Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A .eu felső szintű domain

A „.eu” felső szintű domain

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2019/517 rendelet a .eu felső szintű domainnév bevezetéséről és működéséről

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet az Európai Unió (EU) digitális egységes piacra vonatkozó új stratégiájának részeként frissíti a .eu felső szintű domainre (TLD) vonatkozó szabályokat. Célja, hogy hozzájáruljon az EU online identitásának erősítéséhez és bátorítsa a határokon átnyúló online tevékenységeket.
  • A TLD piac gyors fejlődése (például új domainnév-kiterjesztéseket vezetnek be, mint a .com és .org.) és a digitális környezet volatilitása miatt a rendelet korszerűsített, rugalmasabb és fenntarthatóbb szabályozási környezetet vezetett be a .eu TLD számára, felváltva a régi jogi keretet egy könnyebb, hatékonyabb és jövőbiztosabb elveken alapuló jogi eszközzel.
  • A rendelet új irányítási struktúrát hoz létre, egy külön többszereplős testület bevonásával, amelynek célja a .eu TLD teljesítményéhez való hozzájárulás több és szélesebb körű információra alapozva.
  • Emellett új jogosultsági feltételeket határoz meg annak érdekében, hogy lakóhelyüktől függetlenül lehetővé tegye az EU és az Európai Gazdasági Térség (EGT) polgárai számára egy .eu domain regisztrálását.

FŐBB PONTOK

Az uniós értékek támogatása és megőrzése

A cél az, hogy a .eu domain – mint világos és könnyen felismerhető címke – hozzájáruljon az EU arculatának megerősítéséhez, és online népszerűsítse saját értékeit, például a soknyelvűséget, a felhasználók magánéletének és biztonságának védelmét, valamint az emberi jogok tiszteletben tartását.

Jogosultság domainnév bejegyzésére

A .eu domaint a következők kérhetik:

  • EU és EGT polgárok, lakóhelyüktől függetlenül;
  • uniós tagállamban lakóhellyel rendelkező nem uniós polgárok;
  • az Unióban letelepedett vállalkozások; és
  • az Unióban letelepedett szervezetek, feltéve, hogy ez megengedett az alkalmazandó nemzeti jog szerint.

A domainnévbejegyzés törlésének (visszavonásának) szabályai

A nyilvántartó* egy domainnevet saját kezdeményezésére visszavonhat, a következő indokok alapján:

  • a nyilvántartó felé kifizetetlen tartozások állnak fenn;
  • a domainnév birtokosa nem felel meg a jogosultsági feltételeknek;
  • a domain név birtokosa megsérti a bejegyzési kérelmek tekintetében megállapított követelményeke az alábbi okokból:
    • a domainnév rágalmazónak, rasszistának vagy a közrendbe ütközőnek minősül, vagy veszélyezteti a közbiztonságot, ezért bírósági határozat alapján zárolják,
    • azt a domainnevet, amely azonos egy olyan megnevezéssel, vagy megtévesztően hasonlít egy olyan elnevezéshez, amelyre az uniós vagy a nemzeti jog alapján keletkezett jog vonatkozik, és amelyet az adott elnevezéshez fűződő jogok vagy jogos érdek nélkül vettek nyilvántartásba, főszabály szerint vissza kell vonni, és amennyiben szükséges, át kell adni a jogos birtokosnak,
    • amennyiben megállapítást nyer, hogy a szóban forgó domainnevet rosszhiszeműen használták, azt minden esetben vissza kell vonni.

Nyilvántartó

A kijelölt nyilvántartó egy nonprofit szervezet, amely a felmerült költségekért díjakat szabhat ki, és:

  • növeli a .eu TLD népszerűségét az EU-ban és világszerte;
  • betartja az e rendeletben meghatározott szabályokat, szabályzatokat és eljárásokat, valamint az Európai Bizottsággal kötött szerződést, és különösen a vonatkozó uniós adatvédelmi jogszabályokat;
  • az általános közérdeket szem előtt tartva szervezi, igazgatja és kezeli a .eu TLD-t, biztosítja a magas szintű minőséget, az átláthatóságot, a biztonságot, a stabilitást, a kiszámíthatóságot, a megbízhatóságot, a hozzáférhetőséget, a hatékonyságot, a megkülönböztetésmentességet, valamint a tisztességes versenyfeltételek és a fogyasztóvédelem érvényesülését;
  • gondoskodik arról, hogy a visszaélésszerű domainneveket gyorsan azonosítsák;
  • együttműködik az illetékes hatóságokkal, valamint a kiberbiztonsággal és információbiztonsággal foglalkozó olyan egyéb állami szervekkel, mint például a hálózatbiztonsági vészhelyzeteket elhárító nemzeti csoportok.

Az (EU) 2020/857 bizottsági végrehajtási rendelet meghatározza azokat a pontokat, amelyeket bele kell foglalni a Bizottság és a Nyilvántartó közötti, a .eu TLD szervezésére, kezelésére és igazgatására vonatkozó szerződésbe. Ezek többek között a következők:

  • a megfelelő irányítás és megfelelő igazgatás elvei;
  • biztonsági és fogyasztóvédelmi szempontok;
  • az internetirányítással kapcsolatos uniós célkitűzések előmozdítása;
  • olyan szabályok és eljárások alkalmazása, amelyek aktívan visszaszorítják a domainnevek spekulatív és visszaélésszerű bejegyeztetését a .eu TLD-ben.

WHOIS adatbázis*

A nyilvántartó feladata a WHOIS adatbázis létrehozása és kezelése, hogy pontos és naprakész bejegyzési információkat szolgáltasson a domainnevekről, beleértve a kapcsolattartó pontokra és a domainnevek birtokosaira vonatkozó információkat.

.eu Többszereplős Tanácsadó Csoport

  • Ennek a csoportnak a feladata az, hogy tanácsokkal lássa el a Bizottságot a következő témákban:
    • ennek a rendeletnek a végrehajtása;
    • stratégiai kérdések a .eu TLD kezelésével, szervezésével és ügyintézésével kapcsolatban, beleértve a kiberbiztonságot és az adatvédelmet;
    • jó gyakorlatok a domainnevek visszaélésszerű bejegyzése tárgyában.
  • A Tanácsadó Csoport az EU-ban tevékenykedő érdekelt felek képviselőiből, valamint az EU-n kívüli érdekelt felek egy képviselőjéből áll. Elnöke a Bizottság képviselője, vagy a Bizottság által delegált személy.

Értékelés és felülvizsgálat

  • 2027. október 13-ig, majd pedig 3 évente a Bizottság értékeli a .eu TLD eredményességét és működését.
  • 2020 decemberében közzétették a Bizottság által az Európai Parlamentnek és az Európai Unió Tanácsának benyújtott jelentést. A jelentés értékeli .eu domainnév-nyilvántartónak Az Európai Unió Szellemi Tulajdonjogi Hivatalával és egyéb uniós ügynökségekkel folytatott, a visszaélésszerű és spekulatív domainnévbejegyzések elleni fellépést szolgáló együttműködését.
  • Azóta a Bizottság további intézkedéseket hozott a .eu jogi keretrendszer végrehajtásának megvalósítása érdekében, egyebek mellett elindította a következő .eu nyilvántartó kiválasztási eljárását, amelynek lezárultával az EURid szervezetet választották ki, továbbá elfogadta az alábbi jogi aktusokat:
    • a Bizottság (EU) 2020/857 végrehajtási rendelete (2020. június 17.) a Bizottság és a .eu felső szintű domain nyilvántartója közötti szerződésbe foglalandó elvek meghatározásáról;
    • a Bizottság (EU) 2020/1083 felhatalmazáson alapuló rendelete (2020. május 14.) az (EU) 2019/517 rendeletnek a.eu felső szintű domainnév nyilvántartójának kijelölésére vonatkozó jogosultsági és kiválasztási kritériumok és eljárás meghatározásával történő kiegészítéséről;
    • a Bizottság (EU) 2022/1862 végrehajtási rendelete (2022. október 4.) a .eu felső szintű domainnévhez tartozó fenntartott és zárolt domainnevek jegyzékeinek az (EU) 2019/517 rendelettel összhangban történő létrehozásáról.

Hatályon kívül helyezés

A rendelet hatályon kívül helyezi a 733/2002/EK és a 874/2004/EK rendeleteket, 2022. október 12-től.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2022. október 13. óta alkalmazandó. A domainnévre való jogosultság felülvizsgált kritériuma 2019. október 19-től alkalmazandó.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Nyilvántartó. Az a testület, amelynek feladata a .eu TLD szervezése, kezelése és igazgatása, ideértve az adatbázisok és az azokkal összefüggő nyilvános lekérdezési szolgáltatások fenntartását, a domainnevek bejegyzését, a domainnevek nyilvántartásának üzemeltetését, valamint a nyilvántartó TLD névszervereinek üzemeltetését.
WHOIS adatbázis. A .eu felső szintű domainnevek bejegyzésének technikai és adminisztratív vonatkozásaival kapcsolatos információkat tartalmazó adatgyűjtemény.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/517 rendelete (2019. március 19.) a .eu felső szintű domainnév bevezetéséről és működéséről, valamint a 733/2002/EK rendelet módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint a 874/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 91., 2019.3.29., 25–35. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2020/857 végrehajtási rendelete (2020. június 17.) az (EU) 2019/517 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően az Európai Bizottság és a .eu felső szintű domain nyilvántartója közötti szerződésbe foglalandó elvek meghatározásáról (HL L 195., 2020.6.19., 52–56. o)

A Bizottság 874/2004/EK rendelete (2004. április 28.) a .eu felső szintű domain bevezetésére és funkcióira vonatkozó általános szabályok, valamint a bejegyzésre irányadó elvek megállapításáról (HL L 162., 2004.4.30., 40–50. o.)

Az 874/2004/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács 733/2002/EK rendelete (2002. április 22.) az a.eu felső szintű domain bevezetéséről (HL L 113., 2002.4.30., 1–5. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 14.10.2022

Top