adni az Európai Unión belül megváltozott helyzetre, még nagyobb ismertséget biztosítson, valamint lehetővé tegye az EUSZ 2. cikkében foglalt értékek átfogó előmozdítását és védelmét.

3.4.

Az EGSZB kéri az emberi jogokkal és a demokráciával kapcsolatos külső és belső uniós politikai szerepvállalás vonatkozásában a szakpolitikák és finanszírozás következetességének biztosítását. Az EGSZB ezzel összefüggésben emlékeztet az emberi jogokra és a demokráciára vonatkozó cselekvési tervről szóló tanácsi következtetésekre, melyekben az EU kötelezettséget vállalt, hogy fokozza erőfeszítéseit egy olyan biztonságos és támogató környezet előmozdítása érdekében, amelyben virágozhat a civil társadalom és a független média (5).

3.5.

Az EGSZB üdvözli a javasolt jogalapot mind a Jogok és értékek program, mind pedig a Jogérvényesülés program esetében, mivel ez lehetővé teszi az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa számára, hogy egyformán részt vehessenek a döntéshozatali eljárásban egy olyan területen, amely döntő fontosságú a polgárok és a tágabb értelemben vett civil társadalom számára. Az EGSZB ugyanakkor úgy véli, hogy a jogalapnak elegendő mozgásteret kell biztosítania a tematikus területek és a civil társadalom valamennyi szinten történő támogatása számára, és egy az EUSZ 11. cikkének (1–2) bekezdésére történő hivatkozás megfontolását javasolja.

3.6.

Az EGSZB úgy véli, hogy ezen az európai társadalmak számára döntő jelentőségű területen az EU előtt álló jelenlegi kihívások fényében a javasolt költségvetés nagyon alacsony, és összességében 1,4 milliárd EUR (6) összegű finanszírozást szorgalmaz (7), amelyből legalább 500 millió EUR-t a „polgári szerepvállalás és részvétel” ág számára kell elkülöníteni.

3.7.

Az EGSZB tudomásul veszi továbbá az alapba beépített programok kedvező értékeléseit, és kiemeli, hogy a források korlátozott rendelkezésre állása és az Európa a polgárokért program és az Egyenlőség és jogok program Daphné ága iránti nagy igény csalódottságot okozott a pályázók körében. Az EGSZB sajnálja, hogy ennek ellenére csak nagyon korlátozott mértékű növekedésre került sor.

3.8.

Az alap és a programok nevét úgy kell megváltoztatni, hogy azok jobban összhangban legyenek a program címével és célkitűzéseivel, amelyek szorosan kapcsolódnak az uniós polgársághoz és a társadalmi szerepvállalás ösztönzéséhez, a jogtulajdonosok részvételéhez, a közös történelemhez és a közös emlékezethez, valamint a többéves pénzügyi keret megfelelő fejezetéhez: Az emberekbe, a társadalmi kohézióba és az értékekbe való befektetéshez. Az EGSZB ezért úgy véli, hogy az alapot Polgárok, jogok és értékek névre, a Jogok és értékek program polgári szerepvállalással és részvétellel kapcsolatos ágát pedig Európa a polgárokért névre kell átkeresztelni annak érdekében, hogy biztosítsák az egyéb ágak elnevezéseivel való összhangot és fokozzák a láthatóságot.

3.9.

Annak érdekében, hogy az EU előtt álló olyan jelenlegi kihívásokra is reagálhasson, mint a jogok és az uniós értékek előmozdítása, a demokrácia elősegítése, a polgárok Európai Unióba vetett bizalmának megerősítése Európa jövőjének alakításában való közvetlen részvételük révén, a kapacitásépítés és az élénk civil társadalom fenntartása, az alapnak valódi részvételen alapuló és alulról építkező megközelítésen kell nyugodnia, amelyben a jogi megfontolások alátámasztják, nem pedig formálják e célokat. Ezenfelül a támogatásnak és a kapacitásépítésnek ki kell terjednie az olyan független civil társadalmi szervezetek tevékenységére, amelyek helyi, regionális, nemzeti és nemzetközi szinten előmozdítják és nyomon követik az uniós értékek alkalmazását.

4.   Részletes megjegyzések

4.1.

Az EGSZB üdvözli, hogy a program tevékenységei magukban foglalják a civil társadalmi szervezetek támogatását, hogy ösztönözzék és megkönnyítsék az aktív részvételt egy demokratikusabb unió megteremtésében, valamint a jogok és értékek jobb megértésében. Az EGSZB azonban úgy véli, hogy ezt a tevékenységet egy olyan átfogó célkitűzéssel kell támogatni, amelyet a 4. cikk a) pontjába kell beépíteni „a civil társadalmi szervezetek kapacitásainak kiépítése a polgári és demokratikus részvétel fokozása érdekében” megfogalmazással. Ezenkívül a 4. cikk b) pontjában egyértelművé kell tenni, hogy a polgárok polgári és demokratikus részvételét helyi, regionális és nemzeti szinten támogatni kell.

4.2.

Az EGSZB örvendetesnek tartja, hogy a Jogok és értékek programon belül továbbra is nagy hangsúlyt helyeznek a nők, a gyermekek és a fiatalok elleni erőszak minden formájának megelőzésre és leküzdésére, valamint hogy a Jogérvényesülés program révén elősegítik az áldozatok jogorvoslathoz jutását. Megjegyzi, hogy a fogyatékossággal élők kétszer–ötször gyakrabban áldozatai családon belüli erőszaknak, gyakoribb az idősekkel szembeni erőszak, valamint a migránsokkal, a roma közösséggel és az etnikai kisebbségekkel szemben elkövetett erőszakos cselekmények, ezért további erőfeszítéseket szorgalmaz, és rámutat, hogy nagyobb következetességet és szinergiákat kell biztosítani az alap két programján belül.

4.3.

Az EGSZB úgy véli, hogy ez az alap új lehetőséget teremt a nemek közötti egyenlőség érvényesítésének, a nemek közötti egyenlőség szempontját érvényesítő költségvetés-tervezés és a nemek szerinti bontásban végzett adatgyűjtés megerősítésére. Az ilyen intézkedések lehetővé teszik az egyenlőség további előmozdítását a finanszírozás nőkre, lányokra, férfiakra és fiúkra gyakorolt eltérő hatásainak elemzése révén, a célok és célértékek meghatározását, valamint azt, hogy e célok támogatása érdekében hatékonyabban különítsék el a forrásokat. Felhívja a figyelmet arra, hogy fontos lenne a Jogok és értékek program mutatóinak nemek szerinti bontása.

4.4.

Az EGSZB kiemeli, hogy a kölcsönös tanulás és a bevált gyakorlatok cseréje rendkívüli értékkel bír és egyedülálló szerepet tölt be az Európa a polgárokért programban részt vevő helyi közösségek körében, valamint ezen intézkedések alulról építkező jellegének javítása érdekében a polgárok szorosabb bevonását szorgalmazza a testvérvárosi partnerségek keretében. A helyi közösségek és az érdekelt felek részvételének és kapacitásépítésének biztosítása érdekében tudomásul veszi különösen a közösségvezérelt helyi fejlesztés pozitív tapasztalatait (8).

4.5.

Az EGSZB örvendetesnek tartja, hogy továbbra is nagy hangsúlyt helyeznek az Unió, valamint történelmének és kulturális sokszínűségének jobb megértésére. Úgy véli, hogy a szélsőségesség és radikalizáció növekedésére tekintettel a megemlékezési tevékenységeknek és a történelmi emlékezet kritikus megközelítésének kifejezetten a célkitűzések közé kell tartozniuk.

4.6.

Az EGSZB sajnálja, hogy a média véleménynyilvánítási szabadságával, a médiapluralizmussal, valamint az álhírek és a célzott félretájékoztatás kezelésének szükségességével kapcsolatos fellépéseket törölték a Jogok és értékek program végső változatából. Mivel e fellépések fontosak az uniós értékek, valamint a demokrácia és a pluralista társdalom előmozdítása szempontjából, azt javasolja, hogy hozzanak létre szinergiákat a Kreatív Európa programmal.

4.7.

Az EGSZB kéri, hogy a Jogérvényesülés program keretében nyújtott pénzügyi támogatást terjesszék ki valamennyi tevékenységére: a tudatosságnövelésre, a nyilvánosság tájékoztatására és mobilizálására, kölcsönös tanulásra és tapasztalatcserére, elemzési és monitoringtevékenységekre, képzésre és kapacitásépítésre.

4.8.

Az EGSZB számba veszi az Európai Bizottság jelenleg végzett munkáját az Európai Parlament által javasolt előkészítő intézkedés végrehajtásával kapcsolatban, amelynek célja, hogy létrehozzanak egy uniós alapot a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok megsértéséhez kapcsolódó, a civil társadalmi szervezetekre irányuló peres ügyek pénzügyi támogatására, és kéri, hogy e tevékenységeket építsék be a Jogérvényesülés programba.

4.9.

A nemzeti kapcsolattartó pontok általában hatékonynak bizonyultak az Európa a polgárokért program alulról építkező megközelítésének támogatásában, amelyek helyi szinten támogatják a lehetséges kedvezményezetteket és tartják velük a kapcsolatot. Az EGSZB örvendetesnek tartja, hogy szerepüket kiterjesztették a Jogok és értékek program más ágaira is, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ehhez megfelelő finanszírozást kell biztosítani, valamint olyan szervezeteket kell kijelölni, amelyek függetlenek nemzeti kormányuktól és átfogó ismeretekkel rendelkeznek a civil társadalomról, a helyi szereplőkről és az igényeikről. Kéri, hogy dolgozzanak ki iránymutatásokat függetlenségüket, szerepüket és feladataikat illetően, ideértve a program nagyobb ismertségének biztosítását és a képzéseket is.

4.10.

Az EGSZB üdvözli, hogy az Európa a polgárokért program részeként beépítik a civil párbeszéden alapuló találkozókat, és úgy véli, hogy továbbra is tartani kell ilyen találkozókat és azokat az alap minden ágára ki kell terjeszteni annak érdekében, hogy az EUMSZ civil társadalommal folytatott párbeszédről szóló 11. cikke alapján lehetővé tegyék az értékekkel, a jogokkal, a demokráciával és a jogállamisággal kapcsolatos átfogó információcserét. E találkozóknak minden olyan érintett szereplő előtt nyitva kell állniuk, akik nem a program kedvezményezettjei, és ezek keretében a program jövőbeli prioritásait is meg kell vitatni.

4.11.

Az EGSZB örvendetesnek tartja, hogy a program minden intézkedését közvetlen és közvetett irányítás mellett fogják finanszírozni, valamint a finanszírozás ötvözni fogja a működési és a tevékenységi támogatást. Az EGSZB hangsúlyozza, hogy a kisösszegű támogatások elérhetősége döntő fontosságú ahhoz, hogy a civil társadalmi szervezetek részvételét és támogatását az alap különböző intézkedései keretében biztosíthassák és különösen a nemzeti és helyi kedvezményezettek elérését szolgáló alulról építkező megközelítések fenntartásához.

4.12.

Az EGSZB úgy véli továbbá, hogy a Jogok és értékek program szempontjából előnyös lenne, ha a különböző ágak esetében ugyanazt a közvetlen irányítási módot alkalmaznák a nagyobb végrehajtási következetesség biztosítása érdekében, és tudomásul veszi különösen az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökségnek az Európai Bizottság felügyeletével végzett, a különféle támogatások közvetlen irányításához, a finanszírozási mechanizmusokhoz, az egyszerűsített költségek használatához és az alacsony hibaarányhoz kapcsolódó kedvező értékelését.

4.13.

Az EGSZB kéri, hogy a programok esetében hajtsák végre a legutóbbi költségvetési rendelet új rendelkezéseit, mivel azok különösen fontosak a civil társadalom, például a természetbeni társfinanszírozás igénybevétele, valamint az önkéntes munka támogatható költségként való értékelése szempontjából. Azt is megismétli, hogy korlátozni kell a társfinanszírozás igénybevételét és fokozni kell az egyszerűsítési intézkedések, többek között az egyösszegű átalányok, a százalékos átalányok és az egységköltségek alkalmazását. Felkéri az Európai Bizottságot, hogy vonja be a civil társadalmi szervezeteket az e szabályok végrehajtására vonatkozó iránymutatások kidolgozásába és nyomon követésébe. Ezenfelül arra kéri a nemzeti kormányokat, hogy az állami finanszírozású programjaikba foglaljanak bele társfinanszírozásra, köztük önkéntes munkára vonatkozó rendelkezéseket is.

4.14.

Az EGSZB üdvözli az arra irányuló döntést, hogy az alap valamennyi programja és ága tekintetében többéves alapon meghosszabbítják a működési támogatás időtartamát, és kiemeli, hogy fontos továbbra is biztosítani az intézkedések fenntarthatóságát és folytonosságát.

4.15.

Az EGSZB kéri továbbá, hogy dolgozzanak ki új eszközöket, amelyek lehetővé teszik a civil társadalom részvételének nemzeti szintű megerősítését, különösen azokon a területeken, ahol nem rendelkeznek megfelelő kapacitással, többek között a hatékony technikai segítségnyújtás, a tapasztaltabb partnerek által irányított előkészítő intézkedések, vagy a lépcsőzetes támogatások biztosítása révén, ezáltal lehetővé téve például a különböző szintű támogatásokat vagy a kétlépcsős pályázati eljárást.

4.16.

Az EGSZB üdvözli egy civil társadalmi szervezetekre vonatkozó mutató bevezetését a Jogok és értékek program keretében végzett támogatási és kapacitásépítési tevékenységek lehetővé tétele céljából, és úgy véli, hogy ugyanezt kellene tenni a Jogérvényesülés programon belül is. Kéri, hogy a civil társadalmi szervezetek számára is különítsenek el forrásokat, mégpedig legalább a különböző ágak finanszírozásának 50 %-át.

4.17.

Az EGSZB arra kéri az Európai Bizottságot, hogy az EGSZB-vel együttműködve szervezzen egy éves találkozót az állami és magánadományozók közötti koordináció előmozdítására az alap által lefedett területeken a szinergiák feltárása és a jó gyakorlatok tapasztalatainak kiaknázása céljából.

Kelt Brüsszelben, 2018. október 18-án.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Luca JAHIER


(1)  HL C 81., 2018.3.2., 9. o.

(2)  EP-állásfoglalás az Európai Értékek Eszközéről (2018/2619(RSP)), valamint EP-állásfoglalás a következő többéves pénzügyi keretről: a Parlament 2020 utáni időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló álláspontjának előkészítése (2017/2052(INI)).

(3)  https://megacampaign.eu/support-csos-ask-your-mep-to-vote-for--the-european-values-instrument-resolution

(4)  SOC/598 (lásd e Hivatalos Lap 173. oldalát).

(5)  Közös közlemény az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Cselekvési terv az emberi jogokról és a demokráciáról (2015–2019): „Az emberi jogok központi szerepének megőrzése az uniós menetrendben” JOIN/2015/0016 final.

(6)  A külső finanszírozás uniós támogatással való összhangjának megteremtése érdekében, ilyen például a demokrácia és az emberi jogok európai eszköze.

(7)  Lásd HL C 81., 2018.3.2., 9. o.

(8)  HL C 129., 2018.4.11., 36. o.


Top