Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62011CN0528

    C-528/11 sz. ügy: Az Administrativen Sad Sofia (Bulgária) által 2011. október 18-án benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem — Zuheyr Freyeh Halaf kontra Darzhavna agentsia za bezhantsite pri Ministerskia savet

    HL C 370., 2011.12.17, p. 18–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.12.2011   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 370/18


    Az Administrativen Sad Sofia (Bulgária) által 2011. október 18-án benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem — Zuheyr Freyeh Halaf kontra Darzhavna agentsia za bezhantsite pri Ministerskia savet

    (C-528/11 sz. ügy)

    2011/C 370/30

    Az eljárás nyelve: bulgár

    A kérdést előterjesztő bíróság

    Administrativen Sad Sofia

    Az alapeljárás felei

    Felperes: Zuheyr Freyeh Halaf

    Alperes: Darzhavna agentsia za bezhantsite pri Ministerskia savet

    Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

    1.

    Úgy kell értelmezni a harmadik ország állampolgára által a tagállamok egyikében benyújtott menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló, 2003. február 18-i 343/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 3. cikkének (2) bekezdését, hogy a tagállam átvállalhatja a menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért való felelősséget, amennyiben a menedékkérő esetében nem állnak fenn olyan személyi körülmények, amelyek indokolják az ezen rendelet 15. cikke szerinti humanitárius záradék alkalmazását, és amennyiben a rendelet 3. cikkének (1) bekezdése szerint felelős tagállam tekintetében a következő tényállások legalább egyike releváns:

    A.

    az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosa Hivatalának iratai olyan tényeket és következtetéseket tartalmaznak, amelyek értelmében a jogszabály szerint felelős tagállam megsértette azokat az uniós menekültügyi jogszabályokat, amelyek a menedékkérő elismerésének feltételeit, az eljáráshoz való hozzáférést, vagy a menedékjog iránti kérelmek megvizsgálására irányuló eljárás minőségét szabályozzák;

    B.

    a jogszabály szerint felelős tagállam nem válaszolta a 343/2003/EK rendelet 20. cikkének (1) bekezdése szerinti visszavételre irányuló megkeresésre, miközben e rendelet nem tartalmaz az EUMSZ 80. cikk szerinti szolidaritás elvének betartására irányuló rendelkezéseket?

    2.

    A 343/2003 rendelet 3. cikke (2) bekezdésének alkalmazása céljából megengedhető-e az, hogy valamely tagállam nemzeti bírósága, amelytől a rendelet alkalmazását kérik az uniós menekültügyi jogszabályoknak az ezen rendelet 3. cikkének (1) bekezdése értelmében felelős tagállamban való megsértésének feltételezése alapján, anélkül vizsgálja meg e jog megsértését és ennek a menedékkérő azon jogaira gyakorolt hatását, amelyeket számára az uniós jog a felelős tagállamnak való átadása esetén biztosít, hogy az Európai Unió Bírósága az uniós jogban előírt eljárásban megállapította volna e tagállam tekintetében az irányadó uniós jogszabályok megsértését?

    Az előző kérdésre adandó igenlő válasz esetén meg kell válaszolni az uniós jog megsértése feltételeinek meghatározására irányuló következő kérdéseket is:

     

    Csak az uniós jog lényeges megsértését kell figyelembe venni, és a nemzeti bíróságnak milyen feltételeket kell alkalmazni e jogsértésnek a 343/2003 rendelet értelmezendő rendelkezéseinek alkalmazása céljából való megállapításához?

     

    Csak abban az esetben tekinthető lényegesnek az uniós menekültügyi jogszabályok megsértése, ha annak következtében sérül az uniós jog által a menedékkérőnek biztosított valamely jog, vagy az Európai Unió Alapjogi Chartájának 18. cikke szerinti menedékjog megsértésére kell korlátozni a kérdést?

     

    Amennyiben az uniós jog általános feltételei és követelményei értelmében nincs jogalapja az érintett személy menedékjog iránti kérelme elfogadásának, ebben az esetben csak a menedékkérők átvételére vonatkozó feltételeknek a jogszabályok szerint felelős tagállamban történő megsértését kell vizsgálni?

    3.

    Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 18. cikke szerinti menedékjog milyen tartalommal rendelkezik a Charta 53. cikkével összhangban, valamint a 343/2003 rendelet 2. cikkének c) pontja szerinti meghatározással és a (12) preambulumbekezdéssel összhangban?

    4.

    Úgy kell értelmezni a 343/2003 rendelet 3. cikkének (2) bekezdését, hogy valamely tagállam nemzeti bírósága kiindulhat abból, hogy az e rendelet (2) preambulumbekezdése szerinti visszaküldés tilalma és a biztonságos ország elve betartásának vélelme megdől a rendelet 3. cikkének (1) bekezdése értelemben felelős tagállam tekintetében abban az esetben, ha az Európai Unió Bírósága nem állapítja ezt meg, ennek során azonban figyelembe kell venni a következőket:

    az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosa Hivatalának elismert felügyeleti jogát, amely a menekültügy területén az EUMSZ 78. cikkének (1) bekezdése szerinti nemzetközi jogi okmányokból eredő kötelezettségek betartásának kötelezettségéből, és kifejezetten a menekültstátusz megadására és visszavonására vonatkozó tagállami eljárások minimumszabályairól szóló, 2005. december 1-jei 2005/85/EK tanácsi irányelv 21. cikkéből következik, valamint

    az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosa Hivatalának irataiban szereplő tényeket és következtetéseket, amelyek következtében a 343/2003 rendelet 3. cikkének (1) bekezdése értelmében felelős tagállam megsértette az uniós menekültügyi jogszabályokat?

    5.

    Úgy kell értelmezni a 343/2003 rendelet 3. cikkének (2) bekezdését, a menekültügy területén az EUMSZ 78. cikkének (1) bekezdése szerinti nemzetközi jogi okmányokból eredő kötelezettségek betartásának kötelezettségével összhangban, hogy a tagállamoknak a 343/2003 rendelet értelmében felelős tagállam meghatározására irányuló eljárás során véleménykérés céljából meg kell keresniük az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosa Hivatalát, ha e Hivatal iratai olyan tényeket és következtetéseket tartalmaznak, amelyek értelmében a 343/2003 rendelet 3. cikkének (1) bekezdése értelmében felelős tagállam megsértette az uniós menekültügyi jogszabályokat?

    Az előző kérdésre adandó igenlő válasz esetén meg kell válaszolni a következő kérdést is:

    Amennyiben nem kérik az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosa ilyen véleményét, lényegesen megsértik-e ezzel a 343/2003 rendelet 3. cikke értelmében felelős tagállam meghatározására irányuló eljárást és ezáltal sérül-e az Európai Unió Alapjogi Chartájának 41. és 47. cikke szerinti megfelelő ügyintézéshez és a hatékony jogorvoslathoz való jog, különösen a 2005/85 irányelv 21. cikkére is tekintettel, amely biztosítja e Hivatal számára azt a jogot, hogy a menedékjog iránti egyedi kérelmek vizsgálata során hangot adjon a véleményének?


    Top