Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62018TN0376

    T-376/18. sz. ügy: 2018. június 14-én benyújtott kereset – Front Polisario kontra Tanács

    HL C 319., 2018.9.10, p. 16–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.9.2018   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 319/16


    2018. június 14-én benyújtott kereset – Front Polisario kontra Tanács

    (T-376/18. sz. ügy)

    (2018/C 319/20)

    Az eljárás nyelve: francia

    Felek

    Felperes: Front populaire pour la libération de la Saguia el-Hamra et Rio de oro (Front Polisario) (képviselő: G. Devers ügyvéd)

    Alperes: az Európai Unió Tanácsa

    Kérelmek

    A felperes azt kéri, hogy a Törvényszék:

    nyilvánítsa a keresetét elfogadhatónak;

    semmisítse meg a megtámadott határozatot;

    a Tanácsot kötelezze a költségek viselésére.

    Jogalapok és fontosabb érvek

    A Marokkói Királysággal létrejött fenntartható halászati partnerségi megállapodás módosítására és az ahhoz csatolt jegyzőkönyv megkötésére irányuló tárgyalásoknak az Európai Unió nevében történő megkezdésére a Bizottságnak adandó felhatalmazásról szóló, 2018. április 16-i tanácsi határozattal (az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzé nem tett határozat) szembeni keresete alátámasztása érdekében a felperes tíz jogalapra hivatkozik.

    1.

    Az első jogalap azon alapul, hogy a Tanács a megtámadott határozat elfogadására nem rendelkezik hatáskörrel, amennyiben az Európai Unió és a Marokkói Királyság nem rendelkezik hatáskörrel nemzetközi megállapodások tárgyalására – beleértve a Nyugat-Szaharára vonatkozó megállapodásokat – a Front Polisario által képviselt, e területen élő lakosság helyett.

    2.

    A második jogalap azon alapul, hogy a Tanács elmulasztotta a jelen ügy összes releváns körülményének megvizsgálásával kapcsolatos kötelezettségét, mivel a megtámadott határozat elfogadásakor nem vette figyelembe a Bíróságnak a Nyugat-Szahara kérdésével kapcsolatos ítélkezési gyakorlatát.

    3.

    A harmadik jogalap azon alapul, hogy a Tanács elmulasztotta az alapvető jogok és a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartása kérdésének megvizsgálásával kapcsolatos kötelezettségét, mivel a megtámadott határozatból kitűnik, hogy a Tanács nem vetette fel az emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartásának kérdését.

    4.

    A negyedik jogalap a védelemhez való jog megsértésén alapul, amennyiben a Tanács nem kezdeményezett megbeszélést a megtámadott határozat elfogadását megelőzően a nyugat-szaharai lakosságot kizárólagosan képviselő Front Polisarióval.

    5.

    Az ötödik jogalap azon alapul, hogy a Tanács megsértette a Bíróság ítéleteinek végrehajtására vonatkozó kötelezettségét, amennyiben a megtámadott határozat nem vette figyelembe a Bíróság C-104/16. P. sz. ügyben és C-266/16. sz. ügyben hozott ítéletének indokolását.

    6.

    A hatodik jogalap az Unió nemzetközi színtéren való fellépését irányító alapvető elvek és értékek megsértésén alapul, amennyiben egyrészt a határozat tagadja a nyugat-szaharai lakosság létezését, mivel e lakosságot az „érintett népek” kifejezéssel helyettesíti, másrészt felhatalmazást ad a tárgyalások megkezdésére a Marokkói Királysággal a Nyugat-Szaharával kapcsolatos annexiós politikája keretében, valamint az alapvető jogok rendszeres megsértésére, amelyet e politika fenntartása von maga után.

    7.

    A hetedik jogalap az önrendelkezés jogának a megsértésén alapul, amennyiben egyrészt a határozat tagadja az önrendelkezés joga kapcsán a nyugat-szaharai lakosság létezését, valamint véget vet e lakosság nemzeti egységének, másrészt pedig felhatalmazást ad a tárgyalások megkezdésére a Marokkói Királysággal, és ezzel megsérti Nyugat-Szahara elkülönült és eltérő jogállását, valamint e lakosságnak az említett területen a természeti erőforrásai feletti állandó szuverenitását.

    8.

    A nyolcadik jogalap a szerződések relatív hatálya elvének a megsértésén alapul, amennyiben a megtámadott határozat tagadja a Front Polisario által képviselt nyugat-szaharai lakosságnak az EU-Marokkó kapcsolatokkal összefüggésben a harmadik félként fennálló minőségét.

    9.

    A kilencedik jogalap a nemzetközi humanitárius jog és a nemzetközi büntetőjog megsértésén alapul, amennyiben egyrészt a tárgyalásokat, amelyekre a megtámadott határozat adott felhatalmazást, a Marokkói Királyságnak a Nyugat-Szaharával kapcsolatos annexiós politikája keretében folytatták, másrészt az említett határozat az „érintett népek” kifejezés használatával támogatja a marokkói telepeseknek a megszállt sahrawi területre való jogellenes áthelyezését.

    10.

    A tizedik jogalap az Unió általi el nem ismerés kötelezettségének a megsértésén alapul, amennyiben a határozat azzal, hogy felhatalmazást ad a Nyugat-Szaharával kapcsolatos tárgyalásoknak a Marokkói Királysággal való megkezdésére, jóváhagyja a marokkói megszálló erők által a nyugat-szaharai lakossággal szemben elkövetett súlyos nemzetközi jogi jogsértéseket.


    Top