A Közép-afrikai Köztársaságban kialakult helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedések
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
2013/798/KKBP határozat a Közép-Afrikai Köztársasággal szembeni korlátozó intézkedésekről
A Tanács 224/2014/EU rendelete a Közép-afrikai Köztársaságban kialakult helyzetre tekintettel korlátozó intézkedések meghozataláról
MI A HATÁROZAT ÉS A RENDELET CÉLJA?
- A határozat és a rendelet az Európai Unió (EU) közös kül- és biztonságpolitikai (KKBP) eszköztárának részét képezi, amelynek célja, hogy a Közép-afrikai Köztársaságban kialakult helyzetre tekintettel hozott uniós „szankciók” jogi alapjának megteremtésével előmozdítsa a KKBP célkitűzéseit.
- Megerősítik a Közép-afrikai Köztársasággal szembeni általános és teljes fegyverembargót, amelyet az Egyesült Nemzetek (ENSZ) Biztonsági Tanácsa 2013. december 5-én rendelt el, és amely 2023. július 31-ig van hatályban.
FŐBB PONTOK
A több alkalommal módosított határozat és rendelet:
- tiltja a következőket:
- fegyvereknek, lőszereknek, katonai járműveknek és felszereléseknek, katonai jellegű felszereléseknek és a felsoroltak pótalkatrészeinek értékesítése, szolgáltatása, átadása vagy exportja,
- bármely természetes vagy jogi személy, szervezet vagy szerv számára a Közép-afrikai Köztársaságban vagy a Közép-afrikai Köztársaságban való használatra technikai vagy pénzügyi segítség nyújtása, brókertevékenység folytatása, illetve olyan egyéb szolgáltatás nyújtása, amely katonai tevékenységekhez vagy fegyverek és bárminemű ezekkel kapcsolatos anyag rendelkezésre bocsátásához, gyártásához, karbantartásához és használatához kapcsolódik;
- befagyasztja azon személyek és szervezetek valamennyi pénzeszközét és gazdasági erőforrását, akik vagy amelyek az ENSZ szankcióbizottságának megállapítása szerint részt vesznek a Közép-afrikai Köztársaság békéjét, stabilitását vagy biztonságát veszélyeztető cselekményekben, megsértik a fegyverembargót, vagy a nemzetközi emberi jogokat vagy a nemzetközi humanitárius jogot sértő cselekményekben vesznek részt (a rendelet I. melléklete);
- megtiltja a szankciók megkerülését célzó tevékenységekben való bármely aktív részvételt;
- az Unió tagállamait a következőkre kéri fel:
- vegyék nyilvántartásba és ártalmatlanítsák (akár megsemmisítés útján is) az általuk felfedezett tiltott fegyvereket és felszereléseket,
- akadályozzák meg, hogy az I. mellékletben felsorolt személyek területükre belépjenek vagy azon átutazzanak,
- állapítsák meg a szankciók megsértése esetén alkalmazandó büntetéseket,
- jelöljenek ki a rendelet végrehajtásával megbízott nemzeti hatóságokat (ezeket a rendelet II. melléklete tartalmazza).
Mentességek
A rendelet és a határozat tartalmaz bizonyos kivételeket e tilalmak és korlátozások alól, ezek közé tartoznak az alábbiak:
- az ENSZ Közép-afrikai Köztársaságban zajló többdimenziós integrált stabilizációs missziójának és az ENSZ-tagállamok fegyveres erőinek nyújtott támogatás;
- humanitárius célú vagy a Közép-afrikai Köztársaság biztonsági erőinek segítését szolgáló, halált nem okozó katonai felszerelések;
- védőruházat, beleértve a golyóálló mellényeket és katonai sisakokat;
- bizonyos befagyasztott pénzeszközök felszabadítása jogszerű célokra, például az emberek alapvető szükségleteinek kielégítésére, észszerű szakmai díjak kifizetésére vagy költségek megtérítésére.
A korlátozó intézkedések alkalmazandók:
- az EU-n belül, beleértve annak légterét;
- az EU-ban lajstromba vett repülőgépek és hajók fedélzetén;
- uniós polgárokra és vállalkozásokra az EU területén belül és kívül;
- részben vagy egészben az EU területén üzleti tevékenységet folytató minden személyre vagy vállalatra.
Humanitárius célú mentességek
Az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 2664 (2022) számú határozatát követően az (EU) 2023/331 tanácsi rendelet és a (KKBP) 2023/338 tanácsi határozat bevezeti az uniós jogba a vagyoni eszközök befagyasztásával járó intézkedések szankciók alóli mentességet a humanitárius segítségnyújtás és az alapvető emberi szükségleteket támogató, az érintett humanitárius szervezetek által végzett egyéb tevékenységek esetében.
MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT ÉS A RENDELET?
A 2013/798/KKBP határozat 2013. december 24. óta alkalmazandó.
Az 224/2014/EU rendelet 2014. március 11. óta hatályos.
HÁTTÉR
További információk:
FŐ DOKUMENTUMOK
A Tanács 2013/798/KKBP határozata (2013. december 23.) a Közép-afrikai Köztársasággal szembeni korlátozó intézkedésekről (HL L 352., 2013.12.24., 51–52. o.)
A 2013/798/KKBP határozat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
A Tanács 224/2014/EU rendelete (2014. március 10.) a Közép-afrikai Köztársaságban kialakult helyzetre tekintettel korlátozó intézkedések meghozataláról (HL L 70., 2014.3.11., 1–9. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – V. cím – Az Unió külső tevékenységére vonatkozó általános rendelkezések és a közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 2. fejezet – A közös kül- és biztonságpolitikára vonatkozó különös rendelkezések – 1. szakasz – Közös rendelkezések – 29. cikk (az EUSz. korábbi 15. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 33. o.)
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – IV. cím – Korlátozó intézkedések – 215. cikk (az EKSz. korábbi 301. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 144. o.)
utolsó frissítés 15.03.2023