EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Szerzői és szomszédos jogok a digitális egységes piacon

Szerzői és szomszédos jogok a digitális egységes piacon

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2019/790 irányelv a digitális egységes piacon a szerzői és szomszédos jogokról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelvnek 3 fő célkitűzése van:

  • egyes fő szerzői jogi kivételek digitális és határokon átnyúló környezetekhez való igazítása;
  • az engedélyezési gyakorlatok fejlesztése és a tartalmak szélesebb körben való hozzáférhetővé tételének biztosítása; és
  • a szerzői jogok szempontjából jól működő piac megteremtése.

FŐBB PONTOK

Az irányelv aktualizál 11, az EU szerzői jogi szabályozását megtestesítő irányelvet, de nem lép azok helyébe. Ezek a következők:

Szerzői jogi kivételek a szélesebb körben való hozzáférés érdekében

Az irányelv megkönnyíti a szerzői jogi védelem alatt álló anyagok különféle célú felhasználását, többségében ismeretekhez való hozzáféréshez kapcsolódóan, azáltal, hogy a szerzői jog alóli kötelező kivételeket vezet be a következők előmozdítása érdekében:

  • szöveg- és adatbányászat*;
  • a művek oktatási szemléltetés céljából történő digitális felhasználása; és
  • a kulturális örökség megőrzése.

Megkönnyíti az engedélyezést, hogy a tartalmakhoz szélesebb körű hozzáférést nyújtson különösen a következők biztosításával:

  • egy új rendszer, amely megkönnyíti a kulturális örökségvédelmi intézmények, például a könyvtárak, múzeumok és levéltárak számára, hogy a gyűjteményükben szereplő, kereskedelmi forgalomban nem kapható műveket terjesszék és digitalizálják, beleértve azok online és a határon átnyúló terjesztését az Unióban;
  • egy egyedi szabály a kiterjesztett közös jogkezelésre és hasonló mechanizmusokra vonatkozóan;
  • olyan tárgyalási mechanizmus, amely segít az érdekelt feleknek megállapodásra jutni az audiovizuális művek egyedi lehíváson alapuló videoszolgáltatásokon keresztüli hozzáférhetővé tételével kapcsolatban.

Az irányelv tisztázza továbbá, hogy bizonyos feltételek mellett korlátozás nélkül bárki használhatja és megoszthatja a közkinccsé vált műalkotások példányait (például egy szobor fényképére már nem terjed ki a szerzői jog).

Sajtókiadványok védelme online felhasználás céljából

  • Az uniós sajtókiadványok kiadói számára az irányelv új jogot biztosít a sajtókiadványaik digitális használatára, azonban ezek a jogok kizárólag az online szolgáltatók általi használatra vonatkoznak, nem pedig a magánszemélyek magán vagy nem kereskedelmi célú felhasználásaira. Ezek az új jogok nem terjednek ki a hiperhivatkozási cselekményekre és a sajtókiadványok nagyon rövid kivonataira.
  • A sajtókiadványokban szereplő művek szerzőinek megfelelő részesedést kell kapniuk a műveik felhasználásából származó bevételekből.

Védett tartalom online tartalommegosztó szolgáltatók általi használata

  • Az online tartalommegosztó szolgáltatóknak engedélyt kell beszerezniük a jogosultaktól – például felhasználási szerződés útján –, hogy a felhasználóik által feltöltött tartalmakat a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tegyék. Ha nem kerül sor felhasználási szerződés megkötésére, az érintett platformok élhetnek egy felelősséget mérséklő mechanizmus nyújtotta lehetőséggel, azonban „minden tőlük telhetőt” meg kell tenniük annak érdekében, hogy weboldalaikon ne legyenek elérhetők nem engedélyezett tartalmak. A jogosultaktól kapott releváns és szükséges információk alapján kell törekedniük erre.
  • A felhasználók tartalmat tehetnek közzé idézés, kritika, ismertetés, karikatúra, paródia vagy utánzat készítésének céljából, és panasztételi, valamint jogorvoslati mechanizmust vehetnek igénybe a platformon tévesen blokkolt vagy a platformról eltávolított tartalommal kapcsolatos viták esetén.

A szerzők és előadóművészek méltányos díjazása

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy a megfelelő és arányos díjazás elve vonatkozzon azokra az esetekre, amikor egy szerző vagy előadóművész kizárólagos jogai gyakorlását másnak (pl. kiadó vagy producer) engedélyezi, vagy azokat másra átruházza.

Átláthatóság és visszavonás

A szerzőknek és az előadóművészeknek műveik, illetve előadásaik felhasználásáról rendszeresen, legalább évente egyszer naprakész, érdemi és átfogó tájékoztatást kell kapniuk. Jogukban áll észszerű idő elteltével a műveik, illetve előadásaik felhasználásának hiányában visszavonni a jogok engedélyezését vagy átruházását.

Módosító szerződések

Az irányelv megerősíti a szerzők és az előadóművészek tárgyalási jogait.. Jogukban áll további megfelelő és méltányos díjazást követelni attól a féltől, akivel a jogok gyakorlásáról szóló szerződést kötöttek, amennyiben az eredetileg kialkudott díjazás aránytalanul alacsonynak bizonyul a művek vagy előadások felhasználásából származó valamennyi későbbi bevételhez képest.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2019. június 6. óta hatályos, és az uniós országokban 2021. június 7-ig kell törvénybe iktatni.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Szöveg- és adatbányászat: bármely olyan automatizált analitikai módszer, amely digitális formában lévő szövegeket és adatokat elemez információk, többek között, de nem kizárólag mintázatok, tendenciák és összefüggések feltárása céljából.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/790 irányelve (2019. április 17.) a digitális egységes piacon a szerzői és szomszédos jogokról, valamint a 96/9/EK és a 2001/29/EK irányelv módosításáról (HL L 130., 2019.5.17., 92-125. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2001/29/EK irányelve (2001. május 22.) az információs társadalomban a szerzői és szomszédos jogok egyes vonatkozásainak összehangolásáról. HL L 167., 2001.6.22., 10-19. o.

A 2001/29/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 12.07.2019

Top