Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tudományos és technológiai együttműködés az EU és Tunézia között

Tudományos és technológiai együttműködés az EU és Tunézia között

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Megállapodás az Európai Közösség és Tunézia közötti tudományos és műszaki együttműködésről

2004/127/EK határozat az Európai Közösség és a Tunéziai Köztársaság között a tudományos és műszaki együttműködésről szóló megállapodás megkötéséről

Jegyzőkönyv az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről a Tunéziai Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodáshoz a Tunézia uniós programokban való részvételét szabályozó általános elvekre vonatkozó, az Európai Unió és Tunézia közötti keretmegállapodásról

MI AZ EGYEZMÉNY, A HATÁROZAT ÉS A JEGYZŐKÖNYVEK CÉLJA?

  • A megállapodás meghatározza az Európai Közösség (mai nevén az Európai Unió (EU)) és Tunézia közötti együttműködés általános szabályait, amelyek célja, hogy ösztönözzék, fejlesszék és előmozdítsák a közös érdekű tevékenységeket a tudományos és a technológiai területeken.
  • Határozatával az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a megállapodásnak az Európai Közösség nevében történő megkötését.
  • Tekintettel arra, hogy a Tanács jóváhagyta az Európai Bizottság megközelítését, amely lehetővé teszi az európai szomszédságpolitika partnerországai számára, hogy részt vegyenek az uniós ügynökségekben és azok érdemi programjaiban (amennyiben a vonatkozó jogalapok erre engedélyt adnak), a jegyzőkönyv egyedi feltételeket határoz meg, többek között a pénzügyi hozzájárulásra, valamint a jelentéstételi és értékelési eljárásokra nézve, mely feltételek Tunézia egyes uniós programokban való részvételére alkalmazandók.

FŐBB PONTOK

A felek megállapodnak abban, hogy elősegítik, fejlesztik és megkönnyítik az Unió és Tunézia közötti együttműködésen alapuló tudományos és technológiai tevékenységeket a közös érdekű területeken. A megállapodás keretében végzett tevékenységek számos elven alapulnak:

  • a tudásalapú társadalom előmozdítása a felek gazdasági és társadalmi fejlődésének javára;
  • az előnyök általános egyensúlyán alapuló kölcsönös haszon;
  • kellő időben történő információcsere;
  • a szellemitulajdon-jogok oltalma.

Együttműködés

A tunéziai jogalanyok* részt vehetnek az európai kutatási térség létrehozásához hozzájáruló kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó uniós keretprogramon (Horizont Európa) belüli közvetett fellépésekben.http://eur-lex.europa.eu/HU/legal-content/glossary/european-research-area-era.html

A keretprogramhoz tartozó területeknek megfelelő területeken az uniós jogalanyok a tunéziai jogalanyokra vonatkozó feltételekkel azonos feltételek mellett vehetnek részt tunéziai kutatási projektekben.

Mindkét együttműködési formára a megállapodás I. és II. mellékletében meghatározott vagy hivatkozott feltételek vonatkoznak.

Az együttműködés a következő formában és módon is történhet:

  • közös találkozók;
  • Tunézia és az Unió kutatáspolitikája és -tervezése irányainak és kiemelt területeinek rendszeres megvitatása;
  • nézetek cseréje és konzultációk az együttműködésről és a fejlesztési kilátásokról;
  • az információk időben történő megosztása a közös kutatási programok végrehajtására és eredményeire, valamint az e megállapodás értelmében végrehajtott projektekre vonatkozóan;
  • kutatók, mérnökök és műszaki szakemberek szakmai útjai és cserelátogatásai, beleértve a kutatásképzési célú látogatásokat is;
  • tudományos eszközök és anyagok cseréje és megosztása;
  • rendszeres kapcsolattartás a tunéziai és az uniós kutatási programok és projektek menedzserei között;
  • mindkét fél szakértőinek részvétele a tematikus szemináriumokban, szimpóziumokban és workshopokban;
  • e megállapodás szerinti együttműködés szempontjából fontos gyakorlatok, törvények, rendeletek és programok információcseréje;
  • kölcsönös hozzáférés az együttműködés szempontjából releváns tudományos és műszaki információkhoz;
  • bármilyen más, az EU–Tunézia tudományos és műszaki együttműködési bizottság által elfogadott megállapodás.

A jegyzőkönyv értelmében Tunéziának pénzügyileg hozzá kell járulnia az EU általános költségvetéséhez, azon egyedi programoknak megfelelően, amelyekben részt vesz. A tunéziai hatóságok és a Bizottság közötti egyetértési megállapodás meghatározza a Tunézia egyes programokban való részvételére vonatkozó egyedi feltételeket, különösen a pénzügyi hozzájárulást, valamint a jelentéstételi és értékelési eljárásokat.

Tunézia részt vesz a földközi-tengeri térségben folytatott kutatási és innovációs partnerség (PRIMA) kezdeményezésben, amelyet az (EU) 2017/1324 határozat (lásd az összefoglalót) hozott létre. A PRIMA célja, hogy egyesítse az EU és a részt vevő államok ismereteit és pénzügyi erőforrásait, hogy kutatási és innovációs kapacitásokat hozzanak létre, valamint bővítsék az ismereteket és közös innovatív megoldásokat dolgozzanak ki a vízerőforrások és az agrár-élelmiszeripari rendszerek számára a földközi-tengeri térségben. Az EU legfeljebb 220 millió EUR értékben járul hozzá a Horizont 2020 programból a PRIMA finanszírozásához.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

A megállapodás 2004. április 13-án lépett hatályba, és egy meghatározott időszak végéig alkalmazandó. A megállapodást 6 hónappal korábban írásban megküldött felmondás útján bármelyik fél bármikor megszüntetheti.

HÁTTÉR

Az Unió és Tunézia közötti kapcsolatok az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, másrészről a Tunéziai Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodás (lásd az összefoglalót) hatálya alá tartoznak. Tunézia volt a déli mediterrán régió első országa, amely tudományos és technológiai megállapodást írt alá az Unióval.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Jogalanyok. Bármely természetes személy vagy bármely jogi személy, aki vagy amely a létesítésének helye szerinti ország nemzeti joga vagy a Közösség joga vagy nemzetközi jog szerint jogi személyiséggel rendelkezik, és saját nevében és saját nevében bármilyen joggal és kötelezettséggel rendelkezik.

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás az Európai Közösség és a Tunéziai Köztársaság közötti tudományos és műszaki együttműködésről (HL L 37., 2004.2.12., 17–23. o.)

A Tanács 2004/127/EK határozata (2003. december 22.) az Európai Közösség és a Tunéziai Köztársaság közötti tudományos és technológiai együttműködésről szóló megállapodás megkötéséről (HL L 37., 2004.2.10., 16. o.)

Jegyzőkönyv az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről a Tunéziai Köztársaság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodáshoz a Tunéziai Köztársaság uniós programokban való részvételét szabályozó általános elvekre vonatkozó, az Európai Unió és a Tunéziai Köztársaság közötti keretmegállapodásról (HL L 96., 2015.4.11.., 3–6. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1324 határozata (2017. július 4.) az Uniónak a több tagállam által együttesen indított, a földközi-tengeri térségben folytatott kutatási- és innovációs partnerségben (PRIMA) való részvételéről (HL L 185., 2017.7.18., 1–15. o.)

Euro-mediterrán megállapodás egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, másrészről a Tunéziai Köztársaság közötti társulás létrehozásáról – 1. jegyzőkönyv a Tunéziából származó mezőgazdasági termékek Közösségbe történő behozatalára alkalmazandó szabályokról – 2. jegyzőkönyv a Tunéziából származó halászati termékek Közösségbe történő behozatalára alkalmazandó szabályokról – 3. jegyzőkönyv a Közösségből származó mezőgazdasági termékek Tunéziába történő behozatalára alkalmazandó szabályokról – 4. jegyzőkönyv a származó termék fogalmának meghatározásáról és a közigazgatási együttműködés módszereiről – 5. jegyzőkönyv a közigazgatási hatóságok közötti kölcsönös vámügyi segítségnyújtásról – Együttes nyilatkozatok – Nyilatkozatok (HL L 97., 1998.3.30., 2–183. o.)

A megállapodás későbbi módosításait belefoglalták az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 19.04.2024

Top