EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az uniós közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférésre vonatkozó közös szabályok

Az uniós közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférésre vonatkozó közös szabályok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1072/2009/EK rendelet a nemzetközi közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférés közös szabályairól

MI A RENDELET CÉLJA?

Bár a nemzetközi közúti fuvarozási műveleteket* teljes mértékben liberalizálták az EU-ban, a kabotázs*, vagyis egy uniós tagállamon belül a nem honos fuvarozók által végzett nemzeti közúti árufuvarozás továbbra is korlátozások alá esik.

Az 1072/2009/EK rendelet ezért meghatározza:

  • az EU-n belüli nemzetközi árufuvarozási* piachoz való hozzáférésre alkalmazandó közös szabályokat;
  • azokat a feltételeket, amelyek szerint a nem honos fuvarozók fuvarozási szolgáltatásokat működtethetnek valamely tagállamban.

Az (EU) 2020/1055 módosító rendelet céljai a következők:

  • frissíti a közúti fuvarozókra vonatkozó szabályokat a postafiókcégek* jelensége és a tisztességtelen verseny elleni küzdelem érdekében;
  • bővíti az 1072/2009/EK rendelet kabotázsra vonatkozó szabályait az e szabályokkal való visszaélés megelőzése érdekében.

FŐBB PONTOK

Az 1072/2009/EK rendelet

Az 1072/2009/EK rendelet a következőkre vonatkozik:

  • ellenszolgáltatás* fejében végzett nemzetközi közúti árufuvarozás végzése az EU területén;
  • nem honos fuvarozó által ideiglenes alapon végzett belföldi közúti árufuvarozás;
  • az útnak bármely uniós tranzittagállam területén végzett része, amennyiben a fuvarozásra valamely uniós tagállam és valamely EU-n kívüli ország között kerül sor. A rendelet nem alkalmazandó a berakodás és kirakodás helye szerinti tagállam területén végzett fuvarozásra.

A nemzetközi fuvarozás közösségi engedélyhez és – amennyiben a járművezető harmadik ország állampolgára – járművezetői igazolványhoz kötötten végezhető.

Közösségi engedély

Ezt az engedélyt:

  • a székhely szerinti tagállam illetékes hatóságai bocsátják ki nemzetközi közúti árufuvarozás ellenszolgáltatás fejében történő végzésére jogosult bármely fuvarozó számára;
  • legfeljebb 10 éves időtartamra lehet megújítani;
  • a fuvarozó nevére bocsátják ki és nem átruházható.

Járművezetői igazolvány

A járművezetői igazolványra vonatkozó feltételek:

  • azon uniós tagállam illetékes hatósága bocsátja ki, ahol az uniós engedélyre jogosult fuvarozó székhellyel rendelkezik, aki abban a tagállamban olyan járművezetőt foglalkoztat, aki nem uniós polgár és nem is huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező személy;
  • legfeljebb 5 évig érvényes.

E feltételek teljesülésének hiányában ugyanaz a hatóság elutasíthatja az engedély kibocsátására vagy megújítására, illetve az igazolvány kibocsátására irányuló kérelmet. Ha a közösségi engedély vagy a járművezetői igazolvány jogosultja már nem tesz eleget a feltételeknek vagy helytelen információkat adott meg, az engedély vagy az igazolvány visszavonható.

Kabotázsművelet

Az 1072/2009/EK rendelet szigorúan rendelkezik a kabotázsműveletekről, különösen a következő tekintetében:

  • minden ellenszolgáltatás fejében munkát végző közúti árufuvarozó, aki közösségi engedély jogosultja, továbbá amelynek a járművezetője, amennyiben egy harmadik ország állampolgára, rendelkezik járművezetői igazolvánnyal, jogosult ideiglenes alapon kabotázsművelet végzésére valamely (a székhelytől eltérő) uniós országban az adott országba történő nemzetközi műveletet követően;
  • a nemzetközi fuvarozásban részt vevő áruk leszállítása után a fuvarozóknak hét napjuk van legfeljebb három kabotázsművelet vállalására;
  • nemzetközi fuvarozást követően három kabotázsművelet bármely másik uniós tagállamba is végezhető, az országonként egy művelet korlátozás betartásával.

Ezek a szabályok csak akkor alkalmazandók, ha a fuvarozó bizonyítékkal tud szolgálni az érintett uniós tagállamba való nemzetközi árufuvarozásról, valamint valamennyi egymást követő kabotázsműveletről.

A kabotázsműveletek a következők tekintetében a fogadó uniós tagállam nemzeti jogszabályainak a hatálya alá tartoznak:

  • a fuvarozási szerződésre irányadó feltételek;
  • a közúti járművek tömege és méretei;
  • bizonyos árukategóriák, különösen a veszélyes áruk, romlandó élelmiszerek és élő állatok szállítására vonatkozó követelmények;
  • vezetési és pihenőidők;
  • a közlekedési szolgáltatásokra kivetett hozzáadottérték-adó.

A fenti szabályok egyaránt vonatkoznak a nem honos fuvarozókra és a fogadó tagállamban székhellyel rendelkező fuvarozókra is.

Jogsértések

Ha a fuvarozó megsérti a közúti fuvarozásra vonatkozó uniós jogszabályt:

  • a székhely szerinti tagállam illetékes hatóságai figyelmeztetést adhatnak ki vagy közigazgatási szankciókat vethetnek ki, például visszavonhatják a közösségi engedélyt;
  • nem honos fuvarozó esetében az az uniós tagállam, ahol a jogsértésre sor került, tájékoztatja az illetékes hatóságot a fuvarozó székhely szerinti országában és részletesen beszámol a jogsértésről és a kiszabott szankciókról.

Valamennyi súlyos jogsértést be kell vezetni a közúti fuvarozási vállalkozásokat tartalmazó nemzeti elektronikus nyilvántartásba.

Az (EU) 2020/1055 módosító rendelet

Az (EU) 2020/1055 módosító rendelet által az 1072/2009/EK rendelet tekintetében bevezetett fő módosítások a következők:

  • a szakma gyakorlására vonatkozó követelményeket kötelezővé kell tenni azon nemzetközi fuvarozásban részt vevő fuvarozók számára, amelyek könnyű haszongépjárműveket üzemeltetnek, vagyis
    • kizárólag árufuvarozásra szánt gépjárműveket vagy járműszerelvényeket,
    • amelyek megengedett legnagyobb össztömege 2,5 tonnánál nagyobb, de a 3,5 tonnát nem haladja meg;
  • a tagállam nemzeti hatóságainak a fuvarozó telephelyén helyszíni vizsgálatokat kell végezniük. E hatóságoknak évente legalább bizonyos minimális számú kabotázsellenőrzést, továbbá évente legalább kettő összehangolt közúti ellenőrzést kell végezniük;
  • a szisztematikus kabotázs megelőzése érdekében egy négynapos átmeneti időszakot kell bevezetni, amelyet megelőzően ugyanabban az országban és ugyanazon járművel kabotázsműveletek nem végezhetők;
  • a tagállamoknak szankciós szabályokat kell megállapítaniuk a feladók, szállítmányozók, vállalkozók és alvállalkozók tekintetében olyan esetekben, amikor azok tudták vagy a körülményeket figyelembe véve tudniuk kellett, hogy az általuk megrendelt fuvarozási szolgáltatások e rendelet megsértésével járnak.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

  • Az 1072/2009/EK rendelet 2011. december 4. óta hatályos a 8. és a 9. cikk (a kabotázsművelekre vonatkozó szabályok) kivételével, amelyek 2010. május 14-én léptek hatályba.
  • Az (EU) 2020/1055 módosító rendelet 2022. február 21-én lép hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Közúti fuvarozási művelet: áruk közúton való szállításának a teljes útja a célállomásra.
Kabotázs: amikor egy uniós országban bejegyzett fuvarozó egy másik uniós országban végez nemzeti fuvarozást.
Árufuvarozás: áruk szállítása és fuvarozása.
Postafiókcég: olyan vállalat, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy kihasználja a joghézagokat, miközben nem nyújt szolgáltatást maguknak az ügyfelek számára, csupán egy címet biztosítanak a tulajdonosaik által nyújtott szolgáltatásokhoz. (Európai Bizottság, COM(2013) 122 final).
Ellenszolgáltatás: személyek vagy áruk díjazás fejében harmadik fél nevében történő fuvarozása.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1072/2009/EK rendelete (2009. október 21.) a nemzetközi közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférés közös szabályairól (átdolgozás) (HL L 300., 2009.11.14.,72–87. o.)

Az 1072/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/1055 rendelete (2020. július 15.) az 1071/2009/EK rendeletnek, az 1072/2009/EK rendeletnek és az 1024/2012/EU rendeletnek a közúti fuvarozási ágazati fejleményekre tekintettel történő módosításáról (HL L 249., 2020.7.31., 17–32. o.)

utolsó frissítés 19.11.2020

Top