Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nyílt internet-hozzáférés és az Unión belüli hírközlési szolgáltatások

Nyílt internet-hozzáférés és az Unión belüli hírközlési szolgáltatások

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2015/2120 rendelet a nyílt internet-hozzáférés megteremtéséhez szükséges intézkedések meghozataláról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet szabályokat vezet be annak biztosítása érdekében, hogy az Európai Unió (EU) tagállamai az internetes forgalom tekintetében egyenlő és megkülönböztetésmentes bánásmódot alkalmazzanak (hálózatsemlegesség).
  • Emellett közös szabályok meghozatalával biztosítja, hogy ne számítsanak fel túlzott díjakat a fogyasztóknak a belföldi szolgáltatójuk szerinti tagállamból indított és egy másik tagállam vezetékes vagy mobil hívószámán végződő számfüggő személyközi hírközlési szolgáltatásokért*, továbbá meghatározza az Unión belüli szabályozott hírközlési szolgáltatásokért* kiszabható kiskereskedelmi díjakat.
  • Ezen túlmenően a rendelet módosította az alábbi jogi aktusokat:

FŐBB PONTOK

Nyílt internet-hozzáférés

Az internetszolgáltatóknak minden forgalmat egyenlően kell kezelniük, amikor internetes hozzáférési szolgáltatásokat nyújtanak:

  • megkülönböztetés, korlátozás vagy beavatkozás nélkül; és
  • függetlenül attól, hogy:
    • ki a küldő és a címzett;
    • mi a hozzáférés vagy forgalmazás tartalma; vagy
    • milyen alkalmazásokat vagy szolgáltatásokat használnak.

A szolgáltatók számára engedélyezett, hogy indokolt mértékű forgalomszabályozási intézkedéseket használjanak, de ezeknek átláthatónak, megkülönböztetésmentesnek, arányosnak kell lenniük, és nem alapulhatnak üzleti megfontolásokon.

A forgalomszabályozási intézkedések nem kísérhetnek figyelemmel konkrét tartalmat és csak annyi ideig alkalmazhatók, amíg az szükséges. Az ilyen indokolt forgalomszabályozást meghaladó intézkedések (például a letiltás vagy a lefojtás) alkalmazása tilos, kivéve a rendeletben meghatározott, korlátozott számú eseteket.

Köthetők megállapodások meghatározott minőségi szintű szolgáltatások tárgyában, amennyiben ezek nem jelentik az internet-hozzáférési szolgáltatások helyettesítését, és nem csökkentik az internet-hozzáférési szolgáltatások hozzáférhetőségét vagy minőségét. Az internet-hozzáférési szolgáltatóknak tájékoztatniuk kell ügyfeleiket a következőkről:

  • a forgalomszabályozás gyakorlata és más szolgáltatások hogyan befolyásolhatják az internet-hozzáférés minőségét;
  • mekkora a normális körülmények között biztosított internetsebesség, és milyen panaszkezelési eljárások állnak a felhasználók rendelkezésére, ha az elvárt teljesítmény nem biztosítható.

Az Unión belüli szabályozott hírközlési szolgáltatások kiskereskedelmi díjai

  • 2019. május 15-től kezdődően az Unión belüli szabályozott hírközlési szolgáltatásokért a fogyasztóknak felszámított kiskereskedelmi díjak (héa nélkül) nem haladhatják meg telefonhívásonként percenként a 0,19 EUR-t, SMS-üzenetenként pedig a 0,06 EUR-t.
  • Ugyanakkor a hírközlési szolgáltatók kínálhatnak olyan alternatív díjszabást a nemzetközi hírközlési szolgáltatások, egyebek mellett az Unión belüli szabályozott hírközlési szolgáltatások tekintetében, amelyek az Unión belüli szabályozott hírközlési szolgáltatásokra vonatkozóan eltérő díjszabást tartalmaznak, a fogyasztók pedig szabadon dönthetnek az alternatív díjszabás igénybevétele mellett. Egy ilyen díjcsomagra példa az a díjszabás, amely egyaránt percenként 0,30 EUR díjat határoz meg az EU-n belüli és az Európai Gazdasági Térségen kívüli országokba irányuló telefonhívásokért. Az alternatív díjszabásra való áttérés előtt a szolgáltató köteles tájékoztatni a fogyasztókat arról, hogy milyen előnyöket veszítenének el.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2016. április 30. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Számfüggő személyközi hírközlési szolgáltatás. Olyan személyközi hírközlési szolgáltatás, amely kapcsolódást biztosít, illetve kommunikációt tesz lehetővé nyilvánosan kiosztott nemzeti vagy nemzetközi számozási tervekben szereplő hívószám vagy hívószámok segítségével.
Unión belüli szabályozott hírközlési szolgáltatások. Olyan számfüggő személyközi hírközlési szolgáltatások, amelyek a fogyasztó belföldi szolgáltatója szerinti tagállamban indulnak és egy másik tagállam nemzeti számozási tervében szereplő vezetékes vagy mobil hívószámon végződnek, és amelyek díjazása részben vagy egészben a tényleges fogyasztáson alapul.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2120 rendelete (2015. november 25.) a nyílt internet-hozzáférés megteremtéséhez szükséges intézkedések meghozataláról, továbbá az egyetemes szolgáltatásról, valamint az elektronikus hírközlő hálózatokhoz és elektronikus hírközlési szolgáltatásokhoz kapcsolódó felhasználói jogokról szóló 2002/22/EK irányelv és az Unión belüli nyilvános mobilhírközlő hálózatok közötti barangolásról (roaming) szóló 531/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 310., 2015.11.26., 1–18. o.)

Az (EU) 2015/2120 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1971 rendelete (2018. december 11.) az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének (BEREC) és a BEREC Működését Segítő Ügynökségnek (BEREC Hivatal) a létrehozásáról, az (EU) 2015/2120 rendelet módosításáról, valamint az 1211/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 321., 2018.12.17., 1–35. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1972 irányelve (2018. december 11.) az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 321., 2018.12.17., 36–214. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság (EU) 2016/2286 végrehajtási rendelete (2016. december 15.) a méltányos használatra vonatkozó feltételek alkalmazására és a kiskereskedelmi barangolási többletdíjak eltörlése fenntarthatóságának értékelési módszertanára, valamint a barangolásszolgáltatók által az értékelés céljából benyújtandó kérelemre vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 344., 2016.12.17., 46–62. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 21.06.2022

Top