Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014TN0694

T-694/14. sz. ügy: 2014. szeptember 22-én benyújtott kereset – EREF kontra Bizottság

HL C 409., 2014.11.17, p. 56–57 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

17.11.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 409/56


2014. szeptember 22-én benyújtott kereset – EREF kontra Bizottság

(T-694/14. sz. ügy)

2014/C 409/77

Az eljárás nyelve: angol

Felek

Felperes: European Renewable Energies Federation (EREF) (Brüsszel, Belgium) (képviselő: U. Prall ügyvéd)

Alperes: Európai Bizottság

Kérelmek

A felperes azt kéri, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a 2014–2020 közötti időszakban nyújtott környezetvédelmi és energetikai állami támogatásokról szóló, 2014. június 28-i iránymutatást (HL C 200., 1. o.) tartalmazó bizottsági közleményen belül a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos támogatási rendszerek kialakításáról szóló, „A megújuló energiaforrásból származó energiatermeléshez nyújtott működési támogatás” című 3.3.2. fejezet azon rendelkezéseit, amelyek az EUMSZ 107. cikk (3) bekezdésének c) pontja szerinti összeegyeztethetőségi értékelésre vonatkoznak;

az Európai Bizottságot kötelezze az eljárás valamennyi költségének viselésére, ideértve a felperes költségeit is.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresetének alátámasztása érdekében a felperes négy jogalapra hivatkozik.

1.

Első jogalap: hatáskör hiánya.

A Bizottságnak nem volt hatásköre az iránymutatás elfogadására, mivel az európai jogalkotó az energiaügyek területén korlátozott hatáskörrel rendelkezik. Az EUMSZ 194. cikk alapján nem lehet a megújuló energiaforrások technológia-semleges támogatási rendszereit a tagállamokra kényszeríteni, mivel azok az energiaügyekre vonatkozó, szuverenitásból eredő jogaikat érintik. Az Európai Bizottság nem minősül az uniós jogalkotónak, és nem használhat iránymutatásokat arra, hogy „kvázi jogszabályokat” fogadjon el annak érdekében, hogy szembehelyezkedjék a másodlagos uniós jog olyan rendelkezéseivel, mint például a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos 2009/28/EK irányelv.

2.

Második jogalap: az indokolási kötelezettség megsértése.

A Bizottság az iránymutatás elfogadásával megsértette az indokolási kötelezettséget, ezáltal pedig lényeges eljárási szabályt sértett. Sem magában az iránymutatásban, sem pedig a hatásvizsgálatban nem található megfelelő indokolás arra vonatkozóan, hogy a Bizottság miért döntött azon politika mellett, amelynek keretében főszabály szerint minden tagállamtól megköveteli, hogy a megújuló energiaforrások támogatása érdekében technológia-semleges versenyeztetéses ajánlattételi rendszert alakítsanak ki.

3.

Harmadik jogalap: az arányosság elvének megsértése.

A Bizottság az iránymutatással ezenkívül megsérti az arányosság elvét, amennyiben az iránymutatás olyan eszközökre tesz javaslatot, amelyek nem alkalmasak azon deklarált célok elérésére, amelyek az Európai Unió megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos célkitűzéseinek ösztönzésére, ezzel együtt pedig a torzító hatások mérséklésére irányulnak. Ezen eszközök közül egyik sem arányos, mivel túlzott terhet rónak mind a tagállamokra, amelyek majdnem mindegyikének reformot kell majd végrehajtania a megújuló energiaforrások támogatási rendszerében, mind pedig a magánjogi jogalanyokra, amelyeknek fel kell majd vállalniuk a versenyeztetéses ajánlattételi eljárásokban való részvétellel okozott további adminisztratív terhet.

4.

Negyedik jogalap: hatáskörrel való visszaélés.

Az iránymutatás a Bizottság részéről hatáskörrel való visszaélést valósít meg. Úgy tűnik, hogy a Bizottság az iránymutatással jogalkotásra tesz kísérletet olyan területeken, amelyeken az uniós jogalkotó nem rendelkezik hatáskörrel, és azt sugallja, hogy azoknak az intézkedéseknek, amelyek lényegükből eredően a megújuló energiaforrások támogatási rendszerének Európai Unión belüli harmonizálására irányulnak, bizonyos állami támogatási intézkedések belső piaccal való összeegyeztethetőségének biztosítása a célja.


Top