Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az EU–Koreai Köztársaság szabadkereskedelmi megállapodás

Az EU–Koreai Köztársaság szabadkereskedelmi megállapodás

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Szabadkereskedelmi megállapodás egyrészről az EU és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság között

2011/265/EU határozat – az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

2015/2169/EU határozat – az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS, ILLETVE A HATÁROZATOK CÉLJA?

  • A megállapodás szabadkereskedelmi térséget hoz létre egyrészről az Európai Unió (EU) és a tagállamok és másrészről a Koreai Köztársaság között. A szabadkereskedelmi megállapodás (FTA) értelmében a partnerek célja az ipari, mezőgazdasági és halászati termékek behozatalakor és kivitelekor alkalmazandó behozatali vámok és kvóták fokozatos eltörlése vagy mérséklése.
  • A szabadkereskedelmi megállapodás fokozatosan ugyancsak liberalizálja a partnerek közötti szolgáltatáskereskedelmet, valamint számos más területen is megkönnyíti a kereskedelmet.
  • A határozatok a Dél-Koreával kötött szabadkereskedelmi megállapodás EU nevében történő aláírását (2011/265/EU határozat) és megkötését ((EU) 2015/2169 határozat) jelölik.

FŐBB PONTOK

Célkitűzések

A szabadkereskedelmi megállapodás legfőbb célkitűzései a következők:

  • az ipari és mezőgazdasági áruk EU-s exportőreire kivetett adók eltörlése;
  • az EU szolgáltatásnyújtói piacra jutásának javítása;
  • a nem tarifális akadályok (vagyis a tarifákon kívüli akadályok, például kvóták vagy műszaki szabványok) eltörlése, különösen az elektronikai, gyógyszeripari és a gyógyászati anyagok ágazatában;
  • az EU gépjárműgyártói piacra jutásának javítása;
  • a közbeszerzések további liberalizációja (azaz annak biztosítása, hogy a Koreai Köztársaság szállítói azonos feltételek mellett versenyezhessenek más kormányok beszerzési piacán);
  • biztosítja a szellemi tulajdonjogok védelmét;
  • a verseny megszilárdítása;
  • az átláthatóság javítása;
  • a fenntartható fejlődés integrálása a kereskedelmi kapcsolatokba;
  • hatékony és gyors vitarendezési rendszer.

A vámjellegű és nem vámjellegű intézkedések eltörlése

  • Az EU és Korea egyetértenek az árukereskedelemkor alkalmazandó vámok fokozatos eltörlésében (a szabadkereskedelmi egyezmény hatálybalépésétől számított öt éven belül). Ez a liberalizáció a mellékelt listán szereplő áruk több mint 98%-ára alkalmazandó (2-A. melléklet).
  • Hosszabb (hét vagy több évig tartó) átmeneti időszakok vonatkoznak néhány érzékeny mezőgazdasági és halászati termékek behozatali vámjának eltörlésére.
  • Bizonyos körülmények között a partnerek kétoldalú védintézkedéseket alkalmazhatnak, amennyiben a behozatal növelése a saját gazdaságuk vonatkozó ágazatában súlyos kárt okoz vagy ezzel fenyeget (ilyen például a piaci részesedés elvesztése vagy a csökkenő árak).
  • A kereskedelem technikai akadályainak tekintetében az EU és Dél-Korea együttműködik a szabványok és előírások kidolgozásában, szükség esetén az ezekkel kapcsolatos tárgyalások megindításában.
  • Egészségügyi és növény-egészségügyi intézkedések vezethetők be az emberek és állatok életének és egészségének, valamint a növények védelmének érdekében. A partnerek azonban a lehető legkisebbre csökkentik ezeknek az intézkedéseknek a kereskedelem fejlődésére gyakorolt hatásait.

Szolgáltatáskereskedelem, letelepedés és e-kereskedelem

  • A partnerek vállalják, hogy a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezményének (GATS) megfelelően a szolgáltatáskínálatuk egy részét liberalizálják. Ezért felállítanak egy listát a liberalizált szolgáltatási szektorokra vonatkozó kötelezettségvállalásokról és korlátozásokról (7-A. melléklet).
  • Az egyezmény meghatározza a szolgáltatáspiacokhoz történő hozzáférés érdekében a letelepedési jogra, valamint az üzleti célú tartózkodás jogára vonatkozó szabályokat.
  • A partnerek elismerik, hogy az e-kereskedelem hozzájárul a gazdasági növekedéshez, ezért kerülni kell a használatát és fejlődését érintő akadályokat. Fejlődésének azonban teljes összhangban kell állnia a nemzetközi adatvédelmi előírásokkal.
  • A felek megnyitják egymás előtt a pénzügyi szolgáltatások szektorát.

Közbeszerzések

Szellemi tulajdon

Ez a fejezet a partnerek szellemi tulajdonjogokkal kapcsolatos elkötelezettségét tartalmazza, különös tekintettel a védjegyekre, szerzői jogra, formatervezési mintákra és földrajzi árujelzőkre. Ezek kiegészítik és aktualizálják a WTO szellemi tulajdonjogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló (TRIPS) egyezményét. A fejezet magában foglal egy a szellemi tulajdonjogok érvényesítésére vonatkozó, az EU belső szabályain alapuló szakaszt is, amely szabályokat a végrehajtási irányelv tartalmazza.

A viták rendezése

A szabadkereskedelmi megállapodás be nem tartása esetén a WTO-éhoz hasonló vitarendezési mechanizmusok állnak rendelkezésre. A szabadkereskedelmi egyezmény vitarendezése konzultációt és választottbíróságot foglal magában, továbbá létezik egy közvetítő mechanizmus is.

Fenntartható fejlődés

  • Az EU és a Koreai Köztársaság elkötelezettek a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet felek által ratifikált egyezményeinek és előírásainak, továbbá az általuk aláírt többoldalú környezetvédelmi megállapodásoknak a betartása mellett.
  • A partnerek intézményi struktúrák felállításában állapodnak meg a kereskedelem és a fenntartható fejlődés terén történő együttműködésre vonatkozó közös kötelezettségvállalások és mechanizmusok végrehajtása és ellenőrzése érdekében.

Értékelési folyamat

2016-ban az Európai Bizottság elrendelte az EU és a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodás végrehajtásának értékelését. A jelen szabadkereskedelmi megállapodás végrehajtásának tapasztalatai a jövőben alapul szolgálhatnak a más országokkal tárgyalási szakaszban lévő hasonló megállapodások jobb kialakításához.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

A szabadkereskedelmi megállapodást 2011 júliusa óta ideiglenesen alkalmazták és hivatalosan 2015. december 13-án lépett hatályba.

HÁTTÉR

FŐ DOKUMENTUMOK

Szabadkereskedelmi megállapodás egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság között (HL L 127., 2011.5.14., 6–1343. o.)

A megállapodás későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 2011/265/EU határozata (2010. szeptember 16.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 127., 2011.5.14., 1–3. o.)

A Tanács 2015/2169 határozata (2015. október 1.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötéséről (HL L 307., 2015.11.25., 2–4. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodás hatálybalépéséről (HL L 235., 2021.7.2., 11. o.)

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Éves jelentés az EU-Korea szabadkereskedelmi megállapodás végrehajtásáról (COM(2016) 268 final, 2016.6.30.)

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Az 511/2011/EU rendelet végrehajtása, amely a következő dokumentumot kíséri: A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Éves jelentés az EU-Korea szabadkereskedelmi megállapodás végrehajtásáról (SWD(2016) 162 final, 2016.6.30.)

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodás hatálybalépéséről (HL L 307., 2015.11.25., 1. o.)

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodás ideiglenes alkalmazásáról (HL L 168., 2011.6.28., 1. o.)

utolsó frissítés 22.03.2023

Top